Lüfer mantarı - 1 (az akıntılı sular için)..

Konu, 'Mantarlar' kısmında skoylu tarafından paylaşıldı.

1. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    İşte bu takılışla bu yem şıkır şıkır döner serdar.
    Üsttei iğne balığın yüzgeç çizgisinde olmalı bence döneceksede komle hareket eder yana kayık bir iğne suyla beraber fırdondu yapmazmı bunu

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Aslında gene haklısın. Resim biraz daha net ve büyük olsa bir başka abeslikte gözüne çarpardı: İğneler çapraz iğne :eek:

Ama oradaki püf noktası o mantarda gizli. Mantarın dönmeyi engelleme sistemi mevcut. Hani böyle yalap şalap bir şeyler yapıp öyle afilli isimler filan takılıyor ya, o hesap: Dönmeyi engelleme sistemi.

Olay mantarda bir kanatçık ve küçük bir ağırlık olması. Bu da doğal olarak mantarın ve ona bağlı yemin dönmesini engelliyor.

Zaten yem bilhassa, böyle olmasın denmek üzere ucube kesilmiş bir yem. O çapaklar filan alınması gerekiyor.

3. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Çarpraz iğne biliyorsun benim tüylerim diken diken oluyor.
    Ben özellikle çarprazları düzelttiğim için uzun oltadada diğer takımlardada çarpraz iğne kullanılmaz bunuda anlatmaya çalışıyorum ama dinletemiyorum.

İstavrit takımında bile alıyoruz çarpıklığını DÖNER dönmek zorunda.
    Bence sistem kursanda dönecek.

Her zaman dediğim gibi aslen Balıkçılık Yem takma sanatıdır diyorum.
    Gerisi teferruat. İyi takılmış yeme balık gelmem demezzzzzzz

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Uzun olta vs. tipik takımlarda, çapraz iğne cidden bela olur, o doğru.

Benim gözümde mantar mantar olarak, yani yemi kaldırmak adına hiç bir anlam ifade etmiyor aslında. Benc eonun görevi, yemin duruşunu, yüzüşünü, dönüşünü filan düzeltmek. Yani mantar, şamandıradan daha fazlası olmalı.

Bu mantarda aynı şekilde, o noktada yemin dönmesini engelliyor en başta. Zaten biraz işi bilen herkes, o şey kadar mantarın o yemi kaldırmaya yetmeyeceğini hemen farkedecektir.

Yem takma konusuan gelince, biraz eksiksin üstad, Balıkçılık Yem takma sanatı değil, Yem kesme ve takma sanatıdır. Düzgün kesip düzgün takılmış bir yeme hiç bir balık hayır demez.

Birde dün bizim aldığımız lüferlerden de bir sürü mezgit çıktı. Lüpür lüpür yemişler mezgitleri. Diyorum acaba bir de mezgit mi denesek yem olarak? Bilhassa canlı sarı mezgitin süper bir levrek yemi olduğunu biliyorum ama, lüfere hiç aklıma gelmedi, sence?

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    O mantar o koca yemi taşıyor mu peki?

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sen yazmadan ben söylemiştim. Evet, taşımaz, taşımıyor. Bu da kıyıdan kullanmak için değil zaten, en azından çok yerde. O mantarın varlık sebebi, yemi tutmak, denge sağlamak ve aksiyon vermek.

7. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Tamam aynı anda yazmışız.

Peki, aksiyon vermek ve denge sağlamak için neden mantar yerine rapala takmayı düşünmüyorsun, ya da denedin mi hiç o sistemi? Şu anda uzunoltacılarda çok revaçta bu sistem.

8. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Aret o sistemden ziyade ne modeller var çalışacak. o sistem bile tarihe uzanmak üzere. sorma hele hele bu hafta bak neler olacak herkes 1 diyecek arkasından belkide 5 çıkacak. üzerinde çalışıyorum.

Bu arada roy Şu fransız kaşıklardan biraz istesek ayıp olurmu acaba siparişe binaen

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    rapala bunun kadar iyi netice vermiyor. bilhassa büyük lüferler seçici oluyor.

10. istavrit

istavrit Boğaç

Abi ben mezgiti canlı tutabilen hadi tuttu diyelim aşağı canlı salabilen hadi saldı diyelim yüzdürebilen görmedin ...vallahi bak ...

11. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Eminmisin nankör çırak.....

Düşün bakalım canlı nelerle balık tuttuğumuzu

12. istavrit

istavrit Boğaç

Aklimdaki liste şu

zargana ,istavrit ,ilerya ,ispari ,izmarit ve sardalye ile gümüş ...ıı ııhh aklıma mezgit gelmedi hatta canlı çinekop bile indirmiştik lüfere

13. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Şöyle hatırlatayım. yenikapı taşlarının 23 metre açıkları bolca mezgit avlamıştık gibi mesela sen tarihmiydin yoksa o zamanlar

14. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Söyle Ali abi ayipsin. Marka kod numara? Yilbasinda gelmeye niyetim var getiririm.

15. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Süper yazayım alt alta tamamdır dostum. Yılbaşında Yemli lüfere gel bakalım

16. istavrit

istavrit Boğaç

o zaman ben başka alemlerlerdeydim hacım :p Tarkanımla Saroz'da levrek kovalıyorduk

17. istavrit

istavrit Boğaç

roy çikolatada getir :D ( yurt dışından gelenlerden nedense hep istenir memlekette yokmuş gibi )

18. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Bir şişe de kırmızı getir bari, Yılbaşında hava soğuk olur denizin üzerinde:) Antifriz lazım.

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Roy, birde renault 18 tekerli kamyon getir, bana değil, sana lazım olacak bu gidişle...

20. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Fransada babamin ilk arabasiydi renault 18 sw :) Türkiyede tofas doganciydi.
    Bogaç baska birsey iste abicim bize de senelerce tobleron getirirlerdi sey gibi çikolataya tövbeliyim :D
    Kirmizini beyazini ayirdim bile aret mahsendeler :)