Gittigidiyor'dan satış yapanlar dikkat! (maliye ceza yağdırıyor)

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. sances

sances Sener Atmaca

Favori Kamış:
    Albastar Krokodil 2785 - 390 - 150/200 gr.
    Favori Makine:
    Albastar Score 50
    En İyi Avı:
    Hedef : (Kısmetse) Lüfer / Kalkan /
    Kumar oynamak ve oynatmak nasıl yasak ise, (polis bir kahvehaneyi bastığında, oynayanları alırken, kahvehane sahibini almıyormu sanıyorsunuz), onuda alıyor cezanın babasını ona kesiyor,

Bence GG. usulsuz işlemlere aracılık etmekten, daha doğrusu yardım ve yataklıktan sanıyorum iyi bir cezayı alacaktır. Hiç bir şey kesilmese bile milyonlarca işlem için kestiği % 10 ve satışlar üzerinden aldığı komisyonların faturalarını kullanıcılara düzenlemediği için ona ayrıca ceza gelmesi gerekiyor.

artık herşey elektronik ortamda takip ediliyor TC. kimlik numaranızla neyiniz var neyiniz yok herşeyi devlet zaten biliyor, bu gün olmaz ise 5 sene içinde mutlaka o tebligat elinize ulaşır,

eğer GG. Satış işlemi yaptı iseniz.
    ve GG. listesini elektronik ortamda maliye bakanlığına vermiş ise kaçamazsınız.
    Benim size tavsiyem eğer ortada bir usulsuzlük veya vergi kaçakcılığı gibi bir suç varsa, maliye tarafından takibe alınıp alınmadığınızı muhtelif tanıdıklarınız vasıtası ile öğrenmeniz ve tebligattan önce gidip, yazılı bir şekilde kendinizi ihbar ederek, kesilecek cezaların hafifletilmesi konusunda, ciddi avantajlarınız olacağıdır.

2. fish founder

fish founder Özgür

Sadece henüz 2 ilimizde uygulama yapılıyor olması bu uygulamanın yeni başlatılmış ve her 2 ilin pilot bölge seçilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir.

eğer uygulama başarı olur ise 'her 2 ilde tahsil edilecek tutar bakanlığı tatmin eder ise' bu uygulama diğer illerde de başlatılır.

Lakin bu tip denetim ve inceleme için ayrı bir ekip yaratılıp sadece bu konu üzerine çalışmaları gerekmekte,

Aslında başka bir gizli tehlike daha var GG'de.
    Oda satılan ve veya satışta olan markalı ürünler.

Örnek vermek gerekir ise gg üzeriden satılmakta olan x markanın eğer Türkiye'de tek resmi ithalatçısı var ve bu ithalatçı x markası ile tek yetkili sözleşmesi imzalamış ise bu ürünü nette satan kişi çantacı durumundadır ve kaçakçılıkdan yargılanabilir.

yurtdışında 'özellikle avrupada' marka ların avukatlık bölümleri e-bay'de satış yapan parakendecilere ceza yağdırıyorlar şu sıra,

3. ozan

ozan Ozan

memlekette kaynakmı kalmamış. ekonomi çok iyi olmasına rağmen vergi tahsil edemiyorlarmı.

4. sances

sances Sener Atmaca

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Albastar Score 50
    En İyi Avı:
    kaynak bulmak ayrı, iyi niyeti suistimal etmek ayrı birşey,

gg'da gerçekten harçlık için veya elinde kullanmadığı malzemeyi satanın yanı sıra, gerçekten ticari amaçla satış yapan daha çok. konu dikkatimi çektiği için Bugün GG inceledim elinde 1.000 kalemde ürün satandan tutunda 10.000 kaleme kadar satış yapan satıcılar var. Bunun neresi amatör satıcılık.
    bu ürünler için ne fatura düzenleniyor, nede başka birşey
    aynı ürünleri ticari olarak satan adamların ne günahı var, adamlar elektrik, su, kira, işçi vergi bir ton gideri olup da para kazanmaya çalışıyorlar.Bu yapılan direkt haksız rekabet
    Bence bu ve bunun gibi sitelerde hukuki bir düzenleme yapılması şart.
    en azından ambalajında sıfır ürünlerin kesinlikle faturalı satılmasını, sitenin bu tip ürünlere faturalı satışı garanti etmesini.
    sadece amatör satıcılara ise kullanılmış ürün satışına izin verilmeli diye düşünüyorum.

5. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Bu konuyla ilgili olarak vergi koordinasyonu müdürlüğü, antalya ve izmir için gittigidiyor isim listesinde T harfine gelmiş... sıralayla alfabenin son sırasında doğru gitmekte. Bilginize.

6. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Gitti gidiyor gibi çalışan başka sitelerde var. Onlarda da bu tip olaylar yaşancakmı acaba? Yoksa sadece g.g ye yönelik bir olaymı?

