Bot Ve Motor Tavsiyeleriniz

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında fonz tarafından paylaşıldı.

1. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    evet bu da güzel bir rrastlantı, aynı zamana denk getirebilirseniz dükkana iki kişi girdiğiniz zaman daha iyi bir indirim almanız olası.....

2. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    birde son olarak, Hidea motorlar var, Parsun gibi Yamaha klonu onlarda. Türkiye genelinde Damla Marin satışını yapmakta vede Damla Marin in merkezide İzmirde. geçtiğimiz marinada yapılan fuarda ben denizde test etmiştim motorlarını, belki İzmirde sizde bu şansı bulabilirsiniz.

3. icerainbow

icerainbow levend korkut

Favori Kamış:
    DAM
    Favori Makine:
    shakespeare
    En İyi Avı:
    35 kg orfoz
    senin için araştırdım

Bot için Şubatta istanbul'da iki tane fuar var.. Botçular oraya gelecek. Fuar fiyatları rekabetten dolayı piyasanın yüzde 10-20 altında oluyor. onu beklemende fayda var.

Motora gelince benim motoru aldığım olcay motordan Haldun beyle görüştüm. Honda 5 beygir kısa şaftın olur fiyatını bana 3800 olarak verdi.
    ikinci olarak verdiği Suzuki'nin özel bir ürünü benim de hoşuma gitti.

Suzuki 6 beygir üstten depolu modeli .. 1.5 litrelik kendinden deposu var. 2 saat kadar tamgaz götürebiliyor. kısa zamanlı kullanacaksan harici depoya gerek kalmadan kullanabiliyorsun yerden kazanıyorsun. Uzun kullancaksan harici depo girişi de var. Bu çok faydalı.. Japon malı ve Tayland üretimi. güzel bir alet. Haldun bey bize fiyatını 3 bin lira olarak verdi. Artı harici depo ve hortum 150 tl

Parsun'u da sordum. Direk eledi. Çin'de yapılıyor. parasına yazık dedi...

Bu arada ona satışa bırakılan ve bakımını yaptığı ikinci el güzel bir alet gelirse haber verecek. Sonuçta ikinci el alacaksan servisinden almak daha mantıklı
    Bilgine

4. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    teşşekürler umut bende tam hideayı aratırıyordum şuandada kampanya varmıs %30 gibi bi iskonta 6.8 4 zamanlı 2 silindir buda önemli bi husus ciddi indirim oluyor 10 aralık 20 ocak arası sanırım kampanya birde 6.8 4 zamanlıyla 8hp 4 zamanlı arasında 50-60 dolar gibi cüzzi bi rakam farkı var ozaman 8hp 4 zamanlı düşünülebilir senin tabirirnle 8hp olursa hem yüksek motor avantajı hemde 4 zamanlı avantajını kullanıp süper bi takım sahibi olabiirim kendi adıma bütcemide zorlamamış olurum en azından bakalım bi gidip sorup araştıralım :) tek korkum işte yaygın olmaması denizin 2mil açığında kalırsam sora asabiyetim uzun bir süre düzelmiyebilir damla marini gidip bi güzel öpebilirim :) teşekürler tekrar

5. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    damla marin İzmirde çok yatırım yaptı kaygılanman gerekmez, ayriyeten bütün yamaha parçaları uyuyor aynı parsun gibi.....

6. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    parsun u direkt eleyen usta kendi yorumunu yapmış.....elbetteki onun kadar teknik bilgimde yok, ancak sayın ustanında parsunu dünyanın en iyi ikinci dıştan takma motoru seçen dünya çapındaki otoriteler kadar bilgisi olmadığınada eminim :)

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu arada Levend Bey in ikinci tavsiye ettiği suzuki 6bg de enteresan bir makina.....hem hafif, hem 4 zamanlı hemde hızlı.....3000 liradan sonra bot için az birşeyde kalıyor bütçenizde, minik bir zorlama daha yaparak yada ikinci el bot bakarak bu seçenekte düşünülebilir.....eğerki illede marka olsun, içim daha rahat olsun kaygısı varsa.....

8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu arada Hidea motorda indirim için bir tüyo gönderdim özelden :)

9. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    tşkler bilgiler için ama benim 3000 suziki için söylüyorum ödemem imkansız toplam bütcem nerdeyse.. parsun için olumsuz konusma cok az kişide duydum buda bir-iki satıcı ağzından nedense hondayı hepimiz biliyoruz 3.800 zaten bütcemin cok üstünde taki sadece motor büyük sıkıntı benim için şimdi birde hidea var bakalım onuda araştıralım %30 fiyat avantajlı hemde şu dönemde kullanan arkadas varsa lütfen bi yorum yapsın hepimiz bilgi sahibi ollalım sonuçta para kolay kazanılmıyo böyle bi bütceyi ayırmak belki 1 yıl sürüyor büyük zorluklarla ayrıca hidea 6.8 cift silindir performans yakıt büyük avantaj gibi görünen düşünsek suziki fiyatının daha altına 8hp 4 zamanlı bir hidea alabiliyoruz bakalım eskiden bütçe olussun alırız bişiler diyorduk ama şimdi daha cadı kazanı olay hayırlısı hepimiz için ...

10. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    çok teşekkür önemli tüyolar için :)

11. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Test tecrübelerinide aktarırmısın rica etsem kaç hp? bot veya fibermiydi ? biliyosun hayati önem taşıyan konular ellerine sağlık teşekkürler tekrar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 25 Aralık 2011
  12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    13.5 bg 4 zamanlı motordu vede 2.80 fiber tabanlı bir botta kullanılıyordu.....evet çok fazla uyumlu bir takım diildi, o an için marinada test edilsin diye acele kurmuşlar sanırım. bota ben, benim 9 vede 11 yaşında iki minik vede Hidea temsilcisi braber bindik (temsilci isterseniz yalnız çıkın dedi ama ben kullanım esnasında sorular soracağımmdan onunda gelmesini istedim), iyikide istemişim, burunda oturuyodu tüm serpintiyi aldı gariban :) marina içinde hız sınırlaması vardır ama temsilci açabilirsiniz gazı deyince bende sonuna kadar açtım motoru.....ancak 280 boyda o kadar ağırlıkla bot güdük kaldı vede plane e geçemedi.....280 diil, 350 bir bot olsa idi plane e kalkabilirdi. güçlü bir motordu, vibrasyon vede ses olarak benim parsunla hemen hemen aynı idi, düşük gazlardada seri bir motordu. sonuç olarak botunu sevmemiş bir motordu ama ben gücünü hissettim, uyumlu bir botta daha iyi sonuç verebilirdi; bunuda yetkiliye söyledim-ki o da durumun farkındaydı. bu arada parsundada hideadada var bu 13.5 bg neden üretilmesine ihtiyaç duyulmuş anlamadım :) motorla ilgili ilk anda aklıma gelenler bunlar, başka sorular varsa cevaplayabilirim.....

13. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

elimde 9.8 parsun 2 zamanlı var 2011 model çok memnunum hem az yakıyor hemde hafif

14. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Çok teşşekürler değerli bilgiler için ben önce botu alim sonra motor için tekrar bi araştırma içine giricem şeytanda senin sölediğin gibi fuarı bekle diyor bakalım ilk kafamda işte 3.20 bot 5hp 4 zamanlı parsun vardı ama hideada düşünebilirim biraz baktım netten çok şikayet yok parsundan hiç yok ama hidea kampanya ve fiyatlar daha uygun bakalım belki botta ve hidea motorda bi kampanya yakalarım yada ayrı ayrı değerlendiricem büyük motor hidea alırsam 3.60 botta düşüne bilirim 5hp 3.60 bota küçük gelir sanırım

15. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    bakalım bende bu tarz bi motor düşünebilirim yada hidea bakıcam arasında kaldım 2 zamanlı işte biraz cok yakar 4de göre .. Hafif ağır olması önemli diil benim için güç kuvvet yerinde allaha şükür 50kg rahat kaldırıp indiirim :)

16. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    barınak sorunu varsa alacağın botuda, motoruda kucaklayıp taşıyıp taşıyamadığını kontrol et.....botun arkasına tekerlek takabilirsin ama arabanın üzerine koymak için genede güç kullanman gerekecek. inik vaziyette getirip götürmeyi fazlaca düşünme, büyük eziyet olur. 5 hp 360 botu götürür, hatta tek kişi plane e bile kaldırır ama ben şahsen 360 botta biraz daha bg isterdim.....fazla ayağa kalkmayacaksan ser şişme taban botlarıda düşünebilirsin, ağırlıktan baya tasarruf etmiş olursun bu da gerek performansa, gerek nakliyeye gereksede yakıt tüketimine olumlu yansır. Eğerki çook uzun (ama çok uzun) seyirler yapmayacaksan-ki 2 zamanlıları genede düşün.....yakıt yağ karışımını özenle yaparsan 4 zamanlıdan çok daha hafif vede seri bir motorun olur, ayrıca bu bg lerde 4 zamanlı ile 2 zamanlı arasında can alıcı bir fark yok.....fiyatlara şu aralar çok hakim diilim ama 8 yada 9.9 2 zamanlı bir motor, önünede 360 sert şişme taban bir bot ayarlayabilsen şahane olur.....olmadı 320 bot arkasınada gene aynı motorlar yada 5 bg 4 zamanlı yada 2 zamanlı motor.....5 bg demişken parsun un 2 zamanlı 5 bg liğininde videolarını bir izlemeni öneririm youtube da, kayda değer bir performansı var, kuş gibide hafif.....

nihayetinde hiç sıkıntı yapma nasıl olsa alacaksın bişeyler, almak sorun diil sıkıntı yaşamadan kullanmak önemli olan.....kurabileceğin en hafif takımı kurman nacizane önerimdir.....

17. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    son gönderini yeni gördüm, evet maşallah gücü kuvveti yerinde bir arkadaşsın ama deniz motorları biraz taşıması havaleli ekipmanlardır.....50 kg motoru taşıyacağına bench presste 90 kilo kaldır daha rahat :)

18. fonz

fonz Alper

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    Remixon
    En İyi Avı:
    Limit Üstü
    Tavsiyelere teşekürler umut izledim videoları 5hp de yeterince tatminkar bence ama sanırım serrt taban istiyorum bunda kararlıyım 8hp 2 zamanlı alırsam sanırım botuda 360 yapabilicem genişlik önemli çünkü kütle büyük :) ama fikir oluştu sayende teşekkürler Gecengün dafmarinde bi kampanya görmüştüm 3.800tl 3.60 ahsap taban 8bg 2 zamanlı parsun gayet iyi bi takım olucak bence güç olsun biraz bunun kötü havası var dalgası var rüzgarı var yunanlılar esir almasın sora :)

19. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

yakıt konusunda çok pimpirikli değilsen korkmana gerek yok 10 lt benzinle 5 sefer balığa çıktık ortalama 35- 40 dk. kulanım ile 5-6 litre anca yakmıştır

20. BİR GARİP YOLCU

BİR GARİP YOLCU yusuf

ayrıca 3.60 bota 8 bg zayıf kalır. biz 3.70 bot ile 3 kişi 7-9 havada biraz zorlandık. 8 bg motorun hakkı bence en fazla 3.30 olmalı