Kıyıdan çipura - çipura avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. mahbub43

mahbub43 Mahbub Mehmet Kaya

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    4,80 sinavrit
    Vedat abi, anlattıkların bizim de birkaç yıldır Çipura avında kullandığımız ve verim aldığımız malzeme ve yemler. Ama istesem de senin kadar güzel anlatamazdım. Teşekkürler.

2. göhan

göhan Gökhan Demirtas

Favori Kamış:
    banax sx 4000 ve diğerleri
    vedat abi
    verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim önce sana sonra tecrübene sağlık.
    saygılar sevgiler

3. yusufseyda

yusufseyda Yusuf

Tecrübe konuşuyor

Bizimle paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. En yakın zamanda denemek istiyorum, inşallah umduğum gibi olur.

4. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    üstadim Büyüksün...

5. dronur

dronur onur

Favori Kamış:
    senenin modasına en uygun olanı
    En İyi Avı:
    üj bej çapak
    Vedat abi verdiğin bilgiler için çok sağol.ama birde bu madyaları en kolay nasıl buluruz onuda bir anlatırsan çok sevinirim

6. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    birde üstadın bahsettiği takımı görebilsek iyi olacak....

7. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    kara avcılığı sezonu biter bitmez balık avcılığına başlıyorum.denize çokda yakın olmayan ilçedeyim.maddi durum elverdikçe arabaya atlayıp uçsuz bucaksız mavilerin koynunda buluyorum kendimi.
    cumartesi akşamları ufaklıklar arabada şekerleme yaparken sabahın ilk ışıklarına kadar denizin ve balık avının tadına doymaya çalışıyorum.
    bu tadı bozacak,can sıkacak en büyük şey takımın denizde tabana takılıpta
    kesmek zorunda kalmam.beni en çok kızdıran şey bu.ama yapılacak çok da bir seçenek yok,en azından ben öyle biliyordum.zira suya atlayıp takımı kurtarmam
    hiç de mümkün değil,askerlik hatırası bir kulağımda zar delik,şükür duyuyorum duyma sorunum yok ama su basıncı altında alacağım bir damla su beni haftalarca dayanılmaz acılara maruz bırakıyor.

sevgili Vedat abim.Eyvallah babam diyorum.sitede yeniyim ama okuyarak sizlerin tecrübelerini bir kenarlara not ediyorum.alacağım çok yol var.
    sizinde dediğiniz gibi tek iğne ve 20cm sonra stopper ile yumurta kurşun sanırım bu dipte takılma sıkıntımızı minimum seviyeye indirecektir.
    bana yakın denizlere bakıyorum,genelde dibi kumlu ve yer yer kayalık.
    pamucak,gümüldür,ahmetbeyli.Ustalara ve bölge insanlarına sorduğumda Mırmır çok vurur diyorlar.doğal olarakta dip oltası atmak gerekiyor.

inşallah bahsini ettiğiniz takım sayesinde bu hafta sonu boş kovayla ve eksik iğnelerle dönmem.:)

sizlerin büyük özveriyle yazdığı yazıların,resimlerin,anlatımlarınızın hakkı ödenmez.Allah razı olsun,herkese iyi günler.rastgele...

8. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Uğur
    İlgine teşekkür ediyorum.Stoperi biraz daha yakın tut.Birkac olta daha at.Kulağın ve gözün yemde olsun.Rüzgarı karşıdan almamaya calış.Konsantreni tam sağla.Başaracağından eminim.ç
    Sevgiler

9. avantgarde

avantgarde onur

Vedat bey merhabalar. şu tasmalama zamanı konusunda biraz daha bilgi verseniz çok faydalı olacak gibime geliyor. bu balıktan balığa değişiklik gösterirmi? örneğin ege kıyı balıkları için konuşursak (mırmır ve çipura başta olmak üzere) kamışı diktik ve zil çalmaya başladı yada el oltamızda vuruşu hissettik. hareketlerimiz ne olmalı? saygılar sunarım.

10. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    hocam eyvallah

akşam aşağıdaki gibi bir kaç versiyon takım hazırladım.tek iğneli kullanmak bana göre hem daha zevkli hemde pratik geliyor.
    burada stopper bulamadım.ne olduğunu burada bilen yokmuş.:D
    bak işte forumun faydaları,ödemişte stopper ne olduğunu bilen biri var.
    onun yerine sünger tipli renkli mantarların içinden geçen beyaz kamış gibi malzemeyi küçük parçalara bölerek iyi bir düğümle hallettim.istediğimde yeri değiştirebilecek şekle soktum.Allahın izniyle bu hafta sonu size gösterecek birkaç foto olucak.

11. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    sevgili vedat abi, tarif ettiğiniz oltanın biraz değişiğini geçen sene hazırlayıp denedim, randıman aldım, 3-4 (tam hatırlayamıyorum) numara kısa saplı çapraz çelik iğne, bir kulaç köstek, 20 cm hareket mesafesi ile başında sonunda fırdöndü olan 25 gramlık gezer yumurta kurşun (köstek 0,25 beden 0,30) ve sübye bacağı ile dibe oturtma yapıp gece bozcaada feribot iskelesinden yarımşar kiloluk karagözler aldım. ancak havanın yatık olduğu günlerde hiç akıntı yokken köstek dibe yattığı için randıman alamadım. aynı oltayla ve aynı yemle arkadaşım 2-3 kiloluk bir levreği kaldırırken iskeleye vurdurup düşürdü (kepçemiz yoktu, tedbirsizliğin cezası).

acaba sizin takımınız hiç akıntı olmayan suda iş yapar mı? yapıyor ise ona göre takım hazırlayacağım abi. saygılar...

12. ethernet

ethernet Ahmet GÜL

Favori Kamış:
    340 hafif kamış Gama 50 makina 0.35 misina
    En İyi Avı:
    80cm zargana
    Walla baba öle anlatmışsınki tutmuş kadar oldum helal olsun sana.

13. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Onur
    İnşallah bu mesajımı görürsün zira cevaaplamakta gec kaldım.
    Madya İzmir ve yöresindeki yemcilerde satılıyor.Kendin cıkaarmak istiyorsan özellikle liman ici ve cevresini taramalısın.Balıkcıların ağlarını temizledikleri yerlerde işe yaramaz diye attıkları ve dibe cöken ölü balıkların üzerelerine onlarcası toplanır.
    Gözlük ve şnorkelle elinde torba azami 1,5 metre derinliklerde gezin illaki bulur toplarsın.
    Sevgiler

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Onur
    Bahsigecen takım atıldığında,misinamız cok gergin olmamalı.Kurşunumuz gezer olduğundan balık vurduğunda fazla bir direnc hissetmeden yemi alır ve hemen yutmadan bir miktar gezdirir.Misinamız ilkin kesik,kesik sonradan daha sert ve hızla düzeldiğinde tasmalama anı gelmiştir.
    Bazı balıklar özellikle mırmır daha sert ve cabuk asılabilr.Tasmalama taymingi bu balıkta daha az olacaktır.
    Sevgiyle kalınız

15. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Evet başarılı sayılırlar.İkinci resimde köstek boyunu iki misli daha arttır.ç
    Sevgiler

16. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kaan
    Tarif ettiğin tam bir levrek takımı.Ama sair balıklarıda alır tabii.Benim tarifimle değişikliği sadece iğne ile kurşunun gelip dayandığı stoper arasının cok kısa oluşu.Sebep ise dibe cok takılabilen yerlerdede asgari derecede takılıyor olması.
    Hava yatık ve deniz akıntısızsa yem eriştelerin arasına falan inip görünmez hale gelebilir.Bence bir sigara filtresinden kalın olmayan aancak yarısı uzunluğunda bir mantarın ortasından gecireceğin misinayı iğneye bağlayıp,yemledikten sonra palasını mantarın icine hafif gömüp bu şekilde kullansan illaki durgun havalardada verim alırsın.Zira mantar yemin dibe yatmasını önleyecek ve görünür hale getirecektir.
    Pareketicilerin erbabı iğneden evvel böylesine bir mantar takarlarki,yem yarıklara girip kaybolmasın diye.Buradada mantık bu olmalıdır.
    Sevgiler

