23 Temmuz Antalya Kolyoz Avi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. djemr

djemr

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    En İyi Avı:
    Kırmızı Benek alabalık, 5.5 KG
    Ben bu konuyu nasil kacirmisim yaw? Super bir gece gecirmissiniz. Paylasim ve fotograflar icin cok tesekkurler.

2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Tebrikler süper bir av süper balıklar ve süper resimler.Paylaşım için teşekkürler. Ayrıca o kolyozları güzel kızarttıktan sonra sirke ve sarmısakla hazırlanan sos ile yemek enfes olur :D :D :D

3. Wolverine

Wolverine Berke

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 420
    Favori Makine:
    Shimano Beastmaster 7000 XTA
    En İyi Avı:
    Henüz avlamadığım
    Süper bir av olmuş. Tebrikler.

4. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum... 40 kg balığın alemi ne? O gün teknede 5 kişiydik, ortalama 2 şer kg balık düşmesine rağmen ben 1 kg civarında balık aldım, çok ısrar ettiler al diye ama, netice de zevk işi bu yiyeceğin kadarını alacaksın, biz evde iki kişiyiz 1 kg balıkta çok rahat yeter bize. Fazla fazla alıp derin dondurucuya atmanın alemi ne! Ağzının tadıyla taze taze yiyeceksin.... O gün ben de sormadım değil, arkadaş ne yapıyorsunuz bu kadar balığı diye kimisi satıyor, kimisi takas ediyor vs. vs.... Eee işin zevkine ne oldu... Amatörlükten çıkartmışlar işi...Neyse;
    Ben de sizinle ava çıkmayı inanın çok isterim, hatta bir gün tanışalım.

Görüşmek dileğiyle,
    Sevgiler, saygılar

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Şaka bir yana, amatörler, toplamda 5kg.dan fazla balık tutamazlar.
    Tutarlarsa ne olur?
    Türkiye'de şimdilik hiiiiiç.
    Ama birgün burada da Avrupa ve AMerika'da olduğu gibi olacak.
    O yüzden şimdiden alışmaya başlasak iyi olur.

6. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Dülger Balığı 1 kiloya yakın
    SELAM GÖKHAN

Dün biz de deneyelim dedik.

Biraz geçte olsa botla çıktık yola. Saat 23:45 gibi vardık.

Işık olarak şarzlı florasan lamba vardı.

Salladık çaparileri 3 kişi. 20 metre den yukarı doğru sürekli denedik.

Yarım saat kadar sonra 8-10 metrede 1 tane bana bi tane de arkadaşa kolyoz geldi.

Bi tanesini kestik. Tek iğneli kurşunsuz 15 lik misinalara taktık. 1 saatte 4 tane daha balık aldık:confused:

Çapari de denedik ara ara ama bidaha vurmadı.

Toplam 5 balıkla döndük saat sabah 4 sularında geriye.

Suyun yüzeyi ilk yarım saatten sonra binlerce minik balıkla dolmuştu. Gidene kadar gitmediler. Altlarda arasıra tek tük büyük balık(muhtemelen kolyoz) geçtiğini gördük.

Nerde hata yaptık bilemiyorum.

Minik balık sürülerinden mi acaba?

Yoksa lüks ışığı olmadığından dolayı mı:confused:

Bilen arkadaşlardan yorumlarını yazarlarsa çok sevinirim.

Saygılarımla

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Muhittin Bey balık alamamanıza üzüldüm. Anlattıklarınıza göre herşey normal görünüyor ama....

Acaba kullanılan ışıktan mı diyeceğim; çünkü genelde LUKS ISIĞI kullanılıyor, ancak sonuçta o ışığın esprisi küçük balıkları teknenin altına toplamak, ve anlattığınıza göre sizde balıkları toplamayı başarmışsınız ancak neden kolyozu toplayamadınız anlayamadım. Belki yer seçiminde bir yanlışlık olabilir. Tam olarak nereye gittiniz ve bulunduğunuz bölgede sizden başka tekneler var mıydı? Ayrıca kullanılan malzemede çok önemli, örneğin bizim bu avda kullandığımız çaparilerin üzerinde boncuk yoktu o yüzden çok fazla çapariye atlamadılar ancak geçenlerde Can ile beraber gittiğimiz avda boncuklu çapariler kullandık, ve balığı bulduğun yerde 3 erli 4 erli atlıyorlar çapariye.... Tabi önemli olan öncelikle balığın olması :) Sonra ilk avda çapariye atlamdıkları için bizde tek iğne ile topladık onca balığı... Ama sonuçta balık vardı bulunduğumuz yerde ve o sayede toparladık. Muhtemelen siz yerini bulamadınız. Ben tekrar denemenizi tavsiye ederim. İnanın sürüyü bulduğunuz zaman arka arkaya çekmesi çok zevkli.;)

