balon balığı - Lagocephalus sceleratus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. yapabileceginiz bir sey oldugunu zannetmiyorum eger kayigin yanina geldikleri zaman yerinizi degistirmeniz en uygunu
    yapabilecegimiz en guzel sey arkadasin uyardigi gibi yidim tavuk eti gibi deyipte insanlari kandirmamaktir eti cok zehirli bir balik turudur
    birakalim japonlar yesin derim

2. arkadasin dedigi yere baktim okudum the fish is highly toxic cok yuksek derecede zehirlidir hele cigerini yirseniz hastaneye bile yetistiremezler zehirin en cok etkili oldugu cigerindeymis

3. halit07

halit07

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kum sokarı 500gr
    slm

baba sormayın ya aynı eziyeti biz de alanya da çekiyoruz. tuttuğum balon balığını geri salmıyorum denize. su dolu kovada biriktiriyorum av bitince geri denize geri atıyorum. bunu bir defa yaptım pek faydası olduğu söylenemez. denizlerimizi istila ettiler

4. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    bu balıkla ilgili olarak...

bu balıkla ilgili olarak hiç zehirlenme vakası gördünüz mü? yani japonlar yiyorsa -ki bu adamlar salak değil- yenilebiliyor demektir. :confused: :confused:

5. sarpa

sarpa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    600 gr kurbaga balıgı , 400 gr domuz (çütre)
    Hayır dostlar mersin deki balon balığı bu değil
    mersin deki balıkta iki renk var karın kısmı resmen bembeyaz üst yeşil o değil

6. adoli

adoli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 1000 gr
  7. homersimpson

homersimpson

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    mercan :)
    Balon Baliği Konusu

kehanette bulunmuyorum karamsar da konuşmuyorum ama Akdeniz bu balıkların istilasında böyle giderse yakında akdenizde başka balık olmayacak...

Ne yapılabilir nasıl önlem alınabilir ? Diğer bölgeleri tam anlamıyla bilmiyorum ama alanya antalya yolunda 15 km lik sahil alanı 300 400 mt açığa kadar avcumun içi gibi biliyorum balonlar her yerde....

kıyıya atıyorsun balon, açılıyorsun balon yer değiştiriyorsun yine balon.

çizgi film gibi bitane ufak tutuyorsun çekmeğe üşendiğin için kalsın oltada diyorsun o oltadaki balonu yemeğe gelen daha büyük balon tutuyorsun :mad:

herşeyi yiyor bu balık. 1 kiloyu hafif geçkin bi tane yakaladık ağzından bakın midesinden demiyorum irice bir ahtapot bacağı, ufak bi balon ve benim yemim sübye çıktı ... doymak bilmiyorlar. Başka balıklara göz açtırmıyolar yaşam şansı tanımıyorlar

ne yapılabilir ? nedir bu hayvanın düşmanı avcısı?

8. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    osman
    bu dış güçlerin işi dış:D :D :D :D :D
    geriye dönersen bu konuyu çooooook işledik çok
    çözüm yok bunlara işgalci bunlar işgalci

9. bluemarlin

bluemarlin

Favori Kamış:
    Olta hertürlüsü
    En İyi Avı:
    Bundan sonra inşallah Yayın ve Sinarit olacak
    Bunları yemeyi öğrenelim birazda reklamı yapılsın hele birde sevilirse bak bakalım bir sene sonra bir tane balon balığı kalıyor mu?

10. turkbey80

turkbey80

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4 kg kefal erzin
    balon

Hocam birde oltalarıda yiyor bunlar İskenderun civarı balon dolu:mad:

11. mzfozt

mzfozt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    balık kaçtıkça büyür
    bu balığın yenilip yenmeyeceği konusunda bilimsel veriler olan var mı elinde.
    bi büyüğüm bu balığın yenmeyeceğini söylemişti....

