Gökova'da kıyı balıkçılığı - balık avı

Konu, 'Bölgeler' kısmında crazy_fısher tarafından paylaşıldı.

1. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    vallahi burak abi iyi güzel hoşta sabırda bırakmadı bu levrekler bende :) bende muğlada öğrenciyim sınavlardan fırsat bulursak arada sırada gidiyorum...İnşallah bi gün beraber tutarız şu levrekleri:)

2. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    umarım avlanırız.bende karamanda öğrenciyim.vakit buldukça geliyorum buraya.1 ay sonra yine burdayım.görüşelim.

3. seçkin

seçkin SEÇKİN

Favori Kamış:
    LINEAFFE
    Favori Makine:
    MITCHELL AVO 6500
    En İyi Avı:
    5 KG SAZAN
    verdiğin bilgiler için teşekkürler. bende deneyimlerimden yola çıkarak bir şeyler yazayım. limanın içinde (azmak'ın bitişinde) kefal avlamak için tek iğneye floto şeklinde kesilmiş sardalya takıyorsunuz. iğnenin 30-40 cm üstüne çok hafif bir kurşun takıyorsunuz.(yaprak kurşun). ondan sonra oltanızı atıyorsunuz yavaş yavaş kendi halinde batmaya başlıyor. dipe batınca çekiyorsunuz bir daha atıyorsunuz. kefalimiz bu dipe batma sürecinde yakalanıyor. ben bu yöntemi Tekirdağ limanında uyguluyordum ve gökovada da işe yaradı.
    ayrıca mırmır avı için tektek, tavuk göğsü ve son olarakta mırmır'ın çok sevdiği solucan veya çakı sapı kullanılabilir. mamun u zaten arkadaşımız söylemişti.

her kese rasgele...

4. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    ayne öyle dostum.özellikle dibe atılan 7-8 iğneli sardalya sarması eylül aylarında iyi ve iri balık yapar.özellikle kefal:)kırmızı kurtta mırmır avı için birebir.antalya demrede o kurtlarla kefal avlamıştım ama gökovada işe yaramıyor.

5. Sayın Burak Bey...

DENİZLERDE VE İÇ SULARDA AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 37/2 NUMARALI SİRKÜLER'in
    10 ncu maddesinin 2 bendine (İç Sularda) ve 11 nci maddesinin 3 bendine (Denizlerde) kullanılacak olta adedi 4 ve her bir olta 6 iğneyi geçemiyeceğimiz belirtilmiştir. Gerekli hassasiyeti göstereceğinizi ümit ediyorum
    Saygılar...

6. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    ahmet abiye ek olarak,
    sanırım bu kısıtlama içine birinci mesajdaki paraketede giriyor.

7. ozan

ozan Ozan

amca al sen onu uğrarız elbet giderken olmasada dönerken mutlak:D

8. ozan

ozan Ozan

iğne sayısında sarma tipi oltalarda tek merkezden çıkmak kaydıyla bütün iğneler tek iğne sayılıypr bildiğim kadarıyla

9. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    kusura bakmayın.düzenleme yapamıyorum.paragadi kısıtlama içinde.yeni öğrendim.ama sarma olta kısıtlamaya girmiyor.köstek yapmıyorum.gövde üzerine sıralı olta bağlıyorum.sanırım yanılmıyorum.

10. dersuuzala

dersuuzala T.Yılmaz TÜRK

Ah GÖKOVA... Ah AKYAKA...Gelde Özleme ,gelde gitme şimdi o güzelliğe.Her santimetrekaresi güzel,her zerresi saf Akyaka...Ölmek var Akyakada ama uzun yıllar yaşadıktan sonra...
    RASTGELSİN HAYAT...

11. Hoş geldin arkadaşım,

Öncelikle tanışma bölümünden bir başlık açarak kendinizi tanıtıcı girişinizi yapın ki forumdaki arkadaşlarımız size hoş geldin diyerek sizi tanıyabilsinler.

Lütfen, isim,yaş ve bulunduğunuz ili imza ayarlarınızda belirtiniz.

İmza ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz.

12. n.banu

n.banu

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Yazılı Orkinos, 7 kg
    Gökova

