Bot konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında rainman tarafından paylaşıldı.

1. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    bu bilgi banada lazım aslında bende bursada oturuyorum ama merkezde bildiğim hiçbir yer yok,olsa bilirdim zaten büyük ihtimalle:) sanırım deniz kenarı ilçelerde vardır.merkezde balık av malzemeleri satan yer bile bir elin parmağını geçmiyor çünkü.eğer forum dışından bir bilgiye ulaşırsan banada iletirsen çok memnun olurum mustafa bey.

2. dogoargentino

dogoargentino halil

bursada şişme bot

merhaba adım halil bursada 2004 - 2008 yıllarında yaşadım..bursa şişme bot bulmak zor.marketlerde satılan ucuz ve ömürleri kısa olanlar hariç.ama bir kaç nokta var cumhuriye caddesinin hayat hastani girişi tarafında hayat hastanesinin yani veya altındaki dükkanda satılıyor ama fiaytalrı biraz fazla oranın,birde cumhuriyet caddesiniden addal camii yönüne aşağı yani haşimişcan caddesine inin .eski abdal simit fırının olduğu yerden .sola dönün haşimişcan caddesinden yani fomara meydanı yönünde yaklaşık 100 -200 metre sonra belki birazdaha fazladır hemen solda göreceksiniz av malzemelri satan bir yer var orda GLENSUNarka bot olacak.iyi ve sağlan bir bot 1- 1,5 sene önce 1.450 TL falandı ama adam fazla tasit yapmıyor peşine indirim yapar yalnız aynı bot benim de botumu aldığım yer olan hızlıal.com da 1.314.TL ve 12 tasitli fiyatı.Ben ozaman daha uygun olan fiyat olarak TENDER marka bot aldım ahşap katlanır taban..ben bot alırken yaklaşık 2-3 ay araştırdım istanbuldan karaköyden,bursadan,internetten,en uygun fiyat ve taksit seçenekleri internette.baştan internetten kredi kartımla almak istemedim güvenemedim..ilk önce hepsiburada .com dan seamaster marka bot sipariş verdim ama tedarikçi firma ürünü temin edemedi. ve para kartıma geri iade edildi.sonra hızlıal.com dan. normalde fiyatı 1300 tl olan botu kampanyaya girdi ve 1030 ytl leye aldım 3 metre boyunda.3 iş günü içindede teslim ettiler..internetten almak daha ucuza gelecektir emin olun birkeç site yazayım bu tarz malzemeler satan.
    http://www.asilmarine.com
    http://www.avmarketi.com
    http://www.hepsiburada.com
    http://www.hizlial.com
    http://www.burla.com.tr
    http://www.saray.com.tr
    http://www.balikmarketim.com

bu sitelerden araştıra bilirsiniz.ayrıca motor içinde eğer paraya kıyacaksanız sıfır alın ama dolar ve euro nun yüksek olması sıfır fiyatlarını baya artırdı.ben şahsen 2.el al 9.9 motor aldım...bursadaeski hal vardır yılıdı hani .onun arkasında dar bi sokak vardır orda manavkardeşler diye bir yer vardır 2. el motor satan uzun saçlı bir çocuk vardır orda hem tamir yaparlar hemde 2. el satışları vardır.ordan uygun fiyata alabilirsiniz.tabiki alacağınız botun boyuna göre motor alın 3 metre bota 5 begir motor yeterde artar ama biraz sürat isterseniz 9.9 kadar çıkabilirsiniz.kısa şaft olmasına dikkat edin.bot alacaksanız uygun bir fiyata motor alın derim bu işin keyfi motorsuz çıkmıuormuş valla..

