2 metre bot 4 hp motor kombinasyonu

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında onur1872 tarafından paylaşıldı.

1. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

sanırım ufak ayrıntıyı kaçırmışım

2. onur1872

onur1872

gx25 leri biliyorum 1 hp gücünde. aslında alıp kullanabiliriz fakat türkiyede satışı henüz başlamadı sanırım. 600 liraya alınabilecek en güzel motor. hemde sıfır olması bir avantaj. hemen hemen 3 saatte 1 litre benzin tüketiyor. bu da 1 litre benzinle bir iki gün geçirmek demek.

ben kararımı verdim. uzun şaft bir 4 hp ve 2.00 bot alıyorum. umarım 2.00 da uzun şaft motor sorun yaratmaz. sorun olurmu umut abi yada halil abi :) denediyseniz söyleyin yoksa ben de denemedim :) fakat 4 hp sinek motor kategorisinde bu nedenle sorun olmaz gibime geliyor. uzun şaft alacağım çünkü arada sırada caddebostan sahilinde kalabalık olduğumuz günlerde tekne kiralayan kişilerden tekne kiralayıp ona da takar gezerim diye düşünüyorum. caddebostanda sahilde 4- 4.5 metre ahşap tekneleri kiralıyorlar. fakat küpeşteleri yüksek. yani motor takılan yerlere kısa şaft motor takamazsınız. takarsanız da pervane sürekli su yüzeyine çıkar ve pervane su yapar.(köpük yapar fakat yol aldırmaz)geçen sene kendi motorumuzu takabilirmiyiz diye sordum motorunuz varsa takabilirsiniz dediler. saati de 15 liraydı yanılmıyorsam.

eğer 600 liraya hondayı alma şansım olsaydı 4 hp yi unutup gx25 olmasada en azından 2 hp lik gx35 i alırdım. temiz ve yeni motor herzaman tercihimdir.

3. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    botta uzun saft denemedim ama genede aynayi yükseltmeni tavsiye ederim zira 4bg motor sinekten bir adimda olsa önde kanimca. misal, yamahanin 4bg i ile 5 bgi gözlemledigim kadari ile ayni kasa (2 zamanli) vede 5 bg lik hiçte fena performansa sahip diil.
    bu konuda en iyi bilgiyi Halil Bey verecektir kendisi daha yeni satti 4bg yamahasini

ben genede mademki oyuncak niyetine gezinmek için aliniyo, elektrikli alinsin derim. zaten araban oldugu için akün var. akü sarj cihazida zaten her arabasi olanin almasi gereken bir alet; benim geçen sene aküm bosalmisti, elektrikçiye 35tl verdim halbuki cihaz zaten 130tl civari....
    elektrikli motorda 300 tl civari hemde 12 taksit....hemde sifir....ve inan bana güzel gidiyor; kiralik sandalda denemedim ama en hizli kürek süratine ulasir hatta belki dahada fazlasi....
    hepsinden önemlisi Istanbulun mükemmel gölleri var bence kesfetmeye deger

4. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Uzun şaft almaya ben 3,60 botumda cesaret edemedim.Sen nasıl alacaksın anlayamıyorum.2 mt botun tüp çapı zaten azdır.Bu nedenle uzunşaft motor gereğinden fazla suyun içine gömülür.Bu da performans olarak en fazla 2-3HP motor kalitesini verir.Motor pervanesi suyun yüzeyine yakın olduğunda daha hızlı ve güçlü gidersin.Ama sende bu uzun şaft dolayısı ile kafadan - puan.Birde bota vesaire yüklediğinde daha da - puan.Birde hafifde olsa bir dalga çıktığında tüp çaplarının küçük olması,motorun uzun şaft ve ağır olması nedeniyle en ufak bir dalgada içeriye tehlikeli bir oranda su alırısn.En ufak bir hareketinde dalga hemen içeri dolar.Sana desem ki sakın alma vazgeç,sen kafaya koymuşsun vazgeçmezsin.

