Zıpkınla Avcılık Etik midir?

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında ulas tarafından paylaşıldı.

1. Benim görüşümce

Etik değil veya etik gibi kavramlar yerine

Zaten Amatör Avcı Denildiğinde Bilinçli ise bu zaten çoğu durumu aşmış

anlamındadır.

Rastgele..

Kalın Sağlıcakla..

2. NoFe@R!!!

NoFe@R!!!

Favori Kamış:
    TÜRK İCATLARI
    En İyi Avı:
    Kofana Tartmadım :)
    Etiktir Vurma şansın çapari ile balık tutmak veya farklı şekilde balık tutmaktan daha zor onun için hususi balığı vurup kimse çöpe atmaz

3. ''FatalErroR''

''FatalErroR''

Favori Kamış:
    okuma impact ron thompson 3,50 surf kamıs alba star 3,50 kamıs 2xLyra 600-60 (:
    En İyi Avı:
    Max Kamış Okuma makına (:
    caizdir :) ehehe yeterkı vurdugun balıklar sirkülere uysun

4. Orfoz

Orfoz

Favori Kamış:
    olta,zıpkın
    gerçekten bencede cok önemli bi konu sualtında bilinçli olmak çok önemli gerçekten özellikle tüple balık avlamanın avlanma olduğunu değil katliam olduğunu düşünüyorum etik hiç bir yanı yoktur size katılıyorum buna gerçekten dikkat edilmesi gerekir öenmli bir konu

5. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Bir çok av şekline göre etiktir. (hakkını vererek yapıyorsan)
    Şimdi elinde zıpkın, nefesinle gündüz vakti 10 15 20 25 metre neyse inip bu süre içinde balığı menzile sokup onu vuruyor ve yukarı çıkıyorsan helal olsun derim. Bundan daha etik ne olabilir...

6. ibrunal

ibrunal

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    12 kg mığrı
    deniz ve dalgıç

denizin en büyük aşığı onun içinde kendini huzurlu hissedendir.gözünü para hırsı bürümüş beceriksizler gece dalışı yapar;eliyle bile rahatlıkla yakalayabileceği balığa zıpkın atar.işte bu 'insansı' lar için denizin bir önemi yoktur.oysa bir deniz aşığı olan zıpkıncı,avladığından daha fazlasını koruma güdüsüne sahiptir.bu durumda etik,zaten zıpkıncının kendisi olur.
    saygılarımla.

7. dumah

dumah

Herkes haklı , etikmidir değilmidir konusu tartışmaya açık ve saptırılılabilir bir konu. Ki ülkemizde kendilerine ( çevreci , hayvan sever ) isimlerini takıp bir takım reklama dönük hareketler yapan insanlarla karşılaşırsanız bizim yaptığımız canilikten başka birşey değil. ( tabiki sormalıyız karşımızdaki insana. bugune kadar bir dikili ağacın mı var , bu çevre için ne yaptın diye )

Ben yaklaşık olarak 8 9 senedir kara avcılığı yapan bir kişiyim. keklik tavşan bıldırcın kazıklı üveyik vs.

Söz konusu limitler , sirküler herşey bi yerde son bulup bi uca bağlanıyor. oda vijdan. İnsan oğlu evriminin avcılıkla bağlantısını kimse inkar edemez. bilinen birşeydir. Neden avlanıldığı konusunuda anlatmaktır asıl zor olan.

Malzemenizi alıp sabah 6.30 da dağda olup. o doğanın kokusunu birbirine çalınırken dağda gezip o kınalıyı aramak , av bitişi oturup çam dibine bi mangal üstüne rakı ve av sohbeti. herkes takdir ederki inanılmaz haz verici bişeydir. Aynı şey balıkçılık içinde geçerli. gözlüğü takıp o suya girdiğinizde , hissettiğiniz duygu sizi mutlu ediyorsa , güncel yaşamda herşeyi unutup size ölünceye kadar unutamayacağınız anıları yaşatıyorsa bu avcılık güzel bişey galiba. Soruyorum burda herkes avcı, ben ömrüm boyunca kara avı veya balık avcılığı olsun. ava gideceğim günün akşamı kesinlikle uyuyamam. o heyecan beni gece boyunca yatakta kemirir. Ne için heyecanlanıyoruz ki bu kadar? Avcılık avcılık avcılık tabiki.

Önemli olan kara avı olsun balık avı olsun. Avımızın sürdürülebilir olması. 3 , 5 sene öncesi av günlerinizi hatırlayıp bugunlerle karşılaştırınız .
    hayvan sayılarındaki azalmaları kimse inkar edemez. Neden? sürdürülebiliriği düşünen kimse yok. Çünki cahil bir toplumuz bunu hepimiz kabul etmeliyiz ilk önce. Herkeste bu milletin bi vatandaşı olarak üstüne düşeni yaptıktan sonra , avına sahip çıkıp limitler dahilinde avlandıktan sonra. Bu hayvanın yaşama alanlarını yok edip , bu hayvana şans vermeden , soyunu tüketircesine avlamadıktan sonra , bizden sonraki evlatlarımızda bizim yaşadığımız gördüğümüz bu güzellikleri elbetteki görecektir.

Bilinçlenme bu kadar kolay olabilecek birşeymi? tabikide hayır. " Ya kardeşim , ben geliyorum avımı yapıyorum gidiyorum , kimsenin yaptığı beni ilgilendirmez. bana dokunmayan yılan bin yaşasın " şeklindeki düşüncelerimiz sayesinde bugunlere geldik zaten. Bugunden sonrada böyle olmamalıyız. toplumsal sorumluluklarımızı , kendi milli değerlerimizi , bu güzelliklerimizi bizden sonraki nesillere devretmek bizim bi zorunluluğumuz.

Herşeye karışmayıp kendi çekirdiğimizde yaşamayı bırakıp , bu tür platformlarda ortak olup sesimizi duyurmalıyız. örgütlenmeliyiz. ufak bir forum konusu olup bu konuşmalarda burda kalmamalı ve ufakta olsa balikavi.net inde deniz avı ve avcılığına bir katkısı olması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Baska bir forum konusunda balık evleri ( fish house ) larla ilgili bir yazı okumuştum. Allahın beton dan yapısı. kaç para maaliyeti olabilirki.? ortak bir hesapta para toplanır. etkinlik düzenlenir. 3 5 kişi tarafından bu görev üstlenilir organize edilir ve belirli aralıklarla seçtiğimiz bölgelere yuvaları yeleştirebiliriz. Bu siteyi sadece vurduğumuz avları göstermek için veya malzeme sormak için kullanmamalıyız bence birazda yapıcı olalım kanaatindeyim.

söylenecek çok söz var. aklımdada çok şey var fakat biraz uzun bir yazı oldu galiba , malum biz aynı zamanda okumayı sevmeyende bir toplum olduğumuz için daha fazla uzatmak istemiyorum. umarım üyeler bu yazıyı okurlar.

saygılar
    avınız kanlı olsun
    Emre SAĞIROĞLU