18 Mart Özbek Raporu...

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında AKIN74 tarafından paylaşıldı.

1. lojistik45

lojistik45

Favori Kamış:
    Olta,Zoka,Kamış,Çıkrık
    En İyi Avı:
    Sinarit, Levrek,Çipura
    Ekip güzel, av'da güzel, hepinizi ayrı ayrı tebrik ederim.

2. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Av gerçekten çok şık olmuş...
    Hele o pembe pembe mercanlar yok mu....
    Güzel bir av, güzel bir gün, güzel bir anı daha ne olsun ki :D

3. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    çipura kayda değer bu zaman da hepinize tebrikler

4. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    sen benim raporu oku suat, durum aciga kavusacak:D:D:D

5. Ekibe şöle bir bakarsanız aslında az av olmuş..:)

tebrikler dostlar..

6. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    "sabah 4:00'te evden cikiyoruz, 4'u 5 gece seni aliriz, Onur"
    Salih abi'yle bu sekilde konustuk ve aynen bu sekilde basladi 18 Mart Ozbek macerasi. Salih Abilerin (salih abi ve halaoglu) beni almasinin ardindan kucuk bir uckuyular-ucyol karistirmasina ragmen, Azmi Kaptan'i da alip konustugumuz gibi Zeynel'in orda Mutlu, Bulent Abi, Akin ve Omer Abi'yle bulusmamiza konustugumuz vakitte, hatta onlardan once vardik. Akin'in iple cektigi Pazar sabahi gelmis, birbirimizle ugrasmalarimiza start verilmisti:D
    Uzerlerindeki Zeynelce dilinde yazilmis notlardan da anlasildigi uzere, Mutlu'nun onceden ayirttigi yemleri alip, yolumuza devam ettik.
    Guzelbahce'de firindan kasarlilar alindi, hemen orada, limanin karsisindaki nargile kahvesinde caylar esliginde kahvalti edildi, ardindan ver elini Urla-Ozbek.
    Salih Abi'yle tanistigimizdan beri istedigim birseydi Ozbek'ten baliga cikmak. Sonunda gerceklesti. Hem de cok guzel bir ekiple. Hava sicakligi ve ruzgar siddeti baliga uygun, ancak mevsim itibariyle gunbatisi-gundogusu arasinda sıkca donen guneyli ruzgarlar vardi. Uzunca zamandir verimli avlar yapamadigimiz icin kendi adima mevsim itibariyle yine verimsiz bir ava hazirdim ama umut sonsuz, deniz bu, insani sasirtmak icin birebir, hersey mumkundu.

Ekipler ayrildi, teknelere binildi ve vira bismillah. Denizde 1 saat kadar suren bir seyirin ardindan ilk avlaga vardik. Keyifsiz vuruslarin ardindan cektigim benim icin gunun ilk ve tek mercani umitlerin tazelenmesini sagladi. Bu arada Akin'i duzelteyim ilk mercan benden degil Bulent Abi'dendi. Ardindan yanilmiyorsam iki mercan daha alindi. Bu arada cektigim her oltada izmarit var mi meraki herkesi sarmisti. Hayir, niye anlamadim ki, ilk izmariti ceken herkese bira ismarlayacak eyvallah da, korktugumuz, cekindigimiz mi var:)

Zaten beklenen de gerceklesti, ilk izmariti ben aldim. Bu arada ilk defa renkli izmarit de gormus oldum. Menekse izmariti vb. isimlere sahip bu guzel hayvanin renklerine de hayran kaldim. Bu arada bilgehan sarp usta'nin sitesinden ogrendigime gore istrangilos dedigimiz balik buymus. Velhasil, izmarit, izmarittir, ilk izmariti de ben cektim. bira hakkiniz bakidir arkadaslar:D

Megerse Foca'nin gopezi neyse, Urla taraflarinin da izmariti oymus. Iki yer degistirmeden sonra Salih Abi'lerin tarla dedigi yerde izmarit saldirisi inanilmazdi. Yaklasik 25 metre derinlikte. 5 kulactan baslayip, dibe kadar her noktada izmarit vardi ve cilgin gibi atliyorlardi.

