23 Temmuz Antalya Kolyoz Avi

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Reis amca, yazmam gerekenleri palamut avı konumuzda anlattım....
    Neyse o konuyu zaten uzatmanın çok anlamı yok, herkes yapılanların farkında...
    Ve umarım birçoğumuz bayağı bir ders çıkartmıştır bu avdan... Neyse bırakalımda bu avı, geleyim ben bu kolyoz konusuna....

Az bir zamanı kaldı arkadaşlar bu avın, yakında gırgır tekneleri toplayacak ne kadar kolyoz var ise... Ve biz ondan sonra avcumuzu yalayacağız...

O yüzden henüz fırsat varken çıkın bu ava... Apayrı bir zevk bu...
    Tatmayanlar mutlaka gidin derim ben.
    Antalyalılar özellikle lafım sizlere, hani neredesiniz hiç bir icraatınızı göremez olduk... Hadi durmayın, balığa....

2. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    biz akdenizde avlanan balıkcıların bildiği gibi burada tuttuğumuz palamutlar akdeniz palamutu veya kan palamutuda derler sakın güzelim karadeniz palamutu sanmayın.yukarıdaki arkadaşımız gayet iyi resimlerinide koymuş bunlar genelde bizim kullandığımız capariler en fazla onlu iğneli olan tercih ederiz . akdeniz palamutunun bir resmini göderiyorumki farkını bilmeyen arkadaşlarımız anlayabilsin.bir diğeri tombik denilen cins.herkeze rastgele.

3. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ellerine sağlık Rauf abi,
    Bu fotolar güzel olmuş. Evet kan palamutu denilen bu cinsin tadı maalesef pekte hoş değil... Hafif ekşi bir tadı var, ve Karadeniz palumutuna göre tadı daha buruk....

4. BARBAROS

BARBAROS

Favori Kamış:
    savurma olta takımları çökertmeler
    En İyi Avı:
    656 kg orkinos
    EVET BABAMIN BU YAZ SIRTIDA ÇIKARTTIĞI LEVREK YENİ GÖNDERDİ SİZLERLEN PAYLAŞMAK İSTEDİM

5. Abi bu neyaaa
    Namık kardeş bir el atta götürelim şunu....:D :D

6. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    üçüncü resimde en üstteki yayvan balık nedir,

7. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    o balık kolyozmu arkadaşlar,gökhanın tuttuğu balıklardan yassı olanı?
    o balığın 30 cm liğini,bu yıl didimde kefale yaptığımız ekmek sarmayla kıyıdan 50 m açıkta yakaladı adamın biri.

8. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    fsekerci o bahsettiğin yassı balığa buralarda klavuz akya diyorlar....
    İlginçtir ben de aynı bahsettiğin yöntem ile yakalamıştım bu balığı Didim' de... Kefal sarmasına atlamıştı... Yaklaşık 800 gr civarında idi... Çok şaşırmıştım o zaman... Demek ki atlıyormuş böyle arada bir de olsa:)

Barbaros, sen ne yaptın abi ya.... Ben bu kadar büyük bir levrek daha önce hiç görmemiştim. Bu adamı yer vallaha... Bir de bunun hikayesini kısaca anlatsan süper olur...

Sevgiler, saygılar

9. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Bu balık benim bildiğim kadarıyla stripped bass (Morone saxatilis) ve Kuzey Amerika'nın Atlantik kıyılarında ve denize dökülen nehirlerin 100 km içine kadar yaşıyor. Yani Türkiye'de dağılımı yok. Ama yanlışım da olabilir, çok iyi bilmiyorum.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    50 iğneliyi bilmiyorum, hiç kullanmadım. 75 iğneli ise şöyle oluyor:

Rölantiyle, çeyrek gaz arası güzel güzel gidiyorsun. Şöyle 5 metre bir teknen var, hızın, 3-5 km ancak. Birden zınk diye tekne duruyor, gidememeye başlıyor. Takımı çekiyorsun. 75 tane palamutun oluyor..

Bana en eğlenceli olduğu kadar en akılalmaz gelen şey bu aslında. Sanki, palamutlar aşağıda tek sıra oluyor, biri eline düdüğü alıyor "Çapariye atlanacak, atla" diyerek düdüğü çalıyor, hepsi birden aynı anda, uygun adımla atlıyor. Ne olduğunu bile anlayamıyorsunuz, o kadar seri bir hareket oluyor..

80'lerin başlarında, Ege açıklarında böyle tutulurdu bunlar. Arkalarından orkinoslar gelirdi. Onlar daha bir ayrı alem.. Palamut tekneyi durdurur, onlar ise alır giderler şöyle.. Deselerdi, bunları anlatacaksın, hayal olacak bir gün böyle avlar. İnanmazdım, o bolluğa göre, yok, bitmez valla bunlar derdim.. Ama bitti işte.. Umarım, hassasiyetlerimizi koruruz da, bir 20 sene sonra forumlara, "Palamut diye bir balık olurdu.. Na şöyle 40 cm filan büyürlerdi. Çapari ile avlardık hemde, 2-3 ne çıkarsa.." diye anlatmak zorunda kalmayız. Anlatmak iş değilde, okuyan gençlerin "Sallıyor iyice, o boyda balıklar Jurassic devrinde yaşamış sadece..." diye bizi tiye alacak olmaları düşündürür beni..