3. eLaLeMBiaLeM

eLaLeMBiaLeM Ercan

Favori Kamış:
    Lineaeffe S-FLEX / Okuma PL 865
    En İyi Avı:
    Yakaladığımda yazacağım:)
    Halil bey ilginiz ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz 2 yeri biliyorum Hayat hastanesinin altındaki av mazlemeleri satan işyerinden birkaç alışverişim olmuştu (balıkçılık harici),ama bot satabileceği hiç aklıma gelmemişti çünkü işyerine girdiğimde gözüme çarpmamıştı ama mutlaka uğrayıp soracağım. diğer haşim işcan cad. üzerindeki yeride biliyorum bir ark. tarif etmişti ama gitmek nasip olmadı henüz. Motor hakkındaki yeri ilk kez duyuyorum sizden ve çok işime yarayacak çünkü motor konusunda hiç bir malumatım yoktu.
    Ayrıca internet üzerinden alışveriş için söylediklerinize istinaden; netten çok alışveriş yaptım örnek verecek olursam pc donanım ile ilgilendiğim için çok siparişlerim oldu ama bunlar bildiğim ürünler yani fiyatı menşei piyasası bakımından bildiğim şeylerdi elime geçtiğinde hayal kırıklığı yaşama şansım olmayan ürünlerdi yani. Fakat bot işinde çok acemiyim şimdiye dek hiç profesyonel veya avcılık amaçlı bir botum olmadı kullanmadım :) okuduklarımdan edindiğim bilgiler ışığında hareket etmeye çalışıyorum,mesela 1100 denye kumaşı iyidir diyorlar veya hypaloon (yazılışı sanırım hatalı oldu kusura bakmayın) iyi diyorlar,iyi olmasına iyidir de bir tender veya glen sun veyahut x markanın kumaşı hakkında bilgim yok nettekilerde yüzeysel bilgiler yazıyorlar hep malesef.Bu sebepler yüzünden elleyip yoklayarak almayı tercih ettim hep.Aradığım özellikler mutlaka güvenli ve sağlam olması çünkü can taşıyacak taşıtlar bunlar.Bazen aramaktan beynim sulanıyor yine pes edip bırakıyorum :) Verdiğiniz linklerden 3 tanesini ilk kez görüyorum umarım orada istediğim botları bulabilirim.tekrar teşekkür ederim ilginiz için.sağlıcakla kalın.

4. dogoargentino

dogoargentino halil

bot bursa

tekrar merhaba herkeze ..Ercan bey valla bursada yaşamak gerçekten güzeldi.mudanyadan marinanın ordan istavrit , sardalya,mezgit avı yapmak vardı....insan bir şey alıken beğenerek almak istiyor ama internet ortamında alışverişde bu yapamıyoruz bazen sipariş ettiğimiz ürün yerine başka üründe geleilyor.Şahsen benim internetten resmini gördüğüm ve siparişini verdiğim le bana teslim edilene ürün farklı ,ama sitenin yetkileri ile göndermeden önce telefon görüşmesi yaptım onlar bana söylemişti farkı olduğunu ve beğenmeme durumunda dahil iade edeceğimi söyledim onlarda kabul ettiler..Bursa daha önce dediğim gibi bu 2 yer harici başkada bir yer yok sanırım .yolun karaköye düşerse galatamarine mutlaka uğrad .bu firma internettende sipariş alıyor.hatta seamaster botun ithalatçısı.ben yaklaşık 6 aydır antalyada yaşıyorum keşke acele etmeseymişim burda sizde bilirsiniz bu konuda çok fazla firma var bu işi yapan ..eğer bu tarafa düşerse yolunuz burda yardımcı olurum.birde tekne borsasında 2.el bot motor satanler var.bursadanda baya kişi vardı enson.ama ben tavsiye etmem botu 2 .el almanızı.bot 1- 2 devamlı kullanılmışsa patlaktır,güneşyanığı vs. bir sürü sorunları olabiliyor.motor 2.el alacaksanız mutlaka motor tamiri yapan bir yerden alın .başınızı ağrıtırsa hiç değilse gidebilceğiniz bir yer olur .şahıslardan motor almanızı tavsiye etmem eğer motoru hakkında bilginiz yoksa.motor satanların 2 açıklaması vardır ya balıkçılığı bırakacağım yada motor bota ,tekneye küçük geliyor.emin olun satanların hepsi bunu söyleyecektir kimse malım kötü demez bu iş keyif işi hafta sonu botunuzu şişirip motorunuzu takıp açılacaksınız ama motor çalışmıyor bitti bütün günün keyfi kaçtı..oyüzden bilmediğiniz motoru bilmediğiniz kişilerden almayın..
    herşeyin hayırlısı içinize sinen hoşunuza gideni alın.bu arada msn adresim haliltugtepe@hotmail.com eklerseniz görüşelim ..şimdiden rasgele...

felix_bjk1903 bunu beğendi.
  5. cesurh

cesurh Cesur

ben seahawk 300 botu tavsiye edebilirim hem fiyatıda çok uygun fazla açılmıyosan işini görür

6. eray ersoy

eray ersoy eray

Favori Kamış:
    bass pro m8
    Favori Makine:
    shimano stradic
    En İyi Avı:
    deniz levreği 2,5 kg
    Merhaba arkadaşlar ryobi markası ne malı ? nasıl bir marka ? Bilen varmı acaba CE belgesi var mı ? Bilgisi olan var mı ?

