balon balığı - Lagocephalus sceleratus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.

Aman kayserili gurbetcim denizlerimizde bu kadar ceşit varken balonamı kaldık lütfen yemeyin ve yiyen arkadaşlarıda ikaz ediniz yüz defa yersin bişi olmaz ama bir tane gelir yiyenin hayatını söndürür Bak sen almanyadasın gogleden fugu diye gir almanca bu balık icin neler yazıyor ona bak sağa sola bakma selamlar.

2. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    Bu konu burada, Mersin'de de muallakta... bazıları yenir bazıları yenmez diyor... ben birkaç tane irisinden tuttuğumda yedim... ekşimsi bir tadı var etinin... bana sorarsanız yemeyin derim... derisini soyduğunuzda, karşınıza hoş görünümlü, gözleri olan bir löp et çıkıyor ama, eğer zehirlidir, yenmesi sakıncalıdır deniyorsa yememek lazım ve inanın yememekle bişey kaybetmezsiniz keza ben yedim bişey kazanmadım (lezzet yok üstadım:D ) herkese rastgele...

3. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    baraküda tropik denizlerde resiflerde mercanla beslenen balıkları yediği için sakıncalı, mercanlar da bir nörotoksin içeriyor doğal olarak toksin baraküdaya geçiyor, uzun vadede etkileri titreme kaslarda hakimiyet güçlüğü ve son aşamada felçle sonuçlanıyor.Ülkemizde hem baraküda hem de ıskarmoz(deniz turnası) balığı var ancak henüz mercanla beslenen türler çok fazla bulunmadığı içinki bir miktar kızıldenizden geçmiş durumda yenmesinde sakınca yok

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  5. ufukbayram

ufukbayram

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın
    Zehirli Balık Uyarısı.

Akdeniz'de zehirli balık uyarısı
    Kızıldeniz'den Süveyş kanalı üzerinden Akdeniz'e göç eden, fiyatı ucuz olduğu için tüketimi artan balon balığının denizlerimizde de bulunan "lagocephalus sceleratus" türünün üreme dönemi olan yaz aylarında öldürücü zehir salgıladığı ortaya çıktı. Uzmanlar uyarıyor: Ölümlere ve felce neden olabilen bu balığın kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi (TÜDAV) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu,
    balon balığının 6 türünün Akdeniz ve Ege kıyılarında arttığını söyledi. Gökoğlu, yaz aylarında üreme dönemine giren lagocephalus sceleratus türüne karşı uyarılarda bulundu. Antalya kıyılarında da yoğun olarak avlanan bu türün, yaz aylarındaki üreme döneminde yavrularını korumak için bir tür zehir olan tetrodoksin salgıladığını bildiren Gökoğlu, tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğini anımsattı.

"KESİNLİKLE YENMEMELİ"

Ölümlere ve felce neden olabilen bu türün fiyatının ucuz olması nedeniyle tüketiminin arttığına işaret eden Gökoğlu, bu nedenle İsrail'de ölümler meydana geldiğini, Türkiye'de de bu balıktan yiyen kedilerde ölümler görüldüğünü belirtti. Kılçığı az, eti lezzetli bu balığın üreme döneminin sona ermesinin ardından kış aylarında tüketilebileceğini ifade eden Gökoğlu, lagocephalus sceleratus türünün zehirli dönemiyle ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kanalıyla balıkçıların da eğitilmesi gerektiğini vurguladı. Gökoğlu, tropikal iklim balıklarından olan, ancak küresel ısınmanın etkileri ile besin alanlarının uygun olması nedeniyle Akdeniz ve Ege'ye göç eden balon balığının diğer türlerinde ise yaz ya da kış aylarında zehir bulunmadığına dikkati çekti.

DİĞERLERİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLERİNE DİKKAT

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, 6 tür arasında zehirli olan lagocephalus sceleratus türünün şöyle ayırt edilebileceğini söyledi:
    "Yaklaşık 2,5-3 kiloya ulaşabilen zehirli balon balığı türünün gözlerinde ovallik, sırt yüzgecinde ağaç kökü görünümüne benzeyen 10-13 arası ışın, anüs yüzgecinde 8-12 arası ışın, vücudunun sırt kısmında yeşilimsi, kahverengi ve siyah noktalar bulunuyor. Bu türde ayrıca ağızdan, kuyruk yüzgecine kadar gümişi bantlar yer alırken, karın kısmı beyaz, gözlerinin önünde gümüş renkli leke ve göğüs yüzgeci tabanı siyah renkli."
    Bu türün yaz döneminde kesinlikle yenilmemesi gerektiğini hatırlatan Gökoğlu, Ağustos ayı sonundan itibaren tüketilebilecek bu balığın o dönem ve kış aylarında da derisinin yüzülmesi ve iç organlarının ayıklanarak tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Gökoğlu, balıktan olası zehirlenmenin kusma, şok ve ani felçle ortaya çıktığını sözlerine ekledi. Balon balığı türleri 5 YTL'den satılıyor, lezzetli ve uzun olması nedeniyle daha fazla tercih ediliyor..

Balığın fotoğrafı var ama ekleyemedim.

6. Rastafarian

Rastafarian

Favori Kamış:
    Zıpkın,RoketAtar:)
    En İyi Avı:
    Akya - 9,5
    Marmariste çok falza bulunuyor aynı teknede avlandığımız çoğu kişinin 2 iğnesi felan eksik geliyordu yukarıya(ne gülerdim :)) :D Zehirli felan diyorlardı ama kulaktan kulağa gelmiş bir bilgi ne kadar doğru olabilir eti gayet güzel sadece derisini çıkarması biraz zor oluyor.Aman balık canlıyken ve oltadan çıkartırken elinize dikkat edin, ağzına bir tahta parçası tutmuştum talaş etti kimbilir deriyi ne yapar:eek:

7. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    o zaman bu balığı yakalayanlar denize geri atmasın arkadaşlar...itina ile gömmek lazım ..çok cıddı tehlike bu hayvan..

8. cormanthor

cormanthor yiğit ulus

ben alanya da bu ay avlanırken hemen hemen her seferinde en az 4,5 defa oltama takıldı bir o kadar da takımımı parçaladı.özellikle son 3 karşılaşmamız da boyut olarak oldukça iriydiler.biz yemediğimiz için balıkçı bir tanıdığımıza verdik o yemekteymiş ben yinede asla denemek istemem.alanya'nın başı bu balıkla ciddi şekilde belada.sanırım doğal düşmanı kuzu balığı imiş.öyle duydum...

bana denk gelen balıklar yaklaşık olarak bu boylardaydı...bir seferinde ise kurşunu yutmuştu :)

9. ozkan01

ozkan01 Nurettin

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    levrek 1.5 civarı
    kızıldenizden gelip akdenizi resmen istila ettiler.önlerine gelen herşeyi çekirge sürüsü gibi kasıp kavuruyorlar.denizin her metrekaresinde rastladım bunlara.naapcaaz bilmiyorum.diğer balıklarada zarar verip popülasyonun dengesini bozuyorlar.aaacil help help:confused:

10. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Sevgili yiğit evet bilhassa 2 senedir cok fazla ürediler hele 20-30 metrelerde avlanıyorsan köstek yetiştiremessin mesajındaki resim benim tarafımdan cekilmiştir bu daha ufak 80 cm lik olanlarınıda cektim evet bende daha evvel yedim ama şimdi ne kadar büyük tehlike atlattığımı anladım benim duyumlarımda aynı kuzu balığı ve orkinos kuzu balığının 2-3 senedir gırgır lar tarafından her sene gazipaşa-avsallar arası 25-35 ton avlandığını düşünürsek balon balıklarınında bu kada coğalması normal.diğer arkadaşım marmaristede coğaldığını söylüyor size geliboludada görüldüğünü söylesem inanırmısınız.alanyada 10 seneden beri oturmaktayım mercan balığının bu kadar azaldığını hic görmemiştim şu iki senedir.selamlar.