17. d1ablo

d1ablo ender

En İyi Avı:
    izmarit :)
    slm vedat amca..yine faydalı bilgiler vermeye devam ediyorsun bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşşekür ederim.ben birşey sormak istiyorum sana.
    ben ismarit avlamayı çok seviyorum,bir kaç tane kullandığım capari şekli var ama en ii av yakalayabilçeğim tekniği henüz bulamadım.sen bana bu konuda nasıl bir tavsiyede bulunabilirsin acaba.ben genelde tek iğneli şeytan die tabir edilen misine şeklini kullanıyorum.kurşunu klipse takıyorum ve klipsin 2,5karış üstüne iğneyi bağlıyorum,birde 4iğne kullanıyorum senin bana tavsiye edebileçeğin iğne bağlama sekillerini 4gözle bekliyorum görüşmek üzere üstad

18. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    çok teşekkür ederim vedat abi, bu olta babamın kıbrıs savaşı zamanlarında mersin'e gemiyle çıktıklarında limandan adam boyu levrekleri çektiği takımının incesi. o zamanlardan beri balık çok azaldığı için takımlarımızı aslında sizin dediğiniz gibi modernleştirmekte ve geliştirmekte yarar var.

aslında dediğiniz şekilde bir sistem düşünmüştüm ama balığı belki korkuturum düşüncesiyle vazgeçmiştim, deneseymişim keşke. ağustos ortası bozcaada da deneyip, eğer balık tutabilirsem, rastgelirse fotoğraflarını yollayacağım abi, böylece verdiğiniz tavsiyenin müspet sonucunu da görüp keyiflenmiş olabileceksiniz.

saygılar...

Son düzenleme: 22 Temmuz 2008
  19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Ender
    Kurşunun 2,5 karış üstü değilde,bir karış kadar üstüne bağlanmış 60,70 cm kadar uzunluktaki misinaya bağlı,hırsızlı iğnenin hemen üzerine aynı cinekop takımı gibi gecirilmiş mantar marfetiyle avlanırsan gayet iri izmarit alırsın.Bu takımın üstünede,uzun kösteğin erişemeyeceği yerede ayrıca bir iğne daha bağlayabilirsin.
    Şimdilerde,kücücük,boncuklu,gayet fonksiyonel 3'lü fırdöndülşer var.Uzun kösteğini böylesine bir aparat kullanarak bağlayabilirsin.Hırsızlı iğnenin üzerine takacağın ince ve kısa mantarlardan satılmaktadır.Bu tür düzende ince uzun kesilmiş yem takabilirsin.İşte sana pabuc izmarit takımı.
    Sevgiyle kal

20. bekirburakkatirci

bekirburakkatirci Bekir Burak

merhabalar vedat abi
    öncelikle yazılarınızı büyük ilğiyle takip ettiğimi belirtmek isterim.
    bende izmir karaburun da kıyıdan kendi çapımda sargoz ve çupra avlamaya çalışıyorum avlandığım bölgelerde 800-1000 gr civarı sargoz yakalayan çok ama ben malesef bu ağırkıktaki balıkları hiç alamadım.
    Yem olarak sardalye ve çimçim kullanıyorum ama bir türlü olmuyor.Bu işlerde uzmanlaşmış bir kişi olduğunuz için size soruyorum ben nerde yanlış yapıyorum?
    İnşallah sizin yardımlarınızla bende hormonlu olan sargozlardan yakalamak istiyorum.:)