26.07.2009 Yamula Barajı Gökkuşağı Alabalık Avımız

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında aslan_kral tarafından paylaşıldı.

1. jq3800

jq3800 mithat

Favori Kamış:
    fındık çubuğu :)
    En İyi Avı:
    ???
    gerçekten güzel bi av olmuş abi kısmet olurda şu alabalık avını bikerede bize nasip olur inşallah tekrar tebrikler

2. okyar5

okyar5 okyar kahraman

Favori Kamış:
    D.A.M ve Remixon kamış
    En İyi Avı:
    120 cm yayın ve 45 cm dağ alabalığı
    tebrik ederim güzel av olmuş.

3. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Merhabalar;
    Avınız güzel geçmiş ancak sirkülere uymuyor sanırım . Kişi başı 3 adtten fazla avlamanız yasak diye biliyorum. Hatalımıyım veya yanlışmı biliyorum n dersiniz?

4. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Aydın
    Bir alabalık raporu gönderirken,doğal kırmızı benek alabalıklarla,ciftliklerde yetiştirilen ve fırsatını bulduğunda kacıp av veren Gökkuşağı alabalıklarının aynı alabalık adı altında verilmemesi konusunda bir önerim olmuştu.Bu şekilde yazıldığında karışma olmaz ve kafalarda limit üstü av yapılması intibaını vermezdi.
    Doğal kırmızı beneğin günlük av limiti kişi başına 3 adettir.Oysa Gökkuşağı alabalıklarında bu sayı 10 adettir.Dolayısıyla av limit dahilindedir.
    Sevgiyle kal

5. sulhi yücel

sulhi yücel sulhi yücel

Favori Kamış:
    RODER/ST/4204
    En İyi Avı:
    2/kilo turna.
    tek kelime ile harika bir av ve harika bir paylaşım teşekkürler.

6. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kubilay
    Gayet randımanlı avınız,buradayken Rıfat kardeşime belki bir gün Kayseriye gelirim isteğimi aklıma getirdi.
    Hakikatende avınız benim gibi eski bir alabalıkcıyı dahi heyecanlandıracak düzeyde.
    Biliyorsunki anlatımlarımda,balık avından öncelikle sportif zevk alınmasını yeğlerim.Heveslilere et icin balık avlanılmasını önermem.Son mesajında hissiyatıma benzer hissiyata sahip olduğunu belirtmiş ve beni sevindirmiştin.Ama şu noktayı belirtmeliyimki,sizlerle birlikte avlanıyor olsaydım asla Gökalada olsa hamurla ve sair tabii yemlerle bu balıkların peşine düşmez,
    mepps yerine daha ağır ot tutmaz kaşıklar belki kullanır balığın suyuna ermeye calışır,cok olmasada birkacınla yetinir ama sportif olarak ve kendime güven olarak yeterince keyfimi alırdım.
    Cinsi ne olursa olsun alabalık familyasının sportif değeri üst düzeydedir ve onları sazan takımına benzer takımlarla avlanması beni sevindirmemektedir.
    Maalesef Almanyada bile muhtelif büyük yetiştirme havuzlarındada bu balık aynı muameleye tabii tutulmakta ve alabalığa karşı saygı ve sevgi duyulması önerilerimin boşa gitmesi beni üzmektedir.
    Yakında Yaban TV'de görülmeye başlayacağım.Oradada izlediğim kadarıyla yasak olmasına rağmen Kırmızı Benek alabalıkların dahi tabii yemlerle avlanılması gösterilmektedir.
    Bir ümit olarak sarılmakta olduğum bir TV kanalında bile böylesine programlar yapılıyorsa,senelerdir uğraşılarımın hepsi boşa gitmiş ve gidiyor olmasını düşünmekte ve artık tüm ümidimi yitirmekteyim.
    Ama burası Türkiye burada avda,balıkta bu şekilde tutulur güzelcede yenir yanında iki kadehte götürülür düşüncesi ve mantığı maalesef etkindir ve değişecek olabilmeside mümkün görülmemektedir.
    İşte bu yüzdendirki Bahcecik barajında görüldüğü gibi yakında bu barajdada ağla katliam her an yapılacak ve bu güzellikler yok olacaktır.
    Bizlerin ise onları tenkit etme haklılığımız azalacaktır.
    Ben seni bana vaki son mesajındaki hissiyatınla daha cok sevmekteyim.
    Sevgiyle kal

7. aydinsen

aydinsen

Favori Kamış:
    Olta ancak şu aralar Zıpkın öğrenmek istiyorum. :)
    En İyi Avı:
    2kg lik Tatlısu Turnasi
    Sevgili Vedat ağabey;
    Verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Yanlış biliyormuşum demekki. O zaman banada bu avı akışlamak kalıyor sanırım. :) Sirküleri dikkatle bilen ve buna göre hareket eden tüm arkadaşlarımdan özür dileyerek , hepsini tebrik ediyorum.
    Sevgi ve saygılar...

8. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    adet doğru tutma şekli yanlış sanırım.. (5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız içsu ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir. (Değişiklik, 5.11.2008 tarih/27045 sayılı RG)

sevgiyle kalın

9. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Aynen sizinde dediğiniz gibi gölde yapılan alabalık avında her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılır...Bizde baraj gölünde sizinde belirttiğiniz üzere herhangi bir sakıncası olmayan mamul yem kulllandık...

10. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Vedat baba ilk kez böyle avlandık...Balık yakaladık ama önceki avlarımızdan aldığımız zevki alamadık... Güzel bir gündü ekip arkadaşlarımızla bir araya gelmek ve o ortamda bulunmak herşeye bedeldi ama bu şekilde avlanarak tuttuğum ilk ve son alalardı bunlar...Amaç balık tutmaksa zaten herşekilde tutarsın ki ben ekip arkadaşlarımın aksine balık bulucuya bile karşı çıkan birisiyim...Bu yazını okuyunca da gerçekten memnun oldum...Bir büyük olarak sizlerin bu tür söylemleri bizlerin bundan sonraki avları için yol gösterici olacaktır...Hassasiyetlerinizin sonuna kadar ardındayım ve hepsine de imzamı atarım...

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kubilay
    Bu sözlerin yüreğimi tamamen ferahlatmıştır.Zaten sevgili Rıfatın bir av arkadaşının aksine düşünmesi aykırı bir durum olurdu.
    Sana teşekkür ediyorum.
    Sevgiyle kal

12. Ati

Ati atilla

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Yayın 88 cm.
    Sevgili Vedat abicim kubilay size avlanma şeklimiz hakkında birşeyler demiş ama bir konuyu atlamış av yaptığımız yerde başka seçenek yoktu hatta rıfat ilk başta kıyıdan 2 saat kadar deneme yaptı hiç vuruş alamayınca oda yanımıza gelmek zorunda kaldı yanımızdada atçek denemesine devam etmek istedi ama ilk denemesinde gelen balık ağzında rapala ile takıldı gitti ondan sonra oda mecbur yemli sisteme geçiş yaptı.Birde avlanma şekli ve zevk alma kısmında size ve kubiye katılmıyorum ben çünkü gayet zevk aldım hatta doyamadım aha vurdu aha yemi aldı derken nasıl bittiğini anlayamadığım bir avdı bence yasal olduğu sürece her tür av yöntemi kendine göre zevklidir.Hatta forumda buna benzer bir konu görmüştüm mantarlı av şekliyle ilgili mantarlı ve dip oltası ile yapılan avların tadıda bence bir başka mantarlı avda saatlerce hiç gözünü ayırmadan o mantarı izlemek veya dipli takımda sabaha kadar zil sesi beklemek ve hatta devamlı kulağınıza zil sesi geliyormuş gibi olması ayrı bir zevk bence.
    Birde Vedat abi yakında yabanda gözükeceğini belirtmişsin sizden ricam her fırsatta mümkün olduğunca barajlarımızın koporatif adı altında veya ticari olarak kiraya verilmesi durumunu gündeme getirirseniz çok sevinirim benim bu konuda kendi çapımda bir kaç girişimim oldu ama yetersiz kaldı rıfatda bilir Cumhurbaşkanımıza bile mail attım ama tek başına yeterli ses getiremedi çevremdeki bir kaç kişiye daha dedim bu durum çok vahim ve en tepedekilerin bu durumdan haberleri bile yoktur bir imza kampanyası yapalım veya herkes sürekli mail göndersin veya toplanıp valiye veya ilgili heryere çıkalım diye ama herkesin dediği onların işi gücü yokda senimi takacaklar gibi laflar oldu. bu yüzden bu konuda orda bahsedip veya dediğim etkinlikler gibi etkinlikler yapmayı teklif ederseniz bence işe yarayacaktır. ve inanıyorumki kiraya verilen yerlerde yapılan katliamdan hiçbirinin haberi yoktur tebliği hazırlayan mercilerin özellikle hiç haberi yoktur çünkü sana şu balıktan 5 tane öbür balıktan 4 tane tut diyenler ağ ile avlananlara hiçbir limit uygulanmadığını bilmiyorlardır hangisine sorduysam ne kadar ağ atabilirsin günlük ne kadar balık tutabilirsin diye canın ne kadar istiyorsa o kadar ağ atabilirsin yeterki ağın olsun diyorlar ve bunları denetleyen hiç kimse yok güya tarım il müdürlüğü denetleyecek ama onlara ilettiğindede cevap biz sadece iki kişiyiz yetişemiyoruz oluyor.neyse vedat abi baya uzun oldu sen bir yabanda gözükmeye başlada daha çok kafanı şişiririm görüşmek ümidiyle sevgiyle kalın........

