20/25 Nisan yedigöller alabalık raporu

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında mrwolf tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. simendifer

simendifer Sennur

Okudukça inanamıyorum gerçekten arkadaşlar. Raporlarınıza, başkaları sizi kızdıracak ya da kıracak tarzda müdahale etmesin diye, öncelikle ben aklımdaki soruyu sordum. Ki, sanırım bu sitedeki bir yönetici olarak buna hakkım var. Burada avlak ismi vermek istemezseniz özelden yazın en azından demiştim. Ama gelen cevap o kadar sert yazılmış ki, artık öğrenmek dahi istemiyorum. Mesajımda Ahmet arkadaşımın yasal olmayan bir şekilde avlanmayacağından emin olduğumu fakat buna rağmen sormak zorunda olduğumu belirttiğim halde, çok ama çok kırıcı cevaplar gelmiş. Üstelik, asıl bizlerin burada örnek olması gerekirken... Ne olurdu ki, "istediğiniz cevabı özelden yazıyorum" dense, ya da sakıncası yoksa buradan belirtilseydi ? Ya da ilk mesajda rapor daha yazılırken, benim koyduğum şablondaki yasak bölgeler belirtilip, "arkadaşlar aklınızda olsun bu bölgeler yasak ama biz burada avlanmadık, sadece diğer arkadaşlarımız görürse yanlış yerde avlanmasınlar diye size aktarıyorum" denseydi ? Konularınıza sert yazıldığı zaman kırılıyorsunuz ama size ılımlı bir şekilde hatırlatma yapıldığında, kusura bakmayın ama siz de karşınızdakini kırmaktan çekinmiyorsunuz.

E üyeler müdahale etmesin, sormasın, rapor yazmaktan sıkılıyoruz, istemiyoruz... E yöneticiler de sormasın, sıktı artık bu durumlar v.s... O sormasın bu sormasın kim soracak peki arkadaşlar ? Herkes o zaman balığın resmini koysun ve gitsin, nerde tutulmuş, doğru mu tutulmuş, yanlış mı yapılmış hiç bilmeyelim, sadece tuttuk diyelim ve bitsin, böyle mi olmalı sizce ? Sirkülerde yasak olan bölgeler belli ama Ahmet arkadaşım Deringöl ve Büyükgöl serbesttir diyor. Artık sirkülere de hiç uymayalım, herkes kafasına göre takılsın isterseniz. Ben bu raporu silsem şimdi "neden silindi?" olur.

Çok teşekkür ederim, çok nazik cevaplar vermişsiniz arkadaşlar... Bir yönetici olarak sormak benim görevim ama bunu anlayamıyorsunuz ne yazık ki, belirttiğim halde anlayamıyorsunuz üstelik. Bir şeyleri öğrenmek ve öğretmek adına aksinin doğru olduğunu düşünüyorsanız, sizin yolunuz bana uymuyor arkadaşlar üzgünüm. Bereketli avlar dilerim...

Son düzenleme: 1 Mayıs 2007
  2. FİAMMA

FİAMMA

En İyi Avı:
    1,5kg sazan
    sirkülere aykırı kardeşimmmmmm bu av sirkülere tamamen aykırı!!!!davete iştirak edemediğim için aykırııııııı!!!balıklarda çok çirkin!!!!ortam berbat!!!!vurun abalıyaaa!!!:D :D :D

ahmet kardeşim avınız çok güzel ve özel olmuş.tebrik ederim...en kısa zamanda size iştirak edip ağaçlardan rapala toplamaya son vereceğim...

3. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Ahmet arkadaşım sen Sennur arkadaşımızın ve senin yazdıklarını sakin kafayla tekrar okudun mu merak ediyorum,eğer okumadıysan bir kere daha rica edeceğim senden okumanı ve herkesin okumasını...

Gayet kibar ve sorgulamadan uzak bir dille tamamen forumdaki üyelerin bilgilenmesi amacıyla yazılmış bir yazıyı nasıl oldu da böyle algılayabildin şaşırıyorum.Yapman gereken isyankar tavır sergilemek yerine "haklısınız avlandığım bölgede yasak alanlar var,sizin ve benim huzurum için bölge belirtmeliyim" demek değil mi sence?Bunu yaptığında herşeyin ne kadar farklı gelişebileceğini düşünebiliyormusun?Ne sen gereksiz yere canını sıkacaksın ne de senden bu açıklamayı haklı olarak isteyen sorumluluk sahibi yönetici insanlar zor durumda kalacaklar.

