midye yanındaki sos

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında GSimge tarafından paylaşıldı.

1. lady2407

lady2407

Şu tartar sosunun da tarifini alalım o zaman Direncim.:) Sana zahmet bize afiyet olsun:D

2. Evet haklısınız Sevil... :(
    Ama az kaldı. Zamanı gelince dalıp tek tek seçtiğim midyeleri uygun bir organizasyonda sosuyla falan ben yapacağım, işte buraya da yazıyorum :)

3. Hanginiz İstanbullu çözemedim:confused: :D

Yinede Bülent abi bakar tartara bir ara:D

4. Neden Sevil?:)

Maşallahım var hala:D

5. lady2407

lady2407

Oooo geliriz yemeye bak sonra midyelerimi bitirdiler deme.Ama ben çok güzel temizlerim onuda söyleyim püskülleri falan:D

6. lady2407

lady2407

Aman aman maşallah diyelim o zaman böyle demekle sen ayakta kalıyorsan on bin kere maşallah:D

7. İşte o temizliği yapacak biri lazımdı bize de :)
    Şimdi tam oldu:)

8. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Maydanoz, kornişon turşu ince ince kıyılır, sarımsak dövülür az tuzla birlikte mayonezle karıştırılır ve dilediğiniz herşeyin üstüne dökülerek ya da sürülerek afiyetle yenir. Bu zor yöntem, bunun bir de kolayı var:
    Markete gidilir ketçap mayonez raflarına dikkatlice bakılır, üzerinde tartar sos yazan şişe alınır. :) (reklama girmemesi için marka adı vermiyorum;) )

Bir sonraki dersimiz mayonez yapımı olacak. Herkes kağıdını, kalemini hazırlasın :p

9. Mayonez yapmayı öğrenene kadar hacamat ettiğim yumurta ve zeytinyağının haddi hududu yoktur, ama valla şimdi nasıl oluyor bilmiyorum ama tam süper yapıyorum :)
    Hazır mayonez almıyorum artık... :)

10. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Birileri de bana, midye dolma yaparken şu hain midyeleri nasıl kabuğunu kırmadan ikiye ayırabileceğimi öğretebilir mi?
    Bu satırları yazarken Yunanistana 3. golümüzü yolladığımızı da paylaşmak isterim :D :D :D

11. lady2407

lady2407

Bedava olmaz ama:D :D

12. lady2407

lady2407

Afiyet olsun o zaman Yunanistan'a.Bu arada püskülü tutuyorsun ve onu ikiye ayıracak bir şekilde aşağıya doğru çekiyorsun midye açılıyor zaten ben hiç kırıldığını görmedim.:)

13. lady2407

lady2407

Mayonez yapmayı bende biliyorum ama bir türlü hazır mayonezin yerini tutmuyor ve çok çabuk bozuluyor.:(

14. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    O zaman gel, ben sana nasıl kırıldığını göstereyim :)
    Sanırım İzmir'deki midyeler buradakilerden hem daha küçük hem daha uysal. O nedenle kolayca açabiliyorsun. Ben buradaki koca kafa midyeleri açarken epey bir kayıp veriyorum. :(

15. Çabuk bozulması iyidir, az yaparsın, tüketeceğin kadar :)
    Bu arada onun sebebi içine koruyucu kimyasallar karıştırmamamızdır. Sağlıklı olan her şey çabuk bozulur ;)

16. lady2407

lady2407

Bazen çok büyükte oluyor çok küçükte belli olmuyor ama.El becerisi işte:D .Azcık megoloman olayım ya.:D .Bilmiyorum da ben bu işi ustalarından öğrendim sanırım.:)

17. Valla meyva bıçağını midyenin küt tarafından taktımmıydı benim diyen midyeyi ortadan ikiye ayırırım :)

18. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Kendi kendime beceriksiz demeye dilim varmıyor, bıçağa mı çamur atsam ben de? :rolleyes: :D

19. lady2407

lady2407

Yok bence sen kesin beceriklisindir midye yapmakla becerikli olunmuyor ya.Onlar senin yapyığın yemekleri yapabiliyorlar mı ki?Bu arada ismin çok güzelmiş.Söylemeden geçemiycem.:)

20. laf aramızda ehlikeyif bir insanımdır. Yani karnımı doyurmak için yemek yemem, canımın istediğini yapar yerim :)
    Bir hastane macerası yaşadım ki bunu yarın anlatırım organizasyonda, o günden sonra kendim yemek yapmaya karar verdim :)