Balıkları nasıl muhafaza ederiz?

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Iskarmoz tarafından paylaşıldı.

1. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Kaan,Ank.ün.ziraat fakültesi (şimdi adı gıda müh.oldu) mezunuyum,bilge kağan da gıda mühendisi.Biz dedikki balığı ayıklayacan,sonra derin dondurucuya koyacan.Sebebinide anlaşılır şekilde açıkladık sanırım.Sende bir mühendis olarak(branşını yazmamışsın profiline) bunlar boş işler,ayıklamadanda konur,ne lezzetinde azalma olur,ne mikrop üretir gibi bir iddiada bulunmuşsun.
    bakteriyolojik faaliyetin tamamen son bulduğu en düşük sıcaklık -34 derece dir.Yukarıdada açıkladığım gibi,ev tipi buz dolabında (-18-24)minimum sıcaklığa ulaşması uzun saatler almaktadır ki bu sıcaklıklar, mikrobiyolojik faaliyetin tamamen durdurulmasından çok,gıdaların bozulma sürelerini uzatma maksatlı değerlerdedir.
    Gıdalardaki bozulmalar,mikrobiyolojik faaliyet(salgıladıkları bir takım enzimler vasıtasıyla)sonucu gerçekleşir.-18 ve altı değerlerde bu faaliyet çok yavaşlar ama durmaz.Dursaydı,seninde gözlemlediğin tad değişiklikleride gerçekleşmezdi.

2. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Balığın türüne göre dondurucuda tutulma süresi değişir diye parantez içinde belirttim, bunlar boş iş falan demedim. Bunu diyecek olan ya cahildir ya aptal :)

Benim demek istediğim, üzerinde çok fazla kafa yormaya veya endişe etmeye gerek yok, atın buzluğa, süreyi abartmadığınız sürece sıkıntı olmaz demekti, neden tahsil yarıştırır duruma sürükleyelim? :) Ayıklamadan da durabiliyor, ben üşengeç olduğum için ayıklamadan atıyorum genelde, pelajik balıkları 6 aya kadar, dip balıklarını 3 aya kadar yiyorum sıkıntı olmuyor. Sıkıntı olabilecek püf noktalarını da belirttim.

Ama madem hassassınız tahsiliniz dolayısıyla, şöyle düzelteyim kendimi; süreyi abartmadıkça dondurucuda bakteri üremesi sizi zehirleyecek boyutlara gelmeyecektir. :) Sevgiler, saygılar...