Mersin baliklari.

Konu, 'Makaleler' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. geçen yıl kıyıköy'de görmüştüm. gırgır ağlarından çıkmış 1 adet. gece vakti mezat vardı istelede. balık kasalarının üzerinde öylece duruyordu. yaklaşık 50 cm. kadar bir boyu vardı. muhtemelen civarda nadiren kalan son örneklerden biriydi. balıkçılara mahsus sordum, ne balığı bu diye. ne kadar da büyükmüş maşallah dedim. pişkin pişkin cevap vermişti bana. : senin kadar olanı çıkardı eskiden diye. be adam dedim içimden. bıraksaydın da büyüseydi ya o zaman. ama artık çok geçti o mersin balığı için.

2. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    http://www.tudav.org

Sevgili Ercan paylaşım için çok teşekkürler..Bİzleri aydınlatmak için gerçekten çok mücadele veriyorsun.Bu sorumluluk özelliğinden dolayıda ayrıca tebrik etmek istiyorum seni.
    Diğer arkadaşlarda umarım tüm yazıyı okurlar hatta verdiğin ikinci linki ben sıkkullananlar listesine ekledim bile herkese tasiye ederim..
    http://www.tudav.org
    Adamlar bizim gibi noolcek bu işin hali diye kaave muhabbeti yapmıyolar:eek:
    alın size icraat!:eek:

3. zarganax

zarganax

Favori Kamış:
    D.a.m. Kamış Banax Motor
    En İyi Avı:
    2 Kg Kırlangıç
    Geçenlerde ben de televizyonda gördüm. Karadenizde bir balıkçı geçen senelerde yakalamış almış gelmiş evinin havuzunda beslemeye başlamış.2-3 tane küçük vardı bir tane büyük vardı (Büyük dediğim 1 - 1,5 metre filan). Bunun havyarının kilosu yurtdışında 10.000 dolar. Ama ben kendi imkanlarımla burada çıkaramıyorum diyor ve havyarını çıkarmasına yardım edecek birilerini bekliyordu. :(

4. kovboy

kovboy MESUT

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    89cm turna 4,350kg
    bilgiler için teşekkürler ercan kardeş

5. ergen

ergen

Mersin Baligi

Merhaba Ercan,

paylasimin icin tskkr'ler. Eline gözüne saglik.

Rasgele

6. Muratın Takası

Muratın Takası

Favori Kamış:
    oltam
    En İyi Avı:
    Gelse :)
    Bilgi ve paylaşımından dolayı çook teşekkürler =)

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Evet arkadaslar, nesli son derece tehdit altinda olan nadir baliklardan biridir, mersin baliklari.
    Degerli havyari sayesinde. Kacak avcilarin en cok ragbet ettikleri baliktirda ayni zamanda.
    Herkes (kacak avcilar ve bilincsiz avcilar ve bilincsiz yönetimler haric) bu balik icin fiili bir caba icerisine girdigi su günlerde, müsadenizle bende kendimce bir katkida bulunayim istedim.
    Okudugumuz yazilarin bir cogunda. 1 1,5 tonluk baliklardan söz ediliyor.
    Simdilerde neredeyse kalmadi gibi bir sey.
    Tabiki tamamen yok degiller, ama gercekten cok azlar.

O yüzden bilinclenelim, bilinclendirelim.

Saygilar.

8. Kardeşim;
    Ellerin dert görmesin nesli tükenmeye yüz tutmuş koruma altında olan bu balıklar hakkında derlediğin bilgileri bizim ile paylaştın için teşekkürler...

9. digi55

digi55

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    7.3 Kg.Levrek
    Sn.ZANDER PAylaştığınız bilgiler için çok tşk.ler.Emeğinize sağlık.
    İzin verirseniz konuya bir iki söz de ben ekleyeyim.
    Mersin balığının türleri Kızılırmak ve Yeşilırmak deltalarında bol miktarlarda bulunur ve avlanırken yapılan barajlar yüzünden artık bu nehirlere yumurtlamaya giremez olmuş ve çok ender rastlanmaya başlamıştır.Bu balık için Sinop Su ürünleri yüksek okulunun Almanlarla birlikte bazı araştırma ve projeleri olmakla birlikte,henüz balıkçıların yakalayıp okula yüksek miktar teklif edilen bir ücretle getirecekleri canlı balık numulerinin bulunabilmesine bağlı ve askıdadır.(Yaklaşık 2 yıldır)
    Eti de en az havyarı kadar değerlidir.Birçok defalar yemek nasip olmuştu.Mükemmel ızgarası olur ve kıkırdaklı olduğu için kılçık sorunu da yoktur.Kızırmak ağzında özel ağlarla,karmak tabir edilen özel bir olta takımının arasından geçerken,rastgele kancaların vücuduna geçmesi veya pareketede istavrit yem olmak üzere avlanırdı.Maalesef artık tarih oldu.Zaman zaman Yabancı TV kanallarında özel havuzlarda yetiştirilenleri ve havyar üretimi yapılışını izleme şansımız oluyor.Sevgiler.

10. aynalı81

aynalı81

Favori Kamış:
    Rastgele......
    En İyi Avı:
    Sazan 4x4. yayın 3kg 20gr..
    Alın size Mersin balıgı:D :D :D
    Saygılar....

11. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Bu balıkla ilgili daha önce hiç bir lakam olmadı. Ama günün birinde şansa bi yerde yakalarsam bırakacağım nemegerek. Çalışma yapan arkadaşları manevi olarak destekliyorum. Yaşasın Mersin Balığı.