5. onur1872

onur1872

işin aslı 2 metreden vazgeçtim . fakat uzun şafttan vazgeçermiyim bilmiyorum. 2 metre hakikaten çok küçük.

benim kafamdaki kombinasyonlar şöyle

2.70 bot + 9.9 hp motor
    3.80 bot + 25 hp motor
    2.00 bot + 4 hp motor
    2.70 bot + 4 hp motor

ilk ikisi geçen seneki sorunları bana yaşatacak. taşımak vs sorun olacak
    üçüncü seçeneği zaten eledim. 4. seçenek ise en olabilir seçenek gibi geliyor.

aklım 3.80 ve 25 hp ye gitsede bana 2.70 ve 4 hp almamı öneriyor. sanırım kararım 2.70 ve 4 ho yönünde olacak. uzun şaft alıp aynayı yükseltirim. uzun şaft motorda kararlıyım çünkü arada sırada tekne kiralamayı düşünüyorum.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2010
  6. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    biraz kollarina yükleneceksin :) baska çare yok gibi, aslinda var ama sanirim biraz olsun hizlanmakta istiyorsun. istersen sende benim gibi yap bir tane güçlü takim kur, bir tanede hergün kolayca çikabilecegin pratik takimin olsun. senin ihtiyacina en uygun çözüm bu görünüyor.
    290 yada 310 botla 9.8 tohatsu, günübirlik indirmeye müsait hemde hizli bir takim. bu ana ekipmanin olur
    intex excursion yada benzeri hafif bir bot arkasinada akülü yada sinek motor....buda aklina her estiginde suya tek basinada inebilecegin pratik takimin olur.

ikinci takim taksitle çok ufak rakamlar tuttugundan maddi olarakta sarsmaz

7. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Hah işte Onurcumm.Aklın yolu birdir.Sana en uygunu 2.70 bot ve 4 Hp motordur.
    Yalnız şuna dikkat et.Benim sattığım 3,30 bot omurgalıydı.Bu nedenle 4 Hp motor çok güzel götürüyordu.Hatta deniz bir den değişti 5 Knot rüzgar çıktı.Zorlanmadan karaya döndüm.Senin alacağın 2,70 bot omurgalı ise mükemmel bir kombinasyon.Tabi motorda Yamaha olursa.Çok seri motordur.Ama bot omurgasız yani ızgara taban ise 5Hp den aşağı düşmemeni tavsiye derim.Hatta omurgasız botu almaman daha hayırlı olur.

8. onur1872

onur1872

son anda yeni bir kombinasyon daha ortaya çıktı. 1300 liraya sürat teknesi buldum :) kayıtlı değil fakat 4 metre 25 hp motorlu..hadi bakalım.. ne yapmalı bilemedim. yeter artık diyebilirim :p :)

25 hp 4 metre sürat teknesi ile 270 bot ve 4 hp motor hemen hemen aynı fiyattalar. ne yapayım şimdi siz söyleyin allahaşkına... finaller biter bitmez yazın memlekete gideceğim sürat teknesini orada kullanırım diyorum orada koyacak yerimiz de var. en az 2 ay memlekette takılırım diyorum. yalnız harcayacağı benzin konusunda çekincem var. az kullansam bile 40 liralık benzini rahatlıkla yakacaktır. 4 hp motorla ise 3 - 4 litre benzinle sabahtan akşama kadar gezerim. sizi de sinir etmek istemiyorum o nedenle sinirlenmezseniz sevinirim . açıkcası ben stres yaptım :)

botun sahibinden indirim istedim. 2.70 ahşap tabanlı bot (ızgara değil) 4 hp de evinrude kullanmayı düşünüyorum. motordan da indirim isteyeceğim. olmadı sürat teknesini alırım sanırım.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2010
  9. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Onur kardeşim Bot ve motor konularında yazdıklarını eskiden beri takip ediyorum .
    Sen kafası çalışan bir kardeşimizsin doğrusunu bulacağına eminim.
    Gelgelelim kayıtsız bir şeyi, hiç bir zaman aklından bile geçirme derim.Başın sağlim olur,ağrımaz !