7. atakule team

atakule team hüseyin

Favori Kamış:
    Bass Pro Shops® extrime xps Mitchell Elite Spin DAIWA EXCELER, EXSF662MHFS 1.98
    Favori Makine:
    shimano sustain 2500 fg shimano exsence 3000cı4
    En İyi Avı:
    hedefim 120 cm
    slm

slm abicim ben turna avında 4 yıldır Quicksilver 310 Sport BOT 3.10MT botu kullanıyorum çok sağlam tavsiye ederim memnun kalırsın :D

8. onur1872

onur1872

şahsen çin malı olmadıktan sonra hemen hemen hepsi alınabilir diye düşünüyorum

9. ünsal

ünsal ünsal arslan

Merhaba Ben Unsal Butun Balikci Arkadaslara Selamlar Ben (intex Mariner 4 Kisilik Intex68376) Sisme Bot Aldim Su Anki Fiyati 600 Ile 850 Ytl Arasinda Degisiyor 1 Senedir Kullaniyorum Cok Memnunum. Ama Patlarsa Diye Bir Korku Var Icimde. Bu Bot Hakkinda Beni Bilgilendirebilcek Arkadaslar Varsa Simdiden Ilgisinden Dolayi Allah Razi Olsun

10. ünsal

ünsal ünsal arslan

Merhaba Arkadaslar Ben 1 Sen Once (intex Mariner 4 Kisilik Sisme Bot Intex6386) Aldim Bu Bot Hakkinda Beni Bilgilendirebilecek Arkadaslar Vermi. Patlama Olasiliginda Ne Yapabilirim Havasi Hemen Iniyormu. Bu Gibi Sorular Simdiden Tesekkur Ederim

11. kristal55

kristal55 mustafa

Favori Kamış:
    Misina ile olan herşey
    En İyi Avı:
    ayvacık barajı 37 kilo çapak(yayın)
    Son düzenleme: 29 Mayıs 2009
  12. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Bu tarz tasarımları youtube de de incelemiştim. İlginç fikirler var. Ancak sizin videodan ve fotoğraflardan sistem anlaşılmıyor. Sistemin nasıl çalıştığını açıklarsanız sevinirim. Motor hondanın 2 hp 4 zamanlı mucize minisi sanırım.

13. YUSUF_1977

YUSUF_1977 yusuf

Benim çocukluğum seahawk 440 üzerinde geçti çok sağlam ve dayanıklı bende tavsiye ederim.

14. A.gökmen

A.gökmen a.gökmen

Slm

3-3.20 m en uygun K.K. taksitle alabileceyim bot tavsiyesi vere bilirmisiniz teşekkürler.

15. babil

babil İrfan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.
  16. mhin

mhin MEHMET HÜSAMEDDİN

BOT Tavsiyesi

Merhaba ben de çok sık olmamakla beraber sizin gibi kıyıdan 100-150 metre açıklarda balık tutma amaçlı bir bot düşündüm ve intex marka excursive 68324 aldım.Denizede açıldım.Balıkta tuttum.Şimdi bu bot sağlam mı değil mi,çok sağlam değil.Yani kumaş lifli bir bot değil.Çok sağlam bir bot 1000 tl den başlıyor.3*4 kişi binecekse 1500 den aşağı bulunamaz.Asıl konu şu.Bu bot kalitelide olsa kalitesizde olsa denizde şiddetli değil orta seviyede dahi rüzgar çıktımı istersen kıyıya 50 metre olalım alır götürür.Botun patlamasından korkma.Karaya nasıl çıkarım ondan korkalım.Bu nedenle motor şart.Motorda elektrikli motor işimizi görür.Ben motorda aldım 66 lbs.Metroda indirim vardı botu 150 tl ye aldım.motorda 320 tl .Aküsünü falan almadım.Onlarada 250 diyelim.toplam bana maliyeti 720 tl.Bu fiyata 1500 tl lik bot ile kürekle çıkacağıma motorlu çıkarım aklım poyrazda dalgada kalmaz.Vız vız gider gelirim
    Şimdi bazı arkadaşlar şunu diyebilir rüzgarda dalgada elektrikli motor işe yaramaz.İşe yarar en azından yine küreğini çek sen motorla beraber.Kayalık yerde girmeyeceksen,oltayı falan takmayacaksan ki zaten bu bot iki kat dıştaki delinse içte var, botun sağlamlığı önemli ama 1.planda rüzgar botu uçurtma gibi uçuruyor.Motor şart.Bütçe iyiyse tabi en iyisini alalım ama bazen aldığımız pahalı şeyleri yılda 2 kere bile kullanamıyoruz.Youtube da ıntex in 5 kişiliğine 30 lbs motor takmışlar uçuyor resmen bakmanızı tavsiye ederim.Yine yanlış anlaşılmasın çocuk botu alın demiyorum.İntex in bu modeli kötü değil,süperde değil ama bizlerin hevesini törpüler.Kim görse suda oooooo müthiş diyor.Bir de can yeleğimizi mutlaka takalım.Hoşçakalın

