balon balığı - Lagocephalus sceleratus

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında rauf tarafından paylaşıldı.

1. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Serdarcigim bu tur cok cok nadir cikiyor.Bu gordugunuz tur Hint okyanusundan geliyor.Ancak bizim burda benzerleri yaygin olarak yakalaniyor.Bu tur bir ton cesid.Balon baligi diyordunuz anlamiyordum.Ben Turkiye'deyken boyle bir balik yoktu ortalikta. Anlamadim. Sonra caktim davayi. Baktim bir arastirayim dedim.Belki bu tur zarasizdir diye.Ancak nereye girdimse bu baligin olume sebebiyet verebilecek toksinlere sahip oldugunu gordum. Yalniz etinde bu yok. Ic organlarinda var. Herhangi bir sekilde ete bulasirsa orda da toksik etkisini surduruyor. Bu okuduklarim cok ciddi, bilimsel kaynaklar. Ayrinti zaten yazdiklarim da var. Verdigim bilimsel isimleri internetten arayin daha fazla bilgi alabilirsiniz.Yalniz cogu Ingilizce kaynak.Asagida ulkemiz sularinda olabileceklerin adlari var. Lagocephalus lunaris ulkemiz sularinda gorunmuyor ancak son resimde sirtindan yakalanan bu tur gibi geldi bana.
    Lagocephalus sceleratus - Toksik ( Yesil,siyah benekli olan budur)
    Lagocephalus lunaris - Toksik
    Lagocephalus spadiceus -Zararsiz, ulkemiz sularinda cok var, yalniz 16 cm fazla uzamiyor bu.
    Lagocephalus lagocephalus lagocephalus-Toksik

Son düzenleme: 29 Nisan 2007
  2. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Benim bu balık hakkındaki yazdıklarım balık ile ilk karşılaştığımız zamanlar ve onun hakkındaki bilgilerimdir yoksa bu balığı yiğin zararsızdır diye bir ifade kullanmadım sadece neden zehirlenmediğimi dilimin döndüğü kadar anlatmaya calıştım.cünki düşündümki bunu yiğenlerin bazısı zehirlenme belirtisi veya zehirleniyor diğer bağzıları -ben şu kadar zamandır yiyorum zehirlenmiyorum.dediklerini bildiğim icin bunun neden böyle olduğunu bilmek istersiniz diye anlatmak istemiştim her halde sözlerim yanlış anlaşıldı.

3. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Hüseyin bey dediğiniz doğru araştırma yapmışsınız edindiğiniz bilgilerde doğru üyelerimizin bu balık hakkında bilgilendirilmesi bakımndan bu uğraşı vermişsiniz ben kendi adıma teşekkür ederim.bir isteğim var sizden bunu japonların nasıl yediğini ve neden zehirlenmediklerinide inceler burada yazarsanız cok memnun olurum selamlar.

4. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Hüseyin bey dediğiniz doğru araştırma yapmışsınız edindiğiniz bilgilerde doğru üyelerimizin bu balık hakkında bilgilendirilmesi bakımndan bu uğraşı vermişsiniz ben kendi adıma teşekkür ederim.bir isteğim var sizden bunu japonların nasıl yediğini ve neden zehirlenmediklerinide inceler burada yazarsanız cok memnun olurum selamlar.

Aslinda yazdim. Japonlar bu baligi ve toksin iceren butun fugu ailesinin uyelerini
    yillarca egitim almis ahcilara yaptiriyorlar. Onlarda baligin neresinde toksinin yogunlastigini biliyor ve burayi ete bulastirmadan cekip almasini biliyorlar. Sahsen ben bu operasyonu ayrintilariyla bilsem de,burda "bu soyle yapiliyor" diyemem.Cunku herhangi bir insanin bu balikla rus ruleti oynamasini istemem. Sevgili Rauf dostum.Yazilarini ilgiyle okudum. Ve kesinlikle sizin 'bu baligi yiyin" cinsinde bir reklam yaptiginizi dusunmedim. Benim bu calismayi yapmaktaki amacim pek cok insan yedigi halde halen neden kayitli bir vaka bulunmamasi idi.Kendi kendime "acaba bu balik zararsiz da, ben mi bilmiyorum?" diye bir arastirma yaptim. Gonderdiginiz resimleri inceledim ve hatri sayilir , bilimsel
    aciklamalar olan web sayfalarinda resimleri karsilastirdim.Yazdiklarim boyle bir calismanin ciktisidir. Bu konuya vesile oldugunuz icin tesekkur eder saygilar sunarim.

5. rauf

rauf Rauf usluer

Favori Kamış:
    oltanın her türlüsü
    En İyi Avı:
    akdeniz palamutu 4kl.
    Rica ederim ben teşekkür ederim işlerinizde başarılar diler balık avlarınızda bol şans temeni ederim rastgelsin.Hüseyin bey.

6. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
  7. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    yav açıklamayı yapmış da bugüne kadar gördüğüm tüm balon balıklarının tipi aynıydı yavv..Keşke bi resim koysaymış...Eskiden millet akya avlardı şimdi eti yenmesi sakıncalı olan balon avlıyor işe bak...İnsanoğlu bu dünyaya sırf zarar:(

8. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    bu balik zehirli olmasi disinda tam bir katliam baligi su anda bile benim tahminlerimce bir cok balik turu icin tehlike yaratmakta....hizli yuzemedigi icin yavru baliklar,yengec,karides cesitli larvalar ve balik yumurtalari ana menuleri arasinda...bunun yaninda ne bulursa yiyorlar...sirtida rapala cek ona bile balan geliyor...balik avlamanin tadi kalmadi bunlar yuzunden altayi atsan ignesiz geri cekiyosun...zehir konusuna gelince ben 2 yil once her av malzemesi satan yerlere alanya icinde baligin resmi ile beraber tehlikesini anlatan yazilari astim ama yinede insanlar yiyor...
    saygilarimla

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  10. svr0607

svr0607

Favori Kamış:
    Şu sıralar sadece zıpkın
    En İyi Avı:
    71cm 1.6kg denizturnası,1.2 kg levrek 10 kg civarı bir akya gözlerimin önündeydi....
    Benim buralarda yakaladığım linkteki resimlerden lasce_u1 adıyla geçen dışında hepsine benziyor:)

11. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    akdenizde bir degil kizildenizden gelme onlarca cesit balon baligi var...ben sahsen uc dort ayri tur yakalamistim ikinci linkte bulunan turlerin hepsi yakinda denizimizde korkmayin...paylasim icin tesekurler yucel bey...

12. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    hepsi ayni zaten anil::)

13. halit07

halit07

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kum sokarı 500gr
    balon balığı hakkında

herkeze iyi akşamlar. ben bazı arkadaşların balon balığını yediklerini siteden okudum. ama bugün çıkan gazetede yazdığı gibi yaz ayları bu balıkların üreme mevsimi olduğu için yenmemesi gerektiği hakkında bilgi veriyor. bu dönemde bu balıkların salgıladığı enzimler zehirli olmaktadır. bu nedenle arkadaşlara tavsiyem bu balıkları yemeyin.

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    yucel abi allah size sabir versin artik balik tutmak iskence akdenizde bu balonlar oltalari ignesiz gonderiyor yukari 4-5kg kadar olduklarinida gordum en son alanya da balikcinin biri balikcilar kahvesinde cay icerken bu hayvandan bahsediyordu adam aynen soyle diyordu ya ne lanet bir hayvan bu 80mm lik misine 500 igneli paraket topladim 10 tane balon baligi geride 50 kadar bos igne 400 inge yok olmaz boyle bisey nerden geldi bu hayvan diye aglamakli bir sekilde sitem ediyordu...yakinda bir cok balik turumuzu yok eder bu hayvan cok baskin cikti,,,
    saygilarimla

15. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    Acaba bu balon balıklarını yiyen bir balık türü yokmu?

O balıkların üretimini akdeniz kıyılarımızda arttırsak çözüm olurmu ki?

16. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    arkadaşlar ayrıntılarını öğrendim.Bu balığın eti değil karaciğeri zehir üretiyor.Çinlilerin bu balığı çok sevdiği ancak bu balığın sadece işinde ustalaşmış aşçılar tarafından yapıldığını okudum.Bütün olay balığın iç organlarına hasar vermeden ayıklamak, karaciğeri hasar görürse tetratoksin etine geçiyor.Bu balığı o yüzden ölmeden canlı canlı ayıklıyolarmış

17. Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili dostlar balon baligini ureme mevsiminde degil hic bir zaman yemeyiniz.Sitemizde bu konu hakkinda cok kapsamli aciklama vardir.Lutfen arama
    motorundan balon baligi yazarak okuyunuz. Balon baligi kisaca dunya uzerindeki en toksik baliklardan biridir.Toksidite etinde degil ic organlarinda ve derisindedir.
    Aninda zehirlenme yapabildigi gibi(allerjik reaksiyonla) vucutta birikerek sonradan da olumlere sonuc verebilecek zehirlenmelere neden olur.
    Lutfen yemeyiniz, ilgili gazteyi uyararak konu hakkinda bilgi veriniz.(sitemizdeki yazilara basvurabilirsiniz)

18. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    baraküda içinde bir not:
    Barakuda eti yenen bi balıktır fakat tropikal bölgelerde yaşayan barakudaların bazıları tehlikelidir çünkü bu balık mercan resiflerinde yaşayan mikroskopik ve zehirli bir su yosununu yediğinden dolayı etinde zehir bulunabilir.
    eskilerden gelen bir bilgi...
    ancak bundan fazla bilgim yok. tropik sulara açılmadıgımdan??:D :D

19. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    baracuda ulkemiz sularin da bulunmamakta ama cok yakin bir turu olan iskarmoz yani turna baligi vardir..barakuda yedigi zehirli baliklar veya dediginiz gibi bazi mikroskobik canlilardan aldigi toksiti vucudanda haps etmesindan dolayi tamamen zehirli bir balik olup yasadigi ulkelerde insanlar tarafindan tuketilmemektedir...vucudunda bulunan toksit insan sinir sistemini cokertebiliyor veya olume sebep verebiliyor...national cograpic belgeselinde izlemistim..ve denizlerde kopek baligindan sonra en yirtici hayvanlardan biri olarak biliniyor...

20. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    vallahi namık işiniz gerçekten zor :eek: bu baş belası balıklar yüzünden diğer balık türleride tehlikede:cool: