balon balığı - Lagocephalus sceleratus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. hangisidogru

hangisidogru MUHARREM

En İyi Avı:
    kendim
    Balon Baliği

Hangi kanaldı hatırlamıyorum fakat pazar günü balık avı vardı muğla civarı idi sanırım, balon balığı yakalayıp temizlemesini ve pişirmesini gösterdiler resmen koyun gibi derisini yüzdüler ve bizim koyunlarda bulunan öd kesesi gibi bir kesesi bulunan balığın kesesini patlatmadan çıkardılar eğer patlarsa balık ziyan;) ama vatandaş derisini yüzdü içini güzelce temizledi ve fileto çıkardı çok lezzetli görünüyordu canım çekmedi diil hani resmen tavuk gibi:D :D

2. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    selamlar o programı ben de seyrettim ya iz tv de ya da habertürkte idi. o bölgede meşhur bir restauranttı. sanırım olimposta idi restorant. tuttukları balon balıklarını Muharremin dediği gibi temizleyip ızgara yaptılar. afiyetle de yediler...

3. Sahin_

Sahin_ Ahmet Şahin

Favori Kamış:
    Kıbrıs oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığına benzer bişey.1 kilo
    süpersin abi :D

4. Haşim_001

Haşim_001 haşim murat ak

arkadaşlar ben tutduğum zan öldürüyom tekrar denize atmıyorum.
    denizlerden temizlemeli bunları

5. Wetblue

Wetblue CUMHUR

Favori Kamış:
    DAIVA ST.9070 + ALBASTAR-Target 1,80 Two Piece
    En İyi Avı:
    Lagos 7,5 kg.
    Konuya Bendende Kareler.

BALON YADA KURBAĞA BALIĞI DENEN İLLET.......SOLDAN SAĞA. BALON,PALAMUT"YAZILI ORKİNOS YAVRUSU" VE ÇÜTRE"DOMUZ " BALIKLARI..

BALON "KURBAĞA BALIĞININ DİŞLERİ...

BU CANAVARIN OLTAYA TAKILAN BİR MERCANI PARÇALAMASINDAN SONRA KALANLAR.

6. melerk

melerk Erkan

Favori Kamış:
    alba star
    benim bildiğim bu balığın insanlar ve bildiğimiz üzere keçi koyun vb küçükbaş hayvanlarda olan ödlerinin olduğu eğer ödünü patlatırsak ve bu öd sıvısı iç organları ve etine bulaşırsa yenmemesi gerektiği tabi bu benim duyduğum ama bana mantıklı geldi çünkü hayvan bir şeyden tırsınca şişmeye başlıyo :rolleyes:

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Güzel bir haber

Bir müjdeli haberi sizlerle paylaşmak istedim.

Son zamanlarda tâ Marmara'da avlananların bile korkulu rüyası haline gelen balon balıklarının kontrolü konusunda çeşitli yabancı kurum ve bilim adamlarının da katılımıyla çalışılmaya başlandı.

Tamamaen yok etmek yada kontrol altında tutmak mümkün olabilir mi bilmiyorum, ama en azından ilgili makamların sorunun farkında olduğunu ve bu konuda uğraşıldığını bilmek iyi bir şey.

Bu arada; yukarıda fotograf ekleyen Cumhur arkadaşım sanıyorum siz de biliyorsunuzdur, en öldürücü zehire sahip olan tür, sizin mutfak tezgahında yatarken fotografladığınız benekli balon balığıdır.
    Malum ve Erkan arkadaşımızın da anlattığı gibi zehir üreme organları ve barsaklarda bulunuyor, bulaştırmadan temizleyip, iyi yıkamış olmanızı dilerim. Aksi durumda alabileceğiniz azami dozun bir bölümünü şu an taşıyor olabilirsiniz. Allah korusun.

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Cok guzel haber sevgili ogretmenim,

Gelismeler hakinda bilgileri de sizden bekliyor olacagiz.

Saygilarla...

9. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    ÇOK DİKKATLİ TEMİZLENMELİ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi (TÜDAV) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon balığının 6 türünün Akdeniz ve Ege kıyılarında arttığını belirterek, yaz aylarında üreme dönemine giren “lagocephalus sceleratus” türüne karşı dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ölümlere ve felce neden olabilen bu türün fiyatının ucuz olması nedeniyle tüketiminin arttığına işaret eden Gökoğlu, bu nedenle İsrail’de ölümler meydana geldiğini kaydetti.

Gökoğlu, tropikal iklim balıklarından olan, ancak küresel ısınmanın etkisiyle besin alanlarının uygun olması nedeniyle Akdeniz ve Ege’ye göç eden balon balığının diğer türlerinde ise yaz ya da kış aylarında zehir bulunmadığına dikkati çekti. Bu balığın çok iyi temizlenmesi durumunda tüketilmesi gerektiğini belirten Gökoğlu, karnında bazen şiş bazen normal görünümdeki kesenin çok dikkatli çıkartılması, derisinin yüzülmesi, ardından yaka kısımları da iyice yıkanıp temizlendikten sonra tüketilmesini tavsiye etti. Gökoğlu, balıktan olası zehirlenmenin kusma, şok ve ani felçle ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Balon balığı başta Bodrum olmak üzere sahil kesimlerinde kilosu 5-6 YTL'den satılıyor.

