İstanbul Boğazı kıyı rapala avcılığı taktikleri, uygun rapalalar Bölüm 2

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    [/QUOTE]

Ben her zaman hazırım abi deniyeceğin zaman beraber deniyelim :):):)

2. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

VEdat amca ne diyorsa o :)

3. Alparslan34

Alparslan34 Alparslan

Favori Kamış:
    Extreme cast 180 ama şimdi 250 grm atar Michell Spin Hayper cast 420 200 sorento 420200
    Favori Makine:
    Okuma salina Okuma blue hawk Okuma longbow2 Okuma magic
    En İyi Avı:
    Sinarit 4.500 gr..
    Evet odur ama yinede deniyelim eğer alırsa 11 cm bende seri yapıcam Gece 11 denedik 10 cm denedik 1 tek 9 cm geldi 7 cm saten havada atlıyordu levrek olsa tamam ama Çinekopa çok zor ...

4. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Herkes bildiğini okur iddialaşmaya gerek yok ben söledim söliyceğimi çok balık aldım o 11 cm rapalayla. Hayal deil gerçek.

5. balikoltasi

balikoltasi Birol

gece çinekop kıyıladığında 11 cm. büyük gelir. zira en bol zamanında 11 cm.lik mavi uskumru crystal minnow ile deneme yaptım. 9 cm. GHRH crystal minnowla atçek yaparken 11 cm.e takip bile alamadım.
    10 cm. husky jerk kırmızı kafa denedim, takip bile olmadı.
    9 cm. crystal minnowlarla at-çek yaptım.
    Bana sorarsanız gece çinekop avında en etkili sahte 9 cm.lik crystal minnowlardır. Vedat Bey'in önediği maria tight slalom la da harika balık aldım. fakat daha çok aykırı olarak aldı balıkları. yani takip ederken yakalandı.

6. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    boğazda rapala atarken kaçlık kurşun takıyorsunuz ve nereye? kancalı fırdöndüye direkt mi 3 lü fırdöndüye kaç cmlik beden ile.

7. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Benim de favorim gece veya gündüz kullandığım zaman farketmedi.Crystal minnow, modelini yanlış hatıramıyorsam c4(sırtı siyah)Mükemmel bir avcı.Bir diğeri ise 7 cmlik yine aynı marka uskumru modeli:) Bu arada Vedat amca 2 sorum olacak arkadaşım geçenlerde doğum günü hediyesi olarak bana bir tane crystal minnow 9cm lik GHBL modelini almış.Bana kalırsa çok hoş bir rengi var ama iş yapma ihtimali nedir?Deniyeceğim tabi ki ama siz daha önce hiç denediniz mi ya da deneyen arkadaşlar var mı?Bir de elimde levrek için aldığım rapala x-rap lar var.Ağırlıkları 19 gr.Bunları kalın bir FC misinayla beden yapıp kullansam(atarken kopmaması için) İş yapma olsalığı nedir?Yoksa sadece bir hayal mi?Çünkü şekil olarak tombul sahteler:D

8. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

yo-zurilerin altima pin's minnow F246-M150 7 cm lik modeli var. Bu model alabalık avlamak içinmiş(Trout lures). Bu rapalanın boğazda iş göreceğini sanmıyorum. Ancak gene de bir sorayım. dedim. Bu rapalalar boğazda kullanılabilir mi?
    Yüzdürme derinliği:0,3m - 1 m.
    hareket veriliş şekli: tight wiggling

Son düzenleme: 6 Eylül 2009
  9. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İbrahim
    Yirmi sene kadar evvel Boğazici Rapala dünyasına 11 ve 9 cm'Qlik sahtelerle girdim.
    İkisini mukayese edersek,gece avlarında 9 cm Crystal Minnow daha etkin olmuştur.
    Gündüz avlarında balık acıldığından kücük boylu sahteler kullanılmalıdır.Aksi takdirde balığın suyuna erişilemeyecektir.
    Sevgiler