10. onur1872

onur1872

teşekkür ederim :) evet kayıtsız bir tekneyi almak istemiyorum. kaydettirebilirmiyim diye de düşünmeden edemedim. tekne ve motor eski de olsalar tekneyi bayisinden alacağım için faturası vs tahminimce olacak. fakat ce belgesi olmaz diye düşünüyorum. o nedenle kaydettirmek de sorun olacak. en güzeli 270 bot 4 hp motor. dediğim gibi bot ve motorun sahibinden indirim istedim. kabul ederlerse bu kombinasyonu alacağım. emin olun bunları konuşmaktan artık sizler gibi bende sıkıldım :) fakat bu yazıları arama motoruna merak ettiklerini yazarak internette dolaşırken bilgi edinmek için dahi gezip okuyanlar var. ayrıca sitede de bu konular hakkında tam fikir edinememiş arkadaşlar var. onlar için de iyi olduğu düşüncesindeyim

dediğim gibi herkese sabrından ve verdiği bilgilerden, güzel muhabbet ve dileklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

11. alpargun35

alpargun35 c.alp argun

Estafurullah, sıkılmıyoruz, paylaşım tabiyki güzel + hobimizde bu zaten.

12. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Onur abicim.Senin dilin ne söylüyor.4 Hp Yamaha motorların ikinci eli 850-1.100 lira arası değişiyor.Sen 1.300 liraya sürat teknesi ve 25 HP motor mu alacaksın? SAdece tekne ise belgesiz alma.Çalıntı olması kuvetle muhtemeldir.Hele bir de motorla beraberse bu zaten imkansız.Motor ne kadar eski olursa olsun çalışan 25 Hp motor 3.000 liradan başlar ki en eskilerinden bahsediyorum.Bunları alıp bir o kadar da tamir parası verirsin.Denizde kalması da cabası.Eski bir motor alacak kadar zengin misin bilmiyorum ama ben üstüne para verseler almazdım.Senin kafan çok ama çok karışmış.Bir kere almak için alma.2.70 omurgalı bot ve 4 Hp motor en ideali.

13. onur1872

onur1872

aynen son kararım 4 hp motor ve bot yönünde. sürat teknesine gelince motor ve tekne birlikte 1300 lira.. ayrıca -servisten- alıyorum yani faturalı verecekler.

yamaha da olsa 4 hp bir motorun ikinci eli 1000 lira olmaz. ben 4 hp motorumu 200 liraya verdim. neden? çunku ederi okadardır. alırken de böyle ucuza alıyorum.

bugün sıfır bir 4 zamanlı parsunu pazarık vs karaköyde 1500 liraya veriyorlar..neden 15 20 yaşındaki yamahanın 2. eline 1000 lira verelimki?

son olarak diyebileceğim şudur ki 4 hp ve bot en güzel takım diyorm.

14. onur1872

onur1872

değerli büyüklerim ve arkadaşlar. ismini yazmaz sorun olurmu bilmiyorum ama sahibinden de vs satılan motorlar genelde sahiplerinin verdikleri yılların motorları değil

yani 1995 model temiz yazan bir motor 1975 model olabiliyor. bunu anlamak için de insanın motor bilgisi olması gerekiyor. örneğin evinrude 1991 2000 arası motorlarında siyah kasa tercih ediyor. 4 hp evinrude lar 1983 e kadar yarım kasa çımış vs.. ama 1983 model evinrude motora 1997 yazana çok rastladım. 1965 model motora 1995 yazana da rastladım. verdiğim bilgiler örnektir. bunun gibi birçok örnek var. demem o ki sıfır bir motoru 1400 liralardan almak mümkün

halil abi eski bir 25 hp bile 3000 liradan başlar demiş. alakası yok bence. biraz araştırırsanız sıfır motolar 25 hp olarak 5000 liraya var. sıfırı 5000 lira olan motorun 35 yaşındaki bir modeline neden 3000 lira verelimki? bence 10 yaşında bile olsa 25 hp motorun ederi 1500 liradan fazla değildir. internetten araştırma yapanlara tavsiyem birde servislere sormaları. servislerde istedikleri büyüklüklerde 1000 liraya kadar birçok model ve marka bulabilirler ki servisler hemen hemen gerçek modellerini söylüyorlar. servis derken sokak aralarındaki motor tamircilerinden bahsetmiyorum. türkiyedeki motor markası satıcılarından bahsediyorum.örneğin geçen sene karaköydeki sıfır motor satan yerlerde-bot motor - satıcılarında 900 liraya 15 hp johnson da sormuştum. ki 700 800 liraya verdi sanırım. unutmayın sıfır motor satan yerler sadece karaköyde yok. distrubutorler vs var oralarda da ikinci el bulabiliyorsunuz. ha şöyle bir durum sözkonusu.