Kaynak:milliyet.com.tr

10. umutkeskin_7

umutkeskin_7 umut

milliyet.comdan

SON dönemlerde Antalya ile Didim arasında ortaya çıkan balon balığı bu kez Muğla'nın Datça İlçesi'nde yakalandı. Datça'da son bir aydır olta ile yakalanan, gövdesinde pul bulunmayan ve etinin rengi de kırmızıya yakın olarak ifade edilen balon balığı Kızıldeniz'den Akdeniz'e giriş yapıyor.

Datça ilçe merkezindeki büyük iskelede avlanan balıkçılar, yakalanan balıkların ağırlığının 2 ile 4 kilogram arasında değiştiğini ve son günlerde sıkça rastlanır olduğunu söyledi. Son olarak aynı balıktan iki tane birden yakalayan işçi Feridun Ortayol (31), “Yaklaşık bir yıldır burada balık tutuyorum. Daha çok kefal, turna ve gopez denilen balık vardı. Son günlerde ise herkes yeni bir balıktan söz ediyordu. Birkaç arkadaşın yakaladığını gördüm. Ben de ilk kez bugün iki tane birden aynı balıktan yakaladım” dedi.

Bu balığı daha önce tutan arkadaşlarıyla temizleyip yediklerini kaydeden Ortayol, “Etinin rengi beyaz değil. Kırmızıya yakın. Lezzetli bir eti var. Balığın karnında tavuğunkine benzer bir öd kesesi var. Bunu çıkarıp attık. Geri kalanı ise yedik” diye konuştu.

ÇOK DİKKATLİ TEMİZLENMELİ

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi (TÜDAV) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, balon balığının 6 türünün Akdeniz ve Ege kıyılarında arttığını belirterek, yaz aylarında üreme dönemine giren “lagocephalus sceleratus” türüne karşı dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Ölümlere ve felce neden olabilen bu türün fiyatının ucuz olması nedeniyle tüketiminin arttığına işaret eden Gökoğlu, bu nedenle İsrail’de ölümler meydana geldiğini kaydetti.

Gökoğlu, tropikal iklim balıklarından olan, ancak küresel ısınmanın etkisiyle besin alanlarının uygun olması nedeniyle Akdeniz ve Ege’ye göç eden balon balığının diğer türlerinde ise yaz ya da kış aylarında zehir bulunmadığına dikkati çekti. Bu balığın çok iyi temizlenmesi durumunda tüketilmesi gerektiğini belirten Gökoğlu, karnında bazen şiş bazen normal görünümdeki kesenin çok dikkatli çıkartılması, derisinin yüzülmesi, ardından yaka kısımları da iyice yıkanıp temizlendikten sonra tüketilmesini tavsiye etti. Gökoğlu, balıktan olası zehirlenmenin kusma, şok ve ani felçle ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

Balon balığı başta Bodrum olmak üzere sahil kesimlerinde kilosu 5-6 YTL'den satılıyor.

11. kaşıkçı

kaşıkçı FARUK

Favori Kamış:
    Hafif olsun kolum ağrıyor sonra. Reklama gerek yok.
    Favori Makine:
    O da hafif olsun. Çok dandik olmasın.
    En İyi Avı:
    Dardanel ton 3'lü paket
    aman gözünüzü seveyim bırakın yemeyin şu musibeti zehirlenirsiniz mazallah tipide kayık zaten 10 yaşından beri balık tutarım böylesini görmedim birde lapin için dudakları var derdik bu namussuzun dudakları cüzzam olmuş zencinin dudakları gibi ya deniz hıyarının yüzen hali sanki.

12. pulserkan

pulserkan SERKAN

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    900 gr lahos
    Abi bende Fethiye kızılada civarında rastladım aynı olaya 3 dakika içinde tam 5 kişinin olatasına mercan takıldı ama tam çekerken sert bir asılma oluyor ve mercandan geriye ya kafası kalıyor yada kocaman diş izleri kalıyor herhalde buda balon balığının işi...

13. typhon33

typhon33 ahmet

En İyi Avı:
    turna 1kg 200gr, ahtapot 3kg 300gr, lagos 700gr
    bu balıklar allah muhafaza, yazın plajda denize giren insanlara dadansa köpekbalıklarından çok daha tehlikeli olacaklardır eminim.. bunu da dikkate alalım lütfen .. yakında insanlara da saldırabilirler.. hem de çok yakında..

ve bu mahlukatta diş yapısı da bi acaip.. tatilde 2 tane 4-5kg civarında yakaladım beyinlerine bıçak sapladım, derilerini yüzdüm, yem yaptım ama balıklar yanından bile geçmediler, tık yoktu.. her tarafı zehirli, kimse yemesin

şu da var; bu balıklar sürü olarak geziyorlar arkadaşlar, birbirlerini yiyorlar,
    bu sorun daha fazla büyümeden bi çaresine bakılmalı bence,
    saygılar..