7. sances

sances Sener Atmaca

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Albastar Score 50
    En İyi Avı:
    sanıyorum bastıracaklar, ya siteler bu konuda maliye bakanlığının istediği bilgileri verir, yada faaliyetine son vermek zorunda bırakılır.

8. hilmiözkan

hilmiözkan hilmi

merhaba,
    ben öğrenciyim ve gittigidiyor üzerinden online oyunlar için kod satışı vs şeyler yapıyordum.
    gittigdiyordan hesabıma gelen para dökümanı;

547 tl 1 mayıs 1 haziran
    2780 tl 1 haziran 1 temmuz
    5155 tl 1 temmuz 1 ağustos
    1700 tl 1 ağustos 8 ağustos
    toplamda 10182 tl

ben öğrenciyim ve üzerime kurulu şirket falan yok.ben başım ağrısı istemiyorum.yaptıgım satısların vergisini nasıl öderim.ürünleri aldıgım yerden fatura alsam işime yarar mı.ne kadar vergi öderim ve nasıl öderim.kurtulmak istiyorum,gecelerdir uykusuzum

9. istavridis

istavridis Erol

Bence eğer aramadılar ise seni hiç karıştırma sende arayıp ortalığı. Bekle onlar seni ararlarsa ozaman anlatırsın derdini ki aramama ihtimalleri çok yüksek.

10. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    :) iyi olmuş

Son düzenleme: 10 Ağustos 2010
  11. KatranKOR

KatranKOR Katran KOR

:(:(:(

Peki Evini HomeOffice olarak kullanan Kullanıcının,Şuan Hiç mi Satış hakkı yok,

Varsa izlemesi gereken ve Aylık Ödemesi gereken miktar nedir acaba ??
    Ben Öğrenciyim ve GG olmassa ben ayakta duramam,Lütfen Nereye başvurmalı ve ne kadar ödemeliyim??

Konu hakkında bilgili ,kullanıcılar varsa cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum :(

12. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Durumun, sokakta limon satan seyyar satıcıdan daha vahim.

En azından adam zabıta gördümü veya geleceği zaman topukluyor, yakalanmıyor.

Sende ise bilgisayarda herşey kayıtlı, gittigidiyor herşeyi kaydediyor, hiç bir şeyi silmiyor.

Devlet senin banka hesabına giren çıkan paraya kadar herşeyi takip ediyor.

Bu işler öyle kolay değil.

Bunun aylık ödenmesi gereken miktar gibi birşey de yok, vergi mükellefliği ile ilgili biraz araştırma yapmanı öneririm. Ya şirket kuracaksın, fatura keseceksin, vergini ödeyeceksin ve öyle devam edeceksin, ya da gittigidiyorda yaptığın işlem sayısına göre ceza ödeyeceksin.

1 işlem = 1 usulsüzlük = 194TL

165 işlem yaptıysan profilinde, 32,000TL cezan var demektir.

Sen bu işleri bırakıp, gir bir yere çalış bence, bilgisayar başında kolay para kazanacağım diye geleceğini karartma, hayatın boyunca vergi cezası ödemek zorunda kalırsın.

Maliyeye felanda gideyim, arayayım, sorayım deme. Gittigidiyordaki bilgilerin güncel ve ulaşılır olsun, seninle ilgili bir takip varsa zaten arıyorlar ama ulaşamazlarsa sakat. Sen arayıp sorupta uyuyan devi uyandırma.

13. KatranKOR

KatranKOR Katran KOR

Yok yaw o kadar da vahim değil :)
    Elektrik Elektronik Müh. öğrencisiyim,iki yabancı dilim var :)

Olmadı ama o kadar toptancı o kadar baglantı kurdum :)
    Neyse Sirket acıcam ozaman,arastırdım çokta masraflı değilmiş,

İlk şirket Acılısı ham olarak 400TL
    Aylık Giderde Min 600 TL mis

Hem fatura kesersem,basımda agrımaz,
    Yurtdısından istegim miktarda ürün getiririm,sıkıldım tek tek getirmekten.Ama aklıma takılan bir soru var,bilginize başvurmak istiyorum.

Ben yurtdısından Ayakkabı ve kıyafet gittiryorum,musterilerimin isteği dogrultusunda,Ama gelen ürünlerde fatura olmuyor,yani hiç ihtiyac duymadım :):) ve istemedim.

Eger gelen ürünün faturası olursa,yanı alıs fiyatım belli oluyor.
    Bu ürünün üstüne karımı koyup ve faturasını kesip,yasal olarak satabilir miyim acaba?
    Çok teşekkur ederim Caner Bey.

Ama inanmanızı isterim,daha iki gün önce forumlarda gördüm bu konuyu,ve basımdan aşağı kaynar sular indi.Yukarıdaki Cevabı şuan ciddiyetsiz yassamda,lütfen samimiyetime verin,Vergi kaçırmak ne demek ya,teröristle eş değer şuç benim gözümde,GG 'nin bunu haber vermemiside,ileride çok büyük tazminatlara neden olacak onlar için,Habersiz değiştirme gibi..Tabi onlar kullanım Sözleşmesiyle bu garantiye almışlardır ,ama kaç kişinin ocağını söndürmüştür bu olayla,Allah sabır versin.
    Bilgilendirme yaparak çok iyi yapıyosunuz,Tebrik ederim sizi.

