Eşkina Yemleri Hakkinda

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında mavruş tarafından paylaşıldı.

1. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    şimdi anladım murat. senin dediğin gibi takınca. sanırım teke çabuk ölmüyor. kıpır kıpır oynuyodur tabi balıkta dalıyor bu sefer. öyle dimi?

2. mavruş

mavruş

Murat abi merhabalar. Abi anlatmak da ne demek, harika göstermişsin :) Boşuna demiyoruz hep, görsellik her zaman için en iyi öğrenme yoludur :) Yani ben bunca senedir hep yanlış takmışım :D İlk defa gördüm bu takılış şeklini. Paylaşımınız için teşekkürler. Ama bende ilk görünce resimde, Tuncay abinin düşündüğünü düşünmedim değil doğrusu:rolleyes: Yani, önce böyle takınca balık ilk hamlede kancasız tarafından ganzilisi(teke) alır gider diye düşündüm. Ama, Murat abi tecrübe ettiğine ve verim aldığına göre sorgulanacak bir tarafı olmadığını düşünüyorum şimdi. Ben hep ağızdan, kafadan takıp, taaa kuyruğun sonuna kadar geçirirdim kancayı. Kanca olduğu gibi ganzilisin(teke) içinde kalırdı :D Neyse... Birşey daha öğrendim:)

SLMLAR...

SLMLAR

3. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Dostlar:

Ben bu sene ilk defa bu takılışı (abinin bu takılış tavsiyesi ile denedim)...

Evet amaç tekenin uzun süre yaşaması ve dikkat çekmesi..

Canlı bir teke suda hareket eder ama aynı zamanda fosfor gibi parlarda...

Kurtulması daha kolay olabilir... ama bizim burda zaten eşkina çok nadir olduğu için balığın bir şekilde ilgisini çekmem gerekiyor...

Balık bol olsa.. bende sizin takdığınız şekilde iğneye takıyorum.. hatta kafa tarafından değilde. kuruğun dibinden girip ayaklarının olduğu yerden çıkarırdım..

özellikle ispari için bu yöntemi herzaman kullanırım. isparinin ağzı küçük olduğu için diğer yöntem iş yapmaz...

Ayrıca: burdaki mendrek çok kötü.. bu yüzden benim iğnelerim kurşundan 50-60 cm geride kösteğe takılı...

Yakın atıyoruz 6-7 metre ila 10-15 metre arasını deniyorum...

Kurşun sabit durmak zorunda çünkü dipte büyük kayalar vs. mevcut... düz bir sahil zemini gibi (mırmır oltası) gezdirme şansım yok...

Siz acaba kurşunun bağlantı yerindemi köstek bağlıyorsunuz... ayrıca iğnenin dibine hiç küçük bir mantar takıp denedinizmi...

Bu sene...3 eşkine yakaladım..
    1 avda==========- 2 adeti 1 er kiloluk
    diğer avdada ====-1 adeti 750 gramlık

Toplamda bu sene 10 kez gece eşkine için ava gittim...
    Bunlarda sadece 3 gecesinde olatama balık vurdu......
    2 gecede yukarda belirttiğim avları yaptım...
    1 gecede balık ilk vuruşta yakalandı... oldukça iri olduğunu tahmin ettiğim balığı makaraya 10 sarabildim ve balık kayanın arasına girdi...maalesef beklesemde çıkmayınca çekmek zorunda kaldım... 35 lik beden kaya rasından kopup geldi...

Yani benim kişisel yöntemim ve tezim...şu
    Takılışını yaptığım yöntemde eğer oltaya asılan eşkina ise tekeyi zaten bütün mideye indiriyor ve yakalanma şansı çok yüksek...

resimdeki görülen tekeden daha büyük abartısız 7-8 cm boyundaki tekeyi bütün yutan balıktan ben iğneleri çıkartmak için uğraşmadım. direk kösteği kesdim çünkü bırakın iğneyi köstek bile abartısız görünmüyordu....

4. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    murat bende hemen hemen senin gibi bağlıyorum. olta tek ve kurşundan 50 cm geride. bizim buralarda eşkina iyi vurdu sayılır. bende pek fazla gidemedim. ama hiç boş dönmedim. 2 si 3ü 1 kilo ederdi ancak. ben daha çok elle atıyorum kamış kullanmıyorum. senin dediğin gibi en fazla 10 metre uzağa atarım. belli yerlerim var hep oralarda denerim. yani eşkinanın yemlediği yerleri az çok bilirim. oltanıın takılma derdi burdada var. bazen çekiyorum ağırlıktan hissediyorum kiloluk eşkina olunca sağa sola yüzerek geldiği için bazen sıkışıoyr taşların arasına.. kopuyor trabi dediğin gibi.. ben 45 lik misina kullanıyorum. kurşun denizin durumuna göre en küçük 30 gr. ve daha çok travla kullanıyorum (boru kurdu) ama senin bu teke takılış yöntemini de deniycem eşkina için en kısa zamanda. ama havalar gece öyle soğuk oluyor ki gidemiyorum bir türlü..

5. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Selamlar:

Tuncay: yarım kilo altını geri salmak en doğrusu...oluyor..çok geç büyüyor bu canlı..

Birde. eşkine kaya altına girsede dediğim gibi bir müddet bekleyin kesinlikle fişekleyecek ozaman boşluk vermeden çekmek gerekiyor....bende bu süre 2-3 dakika kadar oldu her ikisindede kaya altına girdi ama sabırlı bir bekleyiş sonunda ikisinide sepete attım...

Maalesef bende gidemiyorum...
    aslında eşkinaya herzaman gidebilirim ama amacım bu sene çinekop siftahı yapmaktı bu yüzden hep hazırlıklarım o yönde oldu.. ama oda maalesef bu sene marmara kıyılarında yok...

Gırgırlar...radarları ile balığı göçertmiş durumda...

balık ya derinde pusuf kalıyor yada tam gaz çanakkaleyi geçip bir önce egeye iniyor..

kalanlarıda lüferler temizliyor durum bu...

ilk eşkinada resimlerinizi bekliyorum...

6. cntncy

cntncy

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    EŞKİNA 1,2 KG
    murat bu yıl okadar çok eşkina alamadım. o yüzden gözüme kestirdiğimi kovaya attım. geri bıraktığım da oldu tabi.. 2004 yılında o kadar çok bıraktım ki.. balık boldu. üst üste 4 gece balığa gitmiştim mesala 40 küsür eşkinadan en 15 tanesi geri iade yapıyodum. "sen neyapıyon geri salıcaksan bize ver" diyorlardı bana :) ama o yıl ki bereket yok son zamanlarda. belki de vardır benim avlaklarım gitti.. yol projesine teslim ettik tüm sahili doldurdular. orjinal yerli kayalıklarda balık tutmak nerde. dolguda balık tutmak nerde. selamlar..

7. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    ben genelde galatada eşkine avlıyorum orada herkes bende igneyi kuyruk tarafından sokup tekenin içinden baş kısmına kadar geitiryoruz kafaya saplamıyoruz yokna teke meftaa kafası saglam oldugu için oynuyor balıgı çekiyor yav özeldim valla bu yıl hiç gidemedim hele o dili papuç gibi dışarı çıkartıyor...

8. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    el,parmak,diş :)
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    ABi en iyi yem taze karides ( teke ) çünki mavruşgil onun gözünü metreler öteden görüp geliyor . Akşam balığa girmeden önce kafana ışığını takıcaksın :) dalga almıyan yerlerde mendirekler in iç tarafında kayıkcı barınaklarında suda olan kayık iplerinde arayacaksın zaten ışığı ona doğru tuttugunda gözleri parlar abi kepçeyide rahatça daldırıp alabilirsin .

9. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    söylemeyi unutmayım sakın poşet içerisine koymayın o zaman karides yumuşuyor ve balık tıkladığında yem gidiyor kesilmiş bir şişe içerisine veya mika kaplarına biraz yosunla birlikte koyun yosun yemi taze tutar

10. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Eşkina İçin Stoperli Takım

Eşkina için stoperli takımın verimi nasıl olur sizlere göre içinizde hiç deneyen varmı ?

11. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    abi mavruşgil yeme kafadan dalmazmı siz kukuyruktan yukarı doğru çeviriyorsunuz deilmi yani resimdeki gibi takıp bırakmıyorsunuz ?

12. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK - AKYA - MIĞRI - MÜREN - KEFAL - USKUMRU
    Eşkina avında midyeden verim alabilirmiyiz...

13. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    Size yanlış bilgi vermek istemem ama kullanılıyor bunu bilinde :) ama nasıl verimi var bilemem

14. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Teşekkürler.:)

15. ahmetcem

ahmetcem Cem

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ben ne yakalamıştım ya ?
    yardımcı olabildiisek ne ala :)

16. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar merhaba,hafta sonu tuzlada eşkineye denemek istiyorum,teke ile uğraşmak için vaktim yok onun yerine iri karides taksam sonuç alabilirmiyim,acil cevaplarsanız sevinirim,hepinize rastgelsin.:)

17. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    teke yoksa kurt daha verimli olur sanırım çünkü aynı durumda ben kurtla 1,5kg lik,750 gr lık eşkine ve bir ispendegi peşpeşe kurtla aldım teke yoklugunda

18. muzi ve pris

muzi ve pris

selam lar burak kardesim ben senin sorunu biraz aydinlatim ben alanyada deniz avciligi yapiyordum kisa sure once ve orda devamli tavuk gogusu kullandim yeme vuran balik mirmir mercen karagoz tuysuz dedigimiz baliklar icin ideal oluyorlar ben iyi avini yaptim tarifini verim tavugun gogsunu iyice tuzluyorsun ve suyunu birakmasi icin gunese veya disarida birakiyorsun o tavuk kuruyor ve ignene gore guzelce kesip baligin iyisini yakaliyorsun rast gele adanadan saygilar

19. SİNARİT

SİNARİT

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    Teşekkürler arkadaşlar,ben tuzlada nerden bulucam boru kurdunu hadi bakalım hayırlısı...:rolleyes: