Zargana hakkında yardım

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Lüferci ugur tarafından paylaşıldı.

1. Lüferci ugur

Lüferci ugur

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer
    köprüden zarganaya atacağım.kaç numara iğne kullanmam lazım bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Ben köprüden ilk zarganamı çapari ile yakaladım.. Ama bu tasvip ettiğimiz bir yöntem değil elbette..

İkinci ve son zarganalarımı ise, 2 numara iğne ile yakaladım. Bir tane olsa, hadi raslantıdır derdim ama, peş peşe 4-5 tane geldi. Ama bu #2 iğnede tavsiye ettiğimiz bir yöntem değil. Ben palamut tutacağım derken zargana gelmişti de...

Bence, 10 numara kısa bedenli (225N, 264 vs.), 3 iğneli bir takım tercih edin..

3. yusuf sezer

yusuf sezer

bizim buralarda zarganayı 43 numra kadın çorabı ile tutan insanlar gördüm gayette güzel oluyor. ama bir türlü cesaret edemedim korkutuyor o balık beni.

4. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    tam olarak numarasını bilmiyorum ama sinek oltanın biraz daha büyüğünü kullan iğne beyaz ve çapraz olsun
    yem olarak da sardalya tak misinaya sadece iğne bağla ekstra her hangi birşey olmasın
    oltayı attıktan sonra 10 15 mt kadar daha sal misinayı
    zargana yemi aldıktan sonra asla misinayı çekme bırak götürsün kesinlikle elleme bırakır yakalanmaz
    yemi aldıktan sonra yaklaşık olarak 20 mt daha götürmesine izin ver sonra misinayı sabitle elinde ve çekmeye başla,
    zargana yakalamak ayrı bir zevktir
    umarım başarılı olursun
    bol şans

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Yoğunluk, kalabalık ve genel kullanılan oltalar düşünüldüğünde köprüden zarganaya olta atmak sanırım zor iş.
    Halicin daha içlerinde yada uygun bir yerde deniz seviyesine yakın bir yerden atarsanız şansınız ve atış çekiş rahatlığınız artar.
    Serdar beyin dediği gibi fakat kişisel görüş olarak farklı seriden olan orjinal mustad sinek kancanın 10 no'sunu kullanın.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu kısa iğnelere pek bir hızlı takılıyor zargana.. Öyle alıp gitmesini beklemek gerekmiyor.. O yüzden tavsiye ediyorum.. Ama en az üç iğne olması lazım..

7. reancarne

reancarne

Favori Kamış:
    olta / zıpkın
    En İyi Avı:
    lüfer 4.5 kg.
    ben asos ve çanakkalede mantarlı ya da yüzerli denilen sistemletutyorum ama sanırım köprüde bunu uygulamak zor olacaktır. yine de bilgi amaçlı yazıyorum.

kamıştan gelen misinanın ucuna hazır satılan günger tolar var onlardan takıyorum . daha sonra 25 likten ince olmamak kaydıyla 3 m. kadar misina onun ucuna da tek iğne , iğne mustad ve beyaz olursa tercihindir. kolay açılmaz. 6-7 numara idealdir . yem olarak zarganayı tutana kadar sardalya , zarganayı tuttuktan sonra ise zargananın kuyrukaltı. hiç dağılmıyo... ama dediğim gibi 3 m. kalamalı bir takımı boğazda kullanman çok zor :(

8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    dostum zargana şamandırlaı takım ve kuyruk alıt yem yada kurttan bahsediyoru değilmi

7,9 numara ideal
    kimi arkadaşlar 11 numara yapıp 2-3 hırsızlı yapıyorlar ben tek iğne 7 numara koyuyorum şahane iş yapıyor
    yalnız hayvan yazın bayağı iri olduğu dönemde 5numaraylada çok avlandım.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İğne denince, size bir tavsiye, daha doğrusu, bir deneyin bakalım tavsiyesi yapmak isterim:

Mustad 32813BLM

Bu iğnenin 8 numarası, ağız tarafı 8-9 mm, bedeni ise 25 mm. kadar. Bedenin ucunda çift yönlü damakları ve hamsiyi bile çok sağlam tutuyor. Bundan bir tane kullanıp, ardına sıradan iğnelerden, gerekirse hırsız takılabilir. Hamsiden sülük kesilmiş yem defalarca at çekten sonra bile, kalem gibi duruyor yerinde, damağa doğru sıyrılma filan olmuyor.

Bu iğneler şu anda piyasada mevcut. 8 Numaranın 25 tanesi 6-7 YTL arası.. 6 Numara vs. bulamadım. 1/0, 2, 4, 8 numaraları vardı.. Bence, bizim çoğu av yöntemimiz için ideal iğneler..

Uygun olanlara bir denemelerini tavsiye ederim.. Sadece tutmaları değil, paslanma, sağlamlık, keskinlik gibi mevzularda da gerçekten güven telakki ediyorlar..

Ben bunlardan kullanıyorum. Kefal başlasın, bir de onlara deneyeyim bakalım ne olacak?

10. bekr

bekr

Favori Kamış:
    Serpme.Çırpma.Olta çeşitleri
    En İyi Avı:
    Kefal. 7 kg
    Gençler... Dogrusu bu sargan balıgına hasstayım.... Emekli olduktan sonra oltabalıkcılıgına olan meragımın başmüsebbibi bu SARGAN balıgıdır.. Onunla ilgili ögrenecegım her bilgi:rolleyes: benim için degerli... Göreym sizi... Bildiklerinizi bizlerle paylaşacagınızdan eminim:) ....Tekrar selam ve sevgiler...

11. ikus26

ikus26

Favori Kamış:
    makaralı dip.
    En İyi Avı:
    3 kg sazan
    slm,
    zaragana köprüden nasıl tutulur bilmiyorum ama kıyıdan avlanacaksan bikaç tavsiyede bulunayım;
    zaraganada ben 10 numara çapraz iğne kullanıyorum. beden olarak 16,5 siglon
    zaragana topunu özellikle sarı veya turuncu renk tavsiye ediyorum..beyaz renk top varken balık keyifli vurmuyor..Beden kıyıdan atarken 1,5-2 metre yeterli olur.
    yem konusunda zargana'nın kendi etini kullan derim. kürdan gibi uzun ve ince kesip iğneye tekrar tekrar geçir. Daha önce KANSu kardeş anlatmıştı. linkini yapıştırdım.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=3484

sonrada oltayı ileri atıp yavaş yavaş çekeceksin. balık geldiğinde 4-5 saniye beklemen yeterli.. bu balık kendi etine asla hayır demiyor

bu resimdeki balıklar zargana konusundaki ilk deneyimim..anlattığım sistemle tutulmuştur.. 22/09/2006

Son düzenleme: 19 Aralık 2006
  12. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    uğur abi selamlar benim kulandığım zargana takımı 9 veya 10 numara çapraz siyah kanca misina ise 18 veya 20 herkesin kendine göre bi yöntemi var hangisini beğenirsen veya hangisi güzel iş yaparsa onu kullan rastgelsin :)

13. zephyr

zephyr Mert

En İyi Avı:
    Kırlangıç 2.9 Kg
    yeni bir usul

Merhabalar balıkçı dostlar ben de acizane bir usul tavsiye edebilirim mutlaka bilen vardır ama hazır satılan Zargana ipeklerini yaklaşık 1 kulaç uzunluktaki bir ucuna klipsli fırdondu diger tarafı yeşil sarı veya turuncu top samandıraya bağlı 0,20 lik siglon misinanın fırdondusune takarak at çek yaparak cok keyifli ve bereketli avlar yapabilirsiniz:) bunun yanında bu takımı iğne ile de destekleyebiliriz ama sahsen ipekten ara sıra kurtulması ve zargananın malum mukavemeti daha bir haz veriyor insana. Yemsiz olan bu usule her boyda zargana atlar ama Çanakkale de yakaladıgımız kocagözleri butun olarak takıp attığımız olta ile aldığımız zarganalar en az 2 parmak kalınlıgında olur tabii bunda Çanakkale bereketinin de mutlaka etkisi vardır:)) sevgiler saygılar daha cok yardımcı olmak isterim mumkun olursa zargana ya karsı ozel bir ilgim vardır zaten yarın sabah Üsküdar'a ipek metodu ile yakalamaya çalışacağım dakika ve skor bildiririm tekrar saygılar...

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bu ipek vs. mevzuları iyi hoşta, köprüde bunları yapmak biraz zor olur.. Bütün mesele bu..

Dahası toplu takımlarda pek kullanılamaz sanıyorum..

En temizi, zoka gibi çalışmak.. Atacaksınız suyun içinde bekleyecek.. Verimi çok düşük, pek bir iş şansa kalmış olacak vs. ama uygulanabilecek tek yöntem bu nerdeyse..

Ha, eline güzelce topunu vs. alırsın, köprüden karaköye inersin.. Daha garantili tutarsın.. Ama daha daha garanti olması için Unkapanı tarafına geçersin. Aradaki sahil boyu uğrşaırsın tenha olması akıntının filan nispeten daha makul olması nedeniyle daha garantili olur..

15. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar Benim kullandıgım takım klasik top sistemi toptan sonrası en az 1,5 metre beden ve ucunda zargananın boyuna göre mustad/1522 den 10/7 no arası
    veya mustad 1523d nin aynı numaraları yada crown(daha ucuz)15507 de aynı numaralar.. yem ise her türlü acık renkli et/tavuk/işkembe/dana/koyun yagı/istavrit eti/gumuş eti/ yada sülunes vs.. hatta ekmek hamurunu iğneye iyice sıkarak at/çek yaptınmı yine zargana atlıyor..
    kolay gelsin

16. Lüferci ugur

Lüferci ugur

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lüfer
    teşekkür

Sevgili dostlar hepinize tek tek ilginize ve değerli bilgilerinizi baylaştığınız için teşekkür ederim.en kısa zamanda bu avı gerçekleştireceğim.sonucundan haberdar olacaksınız muhakkak.saygılar ve sevgiler