Bot konusunda yardım, tavsiye ve çeşitli bilgiler

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında rainman tarafından paylaşıldı.

1. mustafa_sami

mustafa_sami mustafa sami

En İyi Avı:
    cipura
    merhaba
    ben gecen yaz guger marka bot kullandım.içten ağaç omurgalı tabanı ahşap kaplı idi.ona 4 hp lik bi de motor taktım bütün yaz marmara da balık tuttum.altı kişiyi bile rahatca gezdire biliyor.üç kişide rahat balık tutuyorduk.
    becere bilirsem videosunu da yollayacağım

2. mustafa_sami

mustafa_sami mustafa sami

En İyi Avı:
    cipura
    merhaba
    2.el motor alırken ii bakın yeni olsun hatta kopresörünü ölçtürün çünkü durduğu yerde bile bite biliyorlar.ben almıştım zor geri iade ettim.gittim karaköyden sıfırını aldım satarkende rahat sattım.

3. sabri altuntas a

sabri altuntas a Burak

şiş me bot

slm arkadaşlar aranıza katıla bilirmiyim

4. sabri altuntas a

sabri altuntas a Burak

şiş me bot

arkadaşlar benöğrenci olduğum için bir şiş mebot almayı düşünüyorum woyoger 500 hakkında bir bilgisi olan varmı kullanışlımı
    ankarada satan yer varmı herkese şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyorum saygılar

5. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Mustafa haklı motor işi dert iş çok dikkatli olmak lazım..:)

6. Sürmene

Sürmene ferit

Favori Kamış:
    albastar
    En İyi Avı:
    ispari 500gr
    Bot ve Motor

Öncelikle selamın aleyküm herkeze:)
    Degerli balık sever abilerim kardeşlerim.Bende aranıza yeni katldım.
    Bu forumda okuduklarımı gorunce ınanın dayanamadım üyelik açtım.
    insallah bundan sonrada hep beraber oluruz. ben istanbul anadolu yakası maltepe ilçesinde yaşıyorum. su hep konusulan voyager 500 bestway sunco vs ucuz havuz botları ıle (marmara denızınde) kı en durgun denızdır, bana göre.
    yasım 26 , 10 senedır balık sevdası urasır dururum sahılın kumsal oldugu zamanlardan beri:)
    kasım ayında kiralık 4 metre sandalla dalgaya burnumu vermıs capamı atmıs balık tutmus bırıyım yuzmeye gelınce dussem kesın bogulurum. ama balık sevdası hep cektı denıze neysekonuya gelıcem;
    yukarda bahsettıgım botları yazın 35 derece havada 3 saat kı enaz denızde kesın basınıza allah gostermesın bısey gelır. kesınlıle almayın derım .
    fiber sandallara gelınce 2.50 3.00 m fıberler küvet gıbıdır cok sallanır max 2 kısı basımdan her aracla bı olay gectı buyuk adadan benı fıber sandalla topladılar. sürüklendık 2 kısı kurek cektık gene sureklendık bazende oldugumuz yerde donduk durduk ama donemedık. dupdurgun suda oldu bu olay .ahsap sandal bakımı zordur karada herzaman tutamazsın 3 ayda bır en az suya ınmelı ve en az 4 metre olmalı. bota gelınce en ucuz bot balık tutmak ve gezmek ıcın 600ytl sea master 2.50 tiger marka bunun dısında pana yoksa alma en ucuzu bu.
    motor lara gelınce elektırıklı motorlar 300 ytl den baslıyor denızde ısın bıtınce tatlı su ıle yıkarsan akunu en azından 60 amper oto akusu kullanırsan balık tutup donmek ıcın 2 3 sene ısınızı gorur. 150 metre
    2.5 hp 3 hp benzınlı 2 stroke 4 stroke yanı 2 ve 4 zmaanlı farketmez akıntıda cekmez dıye yazıyorlar kendı kendımı yedım ben cok dalgada sedef adasına gıdıp geldım bu konuda sıze katılmıyorum sıdetle. bende sevylor 3.00 metre ahşap tabanlı bot ve 2005 model 2.5 mercury motor var fazla bıle gelıyor bu bota bot zodyak tıpı 600dolara almıstım resımlerı atıcam. herkeze bol şans ve keyıflı yaz dılerım maltepeden olan balık sever dostlarmla tanısmayıda ısterım

