Eşkina çıkıyomu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında zafer BAYRAM tarafından paylaşıldı.

1. vatos70

vatos70 oktay arıkan

En İyi Avı:
    eşkine 1,5 kg
    dilovasında büyük iskelede, kulubenin oradamı yakaladın eşkinayı?? yakaladığın yeri yazarsan memnun olurum.... bu arada tekeyi ben bayramoğlundan cıkarıp, dılovasında yakalamıstım gecen sene... istersen, hafta içi gidebiliriz?

2. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Lambuka 2 kg /Levrek 1kg /ve bolca uskumru,lipari.
    Arkadaşlar ne olur haber verin, ben geçen hafta kumkapıdan, yeşilköye kadar olan hatta, gece 4 de kadar çalıştım, bişey alamadım gidecekseniz haber verin, mesela bu dil ovası dediğiniz yer neresi, bilelim hep beraber gidelim.

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Dilovası İstanbuldan İzmite giderken Tem otoyolunun üzerinde bir yer ağır sanayi fabrikaları var Boya fabrikaları falan var. Harbiden ova yani iki dağın ortasında kalan kesim. Sanırım herekeye varmadan bir miktar önce.

4. acemibalikci26

acemibalikci26

Favori Kamış:
    albastar makına kamış
    En İyi Avı:
    :( 4 kilo istavit
    dilovası

arkadaşlar dilovasında yenı yapılan inşaat halınde bır liman var bu limanın üzerınden alıyolar eşkinayı bende ordan tutmuştum bir adet ama tamamen şansaa biz sabah oradan istavrit palamut alıyolar dıye gittik ama 100 kamış 2 palamut vardı o gun 5 adet kadar da zargana vardıı benım bu soyledıgım gecen sene idi gecen hafta carşamba ve cumartesi arkadaslarla sabah 5 de gıtıık geceden tutanlar vardı bakmadık ama adamlar tutuklarını soyledılerr isparı de tutmuşlar biz hava aydınlanıyorduu istavrıte atık yaklaşik adam bası 3 4 kg kadar aldıkk bu hafta bıraz zor ama haftaya gece işten cıkınca teke bulma metodunuda ögrendıgımıze gore gıderiz işyerınde benım gıbı acemı balıkcılar la gıdersem son durumu ıletırım

5. vatos70

vatos70 oktay arıkan

En İyi Avı:
    eşkine 1,5 kg
    :) arkadasım yazını okuyup dün gaza geldim ve bahsettiğin büyük iskleye gittim... gece 1 e kadar tek vuruş yoktu.... hatta onu bırak, iskorpit bile vurmadı..... yazdığın yazıdan sanki yakın zamanda almışssın gibi birsey algıladım :( keşke gecen sene diye yazsaydın..... neyse, sonuctan buyuk ıskeleden eşkina cıkmıyor ama yemli istavrit iyi cıkıyor.... hava almış oldum :)

6. balıkçı metin09

balıkçı metin09

Favori Kamış:
    kamış olta
    En İyi Avı:
    5.750 sazan
    selam arkadaşlar

eşkina ençok sevdiğim balıktürü yakalaması zevklidir ben samatyadan alıyorum halı sağların arkasından iyi yapıyor kiloluk ama busene daha gitmedim hem kale içindende teke çıkarabilirsiniz bol teke var avlakla yemçıkarmak yanyana takımıda iki iyneli yapıyorum amma şamandıra kullanıyorum gezer şamandıra ve kıyıdan 30 40 metre atıp bekliyorum

7. dermasol

dermasol

mendirek kayaları ile kumun birleştiği yerler
    yani kayalık mevki olacak
    kayalar ile kumluğun birleştiği yerler
    gece karanlık olacak ışıklandırma olmayacak
    akşam ezanında başlar gece 11-12 gibi balık keser
    yemleme teke canlı olabilirse çok daha iyi olur
    şamandıralı takım uygun
    oltaya sert vurur hemen tasmalama bekle
    yemi götürmek ister şimdi tasmala!
    oltada boşluk bırakmadan çek
    kaya altına girmek için sağa sola çılgınca hareketler yapar
    meydan verme boşluk vermeden çek
    deniz seviyenden yüksekte isen kepçe kullan
    şimdi tam zamanı
    bol şanslar

8. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    :) bu abi eşkinacı .......

9. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Metin bey tarih ne zamanı tavsiye edersiniz samatyada.

10. denizler_fatihi

denizler_fatihi

GEBZE ESKİHİSARDA KIYIDAN ALMAYA BAŞLADIK COK GEÇMEZ İYİCE KIYILARA GELMEYE BAŞLARLAR AMA TEKE BULMAK BİRAZ ZOR OLUYOR

11. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Ahmet arkadaşım bilgin için sağol .Eskihisarda belli bir noktadan çıkmıyor değilmi her yerden ata biliriz.

12. vatos70

vatos70 oktay arıkan

En İyi Avı:
    eşkine 1,5 kg
    arkadaşım eskihisarın neresinden avladınız?? menderektemi yoksa, başka bir yerdemi? daha acıklayıcı bilgi yazarsan menun olurum.

13. Cihangir

Cihangir Cihangir

Favori Kamış:
    AlbaStar Galaxy 3.0
    Favori Makine:
    Banax SX5000 & SX3000
    En İyi Avı:
    18 adet palamut 1.700 gr Eşkina
    Çok büyük sayılmaz.. Şamandıra ile yakalandı.. Yem olarak boru kurdu, bu aylardaki değişmez tercihim..