13. denizli_balıkcısı

denizli_balıkcısı uğurcan

Favori Kamış:
    fark etmez
    Favori Makine:
    fark etmez
    En İyi Avı:
    aynalı sazan
    barajı kurutmuşunuz tebrikler güzel av::D:D:D

14. avcı38

avcı38 MUSTAFA ÖZTÜRK

Favori Kamış:
    D.A.M FİGHTER PRO
    Favori Makine:
    OKUMA REVENGER PRO
    En İyi Avı:
    1 KİLO TURNA.
    abi biz bu hafta nasıl alabalık tutacaz ya hepsini siz toplamışsınız:) :) :) :)

15. ONDER38

ONDER38 ÖNDER

Arkadaşlar hepinizi tebrik ediyorum gerçekten güzel bir av yapmışsınıız.Bütün avlarınızın böyle bereketli olur inşallah.

16. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    tebrikler

Rıfatcım , Atilacım ve diğer arkadaşlar zanatı döktürmüşsünüz yine.tarif ettiğiniz yemden yapmayı düşünüyordum.sizler yapıp denemişsiniz, iyi oldu öğrendiğim baya güzel iş yapmış.selamlar darısı diğer avlarınıza

selamlar....

17. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    Atila Arkadaşıma, barajlarımızın koporatif adı altında veya ticari olarak kiraya verilmesi durumunun kamu oyuna açıklanması konusunda katılıyorum ve destekliyorum.Geçenlerde yaban tv deki proğramda neymiş efendim amator balıkçılık, balıkçılığı bitiriyormuş.Devlet biz amatorlerle uğraşacağına, kapalı sezonda kooperatif adı altında ağ ile balık tutanları denetlesin.2009 yılında (bu arada ben kuşçuluyum.)Bizzat kendi gözlerimle gördüm kapalı sezonda bile sazan, yayın avladıklarını.

Birde bu ağ balıkçıları bilerekten kıyıya kadar yanaşıp , selam veriyormuş gibi yapıp sonrada kıyı boyunca gidiyorlar.sırf balık tutamasınlar diye.(nasıl etsekte rahatsız olup gitseler diyorlar herhalde).2 adet mantarlı atmıştım, adam geldi oltaların üzerinden geçti.kalama ayarları açık olmasaydı oltalarda gitmişti.Misinaları kestimde öylelikle kurtardım.aklıma geldikçe hala sinirleniyorum.:mad:

selamlar..