7. Sürmene

Sürmene ferit

Favori Kamış:
    albastar
    En İyi Avı:
    ispari 500gr
  8. joyi

joyi ersin arabacı

Favori Kamış:
    olta
    biz geçen hafta aldık voyeger 500 şişme botu şişirdik kontrollerini yaptık bu pazarda denemek için ıldırda aldık soluğu hemde balık varmı yokmu bakalım dedik hava güzel diye ablamla beraber biraz açılalım dedik kendi hazırladığım çapayı makara halatımızı herşeyimizi aldık ve gayet güzeldi yaklaşık 4 saat boyunca denizdeydik çapa olduğu içinde rüzgara rağmen sorun çıkmadı iki üç kişinin rahatça kullanabileceği bir bot bencesi tabikide

hiç aklımıza gelmeyen bişeydi güvenlik için ama orda iki kişi daha vardı onalrında ahşap tabanlı bir zodyak tipi botu vardı koa makara halatı kıyıda sabit bir yere bağlayıp açıldılar güvenlik için yapılabilir bişey gibi geldi

ayrıca ben bottan çok memnun kaldım
    saygılar

9. dogo

dogo Halil

tender bot

tender marka zodiac tibinde bot hakkında bilgisi olan varmı.bir alışveriş sitesinde gördüm almayı düşünüyorum.marka olarak iyimidir bot konusunda çok araştırma yaptım ama şimdiye kadar duyduğum bir marka değil.bilen varsa yardımcı olabilirmi

10. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Arkadaşlar bu bot hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Botun markası PRO MARINE

11. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    slm

tatlısularda büyük göller hariç fazla problem yaşanmaz
    denizde ise akıntı-rüzgar vs açığa çıkar gidersiniz sonra gazetelerde görürüz bot kaliteli altı fiberli ve kesinlikle en az 4 bg olmalı bence
    deniz demişki acemiyi her zaman==-ustayı yakalarsam yerim
    en önemlisi meteo dan bilgi alın özellikle rüzgar yön ve şiddetini öğrenin öyle çıkın denize

12. outlaw

outlaw Olcay SÉZİK

En İyi Avı:
    Zargana
    Seahawk II bot

http://www.makdis.com/site/page.asp?dsy_id=31401

Burada diğer sitelerde 300 - 360 YTL arasında satılan Seahawk II bot 221 YTL'ye satılmakta. Amacım balık tutmaktan ziyade oğlumla beraber kıyıdan kıyıdan gezinti yapmak. Sorum şu bu siteden daha önce alışveriş yapan var mı? 4 yıldan beri online satış yapıyorlarmış ve internette haklarında en ufak bir olumsuz yazı bulamadım. Ama diğer sitelere nazaran bu kadar ucuz olunca insanın içine kurt düşüyor. Olumlu bir yorum gelirse hemen siparişi vermeyi planlıyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme: 2 Haziran 2008
  13. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bu botu gördüm.Gerçekten kalite.Dansitesi iyi.Kolay zarar gelmez gibi gördüm.Arkadaşımda bu bot ve 2 Hp motorda vardı.Güzelyalıdan trilye ye gidip geliyordu gezi amaçlı.Yalnız bota motor takmayacaksanız çok dikkat edin.Bende de3 bot olduğu için zamanında tecrübe ettim. Çapanız muhakkak olsun.Şemsiye tipi çapa botta iken kapalı olmasını sağlar.5kg. yeter.Çapayı atıp en az 15 mt kadar ipi salın denize boşluk verin.Rüzgarda motorsuz dönmek çok ama çok zor hatta imkansız gibidir.Hava güzel zannedersin açılırsın oda 300 mt falan yani.Hava değişirse kıyıya gelmen sağlam iki kişi olduğunda bile saatlerini alır.Gelemeyebilirsin bile.Ayrıca şişirip indirmek hiçte kolay değil.Çift taraflı yani hem indirdiğinde hemde kaldırdığına hava veren büyük sayılabilen bir pompam olduğunda tek başıma 10 dk da şişiriyorum ama tam güçle :)Bunun haricinde kutu içinden çıkan pompalarla şişirmek 1 saati buluyor.Yada çakmak girişli elektrikli pompalar işini görür.

