26.07.2009 Yamula Barajı Gökkuşağı Alabalık Avımız

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında aslan_kral tarafından paylaşıldı.

1. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar, öncelikle avınız için tebrik ederim. :) Konunun geri kalanında sanırım yanlış anlamalar var. Konuyu uzaktan gözlemlemiş olarak, bu konudaki fikrimi paylaşmak isterim.

Vedat ağabeyin yazdıkları, kendisini tanımayanlar için yanlış anlaşılması muhtemel cümleler olsa da benim tanıdığım (şahsen tanıştığım) Vedat ağabey, genellikle bir şeyler öğretmek için çırpınır. Karşıt olduğu fikirler olabilir ya da bugüne dek forumlarda yaşadığı aksiliklerden kaynaklı olarak üslubu da yanlış anlaşılabilir ama kimseye kötü bir şey söylemek istemez. Mesajındaki "ağcıların yaptığı ve sizin yaptığınız aynı şey" cümlesi, daha önce forumlarda çokça tartışmalar yaşadığı için, edindiği üslubun bir yansıması ama aslında burada söylemek istediği, benzetmede eşitlik değil.

Şöyle düşünün,

O kadar balığı tutmuş ve yayınlamışsınız. 4 kişiye 40 balık. Kesinlikle yasal, avda yasal olmayan hiçbir şey yok. Vedat abinin demek istediği ise şu; "eğer siz bunları bu şekilde yayınlarsanız, mesajınızın altına yazan 14-18 yaşındaki insanlara da bu şekilde örnek olmuş olursunuz. Siz her avınızda bu kadar tutmuyor olabilirsiniz ama bu raporu görenler, kendilerine de bundan pay çıkaracaktır. Ve düşünün, özellikle bu küçük üyeler başta olmak üzere (ki onlar eğitilmesi gereken yaş ağaçlar), sitedeki diğer üyeler ve sayısı üyelerden de fazla olan ziyaretçiler, her daim bu kadar av yapabilecekleri kanısına kapılıyorlar. Böyle bir avcı potansiyelini düşününce, bir tek av ve bir tek raporla, ağcılardan farkımız kalmıyor."

Oradaki tek cümlenin açılımı budur bana kalırsa ve düşününce aslında o kadar da itici ve yanlış anlaşılacak bir durum değildir. Sizler bilinçli arkadaşlar olarak, limit dahilinde av yapmış olsanız bile, yalnızca bir kısmını fotoğraflamanız, örnek olmanız açısından daha iyi olurdu demek istenmiş. Yine belirtiyorum, avda yasal olmayan bir şey yok. Sadece bizler, bilinçsiz insanların zihniyetini değiştirmesi gereken ve örnek olması gereken insanlar olduğumuz için bu tip raporlar, sizin gibi bilinçli avcıların elinden yayınlandığında, sizi tanıyanlar tarafından bu şekilde değerlendirilebiliyor.

Her zaman doğru yapan insanların, yasal olsa dahi yapabilecekleri tek hata (örnek olmak açısından) göze batabilir, bunu hepimizin doğal karşılaması gerek bence. Hele ki böyle bir yazıyı ömrünü alabalık peşinde geçirmiş ve gerçekten iyi niyetli olan biri yazıyorsa. Yoksa orada ağcılarla aynı kefeye koymak diye bir şey yok, "siz de bu kadar balık yok etmişsiniz" demek değil, "bu raporu yayınlayarak, farkında olmadan, en az ağcıların verdiği kadar zarar verebilirsiniz." demek istemiş Vedat ağabey.

Bir de tabii, alabalıkların çok değerli olması da bu konudaki hassasiyeti artırıyor. Biliyorsunuz yurt dışında kırmızı benekli doğal ala pek kalmadı artık. Zaten ülkemizde insanlar bilinçsiz, gökkuşağı ile alabalık da çok karıştırıldığı için, kırmızı benek de bu kadar avlanabilir diye düşünülüp, kırmızı beneklerin de arada kaynaması korkusu da yaşanıyor.

