İstanbul Boğazı kıyı rapala avcılığı taktikleri, uygun rapalalar Bölüm 2

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Nihat
    Bazıları beni neyle şuçlarlarlar bilirmisin.Ben heveslileri yeni,gecerli,avcı diye hep yeni mamullere yönlendiriyor ve onların haddinden fazla para harcamalarına sebep oluyormuşum.Keza gidin mesafe kat edin balık oralarda dediğimdede boşuna yoruyor ve birdolu paranın boşa gitmesine sebep oluyormuşum.
    Yakında partnerlerimin,emeğim gecen kişilerin bana yolladıkları harika avların resimlerini göstereceğim.
    Kandırıcılara gelince onlar piyasada ucuzca bulunan ve aynı zamanda iş gören sahtelerdir.
    Bunların yanısıra bugün dünya piyasasında yakaladığı balıklarla ön safhaya hamle yapmış kandırıcıların önemli bir kısmıda kolleksiyonumdadır.
    Bunlara ilgi duyanlara anlatmak isteri
    m.Ama korkarımki mesaj
    kirliliği olabilir.
    Sevgiyle kal

2. İstinyeli

İstinyeli Uğraş

Vedat abi şahsen bu konuya çok ilgi duyarım. Eminim diğer üye arkadaşların da faydalanacağı bilgiler vardır. Umarım bizimle paylaşırsınız.

3. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Vedat abi,
    bu konuda sizin anlatacaklarınızı okumak isterim.
    Yalnız size özel mesaj atamıyorum. Posta kutunuzdaki mesajların bir kısmını silerseniz, mesaj kirliliği yaratmadan haberleşebiliriz.

Selamlar;

4. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emre
    Mesaj kontenjanım 200'dür ve tamamı kullanılşmıştır.
    Son verdiğim karara göre sair üyelerinde belki fayda bulur düşüncesiyle özel yerine genelden sorulmasını yeğlemekteyim.Esasında soru cevap köşem olabilseydi,orada belkide hicbiryerde bulamayacağınız bilgi ve birikimlerimi,sorularınız karşısında zevkle cevaplardım.
    Sevbgiyle kal

5. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Çok anlamlı ve bir o kadar da faydalı olabilecek bir teklif...

Konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesini, Site Yönetimimizden acizane istirham ederim.

Saygılarımla...;)

6. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Bişey danışıcağım, 3 ay önceki çinekop akınında maria marka rapalamla bayağa bir balık çekmiştim. Gecenin sonunda gördümki rapalamın göğüs ve kuyruk kısmında (yani balıkların rapalaya saldırdığı kısımda) diş izleri oluşuyor rapalam çiziliyor. Rapalanın çizilmesini korumak amaçlı oje vb. ürünler sürüldüğünü duydum rapalalara. Lakin şöylede bir durum var; bu kadar iyi bir rapalayı piyasaya sürenler neden acaba rapalalarının çizilmesini önliyecek bir madde koymuyor rapalalarına. (Daha az ömüelü olsun diyemi acaba) :)

Acaba ojeden başka yaratıcı bir çözüm yokmu, Çünkü oje sürersek rapalanınn orjinalliğini yani avcılığını kaybediceği görüşündeyim.

7. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Bence hiç elleme Bende bir maria vardı birinden aldım Aseton ile rengi gitmiş ve hala çok güzel çalışmıştı

Son düzenleme: 3 Eylül 2009
  8. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Yorumun için sağol. Bende öyle yapmayı düşünüyordum.

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Vedat üstad yıpranmış sahtelerin yaralı balık görüntüsü sebebiyle daha etkili ve randımanlı olabileceğinden bahsetmişti bir paylaşımında.

Konu detayını kendisi izah eder sanırım.;)

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Sevgili İbrahim
    Bazen Japonyadan özel imal muhtelif rapalalar getiriyoruz.Daha doğrusu iyice yetişmiş partnerlerim görülüyorki gösterdiğim yolda ilerlemişler ve itiraf etmeliyimki benide sollamışlardır.Dışarıdan temin ettikleri,klasik markaların haricindeki bu kandırıcılar üstelikte hayli pahalıdırlar.Ancak bedellerini misliyle cıkartabilen kandırıcılardır.
    Bunlarda dahi dişli avcı balıklarca her avdan sonra sanki imzalarını atıyorlarmış gibi cizikler çene formları sahtelerin üzerine cıkmaktadır.
    Kanaatimce bunlara asla ilave boya falan sürülmemelidir.Belki farkına varmışsınızdır.Bazen liman iclerinde nispeten daha durgun,üzerlerinde beyazlıklar bulunan bazı yem balıkları dolaşır.Bunlar yakalanıpta incelendiklerinde,kendilerini bir şekilde avcı balıklardan kurtarabilmiş,ancak bu aradada yara almışlardır.Tecrübelerim göstermiştirki bir avcı balaık ilkönce en rahat yakalayabileceği balığa saldırmaktadır.Onların icgüdüleri ise bu haldeki balıkları derhal farkedebilmelerini sağlamaktadır.
    İşin teori yanını bir tarafa bırakırsak,Yo-zuri Crystal Minnow Sardalye taklidini hediye ettiğim bir kardeşim halende bu kandırıcıyı başarıyla kullanmakta,muhtelif
    avlarından sonra bu sahtenin boyaları ilkönce cizilmiş sonrasındada iyice cıkmış haliyle daha fazla balığı yakalayabilmektedir.
    Bendede bu tip rapalalar vardır ve etkinlikleri sürmektedir.Hem onlarla övünürsünüz,arkadaşlarınıza bak bu rapalam onlarca balığı yakalamakta ve iştede imzaları dersiniz:)
    Sevgiyle kal