14. ozan

ozan Ozan

ben 4.20 fibere 3 kg kullanıyorum 2 kg almadığıma pişmanım

15. outlaw

outlaw Olcay SÉZİK

En İyi Avı:
    Zargana
    Başka bir yerden 2,5 kg lik çapa siparişi vermeyi düşünüyorum. Hafif gelmesi durumunda birkaç metrelik zincirle telafi ederim sanırım. Benim sıkıntım verdiğim linkteki sitenin güvenirliği. Eğer güvenilir bir siteyse hemen sipariş vereceğim. Bu fiyata bu bot kaçmaz. Yanında da piyasadan çok çok ucuza temin edilebilecek çeşitli balıkçılık malzemeleri alacağım kısmet olursa.

16. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Olcay Bey bende bugün botu inceliyordum aynı siteden.Tam botla ilgili birşeyler yazayım dedim bana tercüman olmuşsunuz.Evet bu sitede bu bot diğer sitelere göre daha ucuz.

17. Stones

Stones Cihan

Merhaba, bende yeni uye oLdum. Forumunuzu googLe'den deniz botu bakarken fark ettim. Buradaki biLgiLerin cogunu okudum. Deniz botu aLmak istiyorum. YazLikta didim'e gidicegiz. Didim/mavisehir. Buranin denizi sabahLari gayet cok sakin bir denizdir. Gun icinde ise hafif daLgaLi. Yani demek istedigim en fazLa 50 metre uzakLiginda kiyiya yakin bir yerde Levrek, cipura avLamak istiyorum 2 kisi yada 3. Ankara'dan fiyatta 200-250 ytL arasi bot tavsiyeniz nedir? Ankara uLus, gimat boLgesinde satiLiyormus botLar sanirim. NasiL birsey tavsiye edersiniz? Tabi ne oLur ne oLmaz can yeLegide takariz. Bide tuttugumuz baLikLari konuLan fiLe varmis sanirim denizin icinde duruyor. Buda gerekLi herhaLde?

Son oLarak av dukkanLarinda satiLan sahte yemLermi daha iyidir yoksa canLimi aLayim? Birde oLtayi mantarLimi daha iyi oLur acaba? Bu konuda da biLgi verirseniz baLikciya ona gore ver diyim. Gerci baLikciya soyLesen bunu vereyim diye isini biLir ama sizdende ogreneyim yinede. TesekkurLer simdiden.

Son düzenleme: 12 Haziran 2008
  18. ozan

ozan Ozan

cihan arkadaş şimdi botu boşver fiber al diycem sen yazlık eğlencelik bişeyler arıyorsun. muhtemelende birkaç sefer denize çıkıp kenara bırakacaksın botu. ben sana aman dikkatli ol çapasız çıkma diyeyim en iyisi. denizde rüzgar bir döner o 50 m. yi gelemzsin geriye onun için çapasız çıkma gerisi ne alsan nerden alsan olur

19. Stones

Stones Cihan

Abi fiber diyorsunda on tarafLar biraz kayaLik eskiden cok oLta kopmustu. DoLayisi iLe eLim bos donunce dusunun haLimi :) Tabiki capasiz cikmamaLiyim. Yani oyLe bir yerki fiber iLe cok uzaga atiLinca Levrek, cipura tutuLur ama daha cok oLtanin takiLmasi sinir bir durum. Tabi birazda sabir isi baLik oLmasi icin. Bu yuzden deniz botu iLe daha iyi sonuc aLacagimi dusunuyorum. Deniz botu tatiLim bittikten sonra bir koseye koyacagim tabi birsey oLmazsa. Bunun yani sira iLk tecrubem oLacak tirsmiyorumda degiL ama oranin denizi sabah 6 gibi cok sakin. BiLgiLerin icin tesekkurLer. Bot tavsiyesi oLan varmi acaba?

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    nacizane tavsiyem bütçeni 300-350 ytl kadar arttırabilirsen ikinci el ızgara tabanlı bir bot argasına da 2bg civarı gebe ikinci el temiz bir makinadır...inan çok rahat edersin ama başlangıç olarak illede çok hesaplı bir seçenek arıyorsan yukarıdaki bot gerçekten o fiyata bedava..istanbul karaköyde inceleme fırsatım oldu kumaşı bu sınıftaki botların hepsinden çok çok daha kalın...şiddetle tavsiye ederim
    rastgele..