aslında benim bugüne kadar anladığım kilit olay şu. motor alırken satıcı sizin motordan anladığınızı gördüğünde uygun fiyat söylüyor motordan anlamıyorsanız da fiyatı yarı yarıya yükseltiyor. ne yazıkki ülkemizdeki durum malum. herkes taşra kurnazı. kime ne satarsam o kardır diyor. bizim ülkemizde bu düşünce çok yaygın. o çok meşhur karaköydeki satıcılarda durum nasıl? telefonla arıyorsunuz şu motor nekadar diyorsunuz 2100 dolar diyor.. birebir gidiyorsunuz aynı motoru soruyorsunuz 2500 dolar diyor. verdiğim durumlar dediğim gibi örnektir. yani durum ne yazıkki heryerde aynı .

bugün mercury 3.3 hp sıfırı nekadarki? parsun 4 hp sıfırı nekadar? gidin karaköye güzel de bir pazarık yapın 1500 liraya alın... biraz araştırmayla 1000 liraya da sıfır 2.5 hp pazarlıkla alınabilir.

parsun 15 hp 2100 dolar... 25 hp 2500 dolar..(bunlar 4 zamanlı) e ikinci el 30 yaşında 25 hp ye neden 3000 lira verelimki

bizim halkımız da bir ilginç. servisten faturalı ucuza motor alırsın bu işte bir iş var der, satıcıdan neüdüğübelirsiz bir motoru, servisten alacağın fiyatın iki katı fiyatına aynı motoru alırsın bu sefer içi rahat eder :) millet olarak her konuda kazıklanmaya alıştık herhalde. alışmış kudurmuştan beterdir derler.

Son düzenleme: 1 Haziran 2010
  15. mallaca

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Onurcum iyi kötü motordan anlarım.En azından 3-4 tane motorum oldu.Bu nedenle gerek tamircilerdeki,gerek piyadadaki gerekse internetteki 2.el fiyatlarını aşağı yukarı biliyorum.Daha yeni 9,9 Yamaha 2005 Model bir motor aldım.(Faturası orijinal ve 2005 yılı :) ) Fiyatı 2.000TL. Gerek internetten araştırdığında gerekse piyasada Seagull motorlar bile 4-5 Hp lik olanları 500TL civarında.

Yamaha olarak sahibinden.com da gezdiğinde 4-5 Hp 1995-2000 Model arası olanlarında pazarlıkla en iyi ihtimalle 750-1.000TL arası bulabiliyorsun.

Senin hesabınla 9,9 Yamaha 2005 model bir motor 1.000 lira civarı olması lazım.Orijinal faturalı temiz bir 2005 model Yamahayı o fiyata alamazsın.Eğer alırsan ben hemen talibim.

Türkiye gerçekleri ortada 1.300 liraya hem 25 HP motor hemde sürat teknesi sana mantıklı geliyor mu?

http://www.sahibinden.com/ilan/vehicles-boat-motors-outboard-yamaha-5-hp-cok-temiz/detay

BU arkadaş 5 HP Yamahasını ki kesinlikle 97 Model değildir,1.000 liraya sattı.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...-model-yumurta-kafa-9-9-orta-saft-yamah/detay

Bu arkadaş Yamahasını 2.000 liraya sattı.

http://www.sahibinden.com/sifir_8_hp_kisa_saft_johnson-67WQQaXQQ23582065WQQpXQQdisplayitem

Bu arkadaş Johnson'unu 2.000 liraya verdi.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-motorlari-distan-takma-satlik-johnson-motor/detay

Bu arkadaş Johnsonu 1.400 liraya en son fiyat bıraktı.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...a-motorla-takasli-2007-yamaha-4-zamanli/detay

Bu Yamaha sadece 2,5 HP orijinal 2007 Model.1.750 lira istiyor.Tabiki dilin kemiği yok.Ama fiyat aralıklarını anlaman için belirtiyorum.