Sevgili arkadaşlar,

Marmaris'te balık bulamadığımız için bizde tekneyi günübirlik Gökova'ya getirip orada balık tutuyoruz, ancak : Şu sıralar sular aşırı çekildiğinden tekneyi indirmek için Gökova'yı didik didik ettik. Bizim çevizkabuğu 5m alüminyum. Azmak, Mendirek, Çamlık koyu, Maden, hepsi hikaye, mümkün değil. Denizde teknen varsa şanslısın. Mendireğin orası kısmen 30 cm. Çamlık koyunda tekne sahipleri kara kara düşünüyor, nasıl indireceğiz tekneleri diye, kızak bile su üstünde. Madende problem, iri taşlar, sığ su, ve dik bir yokuş, araba kalır. Daha ilerisi zaaten mümkün değil. Ama nispeten uygun bir yer bulduk. Karacasöğüt'den bir önceki koy: Karaca koyu. Yol tarifi : Gökova'dan Marmaris istikametine gidin, Sedir adası (Çamlı köyu) sapağını yaklaşık 600 m geçin ( Marmaris'e 12 km kala ) Karacasöğüt'e sağ bir yol sapağı var. Oraya sapın ve yolu takip edin. Yaklaşık 5 km yokuş ve virajlı bir yoldan sonra, bir platoya geliyorsunuz. Sağ tarafında bulunan köyü geçer geçmez, platonun sonuna doğru Karaca koyuna inen bir asfalt yol var ( Sanırım tabelası var ama emin değilim )... :confused: Ehh yaklaşık 4-5 km daha indikten sonra, köyü geçtikten sonra bir beton köprü var, hemen bitişiğinden sola sapın deniz kenarına götürüyor sizi. Deniz kenarına inince sağ sapın ve Balık çiftliği göreceksiniz. Balık çiftliğinin tam dibinden indirebilirsiniz, tabii o da biraz zahmetli ama nispetten idare eder. Önce romörkü denize itiyoruz, yeterli derinliği gelince indiriyoruz, romörkü arabaya bağlayıp (boş ken problem değil ) çekip park ediyoruz bir yere. Tekneyi çekmeyi gelince : Jeep yoksa, arabayı yokuşun orada bırakın, arabanın kıçını denize verin, tekneyi romörke alın, römörke bir halat bağlayın ve diğer ucunu arabanın çeki demirine bağlayın. Şimdi arabayı ilerletebildiğiniz kadar ilerletin, romörkün altına kaymasın diye bir taş koyun ve halatı kısaltın, 2-3 kerede tekne sudan çıkar, arabanın debriyajı da sağlam kalır;) . Karaca koyundan çıkınca balığın icindeyiz :D .. Önce boncuk koyu, sonra Sedir adası ve etrafı, oradan zeytinadası, çamlı koyu ve ilerisindeki sığlığı tarıyoruz. ( Sığlığa giderken ve Sedir etrafında fishfinder kullanırsanız iyi olur, çok sığ yerler var, rapalayı takmayın ). kullandığımız rotaları googledan çıkartıp işaretledim ve aşağı koydum. Boncuk koyunda şamandıralar var, onların dışından geçseniz iyi olur, haziran ayında köpek balıkları oraya yavrulamaya gelir, koruma altına alındı orası.Tuttuğumuz balıklar, Palamut, Turna, (sabah çok erken olursa Çamlık koyunda levrek ), Lambuka deli gibi atlıyor (ama biliyorsunuz yasak, yani vicdanınıza kalmış birşey), Yazılı Orkinos, Lahoz ve şansınız varsa Akya... Kullandığımız malzeme 40 lık mesina, 9-11 cm dibe inen büyük gagalı storm markası yeşil rapala, hava kapalıysa ( kırmızılı birşeye daha iyi atlıyor ). Tabiiki şans işi. Ama her çıktığımızda 6-8 parça alıyoruz.
    Bu ara, Gökova batıya ve eğer Sedir adası çıvarında balığa çıkarsanız, poyraza çok açıktır, keyifli olmaz.
    Gerçi bu biraz sırtı çekenler için oldu, bağışlayın ama gökova hakkında bildiklerimizi paylaşmak istedik.

Hadi Rastgele, Sevgiler Banu ve Oktay

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 24 Şubat 2007
  13. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    banu harikasın
    keşke oralarda olsaydım.

14. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    gökovada akçapınar azmağının denize döküldüğü yer de tekne indirmek için idealdir.teknemizin olduğu zamanlar hep orayı kullanırdım.bu arada balık mevsimi açılmaya başlamış.herkese duyurulur.gökovayı kurutmamak şartıyla bekleriz.trollardan daha zararlı olamazsınız zaten değil mi?:)(!)

15. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

Ah gökova ah

Gökovadaki arkadaşlara bir çift sözüm var;
    Nolur yaşadığınız yerin kıymetini bilin Çünkü biz bilemedik. Türkiyenin bütün sahillerini gezdik ama gökovanın benzerini bile görmedik. Yakaladığımız Lahosları orfozları levrekleri akyaları vs diğer balıkları düşündükçe avukatlığı bırakıp gökovaya taşınasım geliyo işte okadar diyorum:rolleyes:

16. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    bilmezmiyiz:)burası bizim cennetimiz

17. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    şimdi orda olmak vardı:) ama ilk fırsatta bir hafta sonu ordayım bize 1saat 30 dakika mesafede,azmak başında keyif bir başka oluyor:)

18. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    mehmet abi yaza birlikte gidelim. anlatıyorlar, benim ağzımın suyu akmaya başladı. çok sık duymaya başladım oraların methini. bu arada milas ören tarafında arkadaşımın pansiyonu var. oralarda avlanan var mı? bizimkisi pek yok diyor ama.

19. crazy_fısher

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    ev sahibi olarak beklerim.gökovayı tanıtmak vazifemiz:D

20. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    Orhun mutlaka gitmen lazım harika bir yerdir akyaka,azmakta tertemiz akan bir su var buz gibi her yaz gideriz,ama sacece hafta sonları tatilim var günübirlik gidip geliyoruz şanslıyız bize yakın ama seninde görmeni çok isterim belki bu yaz bir hafta sonu haberleşir orada buluşuruz,apart oteller var temiz aile ortamında kalınıp görülecek bir yer anlatmayla olmuyor:)