Gebze-Bostancı hattı balıkçıları etkinlik ve rapor platformu

Konu, 'Bölgesel Amatör Balıkçılar' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

1. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Sanırım 3 tane levrek ama 1 kiloyu bulamadık hiç :)
    Önder belli oldumu yarınki durumun ??

2. Selen34

Selen34 Selen

Hayır.Aksine çok beğendim :) Evlenip buraya geldiğim için mecburen kelimesini kullanmıştım ama yanlış anlaşıldı sanırım :)
    Avrupa yakasının o kalabalığından uzaklaşmak daha sakin daha yeşil biryer burası (Kartal sahilinden bahsediyorum)

Buraları beğenmeyecek biri olamaz sanıyorum :)

3. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Balık yönünden bakacak olursan belki son zamanlar biraz daha verimsiz boğazın bolluğunu burda bulmak pek mümkün değil. Eğlence olarak Avrupa yakası daha aktif daha çok seçenek suna bilir eğlence mekanı olarak.
    Ama yaşamak için insani ilişkiler yönünden İstanbulun çoğu yerine değişmem buraları. Tabiki insanın doğduğu yer büyüdüğü yer başkadır ama inan zamanla sende buraların deyerini anlarsın :)

4. Selen34

Selen34 Selen

İnanın doğup büyüdüğüm yeri (Beşikyaş) hiç aramadım bile.Burası bambaşkaymış.Burada balık açısından verimli olup olmaması gerçekten benim için çok önemsiz şuanda.Eski balık tuttuğum yerlere bakınca tıkış tıkış,saygısızca bir toplulukla karşılaşırdım.Burada kimse kimseye karışmıyor, rahat rahat balık tutma zevkini yaşayabiliyoruz.Oltama balık gelsin gelmesin rahat avlanmak bile yetiyor :)
    Eğlence mekanlarıyla pek aram olmadığı için aramıyorum.Burda sokağın başında 2 tane bar&club tarzı yerler var bir kere bile merak edip gitmedim :)
    Camı açıp karşımdaki ada manzarası herşeye bedel.
    İstanbulun en güzel yerlerinden biri bence.Bu saatten sonra başka bir yerde yaşayamam :D

5. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    O zaman sorun yok. İnsanın yaşadığı yeri, çalıştığı işi sevmesi bulunduğu ortamdan haz alması çok önemli.
    Ayrıca Beşiktaş ve Boğaz kıyılarında yapamayacağın bişey daha var. Tekne kiralayıp el oltasıyla o balığın oltana vuruşunu hissetmek bambaşka bir zevk benim için. Bildiğim kadarıyla boğazda akıntı ve Boğaz trafiği sebebiyle motorlu tekne hariç tekneyle açılmak mümkün değil.
    Bir aksilik olmazssa ben bu gün bu sezonun kendi adıma tekne açılışını yapacam. İnşallah dönünce raporumuda yazarım buraya.....

6. Selen34

Selen34 Selen

Bende eşimle kiralık tekne olaylarını konuşuyordum tam :D Kira fiyatlarını da biara paylaşırsanız sevinirim.
    Umarım balığınız bol olur :) Rastgelsin :)

7. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Gecen sene 5 milyondu ama seneye 7,5 yapacağız diyorlardı kurtarmıyormuş :)
    Biz genelde 3-yada 4 kişi gidip kişi başı herkez bir saat ödediğinde 4 saat avlanıyoruz. Tabi güneşlenmek girmek istersen denize girmek (ben buralarda pek tercih etmiyorum tekneden düşmemi saymazsan :) ) gibi seçeneklerinde oluyor.
    Bir de sen kürek çekmeyi bilmiyorsan yanınıza en azından tanıdık bir erkek daha almanızı öneririm çünkü rüzgar bazen aniden değişe biliyor. Birazda açıktaysan tekbaşına kıyıya kürek çekmek sorun olabilir. Hatta çıkarken kiraladığınız kişinin telefon numarasını alın birden rüzgarın çıkması küreğin düşmesi gibi durumlarda yardımcı olabilmek için yanlarında motorlu bir tekne bulunduruyolar. Çok zorlarsan bunlarıda anlaşmana göre 20-25 milyona kiralaya biliyorsun.

