İzmarit avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

1. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana

2. panteon55

panteon55 burak

En İyi Avı:
    2,5kg haskefallll
    yakında yeşil izmarit başlar karadenizde yada başladı benim haberim yok:D
    burdan ince bi tiyo karadenizlilere:)
    eğer izmarit cok kıyıladıysa ki bu ayda kıyılarrrr:D bol bol mozmoz yapın ve midye kullanmayın derimmmm:) yem olarak tekenin beyaz etine hücüm ediyolar:D
    haziranda balık az açılıyor ve ikinci havyara geliyor o zamanda mideyeee derimmmm bide boru kurdu ve kırmızı kurt tabiii....

3. kaizen75

kaizen75 cemil

güzel...................

4. wrongman

wrongman ilker

öncelikle tum üstad ve ustalara selamlar.foruma yeni üye oldum ve ilk mesajım bu.ve bugün hayatımda ilk kez oğlumla balık avlamaya gittik.biraz kamış yönünden sorunlarımız olmasına ve ayrıca acemi olmamıza rağmen 18 tane iri izmarit yakaladık.olta kullanmayı dahi orda bize öğreten usta balıkçılar şaşırıp kaldılar (acemi şansı). yem olarak taze midye kullandık(birazsıcakta kuruduktan sonra) ve nerdeyse her atışıızda en az 1 tane aldık. herkese rastgele...

5. simendifer

simendifer Sennur

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz. :)

Oğlunuzla birlikte keyifli bir gün geçirmişsiniz, dahasına rast gelsin. :)

Aşağıdaki linkten kendinize bir tanışma konusu açarsanız, diğer arkadaşlarımız da sizinle tanışmak isterler. Keyifli paylaşımlar dilerim...

http://www.balikavi.net/forum/forumdisplay.php?f=27

6. emrahim54

emrahim54 emrah

Favori Kamış:
    Albastar Leader 3234/350
    s.a

Merhabalar ben bu pazar dilovasında limandan izmarit almaya çalıştım boru kurduyla ama tek bir balık bile vurmadı darıcada yada nerde izmarit çıkıyor yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eskihisar'da ve darıcada izmarit çıkıyor..

Ama boru kurdu.. Pek iyi bir tercih değil.. Midye, tarifi bir diğer izmarit konusunda var, takım, yem vs. birlikte..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=26669

Ha, bol, gani gani diyemem.. Ama var işte, yok denmeyecek kadar..

8. mesutbltc

mesutbltc mesut

selam

vallaha ne söylemek gerekirse ben izmarit avını çok severim bana onun heyecanı zevk verir hiç tutmasam bile bu gün vaktim olursa giderim

9. lazman

lazman Seyithan ZAMAN

Trabzon'da izmarit bitti...Küçükken en çok yakaladığımız balık idi..Genellikle balık yemi(istavrit) ve midye ile yakaladığımız izmarit , balıkçıların tezgahlarında bile satılmıyor.

10. deadsea

deadsea Oruç Gazi

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 IM7 Carbon ve Kasyapar OysterCast 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Zeon 65 ve Okuma Magic 280
    En İyi Avı:
    Iri Trakonya 1 kilo kadar..
    yem olarak tavuk gogsu nasil av verir? Hep midye ve kurttan bahsedilmis ama? Ayrica balikta iken muhafazasini nasil yapmali tavuk gogsunun?

11. simendifer

simendifer Sennur

Tavuk göğsü de av verir ama midye, kurt ya da karides kadar da verimli değildir. Tavuk göğsü için avlakta özel bir koruma uygulamana gerek yok ama evde tuzlayarak saklayan arkadaşlarımız var.

Ayrıca, tavuk göğsü ile ilgili olarak aşağıdaki konuya da bir bakmanı tavsiye ederim.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=2142&highlight=tavuk+g%F6%F0s%FC

12. acemi_organize

acemi_organize cihan deniz

merhaba sennur usta ben bir acami olarak sana levrek takımında 6 numara sırtı iğneli iğne kullanılır mı diye soracaktım bi kutu bedavadan düştüde o açıdan bir ustaya danışayım dedim
    saygılarımla

13. simendifer

simendifer Sennur

Cihan merhaba, öncelikle sana, usta olmadığımı ve bu konunun izmaritle ilgili olduğunu söylemeliyim. Levrek konusu üst katlarda bir yerde. :) Levrek konusunda sana sağlıklı bilgiler veremem ama 6 no iğne kullanmaman gerekir diyebilirim.

Levrek için bu konuya bakabilirsin

Sırtı iğneli iğne dediğin aşağıdaki midir? (buna, sırtı mahmuzlu iğne diyoruz)... Levrek konusunda usta olan arkadaşlarımız var, onlar sana daha sağlıklı bilgi vereceklerdir. ;) Ama sorularını levrek konusuna yazman kaydıyla. Bu başlık altında levrekçiler sorularını görmezler. ;)

14. baykal_77

baykal_77 osman

paylaşım icin teşekkürler bişey sorucam kösteğin beden ile ve kancalar arasında kaç cm olmalı

15. EMRE FISHING

EMRE FISHING Emre Üsel

Favori Kamış:
    MICHELL Privilege
    Favori Makine:
    MITCHELL Armada Pro 6500
    En İyi Avı:
    BERNA'm
    25 cm iyidir klasik bir yemli takımda ancak bazen başka metodlar üretmek zorunda kalabilirsiniz, daha kısa yaparak ve daha çok köstek koyarak.

16. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Arkadaşlar kabul görür iseniz izmarit avı konusunda bende paylaşımda bulunmak isterim.

Ben izmarit, ispari, gelincik, eşkina, iskorpit, melanur gibi şamandıra ile avlanılabilen tüm balıklarda aşağıdaki resimde ( resim için kusura bakmayın excel de ancak bu kadar yapabildim ) görünen düzeneği kullanıyorum. Kayalık yerlerde kesinlikle takımın takılmadığı ve av veren bir düzenektir. fren lastiği makinedeki ana misina üzerine klipsten öne takılıp her zaman orada muhafaza edilebilir. gelelim şamandıra hakkındaki püf noktasına lütfen dikkat edelim ( ŞAMANDIRA KOCAMAN 60 HATTA 75 GRAM KURŞUN İLE BİLE BATMAYACAK BÜYÜKLĞKTE VE ALTA TAKILAN KURŞUN 15-20 GRAM NEDEN??? BU KOCA ŞAMANDIRA HER BALIK İÇİN GEÇERLİ BALIK YEMİ YOKLANDIĞINDA BALIK ŞAMANDIRAYI BATIRMAYA ÇALIŞTIĞINDA ŞAMANDIRA TAM AKSİNE SU ÜZERİNE ANİ HAMLE YAPARAK OTOMATİK TASMA ATIYOR ) ,,,, Ayrıca şamandırayı nasıl gezer hale getiririm içinden misinayı nasıl geçirip fren lastiğine geldiğinde durdurabilirim diye düşünüyorsanız, genelde bu tür mantar şamandıralar ortasında plastik bir boru ile satılıyor, eğer yoksa hemen bakkaldan çocuğunuza bir topitop alıp yediriyorsunuz sapını alıp bu iş için kullanıyorsunuz. lakin o sap ortası delik ince plastik bir borudur ve fren lastiği içinden geçmez...

Eğer anlaşılmayan bir yer varsa yardımcı olmaya çalışayım, hepinize rastgele

http://img406.imageshack.us/img406/7695/adszucp.jpg

Son düzenleme: 2 Eylül 2009
  17. eskina_man

eskina_man Murat

En İyi Avı:
    canlı bırakma yaptım, hala bekliyorum.
    Ahh bu arada yemi unuttum, ufak karides parçaları olabilir ama kolay çalınır, açılıp bütün halde bir tahta üzerinde güneşte kurutulan midye iyi seçenektir. midyenin orta kısmı olan sarı veya turuncu olan çok yumuşak yer izmaritin favorisidir lakin tetikte olmak gerekir izmarit kolay yem kaçıran atik bir balıktır.

18. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Bu anlatım için teşekkürler. Şu deryada avlaması en güzel balıklardan biri ama ben 1 tutuyorsam 20 kacırıyorum. İzmarit tutma işini beceremedim gitti. Çinekop Lüfer Kefal KAragöz hepsini tutuyorum ama bu balık beni deli ediyor.

19. deadsea

deadsea Oruç Gazi

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 IM7 Carbon ve Kasyapar OysterCast 4.20
    Favori Makine:
    Okuma Zeon 65 ve Okuma Magic 280
    En İyi Avı:
    Iri Trakonya 1 kilo kadar..
    Murat Bey paylasim icin tesekkurler. Gecen ilk defa izmarit deneyeyim dedim, saglam yem olsun die iyice arastirip tavuk gogsu kullandim. Balik vurdu sikinti yok.. asil sikintim 4 tane takimi dipe taktirdim. Kuleli'de denedim, gidenler bilir cok engebeli degildir, ama dipten gelirken sikinti yasadim. Takimi aliyorum ama igneler kosteklerdn kopmus, ya da kostekler kopmus olarak geliyor, saglamligindan emin oldugum takimlar. Kamisi dik tutuyorum. 4.20 Lineaeffe kulaniyorum, cok hassas bir ucu yok bu kamisin, vuruslari cok farkedemiyorum bir de..

Bu durumun ustesinden nasil gelirim acaba??

20. Kuleli

Kuleli Bilal

Favori Kamış:
    Lineaeffe ım casting 420 - Omer Excalibur 82
    Favori Makine:
    Effe Titanic TT65
    En İyi Avı:
    Levrek
    Bende bir kuleli avcısıyım size yardım edim. Yem olarak size tavsiyem tavuk yerine Midyeyi tavsiye ederim, Oltamızı attık suya gergin bir vaziyette dibe indiriyoruz dibe indirdikten sonra makarayı biraz sarıp gergin bir şekilde oltanın ucuna bakıyoruz baktık gelmedi misina gevşedi makarı biraz daha sarıp gergin bir şekilde oltanın ucuna bakıyoruz balık vurdu hızlı bir şekilde sarıyoruz yoksa dibe takılma ihtimali %80 hızlı sarma olmassa dibe takarsın ama hızlı sarmadan dolayı balığın ağzını yırtıp kaçma ihtimalide var, mümkün olduğu kadar açıkta avlanmalıyız fazla bekleme yapmayın o bölgede kıyıya fazla yaklaştırmadan sarın çünkü ne kadar kıyıya yaklaşırsa o kadar çok takılma ihtimali artıyor o bölgede(kuleli için konuşuyorum sadece) bunun çağresi budur yani başka türlü olmaz ama size tavsiyem sol tarafta avlanın caminin yanı olan topraklı yerde orası biraz daha iyidir takılma ihtimali %30 a düşer orda