levrek avı teknikleri (canlı yem, silikon, sahte yem vs. ile avcılığı)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında ist balıkcısı tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Merhabalar sayın çelen,

Resimde en az 1.5 metre olarak belirtmiştim fırdöndü ile kanca arasındaki uzunluk farkını, ancak siz bunu minimum olarak 1 metrede yapabilirsiniz, sorun olmaz.. burdaki amaç kefalin su içinde rahatça dolaşabilmesini sağlamak, o nedenle uzunluk farkı nekadar olursa okadar iyi.. ama çokta uzun yapmayın, oltayı atarken zorlanabilirsiniz.

Bu takımda 10 cm den daha ufak kefaller kullanmayı düşünürseniz, beden kalınlığını 0.45mm ve iğne boyunu 2-3 numara daha küçültün, çünkü kalın misina yavru kefalin suda hareket etmesine engel olacaktır, aynı şey iğne içinde geçerli olacağından ufaltmakta fayda var..

umarım faydalı olmuştur, bereketli avlar.. şansınız açık olsun.

2. Ethem

Ethem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    10.6 kg aynali sazan
    merhaba arkadaslar,

canli balik icin gerek yoktur ben genelde levrek icin yapay balik kulaniyorum, gun batimina 1-2 saat kala iskele civarlari, liman agizlari, dalgakiran civarlari at-cek yaparsan kesin levrek yakalarsin.

at-cek icin kulanabileceyiniz yapay baliklar.

Son düzenleme: 15 Haziran 2006
  3. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    10-15 gün önce canlı yem ile levrek aldım.(1100 gr.) bir tane de 3-4 kg. arası levrek oltayı koparttı misinam siglon sestar 0,375 mm 11,2 kg. çekerliydi.
    siz bakmayın 3-4 kg. olduğuna çırpınışları 7-8 kg. levrek kadar güçlü çünkü bu mevsimde levrek ince uzun olur 1100 gr.lık levrek 48 cm. geliyor 3-4 kg. arası 65cm. civarında oluyor. Bende bütün kamış makaralarına ip misina sardım artık birdaha inşallah 3-4 kg.lık levrek gelir.

4. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx

sağol bende özledim sizlerle vakit geçirmeyi ama vatani görev beklemez denetlemeler vardı onun için pek vakit bulamadım
    yakaladığına çok sevindim ama sana tavsiyem ipi boşuna sarmışsın sadece beden olarak kullan çok çabuk karışıyor vede o ipin hiç esneme payı olmadığı için bu sseferde iğneler açlıyo tavsiye etmem ama yinede sen bilirsin

5. arm59

arm59

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Bydd35 kardeş zaten canlı yeme atınca kalamayı açık bırakıyorum sadece tasmalarken belki balığın ağzını yırtma gibi durum olabilir ama levrek canlı yemi yutmuş oluyor midesinden çıkıyor iğne bunun için ip misinadan memnunum karışma durumu at-çek yapmadığım için olmuyor .
    Yalnızca misina sinking(batan) cinsi olmadığı için yüzüyor bir yüzmesinden rahatsızım.

6. celen.mustaf

celen.mustaf

Favori Kamış:
    kamış el oltası
    En İyi Avı:
    akya+çipura,1400,1100gr
    teşekkürler balıkçı

7. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben canlı yele denedim caddebostandan ama hiçbirşey gelmedi. Sanırım yemimde kabahat vardı. Canlı istavrit taktım, sabah erken bir saatti, lodosta vardı ama nedense o kadar beklememe rağmen hiçbirşey olmadı yalnız son anda biz toplanırken misina gider gibi oldu tasma attığımda balık yoktu iğnelerde(balığı sırttan çift iğneyle taktım). Sizce bu levrek midir??

8. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx
    merhabalar

arkadaşım bana bu sahteyemleri nereden bulabileceğimi konuunda yardımcı olabilirmisin ben İzmir'de oturuyorum ama şuna askerdeyim
    yardımcı olursan sevinirim
    teşekkürler

9. bydd35

bydd35

Favori Kamış:
    özel ve güzel oltalar
    En İyi Avı:
    xxxxxxx

arkadaşım burdan sana balık bu şu denmez
    birdaha kine yaka çek balık bizde sevinelim sende

10. Suatreis

Suatreis

gerçekten ince sağlam misina için albastar natura öneriyorum. bide şöyle bi mesele var mesafe 30-40 mt olduğundan net görünmüyor suyun dışına fırlayıpta şlaaaap diye düşen bide bunu arka arkaya 3-4 defa yapan oldukça okkalı bi balık kefal midir yoksa levrek te böyle sportif aktivitelerde bulunurmu. Niye böyle yapıyo bu, yoksa bişeymi ima ediyor...

