2 soru Ve 1 Müjde :)

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında oltam_ve_ben_2 tarafından paylaşıldı.

1. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    Fatih katılıyorum bugün Bim markete gittim bakındım...

Botlardan kalmamış 2 yere baktım hatta dediklerine göre dün sabahtan bitmiş her yerde. Güzeldi diyor satanlar kendileride almış sanırım...

Tabi alan kişilerin bizim gibi balık avı için düşündüğünü sanmam!!!

Ben sadece oltayı gördüm markette. Açtım biraz bakındım! Arkadaşların dediği gibi biraz dandik duruyor :)

porselen yok. kalama çok hafif... tırtır sesi güzel :p

şimdi yazlığa gittiğimde sahilde balığa giderken muhakkak yanımda takılan oluyor arkadaşlardan!

gittiğimiz yerde ellerine el oltasını veriyorum ben kamışlı olta ile atmaya başlayınca hoş gözükmüyor. Onların eline verdiğim zamanda ya kamış rahmetli oluyor ya misina dolanıyor falan yada hiç beceremiyorlar...

Şimdi ben gittiğimde veririm bu kamışı ellerine oyalansın dursunlar. Doğru değilmi...

2. nevzat42

nevzat42

Kardeş ben de 2 tane olta,1 tane de bot aldım.Dün Altınapaya gittim.Oltaya canlı yemi takıp attım.Oltayı çekiyorum inanın 5 dakikada zor çektim.Makara çok zor dönüyor.cır cır acayip ses çıkarıyor.Bu gün gidip iade edeceğim.

3. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Bizde dün gittik..Aynısı Oldu.. Fakat ben zaten bunu kıyıdan atmak için almamıştım.bunu bottan,kayıktan aşağıya ,kısa mesafeye atacaksın..hem küçük hemde ucuz..bırakın 5 liraya okadarda kusuru olsun.bir paket sigara parası;)

Fazla cimri Olmayıııınnnn:p

4. aga neden ama

yani bim elinde kalan -yada tanesi 1.5 dolara uzakdogu piyasasından kapattığı- tapon malları piyasaya sokusturuyor diye???
    neden market den gidip bot olta alayım ki yav.
    kalite diye birsey var. guvenlik diye bir sey var.pahalı mal alanlar saflıklarından mı alıyor onları.
    1. bot dedigin sey kaliteli olmalı. balıktutmaya gidiyorsunuz fear factöre katılmak için değil.balık tutmaya giderken canyelegi takıyorsak güvenlik adına yapılmalı bu. kalitesiz bir botun eksigi can simidiyle kapatılmaz.
    2. o oltayla bir kere bile yem sallayabilmiş olmak bence basarıdır. Deneyen ve başaran dostları takdir ediyorum.
    3. ucuz etin yahnisi yavan olur.

bence bu tip ucuzluk numaralarına kaptırdıgımız paraları biriktirsek simdi hepimiz birer zodyak alırdık.

en eski ingiliz atasözune uygun olarak
    "ucuz mal alacak kadar zengindeğilim" deyip bu marketçi abileri fazla sevindirmemek lazım bence.
    bir deee.
    pahalı mal alırım, yitirirsem, ona yanarım. Kalitesiz malla ortatada kalıp kendi saflıgıma yanacagıma.
    balıkçılık malzemesi satmak bimemi kalmış valla.

uymayın şu şeytana. kanmayın ucuz pazarlamacı numaralarına.

5. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Kendi Fikirlerindir Saygı Duyarım.Fakat Bir İngiliz Böyle Dedi Diye,İllaki İdol Olarak Kabul Edeceğimiz Anlamına Gelmez.Böyle Bir Söze Bende " 3-5 lira ile zengin olmaktansa 5 kuruşsuz gezmeyi tercih ederim" derim ! Önemli Olan Kendini Cimriliğe Alıştırmamak ! Cömert Olmak ! Buda Paraya Çok Değer Vermemekten Kaynaklanır ! Ben Malboro Sigarasına 5 Lira Veriyorsam Bu Oltayı Tenkit Etmem ;)

Bot Konusundaki Fikrinize Katılıyorum.Fakat Bunu zaten Biz Açıkladık.Bu bota Binen kişi Çok İyi yüzme Bilecek ! Yanına En az Bir Tane Can Simidi Alacak ! 100 merteden Fazla Açılmayacak ! (ayrıca bu bot iki taraftan şişmeli.Bir alttan İki yandan)

Yani ŞöYLE düşünelim

Bot Patladı...Diğer Kısmına tutunurum..
    Olaki Oda Patladı can simidini takarım..
    oda patladı o zaman yüzerim...