Kısacası arkadaşlar, her eleştiriyi olumsuz tarafından değil de, başka türlü bir şey de anlatmak istenmiş olabilir diye düşünmekte fayda var. ;):)

En güzeli de şu sanırım; sizlere böyle eleştiriler yapılabiliyorsa, demek ki çevrenizde bilinçli balıkçılar olarak tanınıyorsunuzdur. Bilmeyen birilerine zaten kalkıp da böyle ekstrem bir mesaj yazılmaz. ;)

Buna bir örnek verecek olursam; geçen yıl Temmuz ayında yapılmış bir lambuka avı vardı ve o avı bilinçli bir arkadaşım, arkadaşları ile birlikte yapmıştı. Avları tamamen yasaldı ama ben konuyu kaldırdım ve kendisine özelden yazdım. "Limit dahilinde de olsa sen böyle bir avı yayınlayamazsın, çünkü örnek olan birisin. Avın limit dahilinde ama olmaz, raporunu yayında tutamayacağım" dedim ve "haklısın" diyerek geri dönüş yaptı. Yani böyle bir eleştiri, ancak bilinçli ve örnek alınan balıkçılara yapılır, bunu da unutmamanızı dilerim. ;):)

2. simendifer

simendifer Sennur

Göllerde yasak değil Vedat ağabey. Akarsularda yasaklanmış durumda. ;):)

3. okyar5

okyar5 okyar kahraman

Favori Kamış:
    D.A.M ve Remixon kamış
    En İyi Avı:
    120 cm yayın ve 45 cm dağ alabalığı
    bence limit dahilinde olduğu için sorun yok.O zevki sonuna kadar tatmalıyız. sadece avı raporlarken 40 tane balığı yan yana dizip resmini çekmektense 3-5 tanesinin resmini forumda yayınlamak daha hoş olurdu.
    Ayrıca benim dikkatimi çeken başka bir konuda bu rapor için söylemiyorum (ılk başlarda ben de aynı şeyleri yapmıştım) Balıkların, çevrenin,doğanın,vs. resimlerini yayınlamak yerine boy boy kendimizin resmini çekip yayınlıyoruz. sadece öylesine uzaktan uzağa balıların resimleri var.Ben son 3 raporumda bu davranışdan vazgeçerek balıkları ve çevreyi ön planda tutmaya çalıştım. Açıkcası çok da güzel oldu.umarım bu konuda yanlış düşünmüyorumdur..

4. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Açtığım konunun sürüklenip buralara gelmesi beni oldukça üzdü...Konuyu ben açtım ve Vedat babanın yazdıklarına olumlu tepkilerimi verdim. Zaten diğer avlarımdaki kadar zevk almadığımı da söyledim hala uzatmanın bir anlamı yok ki...Tuttuğum ilk ve son yemli avdı dedim...
    Arkadaşlar tecrübenin parayla satın alınamayacağı bir gerçekken, sitemizde de bu kadar tecrübeli bir abimiz varken ben her zaman onun engin tecrübelerinden faydalanmaya bakarım...

5. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Arkadaşlar yapılan bu gökala avının kişi sayısı ve avlanan balık sayısı açısından elimizdeki mevcut tebliğe uygunluğunu hepimiz biliyoruz. Yukarıdaki mesajlarda buna dair sorular olmuştu ve cevaplandı. Tebrikler alındı,devamı dilendi. Teşekkürler edildi ve temennilerde bulunuldu.

Okyar kardeşimin dediği gibi biz burada 40 alabalığın resmini değil de birkaçının resmini de yayınlayabilirdik. Ancak asıl dikkat çekmek istediğimiz konu bizim bu yöntemle balığın suyuna inip bereketli bir av yapmamıza rağmen limiti doldurduğumuz anda avı bitirişimizdi. Öyleki limit sonrasında balıkları yakala-bırak yapmak için bile yormadık. Ekibimizden Atilla bizden daha tecrübelidir. Defalarca mantarlı takımlarla da değişik balıkların avcılığını yapmıştır. Onun için bu tür beklemeli avlar ve neticesi, genelde alabalığı sudan yatay şekilde aldığımız yönteme göre bu sefer alabalığın dikey şekilde alınması onun için doyumsuz kılabilirken avcılığa at-çek ile başlamış Kubilay için daha az zevkli geçmiş olabilir. Bütün bunlar birer tercihtir. Tıpkı Vedat abinin sportif mahiyette çeşitli yöntem ve sahtelerle alabalık avlamayı yemli takımlarla avlamaya tercih etmesi gibi.

Alabalığın derin sularda nasıl avlanılacağına dair de inşallah yakında Vedat abi sitemize öğretici bir konu açar ve biz de deneriz.