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Su yüzeyiyle 45 derecelik açı yapacak şekilde dışarı fırlayıp,Ulaştığı son noktadan taş gibi denize düşen kefaldır.
    Bu hareketi peşpeşe yapabilir.
    Niye yaptığına gelince, çok uyanık balık ya bak ben buradayım, sıkıysa gel de yakala ;) diyor herhalde.
    Levrek savurur.Levreğin atlamasına savurma tabir edilir.Yüzeydeki bir yemi kapmak için atlar.
    Kefal gibi keyif için atlayan levrek görmedim.

12. arm59

arm59

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    biraz sabırlı olmalısın artı canlı yem gece randıman verir. istavrit takman birşeyi değiştirmez levrek herşeyi yer. Canlı yemi kuyruğundan tek iğne mustad 1/0 veya 2/0 no iğneye tak, misinanın biraz gitmesi büyük ihtimalle canlı yemin ölmüş ve yengeçler götürürken tasmalamışsın.

13. Ethem

Ethem

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    10.6 kg aynali sazan

Merhaba bydd35, yardimci olmak isterdim ama ben Hollanda'dan katiliyorum, bu sahte baliklar TR'de nerede satilir bende bilmek isterdim? eminimki diger arkadaslar daha iyi bilirler.

14. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    bütün balıkçılar satar

avrupada ne kadar av malzemesi varsa türkiyede var merak etmeyin ben geçen malzeme aldığım yerde suni teke bile gördüm. Hele ki istanbulda rahat bulursunuz.

15. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Merhabalar
    Levrek ile ilgili birşey soracagim icin bende burada yazmak istedim. Bodrum taraflaridan kıyıdan at çek ile levrek avlayabilir miyim? evet avlayabilirsem resmini ekledigim yapay yem uygun mudur sizce ?

16. celen.mustaf

celen.mustaf

Favori Kamış:
    kamış el oltası
    En İyi Avı:
    akya+çipura,1400,1100gr
    Hinzir Levrek

Selam balıkçı dakika bir gol bir, levrek dörtyüz gram, yer gümüldür bunların babaları nerde yaşar acaba yardımların için teşekkürler rasgelsin

17. balikci

balikci

Sevgili Emin Ali,

Kıyıdan at-çek ile avlayabilirsin tabiki, ancak resimde gösterdiğin hangi model/marka belirtmemişsin?

Levrek için kıyıdan tavsiyem;

rapala => popper ve magnum serisi. Renkler: sırtı mavi veya yeşil, karın bölgesi gümüş.

yo-zuri => pin's minnow serisi. Renkler: Aynı.

Bu renklere uygun hava şartı ise açık ve berrak sudur.

Aslında bu konuyu başka bir bölümde tartıştığımızı hatırlıyorum daha önce arkadaşlarla, bi göz gezdirmenide öneririm.

18. balikci

balikci

Mustafa abi, sonuç alabildiğine çok sevindim öncelikle. Ben teşekkür ederim.

Babaları fazla uzaklarda aramaya gerek yok ;) Bırakma takımıyla aynı bölgede devam edin ama bu sefer kefallerin en çok yoğunlaştığı bölgelere doğru oltayı atın, iri bir levrek sürünün içine girdiğinde sizin bırakmayı görsün mutlaka.

Akşam üstü saat 15:30'dan sonra ve sabah 7:00 - 11:00 arası en iyi verim alabileceğin zamanlardır, kefaller nerde.. levrek hep orda. ;)

Rast gele.

19. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Benim balik pelican marka renkler dediginize yakın sırtı mavi göğsü beyaz.
    Teşekkurler

20. balikci

balikci

Ozaman çok iyi, pelican'ın modellerini görmediğimden yorum yapamayacağım, ancak resimden anladığım kadarıyla rapala popper'a karşılık gelen bir model almışsın yada tavsiye etmişler sana.

Denize attığında batmıyorsa, su üstünde kalıyorsa mükemmel.