Kösteklerin Bedene Sarılması

Konu, 'Takım Çantası' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bunu, kurşunu ve takımı bağlamak için kullanıyoruz. Böylece kurşun, çekerken dönüp bedenin burulmasına ve kösteklerin dolanmasına yol açmıyor pek. Pratikte, kurşunun dibinde olacağı için, ürkütse bile ehemmiyeti olmaz. Bundan ürken kurşundan filan daha çok ürker..

Dedik ya, bir şeyi düzeltirken, bir şeyi bozuyorsunuz.

2. bence boşa kafa patlatıyorsunuz.
    hedefimiz istavrit ve benzeri balıksa, 10 iğneli çaparinin tanesi 35 kuruş. balığa çıkan adam 8-10 tane bulundurur yanında. gün gelir 1 çapariyle avı bitirdiğimi bilirim. bitmezse açarsın yeni çapariyi olur biter.

hedefimiz büyük balıksa ve kalın beden ve köstek kullanacaksak, 1 kulaç beden ve ortalama 25-30 santim 2 veya 3 kösyeğin maliyeti de 10 kuruşu geçmez. yaparsın yedeğini, koyarsın balık çantana. baktın çok gam yaptı. değiştirirsin olur biter.

neyi tartışıyorsunuz anlamadım ben...

:D :D :D

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    En güzelini smena söyledi.. Ama bir hesap yapayım.

Bir 3'lü takıma 3 m. beden 0.30 FC misina. 50 m'si 16 YTL. 3 m'si eder 96 kuruş. Üç tane köstek, 1 m etse, etti 1.25 YTL. Bu durumda, bitti diye atmak biraz üzüyor insanı. Asıl üzen, bunu yapmak için o kadar uğraşıyor olmak, misina almak için bir sürü yol tepiyor olmak vs. Bu halde, bir takımı ne kadar çok kullanırsak, o kadar mutlu oluyoruz netekim.

Mesele, hazır alınan çaparilerin vs. pek fazla netice vermemesi. Daha önemlisi bizi kesmemesi. Balık tutmanın en zevkli tarafı, aslında oturup takımını filan düzmek. Şöyle keyfince simini, tüyünü, kösteğini filan hazırlamak. Böyle olunca, takımın değeri pek ölçülebilir olmuyor. Üstelik, bedava olsa bile, dolaşıp keyfe keder veren bir takımla neden uğraşalım? Zaten, balığa gitmek, aslında keyif meselesi değil mi sadece?

Haa, ben genelde bunu pek sorun etmem, çünkü, dolaşan köstekler değil, kopan köstekler dert olmuştur hep başıma. Laf aramızda, misina ayıklamayı seven başkası var mıdır, onu da bilmem. Sağımda solumda karışan takımları ayıklamak severek yaptığım faaliyetlerdendir netekim..

4. deep ocean

deep ocean

Favori Kamış:
    SURF Kamış
    En İyi Avı:
    kefal : 1,100 gr. Eşkine: 1 kg.
    Arkadaşlar bende bu konuda bir yöntem biliyordum ama inanın yöntemi gösteren abi işyerinde bereber çalışıyordum emekli oldu kendisi.
    geldiğinde mutlaka öğreneceğim..

Yöntem basit gibiydi İKİ KAT MİSİNAYI BİRBİRİNE DOLAYARAK BİR KÖSTEK YAPIYORSUNUZ SONRA BEDENE BAĞLIYORSUNUZ. inanın nerdeyse 90 derece duruyordu..

işinize yararsa öğrenirim.

5. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Doğru, bu genelde izmarit çaparisi için yapılır .
    Fakat,ince takım isteyenlere uymayabilir.

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Benzer bir yol, mercan takımlarında uygulanır. Şurada bahsetmiştim, biraz yukarılarda kaldı:

http://www.balikavi.net/forum/showpost.php?p=35882&postcount=30

İki veya üç kat misina örülür. Böylece sert bir şey olur. Bir ucu uzatılır veya bir misina bağlanır. Bu köstek olarak kullanılır. Diğer ucu bedene bağlanır. Böylece, köstek bedenden uzakta olur. İzmarit için hit süresini kısaltır. Mercanda, hit almanızı sağlar. Böyle yapmazsanız, izmarti gene vurur ama genelde biraz tedirgin durur, bir süre kolaçan eder yemi vs. Mercan ise, pek yüz vermez bunlara..

