Gittigidiyor'dan satış yapanlar dikkat! (maliye ceza yağdırıyor)

Konu, 'Genel Konular' kısmında jigging tarafından paylaşıldı.

1. cogito74

cogito74 ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    9 tane istavrit
    bunların dışında her işlem için ayrı ayrı 165 tl ceza kesmek gerçekten adil degil.gündemde vergi affı varken mesela ben vergi mükellefiyim. gecen yıla ait 400 tl lik bir hizmet faturam geçti elime muhasebecime vermeyi unutmuşum. normalde cezası var ama onlar bana gelmeden muhasebecim unutulmuş vergilendirme deyip (ama stopajı ödenmiş) KDV yi ödedi. normalde cezasınıda ödemek gerekirdi ama şimdilerde af lafı geçiyor ya işte tamda bu. maliye işin aslı aba altından sopa gösteriyor tüm kayıtlarınız var gelin bu aftan yararlanın diyor. ama vergi mükellefi olmadan ticari faaliyet göstermiş olanlarada bunu uygulasalar keşke. son af kapsamının dışında kalmasalar.. hepsi vergi mükellefi olup geçmişe yönelik vergi borcu ödeseler..
    yanlız bu ne yahu her işelem 165 tl ceza kes insanda biraz insaf olur. bence maliye çağırırsa öyle bir belgeyi kimse imzalamasın hemen gg ye dava açsın yada devlete. ve hemen vergi mükellefi olup af yasasın dahi olmak isteidigini belirtsin derim. yani maliye bakanlığına bu yönde bir istek belirtilirse onlarda adil olma yoluna gideceklerdir diye düşünüyorum.

2. angel55

angel55 olgu

Mrblr
    öncelikle şunu söylemelıyım kı foruma bu konuyu okudugum için üye olmuş bulunmaktayım
    1 senedir gittigidiyorda satış yapmaktaydım 700küsür satışım vardı
    1 ay önce vergi denetim'den arandım neye uğradıgımı şaşırdım.Görüşmeye gittim; bir müşterimin şikayeti üzreine(faturasız ürün yollama) çağrıldıgım ortaya çıktı.Ben üniversite öğrencısıyım ek harçlık olarak giyim satıyordum hem aileme yük olmuyordum hem de kendı gecımımı saglıyordum.Tutanak tutuldu ne zamandan berı bu işi yaptıgım vs. yazıldı ve imzaladım.(yaklaşık 1 ay sonra)Bugun de eve gelir idaresi başkanlığı samsun vergi dairesinden 15 gün içinde maliyeye gitmem için teblih geldi. yıkılmış durumdayım artık hergün ağlamaktan psikolojim bozuldu .gittigidiyor üye olurken bızım fatura kesmemiz gerektıgını neden belırtilmedı? benım gıbı bır cok kısı bunu bılmeyerek yaptı bilsek böyle bırseyın olabılecegını fatura kesmemızın gerektıgını kımse üye olmazdı satış yapmazdı gıttıgıdyorda kendı kazançları için bızı resmen yaktılar.Buraya yazmamdaki amaç Türkiye'deki tüm gittigidiyor vergi mağdurlarına seslenmektir biraraya gelip birşeyler yapmaktır.Lütfen yardım edin birçok yere de yaymaya çalışıp herkese ulaşalım ve neler yapabılırız görüşelım.

3. cogito74

cogito74 ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    9 tane istavrit
    angel55 tavsiyem o kadar uzulmene gerek yok. sonucta gorenci oldugunu bildikleri icin 700 alisverisine 70x165 ceza kesmek isteyecekler ama maliyedekilerde cilgin degil bunun olmayacaginin biliyorlar devlette bnu tahsil edemeyip seni kodese gondermeyecegine gore. yani binlerce kisi var boyle. akla en yatkin cozumu dusunecekler ve toplam satis miktarina denk gelen vergi miktarini senden alep edeceklerdir. buda stopaji dusunsen toplam satis miktarinin %20 si eder. kardesim ISKI de mudur onlarda kacak yada gecikmis odenmemis faturalari odenemeycek cezalara denk geldiginde genelde tuketilen su miktarini tahmini hesaplayip alacagini alip birakiyor. daha once gitti gidiyorculara kesinlen ceza orenklerden de goruldugu gibi toplam satislarinin vergi bedellerine denk geliyor. ama yok gittigin maliyedeki insanlar insafsizlik yapacaklarsa en azindan uygun bir dille bunu anlatmaya calis sana usturuplu bir ceza kesilmesini saglamaya calis ona imza at. sonra daha felan acacaksan onun uzerinden davani ac yoksa 700x165 tl cezayi dusurmeden adamlarla terslesip dava acacagim deme olay o fiyatla yargiya yansirsa sikinti yasayabilirsin sen ne yap et pazarlik yap devlet dairesinde pazarlik olurmu deme olur.

4. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Caner Kardeş :)

GG nin büyük tazminat davaları ile karşı karşıya kalacağı konusunda kesinlikle hemfikirim,GG mağdurları hiç bir yerden yakalayamıyorsa GG nin PTT dahil anlaştığı diğer kargo şirketlerinden yakalayabilir,kargo şirketleri ile indirimli gönderi anlaşmasını yapan GG dir,

Şahsi fikrim üyelerden sonra asıl cezayı Kargo şirketleri ile anlaşan GG ve bu anlaşmaya istinaden irsaliye-fatura sormadan mal taşıyan kargo şirketleri yiyecektir.

Rastgelsin.

5. teknikerali

teknikerali ALİ

Bence işletme sahibi olup gg den faturasız satış yapanlara kesilir.Bu güzel bir sistem. vergi mükellefleriniz nasıl faturasız satış yaptığını tespit edersiniz. Vergi mükellefi olmayan birine nasıl sen satamazsın diyebilirsiniz. Burda lakırtı değilde kanunda madde gösterilmesi gerek. Hanginiz araba vs satarken fatura kesiyorsunuz. Bit pazarlarında halkpazarlarında hangi pazarcı, sebzeci fatura kesiyor.Bence karalama kampanyası.. Saygılarımla.

6. astroshero

astroshero Uğur

angel55 ben de sizinle aynı durumdayım ve samsun maliyeye çağrıldım. size özel mesaj gönderdim. iletişime geçebilir miyiz?

7. ten33

ten33 ali

Bu çerçevede öncelikle Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı hazırlanarak, TBMM'ye sevkedildi. Bu dönem yasalaşamayan ve yeni dönem yeniden gündeme getirileceği belirtilen tasarı ile ticari iletişim, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan sözleşmeler, elektronik ticarete ilişkin bilgi verme yükümlülükleri ve uygulamaya ilişkin yaptırımlar düzenleniyor.

Alıcının elektronik iletişim araçlarıyla sipariş vermesi halinde, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, sözleşme şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesi zorunluluğunu getiren tasarı ile ticari elektronik iletilerin de, alıcılara önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilmesi öngörülüyor.

Tasarıda, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da uygulamayla ilgili her türlü tedbiri almakla ve denetim yapmakla yetkili kılınıyor.

TEKNİK ALTYAPI KURULACAK
    Ekonomi yönetimi de, yeni dönemde öncelikle elektronik ticarete ilişkin hukuki altyapının oluşturulmasını planlıyor. Daha sonra da Maliye Bakanlığının elektronik sistemin kayıt altına alınmasına ilişkin düzenlemeleri hayata geçirmesi hedefleniyor.

Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı ile Bilişim Teknolojileri Kurumunun da elektronik ticaretin izlenmesine ilişkin teknik altyapıyı kuracağı ifade ediliyor.

Bütün bu işlemlerin 2012 sonuna kadar tamamlanması ve böylece elektronik ticaretin tamamen kayıt altına alınması öngörülüyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı da, bu çalışmalar kapsamında kredi kartı kullanarak internet üzerinden yurt dışından yapılan alışverişlerde vergi tarhiyatı için alternatif üretiyor. Gelir Vergisi Kanunu'nun geçici 67'inci maddesiyle bankalara getirilen stopaj yükümlülüğünde olduğu gibi, internette kredi kartıyla yapılan alışverişlerde de, KDV tarhiyatının bankalar üzerinden yapılıp yapılamayacağı üzerinde duruluyor.

Elektronik ticaretin büyük bir vergi kaybına neden olduğunu kaydeden Gelir İdaresi yetkilileri, ''Gittigidiyor.com''a bütün işlemlerde banka üzerinden satış zorunluluğu getirildiğini, bu şekilde bu site üzerinden yapılan alışverişlerin vergiye tabi kılındığını vurguluyor. Yetkililer, yurt dışından yapılan ticaretin de vergi kapsamına alınması zorunluluğu bulunduğunu, bu konuda diğer ülke uygulamalarına da bakılacağını ve e-ticaretin vergilendirilmesine dönük kanuni düzenlemeye gidileceğini bildirdi.