12. simendifer

simendifer Sennur

Geçen gün balon balığının etinin zehirli olduğu ve yenilmemesi gerektiğini belirten bir yazı okudum. Ama bir yandan da yiyenler olduğunu biliyorum, hatta forumda da birkaç arkadaşın balon balığı yedik v.s. dediklerini biliyorum. Namık da bunlardan biri.

Balık hakkında fazla bilgim olmadığından, iki tür balon balığı olabileceğini düşündüm. Ya da biz balon balığını yöresel olarak adlandırmış olabiliriz onu da bilmiyorum. Japonların yediği balon balığı ile bizim bahsettiğimiz balon balığı aynı şey mi acaba ? :confused:

13. suates

suates suat ateş

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    fangri
    her seferinde yanımda en az 30-40 tane hazır beden bulunduruyorum yanımda kestiklerinde takıma eklemek için

14. sarpa

sarpa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Ben çare olarak köstekleri çelik telle yaptım, ama henüz balığa çıkma imkanım olmadı. Deneyeceğim İNŞAALLAH.

15. sarpa

sarpa

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şans

Evet ama başka türlü nasıl başedebilirim, yoksa balıkavı keyfimizin suyu çıkıyor.çelik misina en azından 3 dakikada bir takım hazırlamak zorunda bırakmıyor.:eek: :eek:

16. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Allaha cok sukur, cildiracaktim" Balon baligi balon baligi" diye! Nedir bu?
    60-70 cm, 3kg -5kg .."Ne oluyoruz" dedim.Catir cutur oltayi kesiyor. Yani bir tuhaf oldum.Boyle balik var da ben bilmiyorum. Cikti geldi Pufferfish...Oeghhh!
    Amanin..Denizlerimizde 2 turu varmis. Biri nadir.

Lagocephalus Sceleratus: Silverstripe Bloasop, nami deger balon baligi... 110cm buyuyor. Akdenize suveys kanali acildiktan sonra Hint okyanusundan
    sirayet ediyor.

Lagocephalus Lagocephalus Lagocephalus: Oceanic Pufferfish. 65 cm kadar
    buyuyor. Atlantik baligi ancak Akdenizde ve Ege'de nadirde olsa goruluyor.

Bu iki turde bir birine gayet benziyor. Ikiside toksik,(ben burda bir terminoloji
    aciklamasi yapmayi gerekli goruyorum. Toksik ve zehirli kelimelerini ayirmak gerekiyor bence. Toksik balik demek, baligin muhteviyatinda sagligi tehdit edecek kimyasal enzimlerin bulunmasi. Genelde yedigimizde hastalaniriz.
    Zehirli Balik demek baligin aktif savunma sistemi icersinde zehir enjekte eden
    organlarinin bulunmasi. Yani dis(Yilan baligi), veya diken(trakonya, lionfish, iskorpit.)Yani bence boyle bir ayrim Turkce'de olsa iyi olur. Ingilizcede var."Venomous", "Toxic" olarak)
    Bu iki balik da toksik, ancak etlerinde insan sagligini tehdit edecek bir sey yok.
    Ancak ic organlari, ciger,od ..gibi, inanilmaz toksik. Bu baligi temizlerken ete bir miktar bulasma bile olsa bu olume goturen sonuclar doguracaktir.
    Japonlar bu isi bilen ahcilarina bu aileden (fugi) pek cok baligi ozel yontemlerle ayiklatarak yiyorlar. Bu balik bu yuzden Japonya'da cok pahali ve onu yemek bir klas meselesi. Cok ozel restoranlarda Fugi konusunda cok egitimli ahcilar tarafindan hazirlanan Fugi yemegi her turlu ozene ramen senede 1-2 Japonun olumune neden oluyor. Ben cok sasiriyorum bizim memlekette bu kadar yiyeni olmasina ramen, kimse buna neden uyanmadi.(Degisik yerlerde hatta bu sitede yedigini itiraf edenler var.) Yani verilmis sadakaniz varmis diyorum, daha fazla uzatmiyorum lutfen sularimizda hizla yayilan ve tutulan bu baligi yemeyin.
    Su urunleri konusunda cok degerli akademisyen arkadaslarima oneriyorum, Akdenizin Native bir turu olmayan bu balik uzerinde lutfen bir arastirma olanagi yaratsinlar. Bu balik ekolojik sistemimize de bayagi zarari olabilir. Halkin bu baliklar hakkinda acilen bilgilendirilmesi gerektigine inaniyorum.