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Atilla
    Sadece şu noktaya dikkatini cekmek istiyorum.
    Mesajının altında iki genc üyemiz 18 yaşındaki Uğurcan ile 14 Mustafanın mesajları var.Lütfen oku ve gercekleştirdiğiniz avın yeni yetişen genc kuşak üzerindeki intibaını birde sen düşün.
    Uğurcan ne demiş;Barajı kurutmuşsunuz tebrikler
    Diğer delikanlı Mustafa ne demiş;Hepsini toplamışsınız biz ne yakalayacağız.
    Peki senin şikayetin ne;Kooparif adı altında Uğurcanın dediği gibi barajı kurutanlarla Mustafanın dediği gib;Balıkların hepsini toplama eyiliminde olan tipler.
    Verilen intiba ile ,şikayet edilen tiplerin yaptıkları neredeyse benzer.
    Atcek avının keyfi başkadır.Yemli avda gayet zevklidir.
    Ancak hevesli bir kişi balıkcılık olgusuna tamamen bağlanmak istiyorsa alternatif balık avlama yöntemlerinede itibar etmelidir.
    Sevgili Rıfatı yakınen tanıdım.Bendeki intibaları gayet olumludur.İşte sizler gibi gencler sahip cıkacaksınız.Konu sahibi kardeşim Kubilay şahsıma vaki bir mesajında bana şu şekilde yazmıştı.
    Benim icin esas mühim olan o ortamda bulunmaktır.Oranın havasını teneffüs etmektir.Bu arada birkac balıkta tutabilirsem ne ala.Yani bu manada birşeyler yazmıştı.
    İşte olay budur.Fiili balık avının zevki elbette üst düzeydedir ama ne demişler iğne ve cuvaldız hikayesi,bunu demişler.
    Kaldıki MSN muhaberatımızda Rıfata dibe cekilen balıklara erişebilmek ve yakalayabilmek yönünde anlatımlarım olmuştur ve kendisi tarafındanda muteber görülmüştür.
    Ayrıca alabalık cinsi ne olursa olsun,bütün dünya avcılarınca asil,sportif bir balık olarak tanımlanır ve piramidin üst noktasında yer alır.Bu bakımdan onlarcasını tutmak evet ama incitmeden bir kısmını salmak hedef olmalıdır.
    Helede artık hic uygulanmayan,alabalığı hamurla vs.yemlerle tutanlara Avrupa,Japonya ve Amerikada,yani balıkcılıkta ileri ülkelerde sanki sizin kooparatif yamyamlarına baktığınız gözle bakılmakta ve esasen yasaklanmıştırda
    Ayrıca bizim sirküler yada tebliğlerimizde alabalığın tabii yemlerle tutulmasıda yasaktır.Tabii bu yasak sadece kırmızı benek icin gecerlidir gibi bir kanıyada saplanmamalıyız.
    Bilmem kendi görüşlerimi tam yansıtabildimmi.
    Yaban TV Konusunda ciddi iki teklif vardır.Birisi dizi filmleri muhtelif yörelerde hem denizde ve hemde tatlısu avlarında cekmek,diğeri ise TV'nin birebir sohbet toplantısında soru cevap olarak gercekleştirmektedir.
    Maalesef yaşadığım yöreye birinci planda beslediğim hayvanlarım dolayısıyla neredeyse tamamen bağlandım.Ancak bir şekilde üstesinden gelecek ve bu teklifleri değerlendireceğim.
    Sevgiyle kal

19. hakcet

hakcet Hakan ÇETİN

Favori Kamış:
    ALBASTAR 3233 LEADER
    Favori Makine:
    ALBASTAR PASSHA 50
    En İyi Avı:
    sazan
    öz eleştiri

Vedat bey, bu konuda bence çok acımasız eleştiriler yaparak ve arkadaşları ağ atan vatandaşlara benzeterek kırıcı ve ön yargılı davranıyorsununuz.
    Birincisi avlanan kişi sayısı 4;
    ikincisi avlanan balık sayısı 40;(limit aşılmamış) kişi başı 10 ' ar balık
    Tamam limitleri illaki tamamlayacak değiliz , böyle bir kaygımızda yok.Fakat o avda kısmetleri öyleymiş ,güzel av yapmışlar.kimse sanmasınki bu arkadaşlar her gittiklerinde bunun kadar balık tutuyor.Hepimiz amator balıkçıyız hiç mi elimiz boş dönmedik.hepimiz bunları biliyor.
    Bence herkez elini vicdanına koysun ve öyle eleştiri yapsın.Ayrıca yemle tutmakla kurallarımı çiğnemişler hayır!eeee o zaman nedir bu ağır eleştiri.

selamlar,

Son düzenleme: 11 Ağustos 2009
  20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Hakan
    Sanırım rapor sahibi kardeşim Kubilay ve sair av arkadaşları anlatmaya calıştığımı anladılar,hatta Rıfat ile bu konuda msn'de görüştük.
    Hal böyle iken neden ve nicin bütün avların hepsini yapmış ve halende yapmakta olan bir büyüğüne,sanki kızaraktan mesaj yazıyorsun anlamak mümkün değil.Kaldıki muhatap olanda sen değilsin,değilm i Hakan?
    Ayrıca anlamadığım bütün iyiniyetime rağmen,nasıl oluyorda cok azda olsa bazılarınız ile ters düşebiliyorum,bilemiyorum.
    Lütfen yazdıklarımı tekrar oku ve bunların ağır eleştiri değil,aksine yol gösterici nitelikte olduğunu anlayabilirsin.
    Sevgiyle kal

Not;Ben alabalığın tabii yemlerle avlanmasının yasak olduğunu sanıyorum.Belki benim sandığım kırmızı benek icin gecerlidir.