Bir başka cins palamut/lüfer çaparisi..

Konu, 'Takım Çantası' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Yok Tarkanı kandırıım bu hafta işleri çok herhalde ama zaman bulur yaparız bir ara
    Aklıma geldi hemen anlatayım o zaman.

Elimde bir palamut çaparisi sallıyorum balık yok. zamanın bir zamanında. çakar meyilli sarayburnu kanalınadn yukarı doğru. takımı bir arkadaş vermişti al kullan bakalım diye test ediyorum güya dükkana. tamam herşe güzel. salla salla kolum uzadı, birden balık oturdu takımın üstüne. ve tekne adeta yol kesti. hemen boş yap şu bu. derken takıma bir daha o ivmeyle bir artış daha oldu. ve bende tekneyı ılerıde tutuyorum ki balıklar hizaya girsin dıye tamam dedim. oldu . başlıyorum çekmeye boylamanın tamamını aldım içeri. 35 iğne silme balık ve takoz gibi balıklar. birinci iğne at balığı içeri 2. iğne at balığı. 3.iğne at 4. iğne düğümünden takım patladı gitti. hepsi balıkların. denizde ilk defa gözlerimin dolduğunu hissetmiştim bu kadar yani o yuzden takımlar çekerli olmalı ben boylamada 1,20 misina en az yada 2,00 misina kullanırım köstekleri her zaman palamut için 0,45 e bağlar bedenide 0,50 en az yaparım torikte ise 0,80 ksötğe 0,90 beden bağlarım en sağlıklısı budur ben gelmem patlarım çekmem demedi. en son tarkan tutmuştu benim çapariyle epey bi alık geçen sene. takım küt diye oturmuştu.Boğaz için en fazla 35 iğne karadeniz takımları ise 150 iğne gibi. oluyor. mukavemet çok ama çok önemli.

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdar şimdide şunu düşün bedene sarılma olayını nasıl çözeceğiz bu takımad kurşun yokya bedenle birlikte kolun bir bırak bir çek yapıyor. ileri geri ve takımın kostekleri bedenle beraber çekince bedene yaklaşıyor bırakınca yarım kol boyu yanı 70-100 cm arası köstekler açılıyor.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Normal çaparide, bu soruna çözüm, bedeni kösteği vs. kalın yapmaktır. Ama palamut huylu hayvan, genelde kalın misinayı sevmiyor..

Etkili çözüm ise, bedene bir fırdöndü ile bağlamak köstekleri. Ama bu balığı ürkütebilir mi? Denemedim, bilmiyorum..

Niyetim, bu streamerleri, orkinos çaparisi şeklinde bağlayıp kullanmaktı.. Orkinos çaparisi, palamut çaparisi gibi su üstüne serili olarak durmaz. Merdiven gibi belli bir eğimle aşağıya doğru sıralanır. Tüy değilde, yem takılır iğnelere..

4. ergir

ergir ergir

üsdat aslında benim kullandığım ince capari.mesela 8/10 10/10 veya 10/12 .. yani istavrit caparisinde dönmeyi bedene dolanmayı nasıl önlücez.coğunlukla ben galata köprüsündeyim.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Japonlar bunu farklı bir yöntemle çözüyor. Takımın ortalarında ve ucunda birer planör var. Böylece takım arkandan dümdüz gelmiyor. Takımın ucu atıyorum 300m yandan geliyor. Takım dediysem, 5000 iğneden bahsediyoruz, takım boyu bir kaç kilometre..

Aslında bir denemek lazım.. Çaparinin öbür ucuna bir planör yapıp taksak.. Çekince yana doğru gider. Böylece köstekler geriye giderken, açılır takım.. Olur mu? Denemek lazım..

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ergir abi, inan istavrit çaparisi ile uğraşmak, zulüm geliyor bana.. Alırım bir tane, 3-5 yem yapacak kadar istavrit tutar, atarım genelde çöpe..

Ama, çapraz iğne kullanmazsan, kösteklere birer pul + boncuk veya sadece boncuk koyarsan, bu karışma son derece azalıyor..

7. ergir

ergir ergir

bu nasıl konuluyor.tarifi varmı .resim yada video..

8. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Serdar,

Sende sedef rahatsizligi oldugunu bilmiyordum. Gecmis olsun. Kaplicalarda baliklarin iyi geldigi soyleniyor bu rahatsizliga...

Caparilere gelince bunlar tuzlusu Flylari ve genelde tuzlusu fly takimlariyla tek kullanilmak uzere yapilmis duzenekler.