Verdiğin cevapta kendin zaten söylüyorsun "Bilmiyorsanız anlatayım" diye...
    Senden istenen de zaten buydu,ama bu tavır va yazımla değil...
    Forumdaki amaç sadece kurukuruya paylaşmak değil ki,yapılan her avın sonunda verilen raporda herkesin hatta belki av sahibinin bile birşeyler daha öğrenmesi amaçlarımızdandır.Konulara bu şekilde yaklaştığımız zaman yazılanların,söylenenlerin art niyet taşımadığını anlamamız daha kolaylaşacak.

Forumda ne kadar bilgi verir ve ne kadar bilgimize bilgi ekleyebilirsek o zaman amacımıza ulaşmış sayarız kendimizi ve biz yöneticilerin de forum düzenini sağlamanın yanında asli görevlerinden biridir bu.

Ben inanıyorum ki daha sakin daha yapıcı okuduğunda,Sennur arkadaşımızın bu yazıyı ne amaçla yazdığını,seni zorda bırakmak yerine seni zorda kalmaktan kurtarmak olduğunu anlayacaksın...

Bereketli,güzel av raporlarında görüşmek dileğiyle Ahmet arkadaşım, sevgilerimle...

4. FİAMMA

FİAMMA

En İyi Avı:
    1,5kg sazan
    sanırım ahmet kardeşimizin serzenişi sadece şennur hanımı hedef almıyor...şennur hanımın sorgulama anlamında bunları yazmış olmadığını görebiliyoruz...gayet samimi gayet olumlu bir yaklaşım şennur hanımın yaklaşımı...ancak bazı arkadaşlar görüldüğü üzere hakikaten insanı rencide edici manalı sorularla bunaltıyorlar...sanırım ahmet kardeşimiz de bu sorulardan bunalıp tepki vermiş olabilir...şennur hanımın yazdıkları diğer arkadaşların yazdıklarının yanında gayet mantıklı ve düzgün bence...

5. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Onur abi teşekkürler kötü yakalandık yine.hepimiz aynı kişiyiz ama ne yapalım abi bu sefer kusura bakmayın.

6. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Sennur abla.benim laflarım,söylediklerim sana değil di ama sen yanlış anlamıssın.kusura bakma.hep de bana denk geldiği için sinirlendim.bunda da biraz hakkım var sanırım.
    Bu arada tekrar belirteyim sirkülerde yasak yok deringöl ve büyükgöl serbesttir.Özel izin ile avlanılabilir yazmaktadır.Özel izin dedikleride bilet keserler bir gün için ve öyle avlanabilirsiniz.

7. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    valla Özgür kardeş gelmediğin için sirkülere aykırı bu durum:)güzel av dı ama burası yine karıştı.toplayacağız umarım.

8. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Diren abla çok güzel ve doğru şeyler söylemissin.her kelimende haklısın ama insan bazen dayanamıyor ve sert cevaplar veriyor.ama gerçektende çok güzel yaklaşmıssın konuya.teşekkür ediyorum.umarım dediğin gibi birgün bu olaylar sonlanacak tabii ki bizlerin katkısıyla olacak.

9. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Ahmet tebrikler, süper bir av yapmışsınız. Bir ara birlikte de gideriz inşallah ;)

10. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Ahmet arkadasim,
    alabaliklari ve sunumunuzu buyuk zevkle okudum. Ozellikle o buyuklukte alabaligin ulkemizde tutuluyor olmasi beni cok mutlu etti. Belli ki tatli su avciliginda soz sahibi olan ve bu siteye bu anlamda buyuk renklilik ve derinlik kazandiran ustatlarimizdan birisiniz.Sizi ve sanatinizda geldiginiz seviyeyi bu site olmasaydi belki de asla bilemiyecektim. Saniyorum bu anlamda bu siteyecok sey borcluyuz. Bu yuzden affiniza siginarak konu acilmisken bir kac noktaya "abiniz" sifatiyla deginmek istiyorum.
    Okuduklarimin arasinda sadece alabalik ve balikciliginizi ovguleyen yorumlar yoktu, soran sorgulayan yorumlar da vardi. Bunlara da sevindim. Neden?
    Gecen hafta alabalik konusunda sitede bayagi genis bir arastirma yaptim.
    Gordugum balik boylari nerdeyse utanc vericiydi.Limit asagi yukari 20cm. Yakalanan baliklar asagi yukari bu ebatlarda veya altinda..Pek cogu saibeli ve hatta bariz illegal. Yakalama adedine bakiyorsun bir , iki degil ,onlarca. Soruldugunda alinan cevap" ya bu balik bundan fazla buyumez ki.""Yillarca bu baligi tutuyorum.Ben hic bu sularda bundan buyuk alabalik gormedim." isin komik olan tarafi ne biliyormusun? Bu arkadaslar gercekten cok buyuk alabalikci. Bu konuda "Pir"'ler. Yazdiklari orjinal, yazdiklari bilgi yuklu. Asklari saf ve guclu. Ve bu yuzden cok degerliler. Kesinlikle kaybetmek istemedigimiz insanlar. Cok sey ogrenebilecegimiz insanlar.
    Konunun burasinda biraz alabaliktan bahsetmek istiyorum. Alabalik cok narin bir baliktir. Oksijeni bol temiz sular ister. Genellikle boceklerle beslendiginden ekolojik degisikliklerden , yani sadece suyun kalitesinden degil yasadigi suyun etrafindaki dogal hayatin yok olmasi da alabaligi tehdit eder. Ancak aslinda cok hizli ureyen ve kisa surelerde gayet cabuk kilo alabilen bir baliktir da. Sistemli ve korumaci onlemlerin yeterli uygulandigi sularda sezonuna gore alabaligin kilo
    alisi faunanin sagligi acisindan bir veridir. Yani o sezon alabaliklar semiz ve buyuk cikiyorsa o faunada isler yolunda gidiyordur. Bu yuzden alabalik onemli bir gostergedir ayni zamanda.
    Dunyada uzerine bir balikcilik ekolu kurulmus nadir baliklardandir alabalik. Tatlisu Flyfishing(yapaysinek balikciligi) neredeyse sadece alabalik uzerine kurulmustur. Bu yuzden turizminden, medyasina, malzemesinden, taklit sinek yapimina multimilyon dolarlik bir endustridir alabalik.Ancak Ulkemizde ne yazik ki bu yonuyle alabalik hic bir zaman gercek degerini bulamamistir. Ancak alabaligin gercek degerini bulamamasi alabalik acisindan bir kayip oldugu kadar alabalikci ve ulkemiz insani acisindan da buyuk kayiptir. Neden? Cunku binlerce insana is olanagi verebilirdi. Binlerce turisti sadece alabalik avlamak icin ulkemize ceke bilirdi. Sizin gibi bu konuya gonul vermis arkadaslarimiz, bir hobi olarak yada profesyonel olarak yorenize gelen turistlere alabalik tur liderligi yapabilir, bilginizle uluslararasi konuyla ilgili magazinlere konu ve sahsiyet olabilir, uretmis oldugunuz yeni tip sinekler sizin adinizla yepyeni bir endustiri, bir urun zinciri dogurabilirdi, elinize herhangi bir firmanin yapmis oldugu kamisi veya makinayi almaniz icin ,"size ben bu kamisla bu makinayla
    alabaligimi yakaliyorum" dedirtebilmek icin duslerinize bile giremiyecek rakamlar teklif edilebilirdi. Alabalik kazanirdi, ulkemiz kazanirdi, sizin gibi bu ise samimi emegini vermis ustalar kazanirdi. Hobbi herseye ve herkese faydali bir yasam bicimine donusebilirdi.
    Balikavi.net'in prensipleri bizlere boyle bir gelecegin sac ayaklarini kuruyor.
    Bizleri birlestiriyor, dusuncelerimizi ve zevkimizi paylasmamiza olanak taniyor ve bunlar olurken bizleri sorgulayarak belki de atlayabilecegimiz konulara dikkat cekmeye yol aciyor. Bu yanlis anlasilmamali. Sorgulanmayi buyuk firsata donusturebilirsiniz. Bunu "bana guvenilmiyor, artik siktiniz ama" cinsi bir bakis
    acisindan defansif ve serzenen bir ciktiya tasimak yerine, bir is birligi olanagi olarak gorebilirsiniz. Diyebilirsiniz ki " Bu bir iltifat, bana burda sen bu isi bilen adamsin, orneksin bize liderlik yap, ornek ol" diyorlar. O zaman bu sorulara vereceginiz guclu bilgiler sizi bu konuya nekadar deger verdiginizi ve liderliginizi
    pekistirecek. Aramiza yeni katilan arkadaslara " haa bu is boyle oluyormus" dedirtirecek. Herkesin bir hitap dehasi olmasini bekleyemezsiniz. Insanlar kendilerini bir cok degisik bicimlerde ifade eder. Onlarin nasil kendilerini ifade ettiklerine degil neye olanak olduklarina konsantre olursak cok yapici sonuclar elde edebiliriz. Burda yazdigimiz her sey bir belgeye donusuyor, birlikteligimiz ve ulasmayi dusundugumuz kalitenin seviyesi ancak bu belgenin bir parcasi oldugumuzu gorup , bu belgeye hic bir karsilik beklemeden hizmet etmemizle artar. Inanin bana sizin gibi konusunda basarili ve lider arkadaslar boyle bir tutum sergilerse dusleyemiyecekleri olanaklar ve saglam bir gelecegin olusmasi bir hayal olmaktan cikar.
    Yedigoller de alabaligin kondisyonu umut verici.Aviniz ve balikciliginiz bunun
    belgesi oldu bize.Gurur duyduk.Baska seyler de ogrendik. Saglam ve siki bir kontrolun oldugunu.Oyle her elini kolunu sallayanin istedigini sorumsuzca yapamiyacagi bir yer oldugunu ogrendik. Guzel degil mi? Ama aslinda bunlara bir anlamda hic gerek yoktu. Cunku yakaladiginiz baligin kondisyonu zaten butun bunlarin orda oldugunu gosteriyor. Evet , alabaligin gelecegi bizim zihniyetimizi ve o zihniyetin sonuclarina gosterge olmaya devam edecek.
    Lutfen bu konuda desteginizi ve samimi paylasiminizi bizden esirgemeyin.
    Saygi ve sevgiyle...