8. ten33

ten33 ali

arkadaşlar şuan için denetleme varmı yokmu onu bilemiyorum ama yeni yasa çıkacak2012 de ondan sonra nasıl olur bilmem ister vergi mükelefi ol ister olma g g nasıl %10 kesiyor otomatik olrakta devlete%18sini kesecek

9. trakya

trakya Ali Enver

Favori Kamış:
    Okuma Cedros Tele Surf 4.20, D.a.m Spezi Composite Tele Surf
    Öncelikle bu devletin yaptığı bu soygundan milleti tek bir kurtulma yolu vardı onu da ortadan kaldırmaya çalışıyorlar.
    Ülkeye sokulan bir maldan 140 tane vergi alınırsa olacağı budur. Dünyanın en yüksek vergilerini ödeyen bir ülkeyiz.
    Bakın yeni çıkan pahalı bir telefonun satış fiyatı dış ülkelerde ne kadar bizde ne kadar?
    Bizde KDV 18 olmasına rağmen bazı yabancı ülkelerde KDV 20-21-22-23 yine de bizden daha ucuza alıyorlar ürünleri çünkü bizde ATV, BTV, CTV, DTV, (N)TV gibi abuk subuk bir sürü vergi var.
    Yurt dışından 40TL'ye alabileceğiniz kıytırık bir telefonu bile burada 100TL'ye anca alıyorsunuz.
    Telefonun içinde FM radyo olduğu için TRT'ye vergi ödüyoruz.

Sadece telefonda da değil bir çok üründe durum aynı kol saatinde, oyun konsollarından, bilgisayarlarda, bilgisayar parçalarında, TV, beyaz eşya... ve daha akıllara gelmeyen bir çok şeyde.

En önemlisi artık önünden geçmeye korktuğumuz petrol istasyonlarında.

Durum böyle olunca ben değil sadece öğrenciye ev hanımına emekliye vs.. bildiğimiz yurt dışından ürün getirterek satış yapan ve kar elde ederek vergi kaçıran kişilere dahi kızmam.

Ama burada durum çok daha farklı ben de dahil bir çok kişinin gittigidiyor'un kesinti yaptığı miktardan vergiyi ödediğini düşündüğünden eminim.

Bu güne kadar sahibinden.com'da 150TL'lik tek bir satışım oldu aylar belki de yıllar önce yurt dışından getirttiğim ve kullanma ihtiyacımın kalmadığı bir ürünü sattım.

Eğer bu durum gerçek ise tamamen gittigidiyor sorumludur. TV'ye verdiği ve sitelerine koydukları reklamlar ile insanları teşvik etmiş hiç bir uyarıda da bulunmamışlardır.

Kullanmadıkları 2. el eşyaları satanların el işi eşyalarını satanların böyle bir durum ile karşılaşırlar ise bence hemen gittigidiyor'a tazminat davası açsınlar.

Küçücük gizli bir madde koymuşlar kendilerini kurtarmak için başka hiç bir uyarı hiç bir bilgilendirme yok ama baksanıza gittigidiyor hesabıma giriş yaptım ve satış linkine tıkladım karşıma ne çıktı.

Kusura bakmayın ama ben bu kareyi gördükten sonra ne maliyeye para veririm ne de hükumetin fahiş vergisine.

Son düzenleme: 4 Mayıs 2011
  10. 33orfoz

33orfoz Mustafa

Favori Makine:
    Makina kullanmam , balık ile aramda misinadan başka bir şey istemem...
    En İyi Avı:
    Ceylan - 6,5 kg , 8 Tane Barracuda
    Canını sıkan en ufak şeyde her türlü internet sitesini anında kapatan devlet , bunun farkına varamamışmı onca zaman ??? yoksa bu hataya düşen insanlar çoğalsında devlete ek gelir olsun mu dedi acaba ???

11. simendifer

simendifer Sennur

Zaten 22 Ağustos'tan itibaren, BTK'nın (Bilgi teknolojileri ve iletişim Kurulu) belirlediği 4 internet filtresinden birini seçip, o şekilde internete girebileceğiz. Bu zorunlu bir uygulama olacak. Filtre kıstasları BTK tarafından belirlenecek. İnternet sağlayıcıları, filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutulacak. Bu filtrelerin aşılmaya çalışılması ağır para cezası getirecek. Bu 4 internet filtre paketinin isimleri ise şöyle; aile, çocuk, yurtiçi ve standart... 22 Ağustos itibari ile sansürlü internete merhaba diyeceğiz.

12. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Birde bu çıktı.. Gittikçe İran'a, Irak'a döneceğiz :mad: . Çok gereksiz şeylerle uğraşıyorlar, bu ülkenin daha büyük sorunları var.!

13. simendifer

simendifer Sennur

Şimdi baktım da, BTK başkanı açıklama yapmış, standart kullanımdakiler için bir kısıtlama yok diye. Bakalım, hep birlikte göreceğiz ne olup ne bitecek.