O izmarit istilasinda 1 ve 2 numara ignelerden olusan takimimla mercan cipura benzeri balik beklemek beyhude bir ugras oldugu icin, ve bu arada ozellikle Salih Abilerin tekneden gelen tacizlere dayanamadigim icin ben de 4 numara igneli takimi takip izmaritleri toplamaya basladim.

Zayif gecen sabah suyundan sonra takir takir asilan ve cekerken de asila asila gelen izmaritlerle bayagi bir eglendik. Daha sonra Salih Abilerin tekne mercan pesine dusup avlaktan ayrildi. Sozlestigimiz uzere, gittikleri avlakta mercan bulurlarsa bizi arayip haber vereceklerdi ve sagolsunlar aradilar. Akin, bu kadar balik bana yeter deyip uykuya cekildi, ben gitme taraftariydim ama Azmi Kaptan'la Omer Abi gelen izmarit ve ara ara karagozlerin buyusune kapildiklari icin kalmayi tercih ettiler. Aslinda Akin da uykudan feragat edip gitme taraftari olabilirdi ama zaten oylar 2-2 olacak ve bu durumda kaptanin oyu 2 oy sayilacakti, neticede her halukarda izmarit tarlasinda ava devam edildi:) Zaten Akin'in aslinda ne istedigini hepimiz biliyoruz:

7. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Iste bir Akin Klasigi.....

Bu arada Azmi Kaptan'dan bahsedeyim biraz. Dunya tatlisi bir insan. Sohbeti doyumsuz. Teknesi ava uygun. Av icin yanip tutusan, bize her turlu kolayligi gosteren, kaprisi, "ben kaptanim" burnu havadaligi falan olmayan bir insan. Ornegin, topla demir cekme konusunu iyi bilmedigini soyleyip, benim gibi bir aceminin tavsiyelerini dinleyecek, ustune tesekkur edecek kadar mutevazi.
    Bir trakonya macerasi da yasadik bu arada. Benim oltaya gelen trakonyayi cikartirken Azmi Abi sagolsun iyi niyetle mudahale etmek istedi. Makasini alip sirt yuzgeclerini kesiverdi. Ardindan tutup igneyi cikartmak isteyince, "Aman abi, dur, solungaclarinda da dikenleri var, onlar da zehirli" derken bir anda Azmi Abi'nin eline batti. Bir anda panik olduk tabii. Hemen "uresel amonyak" :) tedavisi uygulattik. Ama ilginc bir durum vardi, dikenin battigi yer kanamaya baslamisti. Normalde trakonyanin solungacindaki diken kanatacak kadar deriyi delmez. Gene de "dogal amonyak" tedavisi uygulandi. Bu arada ben baligi cikartirken ignenin ucunun baligin yanagindan ciktigini gordum. Anladim ki, Azmi Abi'nin eline batan trakonyanin dikeni degil, benim ignenin ucuydu. Zaten Azmi Abi'nin de elinde sisme ya da baska bir zehirlenme emaresi gorulmedi. Bosu bosuna adami eline isettik anlayacaginiz:D
    O kadar bahsetmisken bi fotografini da koyuvereyim bari:

Bu arada esas meslegi fotografcilik olan birinin fotografini cekmek de ilginc oluyormus. Zaten kendisi de hemen mudahale etme geregi duydu cekime

8. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    Omer Abi, izmaritlere, karagozlere acimadi...

Omer Abi, sabah cipura tarafindan yarim birakilan uykusunu donus yolunda Akin'a eslik ederek tamamladi:

Donuste mercan show.

Akin'in da bahsettigi uzere ariza falan sebebiyle degil, mazot tasarrufu amaciyla yedeklendiler. Bu arada ciddi bir enerji tasarrufu yaptik gun boyunca, biz de beraber gittigimiz yerlerde demir atmadik, onlar demir atti, biz onlara baglandik:D

Bu da benim livar. Bu arada, sirkulerde izmarit icin boy limiti olmamakla birlikte, tuttugum en kucuk izmaritin 15 cm oldugunu da belirtmek isterim, merak ettim olctum cunku. Mercan 24 cm, Omer abi'nin cipura da 27 cm'di:)

Yorgunluk cayinin ardindan donus yolculugu ve harika bir av gununun sonu.
    Once Salih Abi, daha sonra Azmi Kaptan ve bir gunun bu kadar guzel gecmesini saglayan tum dostlara tekrar tesekkurler.