Yukarıdaki resimde 25 Hp Motorların modellerine dikkat et.Birisi 78 Model.Diğeri ise arızalı,blok patlağı var.

Benim ifade etmek istediğim 25 Hp seni en az 5 yıl idare edecek yolda bırakmayacak,2000 model ve üstü motoru hele ki Yamaha olursa 3.000 liradan aşağı alırsan şüphelenmen lazım.

78 Model motoru pazarlıkla belki 1.000 liraya da alırsın.300 liraya da SÜRAT TEKNESİ bulursun, fakat bunları ne kadar süre arızasız kullanırsın bilemem.

Alacağın motoru hayırlarla ,afiyetle ,ağzı tadıyla kullanmanı temenni ederim.

16. onur1872

onur1872

halil abi bende onu diyorum.anladım demek istediğini merak etme. 2005 model 9.9 yamahaya tabiki 2000 lira verilir. ama 1995 modele verilmez. ben de onu diyorum. birde adam 1999 yazmış adamın motoru 1985 oluyor..bilmeyen biri de anlayamıyor 1999 diye alıyor. sırf son 2 senede 3 motor değiştirdim. internetten de motor bakarken motorların sitelerine girip sene sene hangi modelleri çıkarmış araştırıyorum ki yanılmayayım ayrıca çoğunu da artık biliyorum diyebiliriz.

demem o ki 2005 model motora 2000 verilir..fakat yukarda belirttiğin birtane 25 hp varya gerçek bir denizatı 1500 tl diyor..1975 model..allahaşkına..35 yaşında motora 1500 lira verilirmi? ne olursa olsun...35 yaşında motor alacaksanız servisten almak gerekir..yani tam bakımlı olması gerekir. benim demem o ki sahibinden denen yerden bakılınca motor fiyatları uçmuş görünüyor.. en basit örnek geçen sene karaköyde 15 hp baktım (sıfır motor satan distrbitör olan markaların birinde) 900 lira dediler.. üstelik servis bakımlı.

o bahsettiğin sitede ben neleeeeer neler gördüm :)

2005 model yani 5 yaş ve daha genç motorlara hakikaten hakkı verilir. tabi gerçekten 2005 ve daha yeniyse. ama 2000 altı motoru da ne olursa olsun almak bile mantıklı değil. alınacaksa da servisinden bakımlı olarak almak gerekir.

arada çok uygun şeyler düşüyor ben bunu demek istiyorum. geçen aylarda 3500 liraya 55 hp motorlu kayıtlı sürat teknesi sattılar. bakın altını çiziyorum kayıtlı! olmayacak diye birşey yok. ha bugün motor almaya karar verip yarın almaya kalkarsanız tabiki pahalıya maledersiniz seçenek az çünkü. elimde kalan en son motoru ekimde sattım. o gün bugündür motor araştırıyorum ki elbet uyguna düşer diye. ikisi birbirinin aynı motora biri 900 istiyor biri 400.. 400 lira olan daha bakımlı çıkabiliyor..demem o ki biraz değil çok araştırmak ve bilen biriyle araştırmak bakmak ilk gördüğü motora atlamamak gerekiyor.

tamam ozmn insanlar 1999 model sıfır ayarında 4 hp yamaha kaçmaz! 1200 lira! gibi ilanlardan almaya devam etsinler :) benim gibi düşünenler de 1200 lira 99 model motora vereceğine 3.3 mercury i 1400 e alır sanırım :) ikisi de aynı gücü üretecektir. ( 10 yaşıda 4 hp en fazla 3.5 hp güç üretir. bakımlı olsa bile güç üretmede aşınma payı pistonlar silindirler pervane bujiler hatta ve hatta bobinlerin önemi olduğu gözönüne alınırsa belkide 3 hp bile ancak güç verecektir bunu da unutmasınlar.)