Artık bundan sonrasınıda allaha havale ederim..ecelim geldi ise son nefesimi balıkların solungaclarından çıkan hava kabarcıklarının arasında veririm ..En büyük önlem allaha güvenmek ! Sonrası teferruat..! Yani tedbiri al,takdiri allaha bırak ! sanırım yukardaki tedbirlerde yeterlidir ;)

6. ozan

ozan Ozan

arkadşalar bot olayı sakat iştir. 3 değil beş noktadan şişirmelide olsa sakattır. patladığında fos diye ininveriyor ve o katların hiçbiri bi işe yaramıyor (tecrübeyle sabittir) olta konusuna gelince 3 yıl önce bir arkadaşıma kamış alıyoruz etme gitme derken 8-10 liralık bi kamış aldı. ertesi gün bir kuzu kamış küt diye ortasından bölünüverdi o anda kalama görevini yapamadı ve balıkla el sıkışamadan vedalaştık. hayatının balığını kaçıran arkadaşımız sağlama makina ve kamışlar ve dahi misinalar almaya başladı ama öyle bi balığı bakalım nezaman tutar bir daha. kıssadan hisse şudur: ömründe birkez tutacağın bir balığı malzemenin dandikliğinden kaçırma. yıllarca beklediğin balık en dandik malzemeye vurur çırpınırsın ama nafile

7. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    alkış

imza ayarlarıma koyabılırmıyım bu yazıyı??

Son düzenleme: 25 Haziran 2007
  8. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Arkadaşlar balıkçılık zevk işi. zevkin fiyat tasarrufu olur mu? Olur ama o zamanda zevki olmaz:D 5 YTL ye değilde 50 ytl ver adam gibi bişşii al on kat fiyat farkına rağmen kalite farkı daha fazladır bence. Zevk almak için gittiğin balıkta makinanın bozulması tutuluan balığı çekememesi kamışın kırılması misinanın kopması gibi olaylar sinir katsayısının artarak dönmenize sebep olur. peki 50 YTL lik takımda bunlar olmazmı evet olabilir. Ama bu takımda bunları yapabilen balıktan kurtulmayı haketmiş olur içiniz rahat olur :):)

9. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    mesut haklı arkadaşlar ;)

10. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    o oltalar derede iş yapar yinede botuda havuzda kullanın yaz tatillerinde içinde güneşlenirsiniz:D

11. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Bu Cumartesi 30 haziran...Gece forumdan istanbulda sazan organizasyonu olmazsa ömerli barajına gideceğim..gece güzel bir yemleme yapacağım..1 temmuz saat sabah 5 gibi botuma atlayacağım ve elimde 5 ytl'lik oltam ile vira diyeceğim.artık bu ölüm kalım meselesi olmaya başladı.:D.o kadar anlattım..fakat anlamak isteyen olmadı :D İnşallah o oltayla Şöyle Güzel Bİr kUzu alırımda sonra "önemli olan at değil jokey" sözümü size kanıtlarım :D:D:D
    pazarteside forumu yıkarım..

Hadi aslanım fatih..:p

Allahım sen yüzümü kara çıkarma ..

Dost var düşman var :D

12. sen

sen bir kutuk uzerinde de suya açılsan el oltasıylada tutarsın eger azmedersen. mesele o degil. konuyu elştiren arkadaslar olarak - sanırım genelimiz öyle- lafımız sana da degil.
    bizim dedigimiz BİM in uyanıklık yapıp tapon malı ortaya sürmesi fikri. biz yine dedigimizdeyiz yani.

13. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    fatih kardeşim allah bahtını açık oltanı boş bırakmasın kardeşim seni tanımıyorum ama tanımak isterim onun için sen bu sevdadan vaz geç bak ben ömerlide yıllarca avlandım inan oltayı bile 30 metre atsan yeter yani botla açıldınmı zaten balık bulamazsın balık kıyıda ancak botu çok büyük bir sazan yakalanırsa balığı yormak için kullan ha sen hala bottan avlanacağım dersen ailene bir mektup bırak sitenin adresini falan yaz içine allah göstermesin sana birşey olursa gelip son görevimizi yapalım

14. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Abi Sen Beni Pskolojik Olarak mahvettin :D Abi O Ne Öyle Ya :D Valla Şaka Bir YanA senin Bu sözünden Sonra Kafamda Soru İşaretleri olmaya başladı...ama geçen sabaha kadar 8 tane olta salladık.bizden başka kimsede yoktu.ama birkez bile vurmadı be abi..yani büyük balık ben göremedim.tabi doğal olarakta büyük balık derinde olur fikri bende oluştu :D

15. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    bak kardeş balık kışın derinde olur hem geçen olta sallamakla iyi etmemişsin en azından sazan için ha israil içinse tamam zaten israil sazanını av yasağı yok her daim serbest en azından yazında bunu belirt sana şunu söyliyeyim ömerlide balık koyiçlerine yumurta döker ve koyların ağzından 1-2 ay ayrılmaz avlağını öyle yerlerden seç sen kalkar gölün en geniş yerinden açığa atarsan oradan hep boş dönersin yani sazanınki pisikolojik bir davanış biçimi yumurtayı döktüğü yeri hemen terk etmiyor eylülden sonrada açık kımlara gidiyor ha sana şöyle söyliyeyim bu mevsimde olta attığın yer bir metrenin üzerinde ise kıyıdan 3 metreden bile balık alabilirsin ama tabi orada balık varsa sen ömerlinin neresine gidiyorsun bana harita veya köy ismi ile tarif edermisin

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    hemşo sen kim nire ne iş niye ellerinize sağlık

17. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan

Abi Öncelikle İlk Gittiğim yere paşaköy tarafından gittim.valla tam aklımda değil arkadaş tarif ediyordu.her ne hikmetse ben gittiğim yerleri bir türlü hafızamda tutamıyorum..paşaköy tarafından gittik..hatta oralarda yol çalışması vardı..sonra şile yoluydu galiba..yani büyük asfalt bir yol..hafif rampa yukarı çıkarken sağa ormanın içine girdik..birde küçük bir köy vardı..hatta arabayla geçerken yerde kalın bir halat ip vardı.üstünden geçtik:D oradan en az 30-40 dakka sürekli ilerledik..ilerde 4 kere 4 yol ağzı geldi..biz hiçbiryere sapmadık.fakat en son geçtiğimiz yani 3.cü 4 yol ağzında sağdan ömerliye iniş vardı..orada çok güzel düz bir yer vardı..insanlar piknik yapıyordu..biz azöncede dediğim gibi burayada sapmadık direk gitmeye devam ettik..10 dakka daha gittikten sonra arabayı tepede bıraktık..patikadan aşağıya ,tahminim 20 metre filan indik..daha önce ateş yakmışlar orada..büyük odunlar filan vardı..biz gittiğimizde kimsede yoktu.Küçük koy gibi bir yerdi..orada akşam 8 sen sabah 9 a kadar 8 tane olta attık..solucan-mısır-nişastalı yumurtalı hamuru yem olarak kullandık.ara ara yemleride kontrol ettik.fakat bu arada hava kapalı idi..gecede gök gürledi ..sabaha kadar ara ara yağmur yapdı,gök gürledi..şunuda belirteyim..oltaları hem yakına birkaçtanesinide uzağa attık..hep dip oltası attık..ama dedimya bir tane bile vurmadı..bırak zil bile çalmadı abi :D

Şimdi bu cumartesi gittiğimiz yeri tarif edeyim,

Sultanbeyli emniyetini bilirsin..oradan uzundereye doğru gidiyorsun..hiç sapmadan..ilerde tam sağa bir yol var..hatta pazar pazarı ve demircanlar market var orada..işte o sapaktan sağa dönmüyorsun..aynen geldiğin gibi ilerliyorsun..3-4 dakka bile sürmeyen bir mesafeden sonra ilerde 3 yol ağzı var..bir tanesi tam sağ..diğeri sol rampaya çıkıyor..birde direk gidiyorsun..biz yine direk gittik..3-4 dakka sonra anayola çıktık..oradanda 1 km anca gittik..sonra sola toprak yol var..hatta ova gibi bir yer..şuanda çingene vatandaşlarımız orada konaklıyor..onların kamplarının içinden geçtik ve 300 metre ilerisinde herkes gibi bizde oltaları salladık..ama ben suya girdim..yani paçalarımı katladım ve elimde bir sopa ile kontrol ederek gittim..50 metre gitmeme rağmen su hale dizlerimde idi..!:confused: Yani düşünüyorum..hiç buraya büyük balık gelirmi diyorum kendi kendime..çünkü 30-40 cm lik yerde nasıl büyük balık tutacağız abi..birde millet açmış teyipleri son ses..küçücük balığı tutan bir nara atıyor..vallahi sanarsın 10-15 kg lık balık aldı ! yuh dedim..bir sürü gürültü anlayacağın.bilmiyorum israil sazanı sese nasıl tepki veriyor.ama benim hiç içime sinmedi..millet kova kova o yavru israil sazanlarını aldı...

Şimdi sonuç olarak abi sana sormak istediğim şudur,güncel olarak bildiğin güzel bir avlak varmı abi? yani ben yüzlerce küçük israil sazanı tutmak istemiyorum.her ne kadar israil sazanı olsa daha küçücük balık..içim sinmiyor..o yüzden 1 tane olsun..gerekirse 16 saat bekleyeyim.ama en azından büyük balık alayım...

18. oltam_ve_ben_2

oltam_ve_ben_2

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    22kg aynalı sazan
    Bu arada ilk gittiğimiz avlağımıza 5 kg da küspe attık abi yer yer:D

19. ozan

ozan Ozan

olur niye olmasın