zarganaya takılacak yem!!!(resimli gösterim)

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında kansu tarafından paylaşıldı.

1. Rapala

Rapala

Favori Kamış:
    bi tane d-a-m olta işte
    :D bana da kıbrısta oturan bi balık hastası amca anlattı. daha neler neler varmış bi bilseniz (unuttum).bayağı bişeyler anlatmıştı da şimdi bişey derim yalan çıkar o yüzden ben susiyim :D amd athlon abiminde içi gitmesin daha fazla

2. birapa

birapa

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Arkadaşlar zargana avı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Geçen arkadaşımın çaparisine bir tane zargana yakalanmıştı. Bugün ben de sizin anlattığınız yöntemle deniycem.

sevgiler.

3. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Arkadaşlar bu büyük zarganalardan karadenizde 15-20 sene evvel tek tük çıkıyordu o zamanlar el oltası ile attığımız için genelde kaçırıyorduk bu biline..
    Ayrıca yemin bu şekline karşı olmamakla beraber benim favori yemimde tam beyazlık yok zargananın yanındaki siyah(MOR) kısımından takıyorum ve epeyi alıyorum eğer yemleri karşılaştırırsak:

Beyaz kuyrukaltı yem balığı daha cezbeder bu kesin,balık peşine takılır ama bu yemi yutmadan dönebilir.

Siyahlı yemde cezbetme gücü zayıf olmakla birlikte peşinde varsa kesinlikle yutmaya çalışır.
    Buda demek oluyorki balık bolsa siyahlı yem az ise beyazlı.(tecrübe ile sabittir)Saygılar..

4. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    zarganalar zarganaliktan cikmis kilicliga dogru ufak ufak yol aliyorlar sanki , )

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    biliyorum aslında çok zengindir ama ben o sıralar gözüm kör olmuş gibi sadece zıpkınla balık ve ahtapot vuruyordum.

6. forsakenx

forsakenx

Favori Kamış:
    3.60m balzer saphire+ryobi 4000 makine
    En İyi Avı:
    hala avdayım:)
    bu tavuğun derisini ince uzun kesip taksak başarılı olur mu acaba??

7. burakgum

burakgum

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kırlangıç, 4 Kg.
    Kansu kardeş,

Sen B.Çekmecede en çok nerelerde avlanıyorsun? Albatros'un sağı mı iyi yoksa solu mu? Bilgi verirsen sevinirim.Şimdiden teşekkürler

8. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Bilgiler icin tesekurler..

Bu zarganalar gozumuzun onunde gezinip duruyo du artık tutmanın zamanı geldi..:) :)

9. ayastafanos Balıkçısı

ayastafanos Balıkçısı İbrahim Şevki Karanlık

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    şu yazılar bi de Türkçe olsaydı.

10. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Buyrun, oldular ;) :)

Çeviride hatam olduysa affola...

11. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Ohooo Sen böyle yaparsan daha çok İşimiz düşer Sana...

Deren Kardeşim Ellerine Kollarına sağlık.

12. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Ömer beye katılmakla beraber ben kendi adıma aşağıda çizmeye çalıştığım bu sistemi kullanıyorum.Avlama oranı bence daha yüksek yem olarak kullanılacak zargana dan 5 veya 6 belki 7 cmlik siyah kısmı cizgi oluşturacak şekilde 3-4 mm şerit fleto çıkarır ve kafaya doğru yüzgeçe yakın kesilen yere takılırsa dediğiniz gibi daha sağlam oluyor.Suda gelirken haraket edip adeta küçük bir zarganayı andırıyor.Pala boyu kamış boyu (2.40'a kadar 90-100 cm.,2.40'tan sonra 100-130 cm. arası )ile alakalı olarak 90 cm'den aşağı olmazsa daha iyi olacağı kanaatini taşımaktayım Yine bana göre avda isabet oranı yüksek bu takımla avlandığımda hiç boş çekmedim diyebilirim. Yinede burada verilen taktiklerde denemeye değer sanırım bu aradada çok ilginç sayılacak yeni şeylerde öğreniyoruz. Emek harcayan ve bilgilerini paylaşan ağabeylerimin, arkadaşlarımın, kardeşlerimin ellerine sağlık...