17. onur1872

onur1872

bizim halkımız çok akıllı ve herşeyi bildiği için de ucuz olanda hemen bir cinlik! arıyor :) bizim ülkemizde köylü halkın hakkını en çok liberal partiler yer, yaptıkları ve çıkardıkları yasalar köylüyü bitirmek içindir ama köylü halk en fazla oyu bu partilere verir. bu bir paradoks değilmidir? işine geldimi haklımız herşeyi iyi bilir işine gelmedimi de bilmez. ülkenin de durumu ortada. hani herşeyi en güzel halk bilirdi?

bence motor alanlar pahalıya aldıkları için kendilerine ucuz motor alanları görünce yediremiyorlar :) ha elinde motor olan da malı malum çok kıymetli! olduğu için ucuz satanlara sinir oluyorlar ve her ikisi de o kadar ucuz olmaz bir iş vardır diyorlar..

şunu son kez tekrarlıyorum. benim şahsi kanaatim 2005 model ve üstüne 2000 de verilir halil abinin dediği gibi 20 25 hp motorlara yamahaysa 3000 3500 de verilir...fakat 2000 model ve altı mümkünse alınmasın alınacaksa da iyi araştırılıp uygun fiyata alınısın.

alırken şuna da dikkat edin..eski motor da olsa beni bir sezon idare etsin yeter dersiniz..bir değil iki sezon da idare eder hakkaten..ama şöyle birşey var..denizin ortasında ne zaman ne şekilde arıza yapacağı belli olmaz. o nedenle 2000 model ve altı motoları almamakta fayda var diyorum.

18. onur1872

onur1872

www.tekneyatshop.com

halil abi ne dersin buradan bir bot alsam kaça malederim? şu 2.35 yada 2.50 ızgara tabanlardan bahsediyorum. sen oradan aldın sanırım. forumda peşin oldumu çok uygun oluyor demişsin? 3.60 ahşap taban botu 1000 liraya sipariş etmişsin sence ben bahsettiğim botları kaça alabilirim? 2.70 biraz pahalı olur ama 2.35 yada 2.50 bana tam olur diye düşünüyorum? 3.60 1000 liraysa 2.35 500 liraya alırız diye düşündüm :) arayıp soracağım ama annem evde birdaha bot almak yok diye yemin ettirmişti arayamıyorum :D

19. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    herkes hakli aslinda; zira ülkemizde bilhassa internet ortaminda fiyatlar inanilmaz mantiksiz....ancak servislerden birde yazlik yerlerde site kapicilarina sorarak mantikliya yakin fiyatlara ulasmak mümkün. halen interneti kullanmayan ve o mantiksiz fiyatlara bulasmamis insanlar mevcut:) tabi yazlik yerlere gitmeden barinaklardanda uygun birseyler düsebilir mesela 2001 yada 2002 tam emin diilim johnson 9.9 750 liraya gitti faturasiyla.... sonuç olarak tok alici olmakta fayda var ama hemende belirtmeliyim az önce verdigim örnege hayatimda 2 kere rastladim okazyondu gerçekten (digeride yamaha 9.9 du) alacaginiz motorun sifir fiyatini mutlaka gözönüne alin, ayriyeten sifir motordaki taksit avantajinida gözardi etmeyin

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    Halil Bey yeni motorunuz hayirli olsun gerçi sizide parsun ailesine katmak isterdik ama olsun gönlünüzde hep yamaha gizliydi böylesi daha hayirli oldu:)
    ve Onur Kardesim, su an bir denizsever için dünyanin en zevkli ama ayni zamanda en sinirsel isini yapmaktasin; deniz araci aramaktasin. eski motorunu ararken karsina çikan insan müsveddelerinden bahsetmistin simdi edindigin tecrübelerle dogru insanlara ulasip dogru ekipmanlari dogru fiyatlara alacagina inaniyorum. unutma sen keyfinin ama onlar islerini sürdürmenin pesindeler yani onlarin sana daha çok ihtiyaci var. gençligin ve deniz sevgin, tekne tutkun onlarin en büyük silahi ama mantikli tutumunun yanisira fazla isteklide görünmezsen o silah ellerinde patlar:)
    rastgele