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Murat
    Crytal Minnow serisinin hemen her tipi balık alsada ilk sırayı senin bahsettiğin gibi sırtı siyah olanı alır.Ancak bu tipin en etkin modeli kesinlikle ifade edeyimki,
    9 cm'lik PKI R467-GT modelidir.Tarif edersem Suspending olup,Sırtı siyahımsı koyu gri,yanları gümüşi parlak beyaz,altı boydan boya kırmızımsı turuncu renktir.Birdiğer belirleyici n okta ise kandırıcın yanlarında kafa arkasında tek büyük bir benek olmasıdır.
    X Raplara gelince;Gerek gagasız ve gerekse gagalı modelleri etkileyici dış görüşüne rağmen cok önemli levrekler alamamıştır.
    Levrek icin kıyı atceğinde etkili kandırıcılar,Özellikle levreğin av verdiği sığ kıyı şeridinde dibe taktırma riskinin az olduğu yapıya sahip kandırıcılardır.
    Bunlar ise Daiwa Saltiga gibi gagası ince ve ufak kandırıcılarla,gagasız ama yapısı pek kalın olmayan slim tripi su üstü gagasız kandırıcılardır.
    Sevgiler

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Bünyamin
    Boğaz rapala avcılığında verimini ispat etmiş kandırıcıları zaten biliyoruz.Hal böyle iken etkinliği belli olmayan bazı sahteleriki bunlar üstelik pahalıdırlarda,denemek pek isabetli olmayabilir.Ancak bu denemeler sonucunda pekala daha üstün bir sahteyide bulabilir ve verimi artırabiliriz.
    Bu bakımdan denemekte fayda olabilir.Ancak benekli modeller alabalık avında kullanılır diyede bir kaide yoktur.Zira özellikle levrek balığı Rapala marka rapalanın benekli Rainbow trout(gökkuşağı alabalığı)ile ki bunun mahalli adı gelinciktir,Brown Trout(kırmızı benek alabalık)modelleriyle verimli bir şekilde avlanılmaktadır.
    Esasen Yo-zuri Pin's minnowlar şekil ve aksiyonları itibariyle levrek ve lüfer avlarında randıman alınabilen modellerdir.
    Sevgiyle kal

12. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Bilgiler için teşekkürler Vedat Amca,
    bu sahteyi denemek biraz sürpriz olsa da . bir denemek istiyorum. Olumlu bir sonuç alırsam da buradan paylaşırım.

13. AkÇ@Y

AkÇ@Y Murat

Teşekkürler Vedat Amca:)

14. BLUES32

BLUES32 murat

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim vedat hocam.ellerin dert görmesin.

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Faydalı olabildiysem ne mutlu bana sevgili Murat

16. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    selamlar vedat abi :)

bu sahte hakkındaki görüşlerini alabilirmiyim, çalışırmı sence ?

17. rapalaci

rapalaci Emre

Favori Kamış:
    Cormoran Bullfighter, Okuma Cromo Jigging, Lineaeffe Extreme 180/440
    En İyi Avı:
    1kg Kefal
    Ercan Selam,
    Vedat abi eminim cevaplar benim de üstüme vazife değil ama bu sahtenin 9cm si ile Kaş'taki palamutları almıştım.
    Magnet i var değil mi?

Selamlar

18. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili ERcan
    Evvelki bir mesajımda Yo-zurinin R4-67GT modelinin 9 cm'lüğünin özellikle gece avında hayli etkin olduğundan bahsetmiştim.Bahsi gecen rapala senin gönderdiğininle aynı renklere sahiptir.
    Yolladığın daha kamburumsu ve sanırım7 Cm'liktir.
    Ben bu batan modelin cinekop kıyıladığında,spinn kamışla iyi iş göreceğine eminim.
    Sevgiyle kal

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Emre
    Bahsi gecen sahtenin 9 cm'liği yoktur.Sadece renk benzerliği vardır,ikiside crysral minnow'dur.Ercxanın gönderdiği daha kamburdur ve kücük boylarda imal edilmiştir.
    Keza magnet serisi crytal minnow serisi ile aynı özelliklere sahip değildir ve renk benzerliğide yoktur.Magnet serisi Yo-zurinin en pahalı modellerindendir.Bircok balığın avında bilya yapısınında değişik olması sebebiyle
    iş görmekte,kıyı atceğinde daha uzağa atabillme özelliğinede sahiptir.
    Sevgiler

20. FREESKY

FREESKY Özgür Evren Ersoy

Tüm konuyu inceledim,okudum. Gerçekten çok faydalı bir konu,teşekkürler.
    Benim sorum biraz ilginç,şöyleki:
    Boğazda yıllardır rapala ve sahtelerle avlanan bir değerli büyüğüm, sahtelerin karın bölgesindeki üçlü kancayı çıkarınca, sadece kuyruktaki üçlü kanca takılı iken daha etkin ve bolca av yaptıgından bahsetti.
    Deneyimleriniz doğrultusunda bu konudaki fikirlerinizi almak isterim Vedat Bey. Şimdiden çok teşekkür ederim.