14. aydemirler

aydemirler xxxx

Fatura Kesmeyen Satıcılar Ceza mı Yiyecek?

Merhaba arkadaşlar,
    Birçok arkadaş burada fatura ve vergi hakkında sorular soruyor. Mevzuyu genel olarak toplarlayıp mali müşavirimizle beraber sizlere yazmak istedik.
    Öncelikle belirtmekte fayda var Gittigidiyor ve türevleri üzerindeki ticari anlamda yapılan sürekli satışlar için fatura kesmek zorundasınız aksi takdirde maliye bakanlığı hali hazırda gittigidiyor ve türevi sitelerdeki çığ gibi artan satış oranları ve buna istinaden büyük oranda artan vergi kaybını engellemek için 2011 yılında ciddi bir takip başlatacak, bu bilgi maliye bakanlığından ve vergi dairemizden edindiğimiz bilgidir. Gittigidiyor zaten kendi vergisini ödemektedir, bir işhanı olarak düşünün gittigidiyor’u ve satıcılarıda o işhanında satış yapan esnaflar gibi düşünün. Gittigidiyor yer sağlayıcı konumundadır. Siz satıcı olarak fatura kesmek mecburiyetindesiniz heleki şu an dahada riskli bir haldedir. Antalya ve İzmir’de ki internet üzerinden satış yapan ağırlıklı bu bölgedeki satıcılar ceza almışlardır. Pilot bölge olarak bu iki ilde geçtiğimiz sene birçok kişi yüksek oranlarda cezalara çarptırılmıştır.
    Faturalı satış yapanlar site üzerinde hızla artmaktadır ve faturasız satış yapanlar haksız ve düşük fiyat oluşturduğundan vergisini veren satıcıların gözüne daha fazla batmaya başlamışlardır.

Hem maliyenin internet üzeri denetim atağını,hemde diğer vergisini ödeyen satıcıların şikayet/ihbar etme riskini gözönüne aldığınızda kesinlikle faturasız satış gibi bir riski almamanızı kendinizi yakmamanızı tavsiye ederiz.

Bilginize, Saygılarımla.
    Youlookcool İç ve Dış Tic.

http://yanit-merkezi.gittigidiyor.com/fatura-kesmeyen-saticilar-ceza-mi-yiyecek-t5160.html

15. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    ama BTKnın yasakladığı sitelere, dns vs gibi başka yöntemlerle girmek suç olacak.Bunun için de standart pakette dahi nereye girildiği izlenecek. (izliyorsa kayıt da edebilir)

16. aslanbora

aslanbora ümit yeng

Favori Kamış:
    SPRO 2.10 spin
    Favori Makine:
    shimano exage 2500
    En İyi Avı:
    levrek palazı * 600 gr.
    Vergi Muafiyeti

Bilen Biri Varsa Cevaplasin Lütfen. Kazançta Vergi Muhafiyeti Için Bir Sinir Var Biliyorum Ben. Yani Kişi Kendi Emeği Ile Kazandiği Para ....tl Ise Vergi Mükellefi Sayilmamasi Gerekiyor. Dolayisi Ile Usulsülük Cezasi Da Almamasi Gerekir. Ben De Sahibinden.com Da Satiş Yapiyordum. Bu Akşam Bütün Satişlarimi Kapadim.

Bilen Biri Yazsin "yillik şu Kadar Satiş Rakami" Mükellefiyetten Muaftir Diye De Durumumuzu Bilelim. Eğer Kaçiş Yoksa Bir An önce Pişmanlik Dilekçesi Vermekte Fayda Var.

17. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    torrent siteleri yasaklamasalar bari.

18. rljsewld

rljsewld ESER TERSER

maliye herkesi kayıt altına almış da bir tek gg de satış yapmış kişiler mi kalmış?

ceza ödemek isteyen gitsin ödesin kimse engel olmuyor, ama maliyenin yaptığı işi kanuni olarak göstermek yanlış, çünkü yaptıkları işlem kanunsuz, çünkü böyle hareket etmelerini emreden bir kanun yok

ayrıca ceza ödeyenler de paralarını geri almak için idare mahkemesinde dava açabilirler, çünkü gittigidiyordan ikinci el eşya satanlara bir vergi işlemi yapılması kanunsuzdur

ayrıca maliye bakanlığı/vergi daireleri %95 işlemlerinde kanunun dışına çıkmaktadır denebilir bir bakıma

