Bir başka cins palamut/lüfer çaparisi..

Konu, 'Takım Çantası' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili Alico, mesele dönüp kösteklerin karışması ise bir çözüm buluruz onada..

Dönmeyi kesmekte sorun değil. Sorun, renk, boy pos vs. olarak palamutun iştahını açıp açamayacağı.

Gerçi, bunları biz atıyoruz, son sürat sarıyoruz, dönmüyorlar ama.. Dönecek gibi olursa, o gözleri biraz daha özenerek yapmak, kanatçık bırakmak kafi gelir genelde..

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    :)

Sana çember iğne kullan, vuruş = alış olsun diyoruz. Sen ustamdan görmedim öyle şey diyerek devam edip, denklemi vuruş = kaçış'a eşitliyorsun :) Benim kabahatim ne şimdi?

Herhalde mevzuyla alakalı bildiği şeyi en çok ayan eden benimdir şu siberalemde.. Daha ne yapayım iki gözüm?

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Daha oltamıza balık vurmadıki iğnesini vs düşünelim vursa gerek yok çembere falan filan alırım ben yukarı biliyorsun tarihe geçen kelimeler var bizde tasma sanatı tasagami. yeterki bir dokunsun ben tasmalarım iğnesi şusu busu farketmez.

4. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Abi bu rapala çaparisi için, top water rapalalar kullanılsa ve mümkün olduğunca ince örgü misinayla suda ki sürtünme kuvveti azaltılıp, mümkün olduğunca ağır kurşun kullanılsa nasıl olur?Çekerken rapalalar dibe batmayacağı için kolayca sarılabilir, belli bir hızımız olduğu için rapalalar düzgünce gelebilir, ince bir misina kullandığımız(örgü) için balık ürkmeyebilir ve ağır kurşun nedeniyle rapalalar bedene zor dolaşır gibime geliyor yani takım mümkün olduğunca dik veya dike yakın bir şekilde yüzecek.Sonucunda yüzümüz gülebilir:)

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Örgü misina bir dolaşır, bir daha da ayıklanmaz.. Köstek yapan kişinin kendine yapabileceği en büyük zulüm, örgü misina kullanmak olacaktır..

Palamut biraz mıymıntı balık.. Her bir sahteyi vs. beğenmez kolay kolay.. Bilmiyorum ama, prenses maria'ya olan aşkı sürüyorsa, o haşin kızı çaparide tutmak, o dudaklar filan varken biraz zor..

Beni düşündüren asıl mesele de bu.. Palamut, sahteyi çok seçer.. Rapalaya gelmez, yeme gelmez, gider kaşığa gelir vs. Buralardaki en pis yem seçen, misina seçen balıktır bence..

6. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Vedat abi diğer rapala konusunda yazmış zannediyorumki bende ona tam anlamıyla klatılıyorum. yeni princesslerdede bir anormallik var onlardamı sahteye kaçıyor yoksa. yıllar öncesinden kalma 6 tane princessim var. onlar ile bugünkü rapalalar arasında bile bairz farklar mevcut.

palamut princessi beğenir. hiçbir zaman aldatmadı beni

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Ufak strike pro sahtelerde damak kesilince aksiyon kaybolmuyor, sahte kuyruk sallamaya devam edebiliyor. Ben çoklu sahteyle geçen sene birkaç defa denedim. Sayı olarak 3,4 ve 5 tane kullandım. Ağırlık 250gr kurşun(akıntısız suda) 0.40 beden üzerinde, en uzun köstek ve köstek aralığı en altta olmak üzere, köstek sayısıyla orantılı olarak, aşağıdan yukarı 5-4-3-2-1 gibi bir orantıyla sahteleri bağladığınızda minimum seviyede karışıyor. Eşit aralıklı bağladığım her seferde takımın kesinlikle karıştığını söyleyebilirim. Benim gittiğim günlerde ara ara çinekop vardı, ay olayını hesaplamadığımızdan olsa gerek şiddetli yakamozdan takım dipten floresan lamba gibi geliyordu. Şahsen balık olsam öyle görünen bir takıma atlamazdım. Daha uygun zamanlarda denenebilirse kesinlikle başarılı olabilir diye düşünüyorum. Bu günlerde 10-25 gr lık ufak jiglerle aynı şeyi yapmak gibi bir planım var. Bu takım en güzel 5 cm lik ağır jiglerle iş yapar diye düşünüyorum.
    http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=12-Maria-373-295
    Linkteki jigin 5cm 25gr olanı elimde mevcut. Ciddi şekilde sahtelere lüfer konusunda kafa tutabilecek bir jig bu.

Son düzenleme: 1 Eylül 2009
  8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Alico duymadan, o gitmişken dilimin ucuna gelen bir şeyi terennüm edeyim..

Rapala yerine, 5-7 cm kaşık bağlansa, sanırım daha iyi iş yapar çaparide.. Hem daha ucuza çıkar, hemde daha az sorun çıkarır..

9. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Kaşıklarım pahada daha fazla eder benim bu işte deneyemem bile.

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sende biraz ucuz kaşık al o zaman.. Bayram geliyor, ardından okullar açılacak, malzemeciler çoluk çocuğa çanta filan alacak. Kriz filanda var malum.

Bir koli rapalayı çapari yapmak gözüne ve kesene uyuyorda, kaşık mı zor geliyor şimdi :)

Şaka bir yana.. Palamudun ilacı, rapala, kaşık filan değil, işte şudur:

Bu meret, suda hem balık gibi kuyruk sallar.. Ama bunu tüyde yapar zaten.. Bu asıl, nefes alrı gibi bir hareket yapar, boynu açılır kapanır, bir ahtapotun yüzerken yaptığı hareketi aklına getir. Ona benzer bir şey işte. Bu, küçük balıkların palamuttan kaçarkenki hallerine benzer, palamut buna hiç dayanamaz, tecrübeyle sabittir.

Bu düzenek, çekmeyi bıraksanda aksiyona devam eder.

Bu zaten bildiğimiz, kesin, vurucu, öldürücü palamut sahtesi. Bundan daha iyi netice vereni, 4 kanatlı kalay kaşıklar. Ama bizim buralarda onlardan yok. Ama boğaz akıntılı ortam, kaşık iyi iş yapıyor zaten palamuda. Neden çaparide yapmasın?

Bir takım düzenlemeler elbette yapılabilir. Mesela, iğnelere tüy sarılabilir vs. bunlar da düşünülebilir.

Ama bu streamer'lar eğer iş yaparsa.. Ki klasik çapari yapıyor zaten.. Bu o çapariden üstün müdür? Bilmem.. Kötü müdür? Onu da bilmem.. Denemek lazım ciddi ciddi..

Teorik olarak, palamut çaparisi sap tarafı bolca havlı tüyler tavsiye edilir. Bu renkli olanlar, hav işinin abartılmış versiyonu.. O yüzden neden olmasın? Dönerse? No problem.. Dönerse diyelim ve buna göre önlem alıp bir takım düzelim, görelim iş yapacak mı? Deneyecek mekan ve zaman lazım sadece..