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Serdar

Çok güzel söylemişsin.
    Bende canlı örneği var, bak, anlatayım.
    ''Vaktiyle bir balık vardı sularımızda, tıpkı palamuta benzerdi, ama ondan daha büyük.Ona zindandelen derlerdi.Hatta daha da büyükleri vardı.Onun adı torik'di.
    Ben onları bütün istavrit veya uskumru veya kolyozu zokaya takarak 22 kulaçta veya dipte tutardım.
    O zaman uskumru ve kolyoz yem olarak kullanılırdı,henüz müzeye konmamışlardı.
    Eğer balık çoksa o zaman seyirtme zokası sallardık.Yemle uğraşmaz, cıvalanıp parlatılmış, kurşun zoka ile tutardık.
    Zokaları kendimiz dökerdik.İşleyen zoka hangisiyse onun kalıbını birbirimizden ödünç alırdık.
    Balık daha da çok olduğu zaman tabii ki çapari yapardık.
    TORİK ÇAPARİSİ.
    Yıllar önce bir balıkçılık kitabı okumuştum.
    Yazılarından tatlısu ağırlıklı balıkçılık yaptığını anladığım sayın yazar, büyük bir vukufla !?? ''Torik çaparisi diye birşey olamaz.Hayvan o kadar güçlüdür ki,birkaçı bir araya gelince oltayı çekmek mümkün olmaz'' gibi birşeyler yazmiştı.
    Bir kitaba bir de duvarda asılı duran torik çaparilerine baktım(Ben büyük çaparilerimi odanın duvarlarına asarım.) eee bunlar ne peki ? diye güldüğümü hatırlıyorum.
    '''_Akıllı, sanki balıkların hepsi aynı anda aynı yöne çekeceklermiş gibi , ''oltayı çekemezsin'' diyor'' .diye düşünerek.
    Yaa dostlar, evet, bir zamanlar torik diye bir balık vardı, tıpkı palamuta....

12. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hepsini anlatmadık daha.
    O kısa mesaj servisinden bir nottu.:p

13. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Bu anlatılanları duymak bile heyecanladırıyor insanı... Ne akıl almaz bir şeydir o öyle... teknenin durması, sürüklenmesi felan... O anı tadamayı gerçekten çok isterdim.... Dilerim kısa zamanda şu tuttuklarımız da hayal olmaz.

14. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vallaha ortak kürek mürek.... o nasıl bir zevktir be kardeşim... Düşünsene tekne duruyor.... Aklım almıyor :)

Anlat REIS anlat;
    Sen anlattıkça ben burada adranalin salgılıyorum... Ağzımın suyu akıyor.... Tekrar tekrar okuyorum yazdıkarını...

Bir kez daha ellerine sağlık.

15. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Neee kılıç mı? Hani nerde, hemen yarın gidelim....
    Gerekirse rapor alırım ben :)

Şaka maka şu kuzu işine bir el atalım Namık Hocam, geçen çok güzel çapariler yaptırdım.... Hadi gidelim bir an evvel kuzuya, yasak felan gelmeden :)

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bizim kayık irisi tekne, motorluydu. Ama o bile palamut vurunca gidemez, olduğu yerde kalırdı. İyice bir yol vermek gerekirdi. Palamut demişken, burada fotosunu gördüğüm çoğu palamuta biz vanoz derdik. Yarım kilodan aşağısına palamut denmez diye bilirdik..

Orkinos, kılıç, tekneyi alır gider. Gitmelidir, yoksa koparır ipi yada kendi çenesini. Eğer zıpkın, ağ gibi bir şeyle yakalamıyorsanız, kalama vermenin en kolay yolu, bırakın çeksin sizi, bedava sandal sefası, daha ne istiyorsunuz?

17. ozan

ozan Ozan

üstteki balığın adı Antalyada Yalandırma / egede Yalancı Turna / Literatürdeki adı ise Yaladerma fethiye bölgesinde Çıplaktır. oltayı koparacak gibi sert bir vuruşla alır ve avcılığı harika bir balıktır saygılar

18. ozan

ozan Ozan

Bu durumun sebebi büyük ihtimalle cüce turna denilen balık çünkü kolyozu dağıtıyo. Işık küçük balıkları toplamışsa kolyozda gelir bu sene 4 sefer gittim hepside iyiydi sayılır. bu sene kolyozlar ufak ama idare ettik. bide eylül 15 de hala vardı çıktık ve 2 kişi 6 kilo kadar aldık 4 saatte. umarım bi dahaki sefere daha iyi olur

19. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Namık, bahsedilen foto bu sanırım:

:)

20. ozan

ozan Ozan

Aynen katılıyorum
    yavruları kovalara dolduruyo millet bende haziran gelsede yakalasam diye bakınıyorum ama ozamana bişey kalmayacak herhalde. Bu arada yakında kunduya giden varmı. tekne indirilecek yerleri bozmuşlar diye duydum ve balık durumu nasıl bilen varsa lütfen bilgi. teşekürler

Son düzenleme: 22 Eylül 2006