Son düzenleme: 31 Ağustos 2010
  14. sonder

sonder seyfi

Favori Kamış:
    kasnak olta
    En İyi Avı:
    şimdilik yemi alan gidiyor
    Ağzına sağlık Taylan.

15. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    bunlar sahte, tamamen kendi reklamını yapmak için üye olmuş. Yönetim gereğini yapacaktır.

16. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Söz bir Allah bir.
    "Sadece Ziyaret Edin!! Beğenmezseniz Ben Burdayım" (inci k)

Ne münasebet sevgili Yekta. Sahte falan değil, çok-çok gerçek. Bak şimdi İnci hanım hızır gibin yetişecek bu kardeşine. Ben ziyaret ettim siteyi ve memnun kalmadım, beğenmedim yani. Bakınız şimdi İnci hanım nasıl bir "inci" ile beni ikna ve memnun ediyor?;)

17. OMMG

OMMG OKAN

Valla bende memnun kalmadım :) :) :)

18. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Elbette gerçek olabilir. muhtemelen inci kolye satmaya çalışan bir satıcı. Hanım olduğunu da soru işareti. Artık nasıl memnun eder etmez bilemem abi. :)

19. expres20

expres20 atilla

vergiler çok agır

arkadaşlar
    bu gece ggidiyordaki satıcıların vergi cezası kıskacında olduklarina dair bütün
    forumları gezdim neredeyse..ben 1,5 aylık satıcıyım ggidiyorda..300 civarı
    satış yaptım.hiç fatura kesmedim..ama mayının üzerinde oldugumun farkındayım..tamam,madem öyle herşeyim resmi olsun dedim..45 günde 6000 tl civarı satışım var..%40 karla çalışıyorum..2400 tl para kazanmışım..600 tl si gitti gidiyorun aldıgı %10kesinti..400 tl civarıda listeleme+ilan parası vermişim ggidiyora..kaldı 1400..inanın bunun içinde yeme içme+ev kirası+arabanın yakıtı vs yide eklerseniz;SAMİMİ söylüyorum karnımız ancak doyuyor..muhasebeciye danıştım..1 yazar kasa 400 tl..farzedelim her ay 6000 tl ciro yapacagım..3000 milyarlık alış faturası alacam..%8 kdv yi tam ödersem fatura bulmada sıkıntı yok..3000 mal girişim var..6000 mal satış cirom var..karım 3000 tl..3000 tl nin %8 i devlete vergi..240 tl..%15 te gelir vergisi..oda 450 tl eder..790 tl..3000-790:2210-1000[gitti gidiyora ödenen kesinti+ilan parası]:1210 tl..
    2 çocuk-ev kira vs..
    allah aşkına söyleyin bakalım..nasıl çıkayım bu işin içinden..
    daha muhasebeci parası[aylık 72 tl yok bunun içinde)hadi bazı giderleri

vergiden düşşsek bile ancak 1,500 tl kalır elimde..bu şartlarda ancak karnım doyuyor..
    hangi kuyumcu+avukat+doktor vs..bu kadar vergi ödüyor..
    ne yapalım arkadaşlar söylermisiniz..
    ben kendimi küresel köleye benzetiyorum..
    gitti gidiyor en kazançlı olanı.fatura kesmesek bela-kessek yetmiyor..ne yapalım söylermisiniz..allah aşkına..ben çaresizlikten-sermayesizlikten bu işi yapıyorum..
    ya gittigidiyor kazanacak ya maliye
    bir formül bulsun maliye
    bu agır vergi yüküyle,kim bu işin içinden nasıl çıkar bilemiyorum..
    bu işi ticari yapanlar versin vergisini diye atıp-tutan arkadaşlar,,
    varmı bir çözümünüz..
    bu sistem-bu düzen adil mi?

20. cogito74

cogito74 ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    9 tane istavrit
    expres20 adlı arkadaş kendini tanıtmamış ama biraz dertli.lakin artık maliyede eskisi gibi değil.doktor vergisi veriyormu diye soruyor:?en küçük girişimim ki iğne yapmaktır.onunda vergisini ödüyorum.hastaya yaptığım tüm işlemler tek tek detaylı faturalarla vargilandiriliyor.özelde çalışıyorum ve 1 kuruş vergi kaçırmıyorum.kaçıramamda maliye sürekli ensemizde.hoş kişisel ahlakımda buna karşı.kul hakkından korkarız yada hırsızlık niye yapmayız:? ve dünyanın her yerinde vergi kazancın %35 i dir yaklaşık.ha kuyumcular heryıl 1000 tanesinden fazlası zarar gösteriyor ama 29 yıkdır dükkan açık.buda onların terbiyesizliği..ama yakındır onlarında ensesinde boza pişirilmesi..