kızılırmakta Sazan

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında avanospasa tarafından paylaşıldı.

1. FURKAN

FURKAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    4kg sazan
    iyi

iyi tutmuşsun:) :p ;) :mad:

2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Neden tatlısu kefali de başka balık değil, açıklarsanız biz de öğrenebiliriz...
    Özellikle bir konu tartışılırken uzun uzun resimlerle anlatım yapan arkadaşlara saygının gereği aksi bir iddiada bulunurken az açıklayıcı olursak daha yararlı olur kanısındayım.
    Yada ben size sorayım:
    1- Tatlısu kefalinin sırtından karnına kaç pul sırası vardı?
    2- Erkek ve dişi bireyler arsında bariz farklılıkları varmıdır?
    3- Yüzgeçleri saydamdan farklı renkte olabilir mi?
    4- Bıyık bulunurmu, bulunursa kaç çift?
    5- Ağız şekli nasıldır? (üste, alta yada öne mi açılır?, büyükmüdür küçükmüdür?)

3. CHALGICI

CHALGICI

Favori Kamış:
    GENELDE ZİLLİ DİP,MAKARALI
    En İyi Avı:
    14 KG YAYIN..TABİKİ K.IRMAK VE 1,5 KİLO TURNA,4,5 KG.SAZAN
    sevgili hemşerim,öncelikle avını kutlarım.daha sonra beni mazur gör ammaaaa,bu balık sazan değil.bende gülşehir liyim,çocukluğum bubnlara geçti benim.biz o yörede ona KÖR diyoruz.ama asıl adı,tatlı su kefali...bunu belirtmek istedim,sevgiler...

4. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta

Bu resimlerdeki balıklar kesinlikle sazan da değil, tatlısu kefali de değil. Bence arkadaşlar doğrusunu söylemişler: Bu balıklar Siraz balığı. Lütfen yöresel isimlerle gerçek isimleri karıştırmayalım. Bazı yörelerde bu balıklara sazan veya tatlısu kefali deniliyorsa, tamamen karıştırılıyor demektir. Siraz balığına değişik yörelerde değişik isimler verildiğini biliyoruz. Ama doğru olan isim Siraz'dır. Latincesi Capoeta'dır. Sularımızda capoeta'nın değişik türleri mevcut olup kanımca resimde görünen balıklar da iki farklı türdür. İri ve açık renkli olan ile daha küçük ve altuni renkli olan, capoetanın iki farklı türüdür, diye düşünüyorum. Ayrıca tatlısu kefalini oltayla yakalamak zor değil, bilakis daha kolaydır. Siraz balığını oltayla yakalamak daha zordur.

5. kizilirmak

kizilirmak

kardes ellerine saglik.Ama bu baliklar sazan deil tatli su kefali kizilirmakta bolca bulunur.
    insallah bi dahaki sefere sazan tutarsin.

6. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    sarı balık

bu balığın kızılırmaktaki yöresel adı sarı sazan veya sarı balıktır. tabi ne sazandır nede kefaldir ayrıca buna benzeyen bıyıklı birde bekir vardır onada in balığı derler.

7. sillurace

sillurace Ruşen

Favori Kamış:
    Cormoran Bull Fighter 2.10
    Favori Makine:
    Okuma Avenger AV30
    En İyi Avı:
    Yayın (8 kg)
  8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bu tartışma içinden çıkılmaz bir hal almış.

9. jaws43

jaws43 ömer

Favori Kamış:
    :) frig oltası
    Favori Makine:
    :) frig oltsı
    En İyi Avı:
    merzifon aynal avı 5.5 kg
    arkadaşlar bu balığın ismi sarı balıktır oltaya gelmeyen bi balıktır oltayı iyi tanır oldukça kılçıklı bi yapıya sahiptir ve bulunduğu ortamı kurutan cintendir senelerdir kadife ve aynalı sazan tuttuğumuz bi baraja bunlardan bulaştı 3 senedir balık kalmadı sanırım diğer balıkların yumurtalarını yiyorlar bunlardan tutmadım ama tutanı gördüm daa önceleri küspeli oltlara sıklıkla takılırlardı sirkülerin değişmesiyle hiç denemedim ancak hala tutanlar çok trıvırı denen alete de sıklıkla girdiğini biliyorum ben de bu barajdan bu balığı nasıl temizleriz diye düşünürken denk geldim konuya gerçekten çabuk üreyen çebuk büyüyen ve koloniler halinde gezen bi balık kıyıya suyun üstüne çıkarlar sürü halinde bir de yumurtlayan balıklara rahat vermezler

10. ertan_06

ertan_06

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    7 kg aynalı sazan, 68 cm turna
    ben yıllardır tutuyorum bunu kızılırmakta biz düz sazan diyoruz ama sarı balık, karnı kara, çay balığıda denilebiliyor. 2-2.5 kg gelenlerini gördüm ama siz emin olun kefal değil kızılırmakta bide bunun çillileri çıkar onada yöresine göre bekir, dargın, çello, çilo gibi isimleri vardır çok kılçıklıdır ikiside karnı kara denmesinin sebebi ise karnını yardığınızda siyah bir zar çıkar..