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk

Sevgili İbrahim
    Demin atlamışım.Elinde gösterdiğin Maria Chase SW kandırıcısı hayli iş görmektedir.Ama ben olsam onun yanına birde mavi,yanları gümüşi sardalye taklidi Maria Tight Slalomu'da eklerdim.Bu kandırıcı daha kücük boyutta,spinn takımla cinekobun yanladığı durumlarda cok daha etkin ayrıca dalma kabiliyetide daha fazla bir kandırıcıdır ve aynı fiyatlardadır.
    Keza aynı şeyi bu markanın Flying Diver sardalye tipi icinde söylemek mümkündür.

Sevgiler

12. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Nuri
    Benimkisi öylesine yazılmış bir öneri.Dikkate alınacağını hic sanmıyorum.Zira Forum kaidelerine ters bu bir durumdur.
    Sevgiyle kal

13. BLUES32

BLUES32 murat

sevgili ustalarıma birşey danışmak istiyorum ben;
    mesela elimde suyun 1-2 mt altından gelen gagalı bir rapalam var.oltamın ucuna 70gr bir kurşun bağlıyorum ve 2 mt sonrasınada rapalamı bağlıyorum.oltamı fırlattığım zaman kurşun dibe yaklaştığında yada dibe değdiğinde bende oltamı sararken rapalamda dibe sürtermi acaba.yoksa ben oltamı nekadar hızlı çekersem çekeyim kurşun dibe sürte sürte gelse bile rapalam dibe sürtmeden gelebilsin istiyorum.bana buşekilde önerebileceğiniz rapala varmı acaba.saygılar.

14. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Bilgiler için teşekkürler vedat amca. Maria Tight Slalomu'da en yakın zamanda takım çantama ekliyorum ve son bir şey daha sormak istiyorum. 2nci resimdeki kırmızı işaretli olan, Rapala marka (11 cm yüzen tip) rapala sizce nasıl ? Ben takım çantasında onunda bulunması gerektiği kanısındayım.

Son düzenleme: 5 Eylül 2009
  15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İbrahim
    Ben o rapalanın özellikle İstanbul Boğazı kıyı avcılığı icin pek uygun olmadığı kanaatindeyim.
    Şayet başka alternatif modeller önermemi istiyorsan yazabilirim.
    Sevgiler

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Murat
    Kim ne marka yada model önerirse önersin Boğaz kıyı avcılığında,özellikle kurşunda kullanıldığında taktırmama garantisi yoktur.Zira yakın dipler ceşitli ilişkenler,misina artıkları ve sair objelerle doludur.
    Ancak takılmayı asgariye indirmek mümkün dür.Bunun icin rapalaların Floating tip olması yani hareketsizken batmayan cins olması ayrıca gagalarının nispeten kücük olanlarının tercih edilmesi gerekecektir.
    Ancak ağırlık kullanmadan balık kıyıladığında sahte kullanılırken Suspending(yavaş batan)ile sinking(cabuk batan)tiplerin kullanılabilecei ve bazı hallerder flşating tiplere üstünlük sağlıyacağıda mümkün olabilir.Ayrıca bu durumda büyük gagalı tipler,cekerken kandırıcının daha derinden gelmesini sağlarlar
    Sevgiler

17. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Eğer o 11 cm burda Kullancaksan hayal olur 9 cm i bile zorla yiyor balık en uygun 5 ve 7 cm hemde uzağa atabilirsin ...

18. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

REsimdeki 11 cm maria marka rapalayla çinekop zamanı sana harikalar yaratabilirim. Bu kadar emin olma bence ;)

[​IMG][/QUOTE]

Son düzenleme: 5 Eylül 2009
  19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Aslında Alparslan söylerse doğru söyler:) :)
    Aslında her ikinizin dediğindede doğruluk payı vardır.
    Şayet balık uzaktaysa ve gündüz vaktiyse 5 ve 7 cm kurşunlu düzenle randımanlıdır.
    Şayet balık kıyılamışsa kurşunsuz spinle yada ufak kurşunlu surfle 9 yada 11 kullanılabilir ancak geceleyin.
    Sevgiyle kalın gencler

20. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Teşekkürler abi :D spin işini dedim yazsammı geri vazgeçtim :)