MİLAS - ÖREN 'den

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında olcay tarafından paylaşıldı.

1. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Merhaba Ibrahim,

Levrek icin canli birakma takimi kullandim. Kucuk el suzgecinin icine birazcik ekmek ufaladim. İcine kefal yavrularindan girdi birkac tane. 1 tanesini alip sirtindan takarak oltami attim. Cok uzaga atmadim. (Bu onemli) kiyidan 5-6m kadar attim.

Sunu unutma kabadayı balık kenara kucuk baliklarla yemlenmeye gelir. Bazi durumlarda cok ileri atmanin esprisi yoktur...

2. Spider

Spider Mert Eren

Bir hatırlatma
    bölgede levrek neyi sever bilmenin faydası var.

3. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Bu hatirlatman cok onemli Mert...

Zaten levregi yakaladigim kiyidan almistim kefal yavrusunu. Haricten bir yerden canli yem getirmemistim yani. O bolgede kefal yavrusu var ise demek ki levrek de kefal yavrusu yemeye gelmistir. Basit bir mantik. Baska bir yere gitsem kenarda gezen yavru balik ne ise ondan yem yapmak gerekecektir. Olay bu... :)

4. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    olcay abi bende bu yaz bırakma takım denedim.derenin denize karıştığı yani kefal ve levreğin bol olduğu yerde hatta küçük balıkların kıyıya doğru zıpladığını bile gördüm. fakat yem olarak kefal değil ispari kullandım acaba o yüzden mi tutamadım.birde levreğin yakına geldiği bir saat varmı yoksa herhangi bir saatte yakalanabilirmi?bu arada çok soru sordum kusura bakma! ama bu işin ustası sensin...

5. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Ben daha usta sayılmam. Diger abilerime haksizlik olur. Sadece gordugum izledigim kadari ile bilgilerimi paylasabilirim.

Simdi senin levrek almak istedigin bolge iyidir. Dereden tasinan ıvır zıvırı almak icin gelir levrek. Orada kıyıya dogru kacan kucuk baliklar her neyse onlardan yakalamalisin oncelikle. Canli olarak o balıklardan yem yaparsan yakalama ihtimalin otomatikman %50 artar. İspari o bolgeden bir balik degilse baliga garip geldigi icin almamis olabilir. Levrek sabah gun dogumundan sonra ve aksam gun batimindan once iyice karaya dogru yaklasir diye biliyorum. Ama benim tuttugum balik oglen 11.45 civarindaydi. Aslina bakarsan bence ac baligin saati olmaz. Karni acsa ne zaman olursa olsun kiyiya yanasir diye dusunuyorum... :)

6. Spider

Spider Mert Eren

ben o kadar levrek ustası değilim ama
    ustalar ile ilk levreğimi yakalama fırsatım olduğu
    için çok şey öğrendim..

kıyıya oldukça yaklaşıyor.

hatta kumköy'de sabah erken saatlerde
    denize girenler bile olsa aldırmıyordu.

canlı yem kullanıyorsan eğer nereye gittiğini iyi takip et.
    bir yerlere saklanmasın.
    hem oltan dolaşabilir hem de ortalıkta gözükmesi iyidir

7. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Olcay tebrikler :) Denizden oltaya ,oltadan masaya ,masadan da bizlere kadar ulaşan iyi bir av macerası olmuş. :) Ellerine kollarına sağlık :) Paylaşımın için teşekkür ederim :) Bir de şu midye ile yapılan mezenin tarifini verirsen sevinirim :D Bak senin avı nereden nereye getrdim :D:D:D

8. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK

Canli yem kullaninca yemin uzaklasmasina imkan vermeyen agirlikta bir gezer kursun kullanmalisiniz. Ayrica kalama da yarim acik olmalidir. Yemi alan levrek fazla bir zorlama ile karsilasmamali yoksa yemi tukurmeye calisir.
    Benim izlenimlerim bu sekilde...

9. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Midye tarifi:

*Bulunabiliyorsa 30-40 adet orta boy canli midye
    *Kabuklari soyulmus domates
    *1 bas sarimsak
    *1/2 litre beyaz sarap
    *Baharat

Buyukce bir celik tencereye domates, sarimsak, baharat ve sarap konulur. Canli midyeler metal bir makarna suzgecine konarak tencerenin icine oturtulur. Boylece midyenin buharda pismesi saglanacaktir. 15-20 dk buharda pisen midyelerin kabuklari hafifce acilmaya baslayacaktir. Kabugu acilmayan midyeyi atin cunku taze(saglikli) degildir. Istediginiz herhangi bir sosla beraber pisen midyeleri servis yapin. Kabuklarini kasik yaparak afiyetle goturun...

:)

Son düzenleme: 1 Kasım 2006
  10. Spider

Spider Mert Eren

işte güzel bir nokta daha.. yazdıkça çıkıyor açığa.. kalama çok önemli.. ama o levreğin ilk vuruşu yok mu.. bayıldım..

ben yine de kurşun kullanmıyordum.. eğer av bölgesinde kayaların durumu net görünüyor ise o zaman avantajlı bile oluyor balığın gezinmesi taraftarıyım

11. Spider

Spider Mert Eren

beyaz yemeklik şarap değil mi :D

12. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Evet beyaz yemeklik sarap olmali. Ama sunu sakin unutma icmeyecegin sarabi yemege de koymamalisin :D

13. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Baligin gezinebilmesi icin 1 - 1,5 kulac kadar pay vermen lazim kursundan sonra. Kursunsuz canli yemi zaptetmek zor olur. Kayalik taslik yer de problem olur.
    Benim attigim yer kumluk ve eristelik bir yerdi sıkıntı olmamisti.

14. Spider

Spider Mert Eren

Bir ekleme daha yapayım..
    Kefal hiç kullanmadım.. Kaya balığını tercih ettim hep..
    sinek oltaya ekmek takınca bile kaya diplerinden rahat alınıyor.
    1 adet kıstırma kurun sadece..

çok seviyor levrek bu balığı..
    hareketi de düzgün suda..

Not : Kefal sirkülere aykırı olabilir bu arada

15. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Avlandigim bolge kayalık degil kumluk ve eristelik bir bolge oldugu icin kaya baligi tabii ki bulamazdim. Daha once de soyledigim gibi avlanacaginiz bolge de ne tur balik var ise onu kullanmalisiniz. Sansinizi otomatikman %50 artacaktir.
    Sadece kefal degil canli balik yem olarak tamamen aykırı olabilir bana kalirsa. Ama kullaniyoruz iste kaya baligi da olsa su bu baligi da olsa kullaniliyor...

16. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Gelin vazgecelim canli balikla ya da yaprak vs yemle balik avindan... Asagidaki gibi sahte duzeneklerle avlanalalim bari...

[​IMG][/QUOTE]

17. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Nasipse bugun aksam Oren'e gidecegim. 4 saat araba kullandiktan sonra kendimi yorgun hissetmezsem, bir gece avi yaparim artik.
    Ya da sabah erken avlanirim. Insallah nasibim varsa size de burdan yakalananlari paylasirim arkadaslar...

18. sedatk

sedatk Sedat

Rasgele olcay :D

19. a.özcan16

a.özcan16

Favori Kamış:
    makaralı olta
    En İyi Avı:
    antenli mercan 2.150 gr
    rastgelsin fotoları merakla bekliyoruz

20. olcay

olcay

Favori Kamış:
    Olta...
    En İyi Avı:
    Kral LEVREK
    Evet arkadaslar Oren gezimiz bitti ve isimizin basina geri donduk.

Fazla laf etmeden resimleri gostereyim. Yeterli gelecek mi bilmiyorum ama iki tane kılıç balığı (!) yakaladım ben nacizane...

Son düzenleme: 21 Temmuz 2008