Not: Eşkina balığının kafasındaki 2 adet taşı atmıyorsunuzdur umarım.. Böbrek ağrısı çekenler yana yakıla bu taşlardan arıyor buralarda..

14. Cihangir

Cihangir Cihangir

Favori Kamış:
    AlbaStar Galaxy 3.0
    Favori Makine:
    Banax SX5000 & SX3000
    En İyi Avı:
    Son avımızda eşkinalar çok küçük çıktı.. Zayiatsız kurtarabildiklerimizi denize bıraktık.. Baktık ki durum değişmiyor, vazgeçtik avlanmaktan..
    Son bir tüyo aldım.. Kum eşkinası dedikleri, biraz daha beyazımsı bir tür, kıyıdan yaklaşık 25-30 metre açıktaymış ve oldukca bolmuş.. 30 gr kurşunla dip oltası tavsiye ettiler.. Bakalım, deneyeceğiz en kısa zamanda..

Eğer sizde de durum aynıysa, aklınızda olsun dedim.. :)

Not: Buralarda genellikle işkinez ya da işkines derler.. Eşkina diye yazmak zor geliyor.. :)

15. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Cihangir tebrik ederim çok güzel av olmuş . Tekeyi yemiyormuda boru kurduyla alıyorsunuz biz burda boru kurdu bulamıyoruz da ondan soruyorum .Bu arada allah bağışlasın ufaklıklar senin herhalde.

Son düzenleme: 5 Haziran 2007
  16. Cihangir

Cihangir Cihangir

Favori Kamış:
    AlbaStar Galaxy 3.0
    Favori Makine:
    Banax SX5000 & SX3000
    En İyi Avı:
    Öncelikle teşekkür ederim.. Evet, kızım Büşra ve oğlum Burak..

Eşkina sezon başında kolay kolay teke yemiyor.. Ben bunun havyar dökme zamanıyla ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum, bazıları ise suların soğuk olmasına bağlıyor..

Boru kurdunu İzmir tarafından getirip paket halinde satıyorlar burada.. Standart bir dolulukta çıkmasa da, tekenin iş görmediği ve tam da suların ısınmadığı zamanın çakışıyor olması, su sıcaklığı da denize girip kurt çıkarmak için uygun olmadığından, biraz da üşengeçlikten boru kurdunu tercih ediyoruz..

Bundan sonra artık teke de iş görür.. En azından denemeye başlarız artık.

Bir anımı anlatayım da gülün biraz.. :)
    Geçen sene bir avımızda, kurt bitmek üzere olduğu için birkaç teke yakalayıp iğnenin birine kurt diğerine teke takmıştım.. Atar atmaz şamandıra bir batıp çıktı, bir daha battı ve yok oldu.. Balığı yakaladım, üstteki iğne dudağının kenarındaydı.. İğneyi çıkarıp balığı çantaya attım ve bir teke daha taktım.
    Oltayı tekrar salladığımda ise yanımdan bir eşkina geçti hoop denize. :)))
    Aynı balığı tekrar çektim, baktım ki alttaki iğneyi yutmuş önce, sonra üstteki iğneye saldırmış.. Çok güldük..
    Bu olay Haziran ayı ortalarında olmuştu.
    Demek ki artık tekeyle de avlanabiliriz..

Selamlar..

17. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Teşekkür ederim Cihangir bilgiler için , evet enteresan bir av olmuş .

18. savas

savas

Favori Kamış:
    2.70 karbon kamış, 0.20 misina
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Teke yakalama

Benim arkadaşım İbo gibi teke yakalayanı görmedim, normalde büyük ağızlı kepçeyle kıyıdan kayaların kenarında beri yeterince teke çıkarılır. Ancak İbo yaklaşık 15cm çapında kepçesiyle suya girer, kepçeyi sabit tutar, sonra da eliyle tekeyi kepçenin içine iter. Bir defasında teke tam girerken zıplamıştı, İbo potaya basket atar gibi soktu kepçeye...
    İbo işte, her işi ters...

19. savas

savas

Favori Kamış:
    2.70 karbon kamış, 0.20 misina
    En İyi Avı:
    sazan 4.5 kg
    Cihangir Abi, Samsun'da boru kurdunu defalarca denedim ama kaya balığı vurdu, daha doğuda kurt ile avlandıklarını duymuştum. Ben mi beceremedim acaba, teke ile alıyorum çünkü..

20. Cihangir

Cihangir Cihangir

Favori Kamış:
    AlbaStar Galaxy 3.0
    Favori Makine:
    Banax SX5000 & SX3000
    En İyi Avı:
    Teke ile alıyorsan ve kaya balıkları da çoksa, boru kurdunu denemene gerek yok bence.. Benim fikrime göre teke ile avlanırken şuna dikkat etmek gerek..
    Büyük tekeye büyük balık gelecekmiş gibi düşünülür.. İğneyi doğru takıyorsak, küçük teke daha iyi iş yapar bence.. Boynuz dedikleri kısmı kırıp, bıyıkları (anten olsa gerek) yoluyoruz biz..

Boru kurdunda son zamanlarda dikkatimizi çeken bir şey var.. İki iğneye kurtları farklı takıp denedik.. Birinde iğnenin ucuna kuyruk kısmını, diğerinde baş kısmını getirdik.. İğnenin ucuna baş kısmı gelen kurt sapasağlam dururken, diğer iğne ile 5 balık yakalayınca, ve yanımdaki arkadaşta da aynı durum olunca,"acaba" dedik.. Kuyruk kısmı iğnenin ucuna gelsin derim ben..

Sevgiler..