o yüzden endişe etmeyin, ayrıca normal mükelleflerin kaçta kaçı incelemeye alınıyor biliyor musunuz? binde üçü sadece. ve incelemeye tabii tutulmak kişiyi aşağılamaktır, seni suçlu olarak ele almaktır, kanunda belirtilmedikçe bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur

zaten maliye bakanlığı/vergi dairelerinin kestiği cezaları, mahkemeye verdiğinizde %95 kazanıyorsunuz, çünkü yapılan işlemlerin kanunlarda yeri yoktur

gg den satış yaptınız gelin size ceza keseceğiz diye telefon eden olursa size, telefon edenin adını, sicil numarasını, memuriyet görevini öğrenip, bu kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulununuz, hiç kimse size telefon açamaz çünkü, açıp da böyle bir istekte bulunamaz, hiçbir kanunda bunun yeri yoktur, aksi yöne bir mahkeme kararı olmadıkça bu böyledir

hiçbir şeye imza atmayın, aman ters düşmeyeyim kimseyle diye kuzu kuzu haklarınızın çiğnenmesine izin vermeyin, çünkü karşınızdakiler hukuk nedir ya bilmezler ya da umursamazlar, amaç sizi korkutup, sonra da bir indirim yapıp, para kazanmaktır, bunu yapanlar da sizin oy verdiklerinizdir, o yüzden oy verirken iki kere düşünün

sizden yazılı bir istekte bulunurlarsa, yazılı olarak cevap verin sadece, vergi elemanlarıyla birebir muhatap olmayın, buna gerek de yok değmez de

size bir ceza kesilirse, önce bunun kanuni dayanaklarını okuyun, kanuni dayanak olmadan size ceza kesilmişse, bu ceza için savcılığa suç duyurusunda bulunun, ve vergi mahkemesine iptal dilekçesi vererek dava açın, suç duyurusunu sadece vergi dairesi yöneticileri için değil, sıra ile yukarı çıkarak, bakana kadar sıralayın, çünkü bakan en alt vergi elemanına kadar tümünün hukuksuz işlemlerinden sorumludur

tarhiyat öncesi uzlaşma geyiklerine de itibar etmeyin, hepsi masal, siz bir şeye imza atmadıkça aslında size bir suç (vergi cezası) yükleyemezler, çünkü kanunda bunu yapmalarını emreden bir hüküm yok, ayrıca maliye tek taraflı imza ile tutanak tutamaz, bu şekilde kanunsuzca tuttuğu tutanak üzerinden yaptığı işlemler mahkemece usulsüzlükten iptal edilmektedir

haklarınızı bilin, burası muz cumhuriyeti değil, vatandaş da muz değil, kanunlar sadece size karşı değil maliyeye ve gittigidiyora karşıdır da

ilgili kanundan madde görmedikçe size yapılanlar ve yapılacaklar zulümden ve haydutluktan başka bir şey değildir

muhasebeciler fazla kanun okumazlar, mali müşavirler daha bilgilidir, o yüzden akıl soracaksanız bir mali müşavire, bir de vergi davalarına bakan bir avukata danışın, asla kuzu kuzu maliye elemanlarıyla muhatap olmayın, onlarla ancak mahkeme aracılığı ile muhatap olun

akıllı olun, haklarınızı bilin, bilmiyorsanız sorun, akıl danışın, ama asla eksik bilgi ile maliyenin karşısında çaresiz bir duruma sokmayın kendinizi, onlar size saygı göstermezler, vatandaşın bu ülkenin sahibi olduğunu görmezden gelirler

canınızı sıkmayın, bu ülkede naylon fatura düzenleme suçluları bakanlık yaptı, ne ceza aldılar? size bu kadar detaylı (kanunsuzca) inceleme yapanlar, topladıkları vergileri nerelere harcıyorlar, hesap veriyorlar mı?

kanundan yetki almadan kimse bir işlem yapamaz, o yüzden korkmayın, ve maliyenin terörüne (korkutucu işlemlerine) karşı kendinizi çaresiz hissetmeyin

herkes kanunlara uymak zorundadır, kanunun ne olduğunu söylemek de, vergi elemanlarına değil, hakimlere düşer

19. cankiri

cankiri kenan

En İyi Avı:
    Lüfer
    siz hiç çekicinin bir mersedesi bmwyi yada audiyi çektiğini gördünüz mü?önündeki arkasındaki çekilir ama lüks arabaya dokunulmaz...
    her işte olduğu gibi bu işte de olan garibana olacaktır!

20. babaçi

babaçi Coşkun

Favori Kamış:
    olta,
    En İyi Avı:
    aynalı sazan.7 kg
    gördüm özellikle pahalı olanları çekiyorlar...denk gelsin fotoğraflayıp koyarım buraya