2 metre bot 4 hp motor kombinasyonu

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında onur1872 tarafından paylaşıldı.

1. onur1872

onur1872

aynen umut abi. bende 9.9 johnson 500 liraya buldum. böyle motorlar düşüyor. tok satıcıya rastlarsak mümkün. www.tekneyatshop.com bu sitede 3.60 bot 1300 lira yazıyor fakat arayıp indirim istediğinde indirim yapıyorlarmış. 1000 liraya alan var zira forumları gezenler bilir. alanlardan biri de halil abi zaten. o sitede yine bu fiyatlara tohatsu 2.5 hp var.. yani zaten sıfır fiyatları bu iken internet sitelerinde abartı fiyatlara motor satıyorlar.

6 hp yi 350 liraya satanı da bilirim 9.9 u 500 liraya da.. bunlar mümkünken neden internet sitelerinden 10 15 yaşındaki motorlara 1000 1500 lira vereyimki haksızmıyım? 150 liraya 4 hp veren bilirim bobinleri arızalıydı..50 liraya sıfır bobin al 200 liraya 4 hp motorun olsun..bu örnekler de varken neden ikinci el motorlara 1000 1500 lira para vereyim..açıkcası benim için 2005 motor da aynı 1975 motor da.. 2005 modeli kullanan adam hor kullanmamış olduğunu nereden bilebilirizki? belki rodajını düzgün yapamamıştır o zaman o motor 5 para etmez değilmi ama?gönül tabiki sıfır almak ister ama fiyatlar bildiğiniz üzere ateş pahası...benim ikinci el motor ve bota vereceğim para en fazla ikisine birden 1000 liradır..daha fazla da vermem :) açık ve net konuşuyorum :)

dediğim gibi elimdeki 2 motoru ve botu 1200 liraya verdim..neden? paraya sıkıştığımdan mı? hayır! emin olun paraya sıkıştığımdan değil..ederlerinin o kadar olduğunu düşündüğümden.. ha belkide ilahi adalet aynı fiyatlara da tekrar bot ve motor düşürebiliyorum. allah internetten motor arayanlara sabır versin :) zira fiyatlar ateş pahası :)

ayrıca birde böyle insanlar var . 500 liraya alıp 1000 liraya satanlar , 250 liraya alıp 500 liraya satanlar, 800 liraya alıp 1500 liraya satanlar..emin olun bunlar şaka yada kafamdan uydurduğum şeyler değil..adam bir bakıyor internet sitesine, fiyatlar uçmuş..benimki de bukadar ediyor demek diyerek o da malının fiyatını yükseltiyor.. ayrıca o bahsettiğimiz ünlü sahibinden sitesinde şu intex bestay mariner vs tarzı botlar varya..hani 200 liradan max. 400 liraya kadar olanlar..herşeyi anladım ama orada öyle deliler varki sıfırı 50 lira olan bota 200 lira, sıfırı 200 lira olan bota 400 lira ve yine sıfırı 400 lira olan bota da 600 lira istiyolar..isteyen istediği zaman o malum siteye girip araştırabilir.(deliler diyorum kusura bakmayın çunku o kişilere başka bir tabir kullanılmaz)

çok ağır bir laf söyleyeceğim kimse alınmasın.. parası olmayan adamla ticaret yapılmaz..harhangi bir konuda herhangi bir yerde ne kadar alışveriş yaptıysam hep parasız çulsuz adamlar kazık atmaya çalıştı..ülkemizde ne yazıkki mazlum edebiyatı yapanlar gırla gidiyor..afedersiniz ama acıma yetime k..yar g..üne demişler hakkaten benim bu yaşıma kadar tecrübe ettiğim olaylardan biridir! satıcı da alıcı da tok olacak kardeşim..taşra kurnazlığı adamı biryere götürmez.

tavsiyemi yineliyorum o ikinci el sitelerine pek güvenmeyin.

Son düzenleme: 1 Haziran 2010
  2. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