Namık Bey' e; Antalya' dan kıyıdan balık avcılığının zor olması konusunda ben de sonuna kadar katılıyorum. Tekne ile avlanacak olursanız, bir şekilde yanınızda yerleri bilen birileri var ise öyle ya da böyle balık tutarsınız. Ancak kıyı için aynı şeyi söylemek çok zor.:( Ben çok defa elim boş döndüğümü bilirim. Koca bir gün durursun da bir tane bile balık vurmaz mı?:confused: Ben bunu biraz da kıyıların çok kalabalık olmasına (özellikle yaz ayları) bağlıyorum. O ses kirliliği ve özellikle de kıyılara çok yakın yerlerde çekilen trol ağları sonucunda giderek balık Antalya kıyılarından uzaklaşıyor bence.... :(

Sevgiler, saygılar....

8. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Teşekkürler Gökhan.

Boncuklu çapari alayım madem. Bi de öyle deneyeim.

Boncuklar ne renk oluyor acaba. Bi örneğini gösterir misin?

Biraz zahmet oluyor ama, napalım amatörlük işte öğreniyoruz.

SAYGILAR

9. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Boncuklu Çapari....

Muhittin Bey, biraz geç oldu ama nihayet size cevap verebildim.
    Boncuklar, fotolarda da göreceğiniz gibi yeşil renkte (fosforlu). Muhtemelen farklı renkleri de vardır ancak burada ki boncuğun asıl esprisi fosforlu yapısından dolayı suyun içinde parlaması ve bu sayede balık tarafından çaparinin farkedilmesini sağlıyor olması.... Sonuçta gece avcılığı yapıldığı için, o karanlık sularda takımınızın bir şekilde balık tarafından farkediliyor olması lazım....;)
    Ve önemli olan bir diğer nokta ise zaman zaman boncukları ışık kaynağına yaklaştırarak ışığın, boncuk tarafından emilmesini ve bu sayede parlamasını sağlamak. Bu şekilde daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum....:D

Size bol bereketli avlar dilerim....
    İşte size kullandığımız çaparilerin fotoları:

Son düzenleme: 2 Ağustos 2006
  10. Entomorph

Entomorph

Favori Kamış:
    Olta,Çapari,Rapala
    En İyi Avı:
    Çok teşekkürler Gökhan.

Biraz zahmet verdim.

Bu hafta ikinci denemeyi yapalım bakalım.

İnşallah biraz balık tutarız.

SAYGILARIMLA

11. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Rica ederim ne demek, hiç sorun değil....
    Ben de henüz bu tüy çapariler ile yeni tanışıyorum.
    Çevremdekilerden öğrendiğim deyatları, püf noktaları yine zamanla paylaşırım...

Ayrıca kolyoz avı hakkında daha detaylı bilgiye sahip arkadaşlar eğer bildiklerini bizlerle paylaşırlarsa, sanırım oldukça yararlı bir konu açılmış olacak. Kolyozun bol bereketli olduğu şu günlerde gırgırlar çıkmadan almak lazım kuzuları :)

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bu bilgileri KOLYOZ (Denizdeki Balıklar) bölümünde toplayalım mı?
    Hadi,orada buluşalım.Sonra arayınca bulmak kolay olur.

13. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    poşet poşet balık maşallah cenk allah devamını arttırır inşallah rastgelsin;)

14. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

Burada görmüş olduğunuz çaparileri ben, 08.08.06 tarihli palamut avında da kullandım, hiçte fena sonuç almadım. Ama unutmamak gerekir ki, palamut çaparisi daha kalın ve uzun tüylü, ayrıca iğneler de daha büyük... O gün kü palamut avında en iyi verimi de beyaz renkten aldık.... Ben beyaz dışında sarı- fosforlu yeşil, kırmızı gibi çapariler de kullandım ama pek verim alamadım...

15. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ha bir de aklıma gelmişken söyleyeyim....
    Ne kadar çok çapari iğnesi varsa takımda karıştırma ihtimaliniz o oranda artıyor. Örneğin 15 li çapari ile sırtı çekiyorsanız palamut için, bir kişininde yanınızda durup size sürekli yardım etmesi gerekiyor, balıkların çıkartılması ve çekilen takımın karıştırılmadan suya tekrar salınması için....

Ancak çapari 6-7 li ise o zaman çok sorun yok, sadece yapmanız gereken balığı çektiğiniz zaman iğneden çıkartmadan çektiğiniz misina ve çaparinin üzerine bırakmamanız... Oldu ki yanlışlıkla bıraktınız, işte o zaman çok şanslı değilseniz kaldırın o çapariyi bir kenara ve yeni bir takım çıkartın.... Çünkü %90 karışacaktır takım....

Benim de ne kadar ağzım yanmış değil mi karışan takımlardan :)
    Artık yoğurdu üfler yerim :):):)

Hepenize resgele...

Son düzenleme: 10 Ağustos 2006
  16. biz kıyıköyde 30-50 iğneli palamut çaparisi kullanıyoruz. dediğin doğru bir kişi yardım ederse çok daha kolay oluyor ama, tek başına çıkıp tekneyle avlanan bir sürü de balıkçı görüyorum. 30-50 iğneli çapariyle avlanan. adamlar işi aşmış olsa gerek. ve teknede toplanan çaparinin asılacağı özel aparatları var. ama onlar ticari amaçlı avlandığı için teknelerinde bu tür modifiyeler olabiliyor. neticede tuttuğu balığı satıyor adam. hızlı olması gerekiyor, yalnız olup paylaşan sayısını sıfıra indirmesi gerekiyor v.s.
    bizim olayımız daha ziyade amatör ruh ile balık avı duygularımızı tatmin etmek olduğundan, bu kadar detaya gerek yok. 1 yardımcı oldu mu yeter...

17. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vay be...

Vay be 50 iğneli çapari ha... :eek:
    Ona 40 tane balığın atladığını düşünemiyorum.... Korkunç bir şey olur....:rolleyes: En az 10 kg balık takımın ucunda. Eee amaç para kazanmak olunca daha ne teknikler vardır sanırım. Yok biz amatörler için en fazla 10 iğneli takım yeter... Gerisi yorar bizi.:eek: :eek: :eek:

18. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gökhan,

Korkma, 50 iğneye palamut dolmaz, (nerde o yoğurdun bolluğu) dolarsa da çapariyi patlatır. bir yerinden kopar yani. kalan kaç taneyse artık onu alırsın.
    50 iğnenin asıl korkulacak yanı, son iğneye bir tane balık takılmasıdır.:p
    Gerisini düşün...
    Ben Boğaz'da 30 iğneli çapari yapıyorum, Karadeniz'de, tabii Akdeniz'de de 100 iğneli çapari rahatlıkla çalışır.
    50-100 balık gelsin de çapari dolaşsın;)
    Çok iğneli yapmak , çok balık tutmaktan ziyade balığı bulabilmek içindir.
    Bazen ucunda, bazen başında 5-10 balık alınır.Dolduğu da olur tabii.
    Darısı başımıza.

19. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Hımmm şimdi olayı çözdüm sanırım....
    Doğru bu yaylım alanı geniş olan balığa daha iyi hakimiyet sağlamak amacıyla düşünülmüş bir sistem...
    Gayette mantıklı!
    Yanlız bakın şimdi ben taktım bu tombik olayına durun diğer tarafta palamut (pardon, tombik avında), yazıyım artık bir kaç parça bir şey....
    Zamanı geldi :)

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    MGB'den
    Yanlız bakın şimdi ben taktım bu tombik olayına durun diğer tarafta palamut (pardon, tombik avında), yazıyım artık bir kaç parça bir şey....
    Zamanı geldi

Uyar hocam.
    Tecrübeye saygımız sonsuz.:):):)