8. Selen34

Selen34 Selen

Yandık o zaman :) Eşimde bende kürek çekme olayından pek anlamayız açıkçası.Mecbur motorlulara kaldık desenize :)

9. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    :)
    Ondada şöyle bir sorun oluyor. Benim başıma geldiği için yazıyorum. İkna etmesi çok zor tabi çok para göz değilse. Motorlu teknelerden ellerinde 1 tane oluyor oda denizin ortasında kalıpta geri dönemeyenleri gidip almak için.
    Bir defasında denizin ortasında motoru stop edip balık tuttuktan sonra motora ilk hareleti veren ip elimde kalmıştı normalde mekanizmanın otamatik olarak ipi geri sarması lazım oda arızalanmış. Teknede kürekte yok. Adamın telefonu var ama gelip bizi alması için elindeki tek tekneyide biz almışız. Allahtan çok azda olsa anlarım tamirden. Yanımdada 2 tane makina mühendisi vardı. Baya bir parcaladık motoru zar zor çalıştırdık. İş yerinden arkadaşlardı baya bir 3,5 attılar. Ben ikna etmiştim onları gidelim diye bende tırstım ama belli etmedim mecbururen. Bu hep olur filan sorun olmaz dedim allahtan çözdük. Bir dahada gelmediler :)

10. Selen34

Selen34 Selen

Hmm iyi toparlamışsınız ama :) Bugün bende bizim sahilde sandal kiralayn bir amca var akşam eşimle bi kolaçan edelim dedik kim ne tutuyor diye, o amcayada uğradık. ''Dayı kaça kiralıyorsun sandalın saatini?'' dediğimde 5 tl bacım dedi :) 7.5 yapacaklarmış dedin ya :) yapılmamış daha :D
    ama tam biz sorduğumuzda bir bayanla eşi sandaldan iniyordu, bayan düşüyordu az daha ödüm koptu bende düşerim diye gerçekten çok korktum şimdi :) Düşme tehlikesi varmı bu sandalların cidden :D

11. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Gelelim rapora.
    Bu gün ilk defa yunus civarından kayık kiraladık 3 kişi. Teknelerin hepsi fiber ve çok kötü.
    İyi olan yanı Atalardakikadar acılmaya gerk yok ve balık boldu. 5 te başladık tam 9 da geri döndük. İstavrit ağırlıklı sardalya karışık 6 kilo 400 gram balık tuttuk. Yalnız bir kişi balıkları oltadan çıkarmaktan balık tutmaya imkan bulamıyor. Aksi taktirde tüm çapari birbirine giriyor. İnce açık yeşil simli çapari çok iyi iş yapıyor. Ama ne kadar inceyse köstekler okadar kolay karışıyor(Bahsettiğim kösteklerin birbirine karışması değil. Köstek bir şekilde bedene düğüm oluyor) . Özellikle her sardalya çekişte bir iğneden oluyorsun. Biz toplamda sanırım 9 takım harcadık.
    Gayet eylenceli oldu. Bide eve balıkla dönünce keyfi bambaşka :)

12. Selen34

Selen34 Selen

Adınıza sevindim.Rapordan çıkardığım ders yanımda 10 tane takım bulundurmak :D iyiki söyledin ben 2 takımla hallederiz diye düşünmüştüm ama öyle olmuyormuş :)

13. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Biz 6 milyon verdik saatine. Atalarda daha pahalı dedi bize kiralayan. Ben bilmiyorum bu sene ordan çıkmadım bu gün zaten ilkti. Senin nerede oturduğunu bilmiyorum. Gecen senede aynısını söylüyorlardı ama demek halen 5 lira.
    Benim düşmem saçma sapan burda anlatamayacağım bir sebebten şakalaşırken oldu. Arkadaş kurbanıyım yani :eek:
    Bu günde tekneden inerken arkadaş düşüyordu. Aslında biraz tecrübe gerektiriyor. Tekneden inerken yada binerken teknenin senin ağırlığına vereceği tepkiyi hesaplarsan ve hazırlıklı olursan dert olmuyor. Arkadaş bu gün tekneden tek ayağıyla güç alıp diğeriyle karaya ayak basmaya kalkınca tekne geriye doğru hareket etti az daha gidiyordu. Benim sana tavsiyem tekneye binsende insende gittiğin yönde biri olsun onun elini tut. Degeni kaybetsende toparlaman çok kolay olur. Aksi halde cep telefonuna benim gibi dünyanın tamir parasını verirsin yada çöpe atarsın :rolleyes:

14. Selen34

Selen34 Selen

Benim dediğim sandalların yeri, DAP yapıyı biliyorsunuzdur (Yelken evler) onların önünde oturuyorum ben.Tam önümüzde yani DAPın karşısında sandallar.Hatta ben h.sonu fiyat değişiyormu diye sordum.Amca ''yok bacım bizde öyle şey yok fix 5 TL'' dedi :D
    umarım öğrenirim şu inip binme işini.İlk denememi pazar günü sabah yeni kamış ve makinemi aldıktan sonra yaparım diye planlıyorum.kısmet :)

birşey daha sorayım
    yanıma ne alayım sandala binerken? kamış-makine-çapariler falan tamamda yem takılıyormu o çaparilere? yada yemli başka balık avlayabilirmiyim? mutlaka yanımda olması gereken şeyleri yazarsanız sevinirim malum siz usta biz çırak :) :rolleyes:

15. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Bak benim kendi adıma uyguladığım bir taktiği paylaşayım seninle takımda ne kadar çok iğne varsa okadar fazla takım götür.
    Takımların arasında en berbatıda çaparidir benim için. Birde herzaman bir kaç renk çaparin olsun hangisinin ne zaman iş yapacağı belli olmuyor. İnce takım her zaman daha avcıdır ama ne kadar inceyse kopma , karışma ve düğümü çözememe olasılığın okadar çoktur.
    Birde baya bir heves etmişsin millete takım filan sormuşsun. Anladığım kadarıyla fazla bir tecrüben yok. Bence hemen harcama paranı balık tutmak herkezin yapacağı bir iş değil. Gereğinden fazla sabır ve zaman ister bazen bence sen v bir kaç deneme yap daha sonra masrafa gir. Sonra tekneyle acılıp tam balık tutmaya başlamışken yok benim midem bulanıyor yok ben sıkıldım dersen eşininde balık zevkini maf edersin. (Buda yaşanmış tecrübe) ;)

16. Selen34

Selen34 Selen

Yok küçükken babamla çok balığa giderdik sonraları bayağı ara verdim üniversiteye ilk başladığım zamanlarda da arkadaşlarla eminönü-karaköy de tutardık.Genelde ben balık tutmaya odaklanırdım malzemelerle ilgilenmezdim ondan bilgim yok :D
    Deniz tutmaz beni 3 ay açık denizde kotrada aşçıydım ben :D alışkınım uyurken bile sallanırdık nasıl olsa.
    bu bir hobi olmaktan çıktı acaip bir arzuya döndü benim için.mutlaka iyi malzemeler alıp bu tadı yaşamak istiyorum.Eşim de aynı şekilde :) Oda yıllar önce tutarmış bırakmış sonra.Fırsat bu fırsat dedik haydi Bismillah :D

17. voynick

voynick Özcan

En İyi Avı:
    Yok canım ne ustası :)
    İlk alacağın şey su. Açıldığın zaman geri dönelim şunuda alalım olayı yok artık bunu aklında bulundur (Kürekle gidiyorsan özellikle). Suyun ortasında çöldeymiş hissi yaşarsın.
    Yem almana gerek yok çapariyle tutarken yeme ihtiyacın olmaz. (Zaten şu an tuta bileceğin 3 balık türü var hepside çapariye geliyor) Yemli mezgit tutarsın ama çaparinin kurşununu yere deydirirsen yemsizde gelir ki.Bu 3 balığın arasında en deyersiz olanı ve şu an boyları daha ufak.
    Alacaklarına gelirsek çapari zaten şart. Tekneden tutacağın için bence 75 ile 100 grmlık kursunlardan 4 ertane al. (Kurşunları alırken bunların takıma nasıl takıldığını sor düğümle uğraşmazsınız) Şu takımı makinaya bağlamak için kullanılan klipslerdende elinde bulunsun. Aklıma başka bişey gelmiyor.
    Yüzme bilmiyorsan bence temiz bir can yeleği varsa sırtına geçir her ihtimale karşı. Ve özellikle çapari ile avlanıyorsan elinde bir sürü delik açılacak hazırlıklı ol.(Sağına soluna takma ihtimalinde çok fazla. Oltayı atarken balıkları çıkarırken birbirinize dikkat edin. En kolay yöntem biri oltayı tutarken diyerinin balıkları oltadan çıkarması. Hem tutayım hemde çıkarayım derken çok iğne olmasından ve takımın uzun olması sebebiyle iğnelerin batması takımın karışması yüksek ihtimal)

18. istcool

istcool Murat

Favori Makine:
    Okuma
    selamlar arkadaşlar pendikte oturuyorum pazar günü balıga cıkacak arkadas varsa memnuniyetle gelirim :D özelden mesaj atabilirsiniz

19. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Özcan kusura bakma haber bile veremedim sana. Dün kaçamadım hanımdan. Mecburen kıyıdan attım. Kullandığım ilaç (sigara bıraktırmaya yarayanlardan biri) yüzünden bu ara dalgınım. Özür dilerim.

20. Selen34

Selen34 Selen

Önder bey dün Özcanla kulağınızı çınlattık biraz :) Pazar günü Özcanda gelebilirim dedi cengiz balıkçılığa ama kesin değil daha.Sizin gelip gelmeyeceğiniz kesinleşti mi? bi bursa olayı vardı sanırım.