Saygılarımla

17. pilkır

pilkır EMİN

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    320TL lik motora 150 TL lik motor oldu mu şimdi.Amaç heves torpülemek olmamalıdır.Daha önce bot motor sahibi oldu iseniz bu sizin kendi tecrübenizdir fakat eğer bot ve motora ilk defa sahip oluyorsanız olsunda şimdilik en azı olsun hevesim topülensin mantığı çok tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor.Aslında gayet bilinçlisiniz.Sitede okuduğunuz ve araştırma yaptığınız belli oluyor.Fakat yine hevesinize yenik düşmüşsünüz.Bot aldığınızda yazın en azından hafta bir gün kullansanız yaz boyunca neredeyse 24 defa eder.Yaz tatilinde ve kışın da rüzgar müsade ettikçe kullansanız nereden bakarsanız bakın yılda 40-45 defa bu botu kullanıyorsunuz.150 liralık bota motorda taksanız güvenmemelisiniz.Biraz dalga çıkınca kürekle desteklerim sözü bence gerçekle bağdaşmıyor.Çarşaf gibi denizde giderken 10 dk içinde havanın patladığını ve zodiak bot,4 Hp Yamaha motorla ne kadar zor kıyıya döndüğümü tahmin edemezsiniz.Bahsetiğiniz botları zaten konu etmiyorum.İp örgülü iyi bir kumaşı olan ama şişme omurgalı olmayan botlar bile zorluk çekerken plastik botları düşünmek bile istemiyorum.
    Deniz şakaya gelmez.Mantığada gelmez.Yani motorum iyi olsun fazla bota masraf vermeyim ki çok kullanmayacağım demekle denize açılmak çok farklı şeylerdir.

Şimdiye kadar 7 farklı model bot ve motorum oldu.Tek söyleyebileceğim şudur iyi bir bot ve motorun yoksa sırf heves törpülensin diye bot ve motor almayacaksın.Bekleyeceksin,para biriktireceksin sonra en azından 3 mt zodiak tipi bot ,4 Hp de motor alsan bu kombinasyon bir iki sezon idare eder.Sonra nasılsa büyüteceksin.Fiyat olarak da en fazla vereceğin 2500 lira civarıdır.Ama 150 liralık bot hakkında bu şekilde yazarsanız sizden yaşça genç arkadaşlara yanlış örnek olursunuz.Biz yaşlardaki insanlar heveslerine daha kolay gem vururken genç arkdaşlar heveslerine daha kolay yenik düşüyorlar.Sonra Allah korusun istenmeyen kazalar olabiliyor.

19. harunavci

harunavci harun

Favori Kamış:
    Alba star
    Favori Makine:
    Silstar
    şişme bot hakkında

merhaba benim bir sorum olucaktı tatlı suda istanbuldaki durusu ve gölde hem dolaşmak hemde tek kamışımla balık tutmak için bot almak istiyorum
    3 metre boyunda kolibri botlar nasıldır sizce denize hiç çıkmak istemiyorum sakin gölde kullanmak amacıyla kürek ile kolibri botların malzmee yapıları sağlammıdır. sizce ilerde maddi durumum müsait olunca motor alabilirim. motor takılabilecek bir ürün olarak bir sitede kolibri km-300d buldum 500 tl 2.el kolibri görünümü ve fiyat olrak uygun geldi siz bu ürüne nasıl bakıyorsunuz.
    yardımlarınızı rica ediyorum amacım biraz şehir gürültüsünden uzaklaşıp hem balık tutmaya çalışmak hemde biraz bot keyfi yapmak ...gideceğim yer belli çatalça tarafındaki durusu gölü