Genç arkadaşlarımızın son mesajlarında yazdıklarını ise kinayeli bir tebrik olarak görüyorum. Yamula barajında serbest alabalık popülasyonu son bir yıl içerisinde kafes üreticilerinin yüklü miktardaki alabalığı baraja kaçırmalarından sonra gelişti. Amatör avcıların daha bu konuya tam manasıyla yönelmelerine fırsat kalmadan barajdaki kooperatif kullanıcıları ağlarını doldururken bizim ekibimiz limit sayısını dolduran sadece 2 veyahut 3 av gerçekleştirdi. Ancak balığın bu bolluğunda bile gözü doymadan ağ sermeye teşebbüs edenlere de yine Atilla arkadaşım başta olmak üzere biz üstümüze düşeni yaparak jandarmaya gereken bildirimleri yaptık. Çoğunda sonuç alınamasa da tabiri caizse insanlara her daim dilimizin döndüğü müddetçe iyi ve kötü arasındaki farkı anlatmaya gayret ettik.

Sevgili Sennur’un yazdıkları da bence yukarda bahsi geçen muhtemel yanlış anlaşılmalar adına iyi bir açıklamadır.İnşallah bundan sonra da değişik yöntemleri denediğimiz ve başarı elde ettiğimiz daha güzel sportif avlarımız olur ve formumuzda paylaşmaya devam ederiz..:)

6. izzetonder

izzetonder izzet önder

Favori Kamış:
    Cormoran Black Bull LRC Spin 270 cm
    Favori Makine:
    OKUMA RAW RA-1130
    merhabalar...ismim önder.ben de sizler gibi bir av hastasıyım.ama kayseriye geldiğimden beri (ercıyes unıversıte tıp fakultesınde stajyer dr um su anda)güzel avlar yaşayamadım.bırkac kez avlaklara gıttım cesıtlı yerlerdekı ama orada alkol alan ınsanlar,bagıra cagıra ag cekenler..kımse ıle bır turlu tanısıp,arkadaslıklar yasayamadım..ısın aslı tek basına oldugunda bıraz zor gelıyor bazı seyler.ve bu ısten anlamayan ve senın gıbı avlakların ıyı yerlerını bılmeyen buraların yabancısı arkadaslarınla gıtmek zaten bır ıse yaramıyor.benım sızden bır rıcam olacak..zamanınız oldugunda sızınle gorusmek..karsılıklı bırer cay ıcmek ısterım.bana ulasabılmenız ıcın maıl ve tel numaramı yazıyorum sıze. sabırsızlıkla bekleyecegım..
    mail&msn= izzetonder@hotmail.com
    tel= 0530 228 8290

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Eylül 2009
  7. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Alabalıklar doğu karadenizde suni alabalık diye tabir edilen gökala cinsinden bu yüzden sorun olmadığını düşünüyorum. Kırmızı benek 20 cm boy ve günlük 3 tane limitiyle tebliğde yazmaktadır.

Avınız harika gözüküyor. Aralarına 1 kırmızı benekde çok yakışırdı ama, zannedersem avlandığınız gölde kırmızı benek popülasyonu yok. Son olarakda avlandığınız rapala hakkında resim ve bir kaç bilgi yazarsanız çok sevinirim bir alabalık meraklısı olarak.

Son düzenleme: 4 Eylül 2009
  8. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    İzzet bey inşallah beraber avlanmak nasip olur,selamlar..

Evet bölgemizde kırmızı benek yok. Yalnız yanlış anlaşılma olmasın. Ben bir müddet rapala denemiştim ve vuruş alamamıştım. Sadece bir ara Surecath Super Hopper (Vedat ustamızın tavsiyesi ve hediyesi idi) denedim onuda balığa kaptırmıştım.

9. DjKaLpSiZ

DjKaLpSiZ Furkan Karaaslan

Favori Kamış:
    remixon,dip oltası
    Favori Makine:
    dam sel modul 60
    En İyi Avı:
    turna 3,5 kg dalak 2 kg sudak 1 kg
    gördügüm kadarıyla 3 kişisiniz ama 30 taneden fazla yakalamışınız tebligde kişi başı 10 adet yazıyor lütfen bizler bari uyalım buna

10. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Furkaaaan, Furkaan resimlerin hepsine baştan bak kardeşim, orada ben de varım ve ekip 4 kişi, sen elinde fotoğraf makinesi olan arkadaşı niye saymıyorsun bakiim :) Bak her resimde birimiz yer değişiyoruz :)

Atilla,Fatih, Kubilay ve ben 4 kişiyiz :)

11. DjKaLpSiZ

DjKaLpSiZ Furkan Karaaslan

Favori Kamış:
    remixon,dip oltası
    Favori Makine:
    dam sel modul 60
    En İyi Avı:
    turna 3,5 kg dalak 2 kg sudak 1 kg
    onu biraz önce fark ettim resmi cekeni saymadım abi kusuruma bakmayın ama yinede limitlere biz dikkat edelim:)

12. turna

turna

Tebrikler, çok güzel av olmuş ellerinize sağlık.