Yani bu çözüm karışma sorunundan ziyade balığı ürkütmekle alakalıdır.

http://www.bilgehansarp.net/fishing/images/ormekostek.gif

Buradan bir örnek görebilirsiniz..

7. Matchbox

Matchbox

Kösteği kısa tuttum...
    Bedende 0.24 (suffix), kösteklerde 0,29(yozuri) görünmez misina kullandım.
    Çok iyi verim aldım...:)

8. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    sayfalar dolusu yazılar

değerli üyeler ben bu sorunu içi delik t ler satılıyor ank.olanlar bilir maltepe pazarını.hem dip oltasında hemde ketezede müthiş iş yapıyor özellikle 80 metreden mercan çekerken çok kolay oluyor..ondan alırsanız herşey biter.bu t ler kısa ve nikelajlı balıkta kaçmıyor üstelıik boyuda tplam 1.5- 2 cm kadar.sayfalar dolusu neden yazdığınızı hala anlamadım.

9. balıkçıl

balıkçıl

ben dolaşmanın en önemli sebebinin köstek bağlamanın tarzından olduğunu düşünüyorum.bazı takımlarda dikkat ediyorum kullanılmamış takım ama köstekler bedenle baya sıkı fıkı.aradım ama köstek bağlamanın çok fazla çeşidini bulamadım.en düzgün hangi şekilde bağlanırsa durur pek bilmiyorum.tecrübeli arkadaşlardan bilgi istirham ediyorum.

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Cehaletimi mazur görün dostlar,
    keteze nedir, bu kelimeye birkaç defa rastladım.:(

11. Reis baba, bende merak ettim ve internette küçük bir araştırma yaptığımda
    Keteze :
    Balıkları avlamak için kullanılan bir çeşit olta şekline olup, 3 veya daha fazla iğneli olta olup, 0.25 - 0.40 arasi misina, fırdöndü ve 10 ile 20 gr. arası kurşun kullanılan düzenek olduğunu bulabildim.

12. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Bu konuda forumdaki üyeler üstadlar bayağı kafa yormuş bende tecrübelerimden bir kaç şey aktarayım istedim.
    Sazan avını genelde kurşun en altta üç saçaklı (köstekli) olta ile yaparız ve bu durum bizim içinde büyük bir sorun. Kendim 3'lü fırdöndü ile yukarıda bahsedilen şekilde oltamı yaptım amma velakin eski usul oltalarıma daha çok balık vururken bu ekstra fırdöndülü oltama pek balık vurmadı. Ben bu üçlü fırdöndünün balığı ürküttüğünü düşünüyorum.
    yukarıdaki çözümlerden en aklıma yatanı şeffaf boncuk kullanmak. Boncukların ana misinadanileri geri gitmemesi için stoper kullanılabilir. Aynı zamanda bunları yapamyacak durumda isek kösteği biraz kalın tutabiliriz.
    Saygılar

13. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    arkadaşlar en son gittiğimde malzeme aldığım balıkçıda bir parça gördüm...

Üzerinde yana doğru fırdöndüsü olan çok ince boru parçaları...

bedeni bu borudan geçirip pense ile boyunun uçlarını hafif kıstırıyorsun sonrada kösteğini ortadaki fırdöndüye bağlıyorsun... bana güzel geldi...

Merak eden olursa resmini koyayım

14. mkucuk

mkucuk

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    500 gr İspari
    Boncuk işine bir pratik çözüm olabilir sıcak ince bir damla silikon olabilir denemedim ama..

15. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Lütfen

Merak ettim resmini eklersen sevnirim

16. tevfikgül

tevfikgül

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    eşkina 350gr
    merhaba

ben kösteğin bedene bağlandığı yere çok küçük bi damla sıcak silikon damlatıyorum. faydalı oluyor

17. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN

belki bu fırdonduler bir çözüm olabilir parlamayan ve siyah ....

18. cutloose

cutloose

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kilo
    selobant ile sarıversek olmaz mı acaba kosteği)))hani 3 cm kadar...

19. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    misina dan çok farkediyor kaliteli bir misina kullanmak da gam oluşmasını azaltıyor oluşsa bile misina da kırılma yapmıyor yine açılıyor...

Not : Kalite derken pahalı olanları kastetmiyorum..

20. direk isim vererek teşhir ediniz lütfennnn;) marka nedır??