Son düzenleme: 1 Mayıs 2007
  11. Bismillahirrahmanirrahim:eek: :eek:

12. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    tabii ki de gideriz ne demek

13. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Sevgili Alp abi;
    Yazdığın yazıyı defalarca okudum ve her okuduğumda da bir öncekinden daha fazla zevk aldım.Buna inan.O kadar güzel yerlere değinmişsin ki; o kadar güzel şeyler paylaşmıssın ki sanki bir kitabın önsözü gibi olmuş.Alabalığın nasıl bir hayvan olduğunu; ülkemizde aslında ne kadar güzel şeyler olabileceğini belirtmissin ki gerçekten keşke olsa da bu ala sevdası inanılmaz bir turizmide beraberinde getirirdi.Ama ülkemizin nimetlerinden yararlanamamakta o kadar başarılıyız ki bu konuda da sınıfta kaldık tabii ki.
    Benim için yazdığın güzel kelimeler ve iyi dilekler için de sonsuz teşekkürler.
    Bu yazıyı okuyanlar belkide daha sevgi ve saygıyla eğileceklerdir artık bu konulara.Ben dahil tabii ki de.Sen öyle bir yazı yazmıssın ki valla bizimki sevda değilmiş alabalığa.Sen tamamen tutulmuşsun bu işe:)
    Bu site senin gibi birini kazandığı için önce kendim adıma daha sonrada tüm üyeler adına gerçekten çok mutluyum.O kadar uzaklardasın ki belki tanışmamız sıfır bir ihtimaldir ama nasıl biri olduğunu anlamıştır herkes.Uzaklarda olsan da sakına bizi engin tecrübelerinden ve güzel yorumlarından eksik burakma.
    ...HOŞÇALAKIN....

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sen olmasaydin, ben ben olabilirmiydim. Hepimiz bir birimizi yaratiyoruz. Inceligin
    ve destegine cok tesekkur ediyorum.Kaybedilmis bir sey yok. Butun bu soylediklerim yapilabilir. Yalnizca prensiplerimizden ve duslerimizden vazgecmeyelim...Kendimizi ve ulkemizi kucuk gormeyelim.Her sey yapilabilir.
    Rastgele guzel dostum...

15. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    cok guzel ifade etmissin ve ayrica bu tur karsimdakini nasil zorduruma dusururum mantiginda olanlari sanal ortamda oldugu gibi yuzuyuzede bunlari yapabiliyorlarmi merak ediyorum ve ayrica kimsa anasinin karninda balikavi yasaklarini ogrenmedi bu turde olan arkadaslarimizi bilgilendirici olarak yaklasirsak kimseyi kusturmeyiz veya tartisma ortami dogmaz.bunu soylememdeki amac bizler balik polisi degiliz. ayrica lastik gibi anlami hertarafa cekilen soru sormak isteyenler ozelden gayet rahatlikla sorabilir bence.son sozum:kendinize yapilmasini istemediginiz seyi baskasina yapmayiniz

16. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Onur abi sende çok güzel ifade etmişsin teşekkürler sanada.Keşke böyle sorular dediğin gibi özelden sorulsa ama olmuyor işte.umarım kısa süre içinde bunlarıda aşacağız.

17. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Umarım Alp abi prensiplerimizden ve düşlerimizden vazgeçmessek yapamayacağımız birşey kalmaz.
    Sevgiyle kal...

18. Spider

Spider Mert Eren

Ahmet,

Dün güzel güzel kulaklarını çınlattık Tuncer'le
    En kısa zamanda bir organizasyon yapalım artık

:D :D

19. Avlak süper...

Balıklar süper...

Kamp olayı tam süper...

Tebrikler Ahmet Kardeşim, devamını bekliyoruz. Ben bayıldım görüntülere
    Ellerinize, emeklerinize sağlık :)

20. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    Mert abi ne zaman isterseniz ben hazırım.yer zaman fark etmez.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.