şimdiden hayırlı olmasını diliyorum umarım gönlüne göre olur . ben de uzun süredir dbir takım yapmaya çalışıyordum ve malum sitelerden :) araştırma yapıp insanların hakkaten hiç bir şekilde GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI DÜŞÜNEREK ufak bir bot aldım birde çift te kürek 0.35 beygirlik makine olan kendimi kullanmaya karar verdim. sebebine gelince 6 7 yaşından beri balığa giderim ve alışkanlıktan ziyade tutkuya dönüşmüş durumda . onun içindir ki bot ve motor almak istedim . fakat deniz araçlarından pek anladığım söylemez ama kadaradaki ufak motor sahibi herşeyle ilgiliyim ve neredeyse sahibim. uzaktan kumandalı arabadan tutun scooter'a kadar. vel hasıl burdan çıkardığım der şu: eski bir motor sizinde dediğiniz gibi kullanıma bağlı olarak yoruluyor hemde öyle böyle değil. ilk aldığım 90 lı model scooter'ı(ikinci el) önceleri tamirciye götürebileceği zannettim aradan geçen 2 3 aydan sonra aslında eve nezaman götürebilirim diye düşünmeye başladım. bu aynı şey aldığım ikinci ellerin çoğunda oldu ve öğrendim tamirini :):):)genel olarak ama denizin ortasında alet çantası nasıl bulunur bilmiyorum. uzatmadan eğer bugün makul fiyatlı bi ikinci el makine bulsam alırım çünkü uğraşmayıda seviyorum ama benim deği 5 10 sene 2 senelik bi makineye verebileceğim(mantıken) 250 300 tl. gülmeyin :) bu makine ister 1 beygir olsun ister5000000 farketmez ikiside yorgundur . ben kendime şöyle bir tavsiyede bulundum 700 800 lira vermektense 30 lira verip bir çift kürek alırım en azından gittiğim gibide geri dönerim .

tavsiyelere açığım ve hala rölantide makine arıyorum

3. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

yazıdan botu siteden aldığım gibi bir sonuç çıkmış hayır botu sanal ortamdan almadım

4. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    çok aci ama ne yazikki kismende olsa bu piyasa olustu arkadaslar....bizler arastirmadikça, incelemedikçe dilin kemigi yok ya adamlar bu fiyatlari isteyecekler vede tutturabildiklerine satacaklar. bu durumun sebeplerinden biride deniz araçlarinin nadir satilan araçlar olmasi vede otomobil gibi bir piyasasinin henüz olusmamasi. çok yakin bir geçmise kadar inanilmaz pahaliydi bu ürünler bundan dolayida halen insanlar eski fiyatlarlardan kalma aliskanliklarinda etkisi olabilir. benim yasimda olanlar bilir, eczane botu tabir ettigimiz vinil botlarin bilhassa büyük boylari 80li yillarda plajlarda statü araciydi nerdeyse:) insanlar özelliklede bizim yasta çocuklar etradinda küme olurduk gördügümüz zaman.genelde yurtdisindan gelir ve inanilmaz fiyatlara satiliridi. hala bu durumun devam ettigini sanan bir almanci kardesimiz 700 tl istiyodu mesele 3mt vinil botuna....sezon sonu oldugundan indirimli fiyatmis oda:))))))
    zodiac botlar zaten hayaldi piyasada zodiac, joker, avon benzeri isimli vede ates pahasi botlar vardi. bombard, orca biraz biraz ulasilabilirdi.
    ama simdi 1000 dolar civari ulasmak mümkün çinli kardeslerimiz saolsun:).....genede bu çinli botlarinda sifirindan pahaliya müsteri aradigina hatta satildigina üzülerek sahit oluyorum....misal galatamarin in çinde yaptirdigi, sea masterin daha düsün kaliteli versiyonu olan tiger boat ini amerian mali diye satan aklievveller var....

sonuç olarak biz almazsak onlar satamaz. bu gibi siteler çogaldikça vede bu konular tartisildikça insanlar bilinçlenecek

5. onur1872

onur1872

arkadaşlar sonunda 4 hp evinrude motor ve 2.10 brig bot aldım. motoru servis bakımlı aldım kısa şaft.

evinrude motor : 400 lira
    brig bot 30 metre ip ve çapa, bot taşıma çantası : 350 lira ( botun yenisi 1488 + çapa ve ip 60 lira)

bunları alırken 40 lira benzin ve 62 lira trafik cezası aldım = 102 lira

toplamda bot, 30 metre ip , çapa, bot taşıma çantası ve evinrude motoru 750 liraya aldım 100 lira da ceza ve yaktığım benizini sayarsanız bana 850 liraya maloldu. ,

botun durumu çok iyi motor da servis bakımlı garanti de verdiler. bakalım belki yarın deneme imkanım olur ve bot ve motorla tecrübelerimi ilk fırsatta paylaşırım.

herkese teşekkürler. ayrıca uzaktan izleyen ve eski takımlarımda çok emeği geçen hakan abinin (snowman) bu son takımıma yorumu ne olacak merak ediyorum :)

Son düzenleme: 5 Haziran 2010
  6. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Hayırlı olsun güle güle kullan.Bot omurgalı mı,ızgara taban mı?Motorun modeli ne? Kaç zamanlı?

7. onur1872

onur1872

halil abi selamlar. teşekkür ederim. bot 3 parça ahşap taban şişme omurga. 3 ayrı yerden şişirilebiliyor.

motor ise seri numarasında yazdığı üzere 1986 model dolayısıyla 2 zamanlı fakat fazla yakıt tüketimi olacağını zannetmiyorum. 400 liraya da bakımlı olacak şekilde en fazla böyle bir motor bulunabilir kanaatindeyim. aslında 300 e anlaşmıştık sonra vazgeçtiler birde motorun pervanesi kırıktı (üç kanattan biri kırıktı) onu değiştirip bakımlarını da yapıp verdiler. servisten , bakımlı aldım. onlara da takasta gelmiş. hayırlısıyla inşallah beni yarı yolda bırakmaz.

benim motor aşağıdaki motorun aynısı.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-deniz-motorlari-distan-takma-jonson-motor/detay?

bu sitede botun sıfır satış fiyatı yazıyor. 1488 lira. ben ikinci el 350 ye aldım ayrıca botu sürekli şişik muhafaza etmişler. aldığım kişi esnaftı dükkanında şişik vaziyette saklıyordu denize gideceği zaman da minibüsün arkasına atıp götürüyormuş. botun durumu gayet iyi umarım ben de eski sahibinin baktığı gibi iyi bakabilirim. (zıpkın dalış vs için kullanıyordu)

http://www.tekneyatmalzemeleri.net/?urun-detay_605_BRIG_DINGO_SERiSi_AHSAP_TABANLI_BOT_200_cm.html

Son düzenleme: 5 Haziran 2010
  8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    hayirli olsun, aslinda anlasilan fiyattan dönmeleri hos bi durum diil ancak pervaneyi degistirmeleri bi nebze tolore eder....
    gerçekten çok pratik ve kullanisli bir takim olmus barinak sorunu olanlar için ideal.

nacizane bi katkida benden, dün karsiya geçmistim Tahtakalede öylesine dolanirken deniz malzemeleri satan bir dükkan kesfettim. halattan yapilmis nostaljik görünümlü çok kullanisli 3 basamakli bir ip merdiveni sadece 10 tl ye aldim....daha birçok malzeme var Istanbullu arkadaslarin yada Istanbula gelecek arkadaslarin aklinda bulunsun. ufak bir dükkan ama kredi kartida geçiyor (tahtakede genelde geçmez)

9. onur1872

onur1872

umut abi haklısın. fiyattan dönmeleri hoş değildi. ayrıca giderken de ceza yedim. yaktığım benzin vs normal bir fiyata geldi diyebiliriz :) botla motor 750 ye maloldu 100 de benzin ve ceza desek 850. bence yine de iyi bir fiyat bu sezon sonunda belki satarım belli olmaz. kışın koyacak yerim olmuyor. bir sezon sorunsuz idare etsin yeter diyorum. şimdilik beklentim bu yönde.

3 basamaklı ip merdiven nasıl? kullanışlımı? bende almak istiyorum malum 2 metre bota in çık sorun olacak. devrilme ihtimali olabilir. dükkanı eminönü meydandan itibaren tarif edebilirsen çok sevinirim dükkanın ismi vs aklındaysa harika olur. bugün gidip alabilirim.

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    sansliymissin fisini torbasinda buldum:) kaya ticaret tahtakale hasircilar cad. no:85 telefonu, 0212 526 84 22
    eminönünde tramvay altgeçidinden geçince sol tarafa dogru az ileride mangal satan dükkanlar var ordan çarsiya giriliyo. misir çarsisinin çikisindanda sorarak bulabilirsin. merdivenin metresi 8tl. halat vede saglam tahtadan yapmislar hos bi görünüsü var, nostaljik duruyor. katlandimida varligiyla yoklugu bir diil. seninde yerin dar bence kesinlikle sabit alma bunlardan al.
    kolay gelsin bu sicakta eminönü de çekilir hani:)

11. onur1872

onur1872

eminönü normalde çekilmez :D ama yine de gidip bir sormakta fayda var :) bugün hava 2 ila 4 iken marmarada öğleden sonra 5 kuvvetinde rüzgar var. bugün botu indirmeyi düşünmüyorum lakin motorun huyunu suyunu deneme fırsatım olmadı. yalovadan toplamasınlar beni :D

merdiven kesinlikle gerekiyor. yoksa 2 metrelik bir bota kolay kolay in çık olmayağı aşikar.

bu arada denizlerimizdeki hava durumunu tam olarak öğrenmek isteyenler için aşağıdaki siteyi veriyorum. devletin meteoroloji işleri genel müdürlüğünün sitesi ve yurtdışındakilerden bile daha iyi ölçüm yapabiliyor diyebiliriz. hemen hemen hatasız olarak günlük olarak aktarıyorlar.

http://meteoroloji.gov.tr/

buradan denizciliğe tıklayın oradan bütün türkiyede bölge bölge deniz hava durumunu rüzgarın şiddetini dalga boyunu vs görebilirsiniz.