Son düzenleme: 13 Ekim 2007
  13. Paylasim

arkadaslar paylasimlar icin tesekkürler ellerinize emeginize saglik

bir konuya deginmek istiyorum bazi arkadaslar dönerek giden bir yem den yada maddeden baliklarin korktugunu ifade ediyorlar

döner kasiklar var mepsler var balik lar onlardan niye kork muyorlar :D
    ayrica ben almanyada alabalik avin da ici pariltili hamurlar kullaniyorum özel alabalik icin bu hamuru yuvarlak bir bicime getiriyorum ve sol isaret parmagim da düz bir sekle getiriyorum ve kenarlarini büküyorum meps kapagin dan daha bükük oluyor ve cekerken mepsin iki kati daha fazla dönüyor ve gayet de basarili bir av yapiyorum saygilar.

(ramazan bayraminiz mübarek olsun nice bayramlara)

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Arkadaşlar bende yılların zargana deyimi mi konusunda bir kaç şey yazayım .
    en başta Kansu kardeşimizin dediği dogru hatta benim tavsiyem iğne boyu mesela 1 cm ise kesilen yem 2 cm olsun bunun 1 cm lik kısmı igneye yaprak takar gibi 2 kez gçiilip geri kalanıda arkadan salınım yapacak şekilde kalsın suda bu yemi çekerken hele birde yavru balık gibi uç kısmı kuyruk sallarsa o zaman zargana deli gibi saldırır.. benim avlanma şeklim sistem hareket halindeyken ki yavaş çekme yapıyorum zargananın kovaladıgını gördüğümde çekme işni durma noktasına gelecek kadar yavaşlatıyorum ilk anda 2/3 sn içinde zargana yemi alıp saga veya sola dogru şamandrayı sürüklerse agzında demektir ama hiç oynama yoksa tekrar çekmeye devam ediyorum 2, veya 3, de illaki zargana yeme sarılıyor..
    hepsi bir taraf benim izmir ahmetbeyli sahilinde yakaladıgım zarganalar da kullandıgım ymleri yazayım:
    1-ekmek içi (igneye sıkarak kavun şekline getirilmiş şekilde)oval
    2-kendinden etinden kesilmiş parça
    3-ince kesilmiş sülünes in sert kısmı.
    4-beyaz tavuk eti ince kesilmiş
    5-kırmızı kurt.
    6-siyah deniz midyesinin kabuk kenarlarındaki sert kahverengi şerit halindeki kısım.
    bu yemlerle ben çok zargana tutum.yıllar boyu gerek izmir egesinde gerekse istanbul marmarasında ve dahi marmaris akdenizinde..
    birde bence önemli olan sistemi çekiş hızı ve balıgı cezbettirmek...
    kolay gelsin

15. themad2

themad2 Serdar

abi resimli demişsin ama o yeni o hale nasıl getirdin bence tam aydınlatıcı degil ama genede çok saol.

16. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    İskorpit(20cm)-sarıkanat(22cm)-gelincik(27cm)-zargana (52cm). istavrit,ispari,izmarit,kupes,kalamar.
    teşekkür ederim arkadaşım. teşekkürde geç kaldığım için affola,şimdi gördüm.

17. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:

birde hırsız iğneli takım olursa hiç şaşmaz.at-çek yaparsınız. tabii suda zargana varsa.:)

18. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    eğer istavrit kullanıyorsan fileto çıkartıp,boyuna ince ince kesiyorsun. ben tavuk göğsü kullanırım. orda dikkat edilecek husus,tavuk göğsünü keserken liflere dikkat edip,lifleri takip etmek. eğer lifleri enine keserseniz yem kopar,dağılır.

19. MURAT44

MURAT44 Murat İNCE

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    :))))
    ibrahim abi süpersin valla sen bana bide bunları nasıl takacağımı öğretirsen tamamdır abi:D :D

20. ayastafanos Balıkçısı

Favori Kamış:
    Kamış ve makina
    En İyi Avı:
    muratçığım onları takmak çok basit. istavritse kuyruk tarafını,tavuksa ne tarafı olursa örce arkadaki iğneye (ben 10 numara bağlarım) diğer ucunuda uçtaki hırsız iğneye (onuda 7 numara bağlıyorum) iki veya üç kez sardırarak takıyorsun, yem bozulmadıkça veya yemi yutmadıkça birkaç kez kullanırsın. Yemi yutarsa zaten hiç uğraşma ,hemen yeni bir takıp bağla topa devam et. onun için ben takımın diğer ucunada küçük klipsli fırdöndü takarım hemen değiştirmek için. Demekki ikinci bir nokta avlağa giderken yanımızda 10 kadar hazır bağlanmış takım bulunduracağız.