Zargana avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
  2. kursatozbey

kursatozbey kürşat

merhaba

selamlar. eğer mümkünse bana zargana ipeğinin nasıl kullanıldığını resimli bir şekilde gösterebilirmisiniz.elimde zargana ipeği var ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum.teşekkür ederim

3. eşkina

eşkina

Selamlar,
    Zargananın en yi yemi kurttur. Diğer yemler sardalya, istavrit, teke, tavuk göğsü vs.vs kurtun yanında esamesi okunmaz. Zargana topuna 1,5 mt uzunluğuda 0,18 mm. misinaya 11/10 numara çarpraz beyaz iğne takıp hafif hafif çek çek bırak zaten anlarsın arada zargana hz.leri acı bir fren yaptırır.
    En ideali budur. Eğer kurtun elinde bol ise hırsızlı bağlayıp iri kurt koyman durumunda balık çekmekten yorulursun...
    Avlanması en zevkli türlerdendir..
    İyi avlar..
    Mehmet

4. yalicapkini

yalicapkini Yılmaz Er

Zargana

arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ve zargana ile bilgi paylaşımı istiyorum ben istanbul güngörende oturuyorum bana yakın ipek ile zargana nerede tutabilirim yardımlarınız için teşekkürler.

5. istanbulteam

istanbulteam Alparslan Altan

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm oltalar
    En İyi Avı:
    96 adet istavrit
    Yeşilköyde galata köprüsünde daha bir çok yerde güngörenin neresinde oturuyorsun

6. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
  7. yalicapkini

yalicapkini Yılmaz Er

arkadaşlar bu zargana istabulda ipekle akşam saatlerinde nereden çıkıyor yardımlarınıza ihtiyacım var. rasgele

8. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Akşam saatlerinde gece karanlığında kıyıdan şansınız pek yok .

tekne , sandal varsa yasallığını bilmiyorum ama lüx yakıp kepçe ile avlanıyor.

9. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,rapala,çapari
    En İyi Avı:
    Turna Valla 4 5 Kiloo Vardı
    abi desekki bi deniyelim şansımızı nereyi tavsiye edersin bende böyle bir yer arıyorum. tarkan abi bu gün istoça gitti hem turuncu hemde sarı aldım bu arada dünkü bilgiler için saol

10. aslanhan

aslanhan Oğuzhan Özdemir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    SazaN 5,650 kg
    Gökova(Akyaka) da zargana var mı?Varsa nasıl tutabiliriz? İpekle tutulur mu? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden herkese teşekkürler:) :)

11. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

1) Kıyı olacak,
    2) Güneş olacak
    3) Su üzeri çalkantısız ve düz olacak
    4) Takım bahsettiğimiz gibi en az 2 kulac 0,10civarı misina olacak.

Yer : Boğaz, ve her yer olabilir.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    sarı renk genelde çalışmaz turuncu daha iyi iş yapar.

Ayrıca hava kararmış olacak. tepede ay olmayacak. 2*400 2 adet ampul olacak. jenarotore bağlayacaksın. elinde kepçe toplayacaksın yemleri. kullanılan en sağlıklı yöntem....kaç adet yem yapacaksan o kadar balık tutabılırsın.

sevgiler

13. Suatreis

Suatreis

yasal değildir. 100 lümen e kadar sınırı var.

Avcılığın türü ne olursa olsun tuzak kurulması yasal değildir. Bu şekilde yapılan avlanmanın tuzak kurmaktan hiçbir farkı yok. Açıkçası tırıvırı ile aynı kategoriye girer. Av her zaman kaçma, kurtulma, aldanmama hakkına sahiptir. Avına saygı göstermeyen sporcu aynı saygısızlığı misli ile doğal yaşamdan görecektir.

Son düzenleme: 24 Ocak 2008
  14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    100 watt- 8000 Watt arası ışıkla avcılık konusu 37/1 sirküler konusudur. 37/2 sirküler ve yasaklamalar dahilinde boyle bir sınırlama ben göremedm. (Lümen=ışık gücü olarak geçmiyor)

mağaralarda ışıkla fok avcılığı ve zıpkıncılıkta ışıkla avlanma konusu haricinde.....(Yargı sürecinde olan durumlar kesin olarak. hüküm altına alınmamışsa zaten böyle bir kısıtlama olmamıştır.)

Bu konunun tırıvırı ile mukayesesi bence esastan yanlış olmuş. Biz ki imzamıza koyduğumuz kelimeleri yaşayan insanlar grubundan değiliz.

Benim savunduğum kelimelerin kaçma kurtulma vs gibi haklarının. aynen bu şekilde yazılması gerçekten beni çok rahatsız ettiki. Doğal yaşamı kurtarma uğruna katıldığımız onca eyleme yaptığımız onca çalışmaya yazık olur gibime geliyor.

Sevgiler......

Son düzenleme: 24 Ocak 2008
  15. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Değerli Dostum Suat

Suat ;
    Bu mesajında Bana bir atıfta bulunmadığını düşünüyorum.

* Benim mesajımda altını çizerek belirttiğim gibi yasallığını bilmiyorum.
    * Ancak gece bu şeklide avlanıldığını biliyorum.
    * Zaten Bende bu şekilde avlamıyorum.