14. lazman

lazman Seyithan ZAMAN

Böyle çirkin bir baloık olamaz..Temmuz ayında , Antalya-Gazipaşa Liman'da yakaladım.2 kg civarı idi.Hantal ihareketsiz bir balık..KAyalara kadar getirip 1-2 dakika ne yapsam diye düşündüm. Zulayı kesip gitti ..Liman içi balık tutmak bu zararlılar yüzünden durma noktasına geldi..

15. kemmrt

kemmrt ALİ KEMAL

Favori Kamış:
    Shimano Beast Master
    Favori Makine:
    Shimano Catana
    En İyi Avı:
    Levrek
    Alanya İncekum'da 2 iğnemi kopartınca, sinirlendim birini kıyıya çektim. İnanmayacaksınız ama 35lik misina 9luk çapraz iğneyle yakaladım. Balık hantal, ağzına iğneyi oturtup hızla çekince hemen teslim oluyor. Balığı çekerken suyun içindeydim. Ödüm koptu çünkü eşi üzerime geldi. Bu balığı yakalamanın en iyi yolu çelik tel ve 45lik misina kullanmaktır. Bir düzenek satın aldım ama henüz denemedim. Bence balonun yenmemesinde fayda var. Yenecek başka balık mı yok canım? Bu yaz tatilimi balonlarla mücadeleye ayırdım.

16. hibrahimerdem@hotmail.com

hibrahimerdem@hotmail.com Halilibrahim

Bu gün yine balıkta bol balon çıktı.
    Kesip denize atıyorum.
    Diğer balıklar beslensin.

17. koate

koate Baybora TUĞRUL

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 240
    Favori Makine:
    Shimano Nexave 2500FB, Okuma Octana OT-30
    En İyi Avı:
    gümüş balığı, 4 cm
    Arkadaş anlamıyorum mercan, karagöz, levrek, çinekop, mırmır istilasına değil, balon balığı istilasına uğruyoruz. Kemer de bende bolca yakaladım. bu kadar çirkin bir hayvan olamaz. Yemek mi? ben iğrendiğimden elimi bile sürmüyorum. Zehirli denen bir balığı hangi cesaret yiyebiliyor? onu da anlamış değilim..

18. Cihan_C

Cihan_C Cihan

Favori Kamış:
    Farketmez
    Favori Makine:
    Daha Öğreniyorum
    En İyi Avı:
    Balıkları Besliyoruz daha
    Acemi Bir Balıkçı olarak İlk Yakaladığım Balık, Mersin Susanoğlunda tatilde yapraklı koyunda yakaladım. İlk oltayı attım birden çekti. Ben çektim Sadece misina geldi. Yanımdaki yaşlı kurt balıkçı hemen çelik tele bağlı iğnesini taktı benim oltaya bolca yemleyip attım. Attığım gibi yine çekti. Ben çekemedim yine kurt aldı çekti 4-5 kg ağırlığında iğrenç birşeydi öldürüp denize attık. İyiki o İhtiyar kurt yanımdaydı :D Ben kesin anlamaz yerdim :eek:

19. demirkan

demirkan şener durmaz

göğsünü şişirdiğinde kurbağayı andırıyor. bnu balon balığı

20. erkanjrx

erkanjrx Erkan

En İyi Avı:
    Lambuka 5kg (kaşık) Kılınç 4kg(Baragadi) Zargana 1metre(Kaşık) Grida 4kg(Zıpkın)
    Balon balığından zehirlenen hiç görmedim

Selam Arkdaşlar bende geçenlerde Antalya çaltıcak açıklarında 20 metre derinlikten balon balıkları aldım bazıları 3-4 kg buluyordu.Avda teke kullandım, Dişleri çok keskin ve çok güçlü bir balık,oltaya takıldığında bazen vurma hisstermiyor,2-3 saniye aralıklarla kurşunu kaldırıp bırakın,yoksa balığın takıldığı bazen anlaşılmıyor. Balıkları yedim fakat hiçbirşey olmadı. Eti çok güzel lop et kılçık hiç yok denilebilir. Temizlerken bütün iç organlarını ve kafasını attım.Ayrıca balığın birinin içinden 4-5 tane olta çıktı. İçorganlarının zehirli olduğunu biliyorum, güzelce temizlenmeden yenmemeli, Bu balıkları avlayan ve yiyen çok kişi gördüm fakat bugüne kadar zehirlenen ölen yada felç olan kimseye rastlamadım. umarım hiçbir zamanda rastlamayız.