11. themad2

themad2 Serdar

tutarsanız denize zarar vermeden geri bırakın her canlı ekolojik dengede bi rol tutar...bu canlıları yok etemek başka canlılara zarar verebilir.

12. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Sevgili serdar bu balık akdenizin balığı değil kızıl deniz kökenli dolayısıyla akdenizde,egede bu balığın esas düşmanı yok yani bu hayvanı dengeli bir coğalması önlenemiyor dolayısıyla denizlerimizin şu anda ekolojik dengesinide bozmuş durumda keşke elimizden gelsede bu kızıl deniz kökenli balığın topunu denizlerimizden temizlesek .onun icin bu balığın akdenizden yok olması ekolojik dengenin yeniden eski haline gelmesi demek ama bu mümkün değil maalesef selamlar.

13. msaribas

msaribas Mustafa Sarıbaş

Favori Kamış:
    olta
    Rauf Bey, bence bugün yarın mutlaka bu balığın düşmanları akdenize girecektir, o zaman düzelir durum diye düşünüyorum. Doğa bir şekilde dengesini oturtur. National Geographic kültürü konuşuyor burada :) :)

14. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Balon balığının zehiri hakkında (Prof. Dr. açıklaması)

Arkadaşlar dün iki güzel bilim insanı sayın Prof.Dr. Tuncer Katağan(Deniz ve İçsu Bilimleri) ve sayın Prof.Dr.Murat Kaya (Deniz ve İçsu Bilimleri)ile el sıkışma ve konuşma zevkini tattım .Ege Ün.Su Ürn.Fak. Akademisyenleri olan değerli hocalarımızdan bazı güzel bilgiler aldım.
    Murat hocam,ile Sahillerimizdeki Balık çiftlikleri konusunda konuştuk .Devamlı değişmekte olan Türkiye denizlerindeki canlı alemine konu gelince hepinizinde bildiği bir balık olan Balon balıgından bahsetti ve bu balık türününü İzmir körfezine kadar geldiğini belirtti ve tutanaklarında da yer aldıgını söyledi...ve sizlere forum ortamından tekrar bir kez daha uyarıda bulunmamı istedi
    -Kesinlikler balon balıgını yemeyin , derisi eti ve karacigerinde ki zehir ( tetrodotoksin (TTX)) öldürücü niteliktedir.ve hatta balık avı esnasında eğerki elinizde bir yara ince bir çizik dahi varsa o el ile tutacagınız balon balıgının derisindeki mukus tan vücudunuza zehir geçme ihtimali bile olabileceginden bahsetti.Bu balıgın müptelası olan Japon halkının ve ustalarının çok değişik yöntemler uyguladıgın dan bahsetti..ayrıca istatistiklerde bu balık yüzünden her yıl Japonyada insanların öldüğünü belirtti.Bu yüzden amatör balıkçımızın tedbirli olmasını tavsiye etti..

15. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı

Muvaffak abi vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkürler,bir de başımıza balon balığı sardı heee :mad:

16. odemisliefe

odemisliefe Gürkan

Favori Kamış:
    kasnak
    paylasımın ıcın tesekkurler mufı abi

17. mka.mka

mka.mka Mesut

Favori Kamış:
    Shakespear Ugly Stick
    Favori Makine:
    Shimano Exage 4000 FB
    En İyi Avı:
    107 cm 9 kg Turna
    Bener bir haber bugünki milliyette de var

18. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Arasıra denizede kaçıyoruz
    uyarıların için teşekkürler abi;)

19. c.polat

c.polat

Favori Kamış:
    olta
    Paylaşim Için Teşekkürler:)

20. kontiki

kontiki CEM ALTÜRK

Favori Kamış:
    hepsini deniyorum
    En İyi Avı:
    4.350 çıpra
    muavvak bey bunca yıldır denizdeyim,bu tehlikenin farkında değildim.Uyarılarınız ve paylaşımınız için minnettarım.