9. simendifer

simendifer Sennur

Çook güzel olmuş arkadaşlar Allah muhabbetinizi de bereketinizi de artırsın :) Ne güzel balıklar onlar öyle :) Dün tutabilseydim, o büyüklükte izmaritlerim olacaktı benim de nur topu gibi :eek: Geeel Mayıs geeel :p O zaman kadar sizin fotolarla idare edeceğiz artık :p Tebrikler hepinize, nazar değmesin inşallah :)

10. Salihreis

Salihreis Salih Günerergin

Favori Kamış:
    sadece olta
    Favori Makine:
    okuma salina SA-65
    En İyi Avı:
    kaçan balık :-)
    Herbiri birbirinden güzel ve birbirinden değerli arkadaşlarımla (kardeşlerimle) böyle güzel bir hafta sonu geçirmek inanın hiçbirşeyle değişilecek gibi değildi.

Sabah 3,5 ta kalktık saat 19.00 balık dönüşü çayları içiyoruz ve günü yorumluyoruz virane küçük bir balıkçı kahvesinde,
    inanın vakit olsa o güzelim sıcak ve samimi muhabbet sabaha kadar devam edecekti, ah birde ertesi gün iş olmaza.

çayları yudumlarken Akın'ın dediği gibi sanki yeni balığa çıkacak kadar dinç ve neşeliydik.

Sevginiz, saygınız ve neşeniz hiç eksilmesin.

Bu arada hava o kadar güzeldi ki evden çıkarken aynen lahana gibi giyinmişti tüm ekip, günün ilerleyen saatlerinde birer birer çıkardık tüm giysilerimizi ve yine günün ilerleyen saatlerinde teker teker giyinmek zorunda kaldık. :D

Bomba resimler Mutlu kardeşimde ona göre... Onurcum biraları unutmadık ona göre :)

Son düzenleme: 19 Mart 2007
  11. sevgili onur ,
    senin rapor daha güzel olmuş.. tebrikler kardeşim..:)

12. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Onur gerçektende rapor harika olmuş resimler dahada harika herşeyi anlatıyor:)

13. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    tesekkurler,

bi de mutludaki fotograflar gelse harika olacak.

ayrica bulent abi, ben de senin fotograflara yorumlar koyarak verdigin raporlarin hastasiyim biliyorsun.

14. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Yahu kim kimi dövdü söylesenize:p

15. BARIŞ

BARIŞ BARIŞ

Favori Kamış:
    olta kışın tüfek
    En İyi Avı:
    turna 4.5kg --12kg yayın
    elinize sağlık güzel av olmuş

16. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    yok be yav valla kuzu sarmasıydılar hatta öyleki ben böyle sıkı dostluk pek görmedim yani;)
    (not)bence bunlar bi araya gelip seni dövebilirler :D :D :D

17. Sevgili ONUR
    Konuyu didik didik ettim bir türlü bişey bulamadım..
    Ne yapalım bu seferde böyle olsun bakalım

Dur buldum...
    Valla buldum...

Senin Livarın neden şamandıralı değil
    hadi bakalım...:D :D :D

18. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    laz arkadaşım çok bulaşmıştır banada kardeşim:p :)

19. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    böylesine güzel ekiple balıga çıkmak harika bir şey öyleki benim öylene kadar oltama kayda deyer bişey vurmadıgı için bende pek kıpraşmıyodum ee haliyle bi durgunluk vardı üstümde tabi çupra gelene kadar
    ahaaa yolda kafa selamı vererek geliyo akına foto hazırla kardeşim geliyo dedim ve geldi yüzüm güldü tabi onu söyleyip duruyorlardı abi kendine geldin felan yüzün güldü birden
    ama asıl güzel olan bi şey daha vardı ada benim gördüyümdü
    ekip arkadaşlarımın benim sevicime benden daha çok sevinmeleriydi ne mutlu böylesine güzel insanlar tandım ve arkaşlıklar kurdum allah hepisinden razı olsun hepinizi seviyorum arkadaşlar böylesine güzel bi gün için teşekkürler sevgiler

20. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Ben de bundan korkmaya başladım abi:)