11. ertan_06

ertan_06

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    7 kg aynalı sazan, 68 cm turna
    kardeş bu balık sazana zarar vermez benim bildiğim kadarıyla nede yumurta yer senin aynalıları ağcılar bitirmesin sakın:confused:

12. ekinox

ekinox özgür

Favori Kamış:
    ef&fe adventure
    Favori Makine:
    ryobi-6000
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 8.5 kg
    güzel bir av olmuş tebrikler.ben aslen sivaslıyım sivas kızılırmakta yerli balıktır ve ismine göğ balık denir.kılçıklıdır lezzet olarakta kış ayı harici tat bulamazsınız ve biraz pistir.genelde balçık ve yosun yer nerde pis biyer varsa orada akşama kadar yüzlerce yakalarsınız hemde daha büyüklerini

13. RobY

RobY ilhami Şirin

bizim buralarda da tatlı su kefali, çaycı gibi isimlerle anılır...
    tutanı tebrik ederim... Kışın hamsi ile çok tutuluyor..

14. kötübalıkcı

kötübalıkcı Nevzat TANRIKULU

Favori Kamış:
    starmax length:2.40m sections:6 casting weıght:40-80 g
    Favori Makine:
    Albacore-JP 1000
    En İyi Avı:
    4.65 kilo 65cm tatlısu kefali -- 2,5kg aynalı sazan
    güzel av olmuş tebrikler bizim oralarda sarı balık veya sarı kanat diyorlar ama bende tam bilmiyorum bildiğim tek şey bu balık yemi pek sevmez.mhakan başar arkadaşıma katılıyorum bu balık türü için hangi malzeme ve olta takımını kullandığını belirtirsen bu konuda hepimiz aydınlanmış oluruz

15. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Kefal sazan karışımı bir balığa benziyor. Ben rizede sazan avlarken derenin sazanlarıda böyle ince uzun oluyordu. Sazanın yaşadığı yere göre (göl, baraj, nehir , dere) şekil aldığını düşünüyorum. GElçi bu resimdekiler sazan deil ama beinm ikizderede tuttuğum sazanalrda aynı böyle ince uzun oluyordu.

16. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras

Teşekkürler Yakup hocam...

17. okyar5

okyar5 okyar kahraman

Favori Kamış:
    D.A.M ve Remixon kamış
    En İyi Avı:
    120 cm yayın ve 45 cm dağ alabalığı
    Tatlısularda oltayla en çok yakalanan balıkların başında tatlısu klefali gelir..
    Sanırım yanlış düşünüyorsunuz..

18. ekinox

ekinox özgür

Favori Kamış:
    ef&fe adventure
    Favori Makine:
    ryobi-6000
    En İyi Avı:
    aynalı sazan 8.5 kg
    arkadaşlar bu balık pisliği çok sever yani ırmaklarda nerede bir pis su aktığını görürseniz orada bol miktarda bulunur.hamura çok geliyo göllerde bu balık hani göllere akarsu karışıyosa ordan giriyo.ırmakta ise bahar ayında solucana çok geliyo diğer zamanlarda çok zor gelir yeme.ben kendim şahit oldum tarttılar 5.128gr geldi okadar büyümüştü anlayacağınız daha büyüğü varmıdır bilmem.yakalandığı yer ise sivas-şarkışla-ortaköy mevkii sanırsam yıl 1999 civarı

19. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    tatlı su kefali bunlar yenmez ve lezzetli bir balık değildir bulunduğu tüm sularda yaşayabilirler.

sazanların tüm türlerine baktığın zaman sırtlarında kambur görürsün

20. yplt

yplt Yalçın POLAT

Favori Kamış:
    .....
    Favori Makine:
    .....
    arkadaşlar bende şarkışlalıyım tatlı su kefalini iyi tanırım bu balıkların kafa yapısıyla benim tutuğum balıklar arasında hiçbir benzerlik yok ne olduklarını bilemem ama tatlı su kefali olmadıklarını rahatlıkla söyleyebilirim