Lüfer mantarı - 1 (az akıntılı sular için)..

Konu, 'Mantarlar' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Üstadım senle değil kapışmamız. Senle gideriz, bugün sen geçersin bir balıkla, yarın ben geçerim iki balıkla. Yenişemeyiz.

Aret kıyıcı, kıyıdan avda kullandığı takım taklavatı da biliyorum zaten. Senide kullandığın malzemeyi biliyorum. O takımlar ne kadar iş yapar bunuda biliyorum. O yüzden aret'in hiç şansı yok, bunu da biliyorum.

Bu milletin bilmediği ve anlamamakta ısrar ettiği şey, sanki bu bilinen şeyleri, bu milletin kullandığı takımları biz hiç bilmiyoruz, hiç görmedikte, bir yerimizden takım uyduruyoruz. Bunlaırn iş yapmadığını gördük, daha iyi iş yapacak takımları o yüzden aradık, bulduk. Paramız, vaktimiz batmıyordu bir tarafımıza.

2. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Dikkatini çekerim Arette tekneye döndü......

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Dönsün, hiç önemi yok. Bu elemanlara bir türlü anlatamadık. Bunlar bizi klavyede oturup ahkam kesen bir tip sanıyor. Daha dün akşam teknedeydim ben, bir tiyo aldık, yakın bir yerde lüfer girmiş diye, gidip avantamızı alıp geldik.

Haftanın kafadan 4 günü denizde olan, ama tekne, ama kıyı, balık tutan birine gidip, senin pratiğin yok diyen bir adam karşımızdaki. Bu kadar at gözlüklü olunca, bir şey beceremez bu, hiç şansı yok.

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Tamam abi madem hodri meydan çektin artık sahada konuşalım. Tak kafana gece lambanı gel Karagöz avına. Gece kayaların üzerinde tinercilerin, kedi gibi farelerin cirit attığı yerden korkarım diyorsan gel Boğaz'a gece yemlisine. Şezlongun çayın, kahven, yemlik istavritin de benden. Gece vaktim yok diyorsan gel bir cumartesi gündüz atalım sahtemizi, çaparimizi Boğaz'a, görelim senin takımlarının ne kadar farklı olduğunu.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Neyse üstadım. Şu ara kafam başka işte. Uzun olta gibi, büyük yemlerde iğneler vs. ağırlık yapıyor. bu da yemin aksiyonunu çok engelliyor. bunu çözecek bir formül bulmam lazım, buna taktım kafayı. Takımın aksamının, yani iğneler vs. yüzmesini sağlar, ağırlığını azaltırsak, acaba iş görür mü?

Dün balsa ile denedim. aksiyon düzeldi gibi, ama lüfer geldi, burası sirk, bu takımı yapanda soytarı herhalde diye düşündü sanırım ve balsayı dört parça edip geri yolladı. Güzelim iğnemi de alıp gitti aynen dudağında piercing niyetine.

Bugün başak bir formül deneyeyim diyorum bakalım.

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Sakin olun yahu neyin kavgasini yapiyorsunuz.
    Dün Serdar abi bu resimler de bi tarafiniza gibi yamuk bir cümle kurmasaydi bu kavga çikmayacakti.
    Serdar abi, tamam bilgilisin, deniyor, gelistiriyor, ögretmeye çalisiyorsunda bazen cidden kirici oluyorsun. Insanlari yayinladiklari raporlardan ötürü hakir görmek kimsenin olmadigi gibi seninde hakkin degil. Bu yastan sonra uslubunu düzeltmen üzerine ikaz etmek haddimize degil lakin insanlari tam tanimadan haklarinda yorum yapman dogru olmuyor.

7. onokbey

onokbey Metin

Favori Kamış:
    Shimano Nexave AX TE SURF GT 420
    Favori Makine:
    Shimano Titanos XSA 5500
    En İyi Avı:
    Henüz yakalayamadım
    6 yılda 8 mesaj.
    Anadolu'da Turna, Sazan ve Yayın peşinde koşmaktan deniz balıkçılığına
    pek fırsat bulamadım. O nedenle Ankara ve Eskişehir'de Sportif
    Sazan Balıkçılığı gibi derneklere resmi üye olarak yakala Bırak ve sürdürebilir balıkçılık adına nacizhane katkılar yapmaya çalıştım ve halen de devam ediyorum. Tayin dolayısıyla 1 yıldır Çanakkale'deyim. 2 ay öncede emekli oldum. Şimdi ise deniz balıkçılığına uygun takımları araştırıyor ve elimden geldiğince kendim yapmaya çalışıyorum.
    Bu konuda her türlü bilgiyi araştırıyor ve doğru neyse onu bulmaya çabalıyorum.
    Burdaki ustaların bu konuda önerileri ve yardımları olursa çok mutlu olurum.
    Balıkavı.net'in eski bir üyesi olduğum için deniz balıkçılığını daha iyi öğrenebilmek
    adına burda aktif olmaya karar verdim. Bu sitelerin amacıda bu değilmidir zaten. Dolayısıyla burada bundan böyle mesaj sayım arkadaşlarımın uyum ve ahengini bozmayacak, agresif ve sinirli olmayacak, alınganlık göstermeyerek tam tersine saygı ve sevgi çerçevesinde ancak "bana ve mevuatlara göre" yanlış bulduğum konularda da eleştiride de bulunacak bir bir şekilde artacaktır.

8. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Bu rapala arkası yemli takımlar zaten başka ne için geliştirilmiş?

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=29603

9. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Çelik teli iğneye lehimlemek

Çelik teli bildiğiniz havya ile iğneye lehimlesek tutarmı yada daha kolay bir yolu var mı ?

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Tutar. tutmazsa şöyle bir yolu var. Biraz tuz ruhu alınır, içine çinko atılır. Çinko eski pillerden kolayca bulunur. Köpürür filan ama, sonuçta elinde ZnCl2 olur ki, güçlü bir asittir. İğneyi ve teli bununla temizleyip lehimleyince gayet güzel tutar lehim.

Bu bilinen bir takımdır:

Ama verimsiz bir takımdır, balık pek tercih etmez böylesini.

En optimum çözüm, rezistans teli.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İğne ağır oluyor, yemi çekiyor, kasıyor. Çok değil ama oluyor bu. Eğer iğne ve tel vs. kısmı daha hafifletebilirsek, bu sorunu yok edebiliriz.

12. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    İşte burdada en önemli ayrıntı yem takma sanatı devreye giriyor üstad yemi takmayı nasıl anlatayım ya hay allahım nasıl izah edecezki......

İğnenin boyundan öteye işaretledik ya yemi. hemen 4-5 mm dışından takmak gerekki yem büzülmesin darlanmasın dik kamçı gidi dursun dıye tek iğnedede çifttede boyle olmalı

13. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde

rezistans teli hem daha ucuz hem çeşidi bol,
    kalınlığı ne olmalı ?

14. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kıyı avlarında da tecrübesi olmayanlar hırsızı istavritin denk geldiği yerine sokuyorlar bu durumda takılan iğne geriye sarkıyor. Yemi biraz yukarı çekip iğnenin ucuyla dibi arasındaki mesafe kadar aşağıya batırmak lazım ki, iğnenin ucu girdikten sonra yem aşağı kaysın ve iğnenin dibine oturduğu zaman dümdüz kalsın.

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Aynen hatta Bir gece Bakırköyde balık tutan arkadaşa da dedim. yemikesiyorsun ancak yanında Makas taşıyıp yemi düzeltmen gerek muhakak dedim.
    ve olabildiğince uzun yem olmalı takımk mantarda olsa olmasada yem uzun olacak olabildiğince balığın galsamasına doğru uzun tutularak kesilmeli....

Önemli ayrıntılar.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Çok doğru.

Velakin şu var, iğnelerin ağırlığı... Bunu bir zincir gibi düşünelim. İğneler bu durumda şöyle durmaya çalışacak:

Elbette bu durumda, iğnenin takıldığı iki yer arasında bu aşağıya çeken kuvvet kadar bir kuvvet yemi çekecek, yemin esnekliğini azaltacak. Bu gözlenebiliyor. İğneleri tam dediğin gibi taksanda, bu kastırma oluyor. Yem iğnesizken biraz daha iyi salınıyor.

Bu sorunu bir şekilde gidermek lazım. Hoş, sanki bunu yapmayınca tutmuyor mu, tutuyor işte bal gibi. Ama belki böylesi daha iyi netice verir.

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    0.25 - 0.30 gibi bir kalınlık hemen her şeye yetiyor. Bunlar kalınlıkla satılmıyor, şu watt, bu watt gibi satılıyor. Bir kaç çeşit alıp stoklamak, en iyi netice vereni denemek lazım.

18. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Ben yıllardır sana galvaniz iğne diyorum diğerleri sıkıntı yaratıyor ağır oluyor dediğimde demediğin kalmıyordu. hangi hafif o zaman ben iğnenin hafifini olmazsa olma dedim yıllardır. aşağı çöküyor diyorum şimdi neden ve nasıl gündeme geldi

19. Okan Sezer

Okan Sezer Okan Sezer

En İyi Avı:
    Henüz denizde
    Ben elektronik mezunu bir kuyumcuyum :) bakalım bu iki meslek balık işinde işe yarayacakmı .. bire bir zargana imalatı ile uğraşıyorum 9 parçalı iğneleri kendi içinde olan. bakalım ne çıkacak rezistans telini 0.70 e kadar ucuz buluyorum ama daha inceleri için rezistans alıp içinden sökmek gerekecek sanırım

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:

Bu yukardaki kötü bir yem, ama iyi bir takış. Yemin o kenarları, püsürleri filan olmamalı, makasla vs. düzeltilmeli.

Aret, şu bir sorun. İğneler yemi tutmamalı. Yem mümkün olduğunca az tahrip olmalı ve doğal salınımını yapabilmeli. Sizin takımlardaki en büyük problem bu oluyor.