Ama eminim ki bu takimlari capari duzenegi seklinde bagladigimizda palamutu ve bilimum orkinos ailesini, uskumru ,kolyos ve benzeri avcilari oldukca verimli yakalayacak bir duzenek edinmis oluruz.

Sevgili Alicoya katilmiyorum. Bu takimlar dizaynlari yuzunden donmuyor.Ben senelerdir kullaniyorum. Suda ignenin agzi asagi bakarak salinarak geliyor.Hatta gozun geldigi yerde kullanilan epoxiye bicim verilerek farkli salinimlarda yuzecek flylar elde etmek de mumkun. Ancak bu cesit salinimlara gidildiginde ve bu flylar capari duzenegiyle baglanip, palamut caparisi seklinde cekildiginde Alico kardesimin bahsettigi aksakliklar daha muhtemel olabilir.

Benim teklifim sen ve Alico bence bir araya geliniz. Mevsimde Eylul artik. Bogazda palamutun akacagi mevsim.

Ikiniz atlayin tekneye.Senin bu takimla palamuta bir capari cekin. Bakalim ne olacak.

Tabii bu konuda kostekle igneyi baglayacak dugumun onemi buyuk.

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sağolasın Hüseyin abi.. Ama sedef değil.. Vitiligo diye bir şey.. Temel sebebi stres :( Tedavisi yok.. Ne zamanki stres bitti, bunlarda bir iki sene içinde geçiyor..

Evet, bunlar fly aslında.. Çekerken kolay kolay dönmezler.. Tüy, lane tolsun dedirtir, pervane kesilir. Ama bunlar zaten dizayn edilirken dönmeyecek şekilde yapılıyor..

Fakat bu tek başına doğru dürüst gelirken geçerli.. Çapari olunca nasıl olur, bakmak lazım..

Tavşan tüyü dönmüyor mesela..

10. LapinCash

LapinCash

Süpermiş ya yemin ederim hazırlar bunun yanında halt etmiş heleki bu taktik ah bulsam bi yerde durmam alırım.

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Günaydın arkadaşlar.

Bu takım döner hemde fırıl fırıl döner. Sürati hiç hesaba katmıyorsunuz. hep sabit olarak duracağınızımı düşünüyorsunuz. kolayı var. yap bi 20 li takım deneyelim görelim. en güzeli bu.

Bununla vbakit harcayacağımıza rapala çaparisinin nasol olabileceğini uygulanabilirliğini düşünsek lüfer palamut konusunda süper olur.

12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Benim anladigim bir rapaladan bahsediyorsan,caparisini yapmak cokda zor olmasa gerek...

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    1 bedene 10 rapala mesela. bugüne kadar bu takımı oturtan çalıştıran göremedim ben. yine köstekli olacak aynı çapari ama tüy iğne yok rapala var gibi düşününüz.

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Serdar cok güzel baglamissin stremmerleri,üstte olan cok iyi is yapar fly takimi ile kulaninca...

15. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bunun icin düzenek var ve satiliyor,bu takim silikon baliklar icin ama rapaladada is göreceginden eminim...

16. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Silikonlarda gaga yok, sahtelerde var.

gaga oluncada hepsi birden dibe dalmak isteyecek.

bunu nasıl çözeriz?

a) Gagayı keseriz
    b) Gagasız modellerden alırız.

17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ben görmedim varsa kullanan gören uygulayan rapala ile bir bakalım takımına nasıl bir düzenek kurmuşlar. Bir kere en basitinden köstekler de sert bir cisim olmalıki dik dursun. sonra 3 lü iğneler bedene dolaşmasın gibi. uygulaması varsa bende görmek isterim.

18. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Zaten sert bir cisimden yapilmis,ben bu takimi siteye ekleyecegim ama ilk önce sen vermis oldugun sözü yerine getir,bizlere lüfer takimi sözün vardi,onu ekle siteye bende bu silikon yada rapala caparisini ekliyeyim...

19. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Üstad unutmadık amadaha bir tane lüfer tutamadık. Serdar koylu nun gazabına uğradık. bir tane atalım içeri ilk raporda karşında.

20. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yaa ugrasirmisin serdarla bu kadar:D ugrarsin tabiki gazabina.bende bir yerde olmasi lazim bu takimdan bir kac tane,bulur bulmaz paketi acip,resimleyip eklerim,kisaca ve resimsiz anlatmak gerekirse,iki teli örerek bir dik köstek olusturmak ve bedenin üzerine sabitlemek,bende bulunan bu takimlar beden üzerine üclü tel köstekle olusturulmus,tabiki cogaltmak kendi elimizde(yanlis anlama olmamasi icin)bu takimlar atcek icin degil,sirti avi icin...