Lambuka Av Malzemeleri....

Konu, 'Takım Çantası' kısmında MGB tarafından paylaşıldı.

1. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Sıkma canını

Kurallar olmalı ama akla mantığa uyan uygulanabilir kurallar olmalı yoksa hiçbir kaynak sonsuz değildir. Bunun yanında denetimlerde olmalı yapanın yanına kar kalıyor gibi durumlar isyan ettiriyor haklısın. Çözümlerde olmalı ben yaptım oldu mantığını yıkmak için STK lar oluşturarak ve uygulanabilir çözümleri sunarak bunların KKGM tarafından biz amatör balıkçılara uygun hale getirilmesi için çalışmalıyız arkadaşlar.

Atilla Beşiroğlu

2. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Açıklama

Merhaba Namık Bey

STK: Sivil toplum kuruluşları(dernek,vakıf v.b)
    KKGM: Tarım bakanlığına bağlı koruma kontrol genel müdürlüğü sirkülerleri çıkartmak ve uyğulamakla görevli devlet kuruluşu.

3. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    sağdaki amcayı görünce sen aklıma geldin namık,
    çünkü LAMBUKA 68/2 de serbest olacakmış:D

4. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    yanda sırıtan da damat,,,,,

5. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Yapay ahtapotla

Suna benzer bir yapay yemle tesadufen Lambuka yakalamistim. Zaten gorunce sasip kaldigim bu balikla ilk o zaman tanistim :)[​IMG]

6. Rapala

Rapala

Favori Kamış:
    bi tane d-a-m olta işte
    http://rega.basbakanlik.gov.tr/...6/08/20060824-7.pdf adresinde görüleceği üzere, 37/2 numarali denizlerde ve ic sularda amator amacli su urunleri avciligini duzenleyen sirkulere göre avcılığı iki yıl süre ile yasaktır.
    akyayla uzaktan yakından alakası yoktur, son 15 yıl içinde global ısınma ile akdenizde de yaşam alanı bulmuş tropikal bir türdür. daha önce akdenizde bulunmazdı bu balık. şu an marmara denizinde de normalde ege balığı olan çipura balığına bolca rastlanmaktadır. iklimler değiştikçe balıkların yaşam alanları da değişiyor haliyle.

http://www.fisheries.nsw.gov.au/...er-dolphinfish.jpg adresinde resmini görebilirsiniz.

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Peki bir şey soracağım arkadaşlar. Şimdi bu balığın avcılığı biz amatörler için yeni sirkülerde yasak. Tamam, bunda hemfikiriz.

Peki bu yasak, tuttuğumuz lambukayı suya saldığımız zamanda geçerli değil herhalde. Yani tuttuktan sonra balığı salıverdiğimizde bu yasağı çiğnemiş oluyor muyuz?

Şöyle boyunu, kg sunu ve tabiki yakışıklı bir fotosunu aldıktan sonra.... salarız suya tekrar yaşamına devam eder.

Zaten önemli olan balığın etinde ki lezzet değil, avından alınan lezzet... Haksızmıyım?

8. ozan

ozan Ozan

valla lambukanın boyunu ölçene kadar ölür sonra salsanda yüzemez ölü ölü

9. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    sevgili gökhan ,sen istemesende bir gün kuzu kovalarken gelir oltana lambuka...buna hiç bir yetkilinin yapabileceği birşey yok....sarıl ,öp,kokla,fotoğraf çek sonrada vedalaş....o kadar takım hazırladınız boşa gitmesin....

10. Rapala

Rapala

Favori Kamış:
    bi tane d-a-m olta işte
    tuttuğumuz balığın bi fotosunu alalım tabi ama geri salsak o balık sersemleşiyo.bi süre suyun üstünde duruyo ve aşağı iniyo ama bazen suyun üstünden hiç inmiyo yani ölüyo. o yüzden riskli ama ben lambuka tutsam ne yapıcağımı bende bilmiyorum.

11. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    kurtboğazı barajına ailece piknik amaçlı gitmiştik.baktım orada atçek le turna yakalamaya çalışıyorlar.hemen oltamı hazırlayıp bende katıldım bu furyaya.baktım gelen giden yok.ailemin yanına gittim.uzaktan seyrediyorum milleti.adamın biri yaklaşık 30 cm çekti bir turna.iyi takılmış zoka,beyefendi duymuş olacak ki bir yerlerden,turna ısırır.parçalar elini.
    korkudan eline alamıyo balığı, önce bir iki terlik darbesi,,,,olmadı bastı balığın kafasına ,sardı eline misinayı çekiyor,,,solungaçlarla birlikte çıktı sasi,,,tabiki balık MORT.....
    Niye anlattım bunu şimdi ben ....bak unuttumm....

12. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vallaha benim bildiğim Lambuka, öyle kolay kolay sersemleşecek, ya da ölecek bir balığa hiç benzemiyor. İki dakika boyunca aralıksız çırpınan bir balık, bir iki foto çekene kadar kendinden geçmez sanırım.

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    MGB, anladığım kadarıyla, fellik fellik sağlam misina arayanlardansın :)

Lambuka gibi balıklar varsa, sağlam da olmayan bir misinan varsa, çaren onunla güreş tutmaktır. Bittim, tükendim diyene kadar yorarsın, yoksa alamazsın. Biraz usta olan, ilk vuruşlardan bu bir lambuka (paraya, lüfer vs.) der, ona göre çeker. Eğer misinası inceyse, zaten kalaması filan hazırdır. Kalama balık vurunca açılmaz, takım atmadan ayarlanır.

İnce misina, aslında ekstra bir fayda da sağlar: "Misinanın gayet ince olması şarttır. Sefa erbabı, kullandığı oltanın her an kopma tehlikesine maruz kalmasını tercih eder, böylece bedii helecana ilaveten bu yüzden de bir helecan duyar."***

İşte bu "helecanı" yaşamak isteyen ustalara öyle lambuka gibi kavgacı bir balık vurunca, livara girene kadar uslu durmasını sağlayacak kadar yormadan edemezlerdi. Mesele, biraz daha balık değil, biraz daha sefa olunca, elbette makul olanda bu olurdu. Bu ustalardan kim kaldı bilmiyorum. İşte o ustalardan birinin tutup eline aldığı/alacağı lambuka, kaderine razı, yüzgecini açacak dermanı kalmamış bu yüzdende kısa sürede ölecek olan lambuka olur.

==============
    *** Osmanlının son balıkçılarından birinden, adını hatırlamıyorum şimdi :(

14. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Anlatım ve uslub gercekten bana cok keyif verdi... Teşekkür ederim.
    O anlattıgınız üstad-ı balıkcılara gelince, biz henuz o asamaya gelmek için sanırım bir fırın ekmek yememiz lazım. Oltanın ucunda 4-5 kgluk bir lambuka oldugunu bilecegim ve elimde 0.20 misina olacak, o kafa atıslarına dayanacak. Yok ustad simdilik kalsın, ben o balığı kacırma heyacanını henüz yasayacak durumda değilim...

Ama neden olmasın tabi, belli bir doygunluktan sonra da insan farklı ''helecanlar'' arayacaktır degil mi... Kim bilir belki gunun birinde bizde o anlatılan balıkcılar gibi yapacagız ama henüz değil....

15. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Avi yasak olan bir baligin ,avlama yöntemlerinin bu denli göz önünde olmasini dogru bulmuyorum. Birileri yasak masak dinlemez avlarlar valla. :rolleyes:

16. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ercan bu konu yaklaşık 3 ay önce açıldı... Tabi o zamanlar lambuka yasak değildi. Konu açıldıktan bir hafta sonra felan yeni sirküler yayınlandı.

Yasak diye hemen kapatalım o zaman bu açılan konuyu. Sence var mı böyle birşey? Burada yazılanlardan etkilenip kaç insan acaba lambuka avına gitti çok merak ediyorum.

Birileri yasak masak dinlemez avlarlar dediğimiz insanlar zaten hali hazırda avlayanlar, ve onların fikirlerini de maalesef ne yeni sirküler, ne de yasaklar değiştiremiyor. Formda bilgi paylaşımı yapan bizler ise aklı başında, duyarlı, bilinçli avcılarız. Burada ki bir kaç satır yazıya bakıpta kimsenin lambuka avlamalıyım diyeceğini sanmıyorum.

Hem artık çok kaygılanmana gerek yok, Eylül'den sonra lambuka bulmak samanlıkta iğne bulmaya benzer. Yani o birileri dediğin bulabiliyorlarsa buyursunlar avlasınlar.

Bir daha ki lambuka mevsimine yaklaşık 10 ay var. Bu sürede de çoğu bilgiler gibi burada yazılanlarda unutulmaya yüz tutar gider... O yüzden sen fazla canını sıkma.

17. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Bende farkindayim ne zaman acildiginin.
    Lambuka avi serbest oldugunda konu yine gündeme gelir merak etme.

18. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    İki sene sonra mı? :confused:

19. Matchbox

Matchbox

Gökhan,
    Şu yapay ahtapotlar orta su balıkları (Akya,Lambuka) avında işe yarayabilirmi?:confused:

Teşekkürler,

Son düzenleme: 6 Ekim 2006
  20. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Vallaha Serkan denemek lazım,
    Ben daha önce hiç ahtapot kullanmadım o yüzden deneyimim yok.
    Ancak bu konuda Namık daha tecrübeli bayağı bir ahtapotla haşır neşir olmuştu o.

Son düzenleme: 6 Ekim 2006