Son düzenleme: 27 Nisan 2007
  17. xmrx

xmrx

Temmuz sonu Agustos başlarında, Mersin bölgesinde kıyıdan bile çok rahat avlanabilen ( ki istenmese bile atlıyor yeme) İğneden çıkarması bir dert olan ve yenildiğini hiç duymadığım ve görmediğim bir balık. Sudan çıkınca boğaz kısmındaki kese şişerek garip bir ses çıkarıyor.

18. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Bu balığa ait konuyu yazalı cok oldu ama o zamandan beri bu balık hakkında bağzı detaylara ulaştım,ve tekneden mercan avında bu balık tarafından kesilen kösteklerede kendimce bir care ürettim.
    1-Bu balığın eti hele büyükleri hakikaten lezzetli ve kılcığı yok denilecek kadar az.Bu konuda edindiğim bilgi japonyada bu balık şuşi olarak tecrubeli ahcılar tarafından hazırlanıyor.
    2-Ben bu balığı defalarca yedim zehirlenmedim ama bu tamamen tesadüfen zehirlenmemiş olduğumu sonradan anladım.bu balığın derisini soyuyordum sonra kafa bölümünü kesiyor sonrada karnına bıcak vurmadan makas ile karın bölgesinin kenarından kesip karnının altını ve bağırsaklarını atıyordum.
    3-Meğerse bu bağırsaklarının üst tarafında karınboşluğunun tavanı arasında bir kesecik varmış bu bir öd kesesine benziyor zehir o kesenin icindeymiş ve ben o keseyi tesadüfen patlatmadığım icin balığın eti zehirlenmiyormuş.
    Aşağıdaki resim balon balığının bir büyük cinsi bunu tabiki o zamanlar yedik.
    Bu aşağıdakide ufak bir cinssi sırtına iğne takılınca yukarı böyle geldi.
    Yazımın başında dediğim gibi bu balık bu sene akdenizde bilhassa alanyada biz amatör balıkcıları gercekten bezdirdi tekneyle her mercan avına cıktığımızda (kırma mercan) yep yeni kösteklerimizden 5-6 tanesinin işini bitiriyor ayrıca bu balığın vurduğuda pek duyulmuyor oltayı bir cekiyorsunuz 4 lü kösteğin iki iğnesi yok kesilmiş daha yeni takmışsın takımı iki balık almadan hadi yeni köstek baktım böyle olmıcak şöyle bir cözüm buldum.iğne kollarının ana bedene bağlandığı yerlere tekli pırdöndü bağladım daha doğrusu iki ufak boncuğun arasına pırdöndüğü yerleştirdim ve iğne kollarını bu pırdöndülere bağladım kesilen bir iğnenin yerine daha evvel yedeklerini bağladığım iğneleri bağlayıp ava devam ettik bu bana baya kolaylık sağladı hic olmassa tüm kösteği atmadım.resmini aşağıda ekledim aklınızda bulunsun.Son duyumlarıma göre bu balık egedede görünmeye başlamış.
    Herkeze selam eder şanssınız bol olsun.

19. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Bu baligi kesinlikle, hic bir sekilde yemeyin. Faciaya davet cikarirsiniz.

20. Avciperdeci

Avciperdeci SeRDaR

Favori Kamış:
    El Oltası
    abi bu balık senin bulunduğun yerlerde de çıkıyormu _?