Kıyıdan Mırmır Silivri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında razor tarafından paylaşıldı.

1. deePblue

deePblue na

yücel abi bu balığın hastası olarak size sonsuz TEŞEKKÜR ederim.
    gerçekten cok değerli bilgiler..bunlar ancak yaşanarak öğrenilecek şeyler ama sizin gibi sevgili abilerimiz sayesinde bunları okuyarak öğrenebiliyoruz ve daha bilinçli bir şekilde ava hazırlanıyoruz..
    tekrar tekrar teşekkürler.
    bu arada mırmır avı fotolarınızıda en kısa zamanda bekleriz forum milleti olarak :D

2. istavrit

istavrit Boğaç

yani diyorsun ki silivri'de mırmır bana da uyar :D

3. cawboy

cawboy

Favori Kamış:
    hersey var
    En İyi Avı:
    1.755 gr sargos
    arkadslar bilmiyorum ama son gunlerde sahillerimizde muthis bi mirmir yogunlugu var anlamadim gitti.:confused: :confused:

sebebini bilen varsa bi aydinlatsin bizleri. cok uzun yillar once boyle bi bolluk yasamistik ve tekrar o gunler geri geliyor hayret bi sey yaw:confused:

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    sebebi

marmara denizi 3-4 sene öncesine göre %50 5-6 sene öncesine görede %100 temiz. Kıyı dolgu alanlarının artması sonucu midye sayısında ciddi nir artış var, denize dökülen kanalizasyon artıklarında da belediyelerin çalışmaları sonucu %80 azalma oldu.Eskiden bakırköde yemli lüfere çıktığımızda attığımız çıpanın üstü vıcık vıcık zift olurdu dokunamazdık, simdi ise yosundan başka bişey gelmiyo çıpada.Hatta favorim kazlıçeşme sahili bakırköy-sirkeci istikametinde gidince virajdan sonraki ilk parktan yenikapıya kadar nerdeyse hiç kanalizasyon yok.Deri fabrikaları kalktıktan sonra o sahil kendini çok hızlı bir şekilde yeniledi.Hatta deri fabrikaları kalktıktan 2 sene sonra falandi gittiğimde şaşırmıştım suyun temizliğine. İri yemli iskorpit takımına istiridye takıldı şok oldum, arkasından bi tanede turuncu deniz yıldızı. Şuan o sahiller güzel mırmır yapıyo eşkina aynı şekilde.İspariyi söylememe hiç gerek yok. En son dolaşmak maksadıyla gittim 10-15 kadar yunus gözümün önünde kefalleri kıyıya sürmüş ziyafet çekiyodu hatta belki önüme kefal düşer diye tam karşılarına gittim fırlayanlardan almaya bile çalıştım :). Sözün kısası eşkina ve mırmır temiz suyu seven balıklar marmaranın temizlenmeye başlamasıyla popülasyonda artış oldu.Aman Allah eski günleri göstermesin bi aralar burnumuzun direği kırılıyodu kokudan

5. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Ohh bee!Sonunda guzel bir haber...;)

6. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    birşey daha

örnek vermek gerekrse eskiden hipodum civarında e-5 ile sahile kadar olan kısımda en az 50 tane büyük tekstil firması vardı, o zamanlar zeytinburnundan dökülen dere gökkuşağının her renginde akardı malum kumaş boyanıyor yıkanıyor atık su doğruca dereye, artık o alanda sadece 2 tane firma var şikayet edildimi ben yapmadım da diyemiyolar.+ istanbulda sanayinin şehir dışına organize sanayiye kayması ki bu en iyi olanı. Sanayi atıkları bu sitelerde kendi atık temizleme ünitelerinde ayrıştırılıyor.Bu bence en büyük faktör şehir içinde ne kadar az fabrika kalırsa o kadar iyi

7. cawboy

cawboy

Favori Kamış:
    hersey var
    En İyi Avı:
    1.755 gr sargos
    @yucel usta verdigin bilgiler icin tesekkurlerrr.. umarim denizlerimiz bundan boyle hep temiz kalir

rastgele

8. alipasa

alipasa

Favori Kamış:
    oltacıyız ama zıpkıncı da olacaz inşallah
    En İyi Avı:
    5,5 kg levrek
    arkadaşlar ben geçen hafta sultanköyde 2 tane kocaman mırmır aldım, akşama resimlerini koyarım, neticede sultanköyde çıkan mırmır,silivride de çıkar yakın ne de olsa. bu sene marmarada mırmır ve levrek çok bol, marmaranın suları artık daha temiz ondan olsa gerek.