Ayrıca Işık ile avlanmayıda nasıl TırıVırı illeti ile
    aynı kategoriye soktuğunuda anlayamadım.

İzah edersen sevinirim.

16. getlan

getlan erman yılmaz

arkadaşlar kepçeyle zargana yakalamayı nasıl tırıvırıyla aynı kategoriye koyabilirsiniz. kepçeyle yakalamak için insnaların ne kadar emek sarf ettiğini bilseydiniz aynı şeyleri söylemezdiniz sanırım.. bu işten ekmek yiyen insanların kullandığı bi tekniktir zaten bu. amatörler için değildir..ayrıca bazı arkadaşlar balığa kaçma şansı tanınması gerektiğini belirtmiş sanırım o arkadaşlar daha önce bu şekilde avlanmamışlar.eğer avlansalardı kesinlikle böyle bişey söylemezlerdi..kendimden biliyorum:) hadi rastgele..

17. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    kepçeyle zargana toplamanın (benim teknem olmadığı için yapamıyorum ama) tırıvırıyla bir tutulması,elmayla armutları toplamak gibi bi şey. suat,seni matematikten sınıfta bıraktım.ikinci dönem iyi çalış dersine...

18. güroloflu

güroloflu Gürol Ofluoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1.5 kg lık kofana
    Yasalmı değilmi bilmiyorum ama ben eskiden bildiğimiz pompalı lükslerle gece balığa gidiş ve dönüşlerde teknenin başında durup kefal ve sarganları teke kepçesiyle yani torla yakalardık.Sanırım ondada kaçma şansı var ve yasal olmadığını düşünmüyorum ama çokda iddialı değilim.Tekeleride gece ışıkla aynı şekilde yakalıyoruz ve yem yapıyoruz.Sarganıda ya balığa yada kendimize yem yapıyoruz.Pek bir farkı olduğunu düşünmüyorum.:p

19. Suatreis

Suatreis

Seviyeli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Tırıvırı ile bu yöntemi aynı kefeye koymuş olmamın nedeni "tuzak ve kapan" ile ilgilidir. Avı kendi iradesi dışında bir yöntem ile yakalamaktan bahsediyorum. En azından sardalya ya neden ateş balığı dendiğini düşünün.

Tarkan dostum, üzerine alınmakta haklısın ama böyle bir niyetim yok. Uzun zamandır bu sitedeyim ve bir konuyu kişiselleştirdiğimi, dolaylı yolla atıfta bulunduğumu gören olmamıştır. Seni üzdüysem özür dilerim. :)

20. acquis_communautaire

acquis_communautaire

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Ne kilosu yahu, gram :)
    Merhaba değerli arkadaşlar,

Zargana soruma gecmeden once kisa bir bilgi vereyim.

Ben ve bu forumu takip eden bir arkadaşım geçen sene çıktığımız mavi tur öncesi, hiçbir umuda kapılmadan, sadece belki hoş anılar yaşarız diye vasat kalitede sırtı kamışları ve makineler aldık. Hicbir bilgi ve tecrube birikimimiz yoktu ama, bir hafta icinde, yatla bir koydan digerine giderken iki tane 3-3,5 kiloluk torik torik tuttuk, iki tane de kaçırdık :) Bugun anliyoruz ki bu isin pek cok ince nuansi var ve bizimkisi tamamiyla sans. Ama bir kere o tadi aldiktan sonra icimize balikcilik kurdu dustu. Simdi artik diger arkadaslarimiz bu sene giyecekleri mayolarin renklerini planlarken, biz forum forum dolasip teknik kapmaya, malzeme detayi ogrenmeye calisiyoruz :) Hele ben, yaza kadar Ingiltere'de oldugumdan belki ozel alet edevat tedarik ederim diye en ince ayrintiya kadar forum tariyorum :)

Ogrendik ki, bir sürü para sayip aldigimiz Yozuri, Rapala gibi sahteler bir yere kadar calisiyor, canli yem gibisi yok. Bu sene gecen seneki gibi aciktan giderken yattan degil de, sabah cok erken ve aksamlari demir attigimiz koy ve cevresinde, özellikle derin kiyi topografyasi olan bolgelerde yatin motorlu sisme botundan sirti cekmeyi planliyoruz. Anladigimiz kadariyla zargana denizlerimizin yaygin bir baligi oldugundan ideal bir canli yem olabilir. Ipekle zargana avlama yontemi cok ilgimi cekti. Anladigim kadariyla hemen hemen hicbir ozel beceri gerektirmiyor ve bolgede zargana varsa kisa zamanda tutmak mumkun. Asil av icin gereken zamani canli yem tutmaya calisarak kaybetmeyiz sanirim boylece...

Ve sorular:

Sinarit ve lagos gibi dip baliklari veya akya gibi yuzeye daha yakin baliklar icin zargana sizce uygun bir canli yem midir? Temmuz sonu gibi Marmaris-Datça arasında bu baliklar icin canli yem olmaya uygun buyuklukte zargana tutabilir miyiz?

Son düzenleme: 1 Nisan 2008