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    levrek

marmara denizinin kuzeyi olan istanbuldan tekirdağa kada olan kıyılarda malesef levrek yok denecek kadar az.Mırmır nispeten ekonomik değeri düşük balık, hızlı ürüyor fazla avlanmıyor, levrekse yavaş üreyen bi balık ekonomik değeri yüksek, yatak yaptığı 3-5 yer var oralarda da kafasını kaldırtmıyolar balığa.Yazık yani ne diyim 1 sene hiç avlamasalar ertesi sene 5 e katlanır levrek bütün kıyılara da yayılır, ama insanlar malesef cimri ve geleceği düşünen yok malesef

10. cawboy

cawboy

Favori Kamış:
    hersey var
    En İyi Avı:
    1.755 gr sargos
    cok haklisin abicim bizim oralarda bile levrek cok azaldi fakat mirmir larda nufus patlamasi var. muthis buyuklukte baliklar yaklasik 450gr ile 600gr arasi.
    cok uzuldum beceripte fot. koyamadim
    28 adet mirmir yakalasik 9kg. cekti.

11. Suatreis

Suatreis

Silivride mırmır için teke ve kurt iğne olarakta 6-7 no siyah çapraz ve kaşık kurşunu (yassı) yada gezer kurşun (35-50 gr) kullanılması idealdir. Yem temini oradan sağlanabilir. Yılın şu zamanlarında plaj mevkii iyice sığlaştığından ve kalabalık olacağından dolayı altınorak mevkiine (silivri nin 3-5 km.batısı) gidilmesi daha verimlidir.

Teke bulunabilecek yerler, sabah erken saatte yada hava karardıktan sonra liman içi sandalların arası ve limanın batısındaki kumsala kadar olan sahil şerididir.

Kurt bulmak için 32 köprü denilen tarihi köprünün altındaki dere yatağının çamurlu kenarları ile suyun birleştiği yerin küreklenmesi gerekir. Ayrıca yanlızca istavritle de mırmır tutmuşluğum vardır. Kısacası ne bulsa yergillerden olan bu balık mera alışkanlığı ağır bassada yem konusunda sorun çıkarmaz. Yanınıza almanız gereken malzeme listesini tam olarak vereceğim ancak önce kullandığım iğnenin kalite numarasını öğrenmem gerekiyor (paketi atarsan olacağı budur). Kaşık kurşununu soran illede olucaktır, kısaca kaşığın içine dökerek yapılır ve matkapla bir delik açılır. Tam tarifini daha sonra vereceğim ondan önce tecrübeniz yok ise sakın kurşun dökmeye falan kalkışmayın canınız yanar, çok fena cıss olur, üzmeyin beni...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Temmuz 2007
  12. simendifer

simendifer Sennur

Kullanılan iğne Mustad Chemically sharpened ref. 496 No. 7 classic round arkadaşlar. Unutmadan bunu da yazayım.

13. cawboy

cawboy

Favori Kamış:
    hersey var
    En İyi Avı:
    1.755 gr sargos
    benim kullandiim igneler mustad N 1144 siyah 3-6 no arasi ve Japon GAMAGATSU firmasinin uretigi 1070B MIRMIR icin en ideal olanlar:)

14. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    olunca ilk size söylicem:)
    arkadaslar silivride balık tutmak için guzel sakın bı mera varmı yardımcı olursanız sevinirim :)

15. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    biz daha c.tesi akşamı oradaydık neden gelmedinizki hem öğrenirdiniz hemde tanışırdık:confused:

16. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    vallahi abi ben cumartesi istanbul dısındaydım o yuzden haberım yok keske burda olsaydımda gelebılseydım ve sızlerle tanıssaydım guzel olurdu :)

17. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    silivriyi geçtikken sonra kınalı mevki var orayıda geç gümüşyaka ya gelmeden önce ışıklar var oradan sol tarafa sahile inen yol var oradan içeri gir bütün sahil boyunca mırmır ispari tutma şansın oldukça fazla. bereketli avlar

18. gokhan_27

gokhan_27 gokhan

En İyi Avı:
    halit abi ben otobusle gelıcem aracım yok yani herhalde otobuslede ulasabılırım oraya demi abi bu arada bana takım olarak ne onerırsın bıde orada yem bulabılırmıyım abi :)

19. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    gökhan otobüsle geleceksen gümüşyakaya gelmeden solda bir otel var ismini şimde hatırlamıyorum. onun önünde in karşıya geç ama geçerken çok dikkatli ol malum trafik oluyor. o otelin önünde bir iskele var oradan avlanabilirsin. yem konusuna gelince su ile kumun birleştiği yerleri kürek yardımı ile eşelersen kum kurtu ve cikcik denilen küçük kum midyelerinden temin edebilirsin. takım olarakta 2'li dip oltası işini görecektir. diğer önemli bir konuda atış mesafesi balık bu sne biraz açıkta 125 gr kurşun kullanmalısın. istersen fotoğraflar bölümüne bir göz at bu hafta sonu yakaladıklarımı ve takım detaylarını bulabilirsin.

20. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Gokhan kardeşim merhaba
    Ulaşım için :
    * Yenibosna ~ Silivri otobuslerine bin,
    * Silivri son durak da in
    * Gideceğin yerin minibuslerine bin
    * Oranın Sahiline devam et

İğne olarak markası şart olmamakla beraber Mustad 496 - 7 numara işini görecektir.

Yada ESABI nin dediği gibi Bizlere katılabilirsin.

Son düzenleme: 11 Temmuz 2007