Misinalar ve örgü ipler

Konu, 'Misinalar' kısmında sailor499 tarafından paylaşıldı.

1. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    Erdal abi o zaman bu rapalanin veya berkleryin fused model misineleri var onlari bir dene derim 0,4mm kadar inceleri var ve 10mm misine 8-9 kg cekerli;) levrekte belki gunduz huy yapabilir ama karagöz de frlan sans vermez ama levregede denemek lazim bazen balik daha once görmedigi takimlara daha merekli veya urkmeden yaklasiyor...:)

2. Bu aşağıdaki linkte her çeşit düğüm verilmiş..bunları kullanabilirsin.

http://robertfishingknots.blogspot.com/2007/12/braided-fishing-line-museums.html

3. Panik yok..:D

tıkla..resimli olanı..;)

soldaki leyleğin altındaki başlıklara tıklayıp yapılış animasyonunu izleyebilirsin..

http://www.animatedknots.com/indexfishing.php

leyleğe değil altındaki kutulara:D:D:D

4. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    Hah

Hah tamam bak bu güzelmiş,

Exta Long teşekkürler Erdal.

5. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    Merhaba, ben tutacağım balığa göre misina götürürüm, kıyı yedeklerim 0,12 ila 0,20'lik ASSO veya SİGLON'dur genelde, tekneden keteze atarken bedenim 35'lik, takımım 25'lik olur.. Kısacası olabildğince ince ve sağlam misina yeğlerim...

ve size bir tavsiye tekneden dibe atarken karides (teke, yağnıç) içi kullanın eğer dehşet bi dip akıntısı yoksa.. balığın yutması çok çok daha kolay oluyor.. Denedim ve üçer dörder çekmiştim bu yaz, tekneci bile şaşırmıştı... İğnelerin de ince yapılı olmasına dikkat edinki ısırınca kolay girsin balığın damağına.. Saygılar, rastgele... :)

6. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    batmayan misina acil lazım

batmayan misina acil lazım bilen yada gören varsa lütfen yazsın.tabi fly dışında.

7. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
  8. Mehmet Hocam sanırım aynı dertleri yaşıyoruz..Eğer çözüm bulabilirseniz Benide bilgilendirin ..:)

9. Suatreis

Suatreis

Hocam, hedef nedir bu konuda....?

Ben levrek için kullandım, dyneema ama bal mumuna buladım hiç üşenmeden ve batmadı....fikir olsun...

10. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    iyi fikir

merhaba suatçığım çok iyi fikir. bi deneyecem yalnız.bizim orlarda çok sıcakta ne olur bakalım.

11. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    batmayan misina

ben daha çok kefale kıbrıs sarması yapıyorum. denizde en azından 15 -20 metre uzağa atıyorum.ekmeğin iyice dağılması uzun zaman alıyor işte bu arada da diyelimki en son balık vuruyor ..AMAAA..maalesef misina herhangi bir kayanın içine girmiş oluyor. balıkla beraber çeke çeke geliyor hop 11 15 iğneli kıbrıs kayada takılıp kalıyor. hadi yaz olursa sorun değil ama soğuk kış aylarında denizden bunu kurtarmanız mümkün değil.işte bu yüzden batmayan misina lazım.

12. cihat76

cihat76 yokyok

pelikan misina

ben yunanistanda yasiyorum milyonlarca ticareti yapilan misina var burda turkiyede 100 ise meric nehrini gecerken daha 1000 oluyo turkiyede satilan ticari markalardan bazilari aslinda burda pek tutulmayan tercih edilmeyen markalar arasinda geciyo mesela onemle uzerinde durulan bir marka dikkatimi cekiyo DAM dam markaya burda asla guvenmiyoruz (eski dam markaya sozum yok damin eski ismi kaliteydi sindik oda butun urunler gibi oda cin de uretiliyo) yada boyle bircok marka ismi de sayabilirim sizlere markaya isme reklama aldanmamak lazim kimse o misinalarin uzerindeki cekerleri dogru yaziyo diyemez orda verilenler bizlere dugum suz olarak verilen degerlerdir dugum atmayi bilmeyen bir amator balikci basit dugumlerle misinayi zaten yari kapasitesine direk olarak indirir tuzlu suda uzun sure kullanim saglayan diger misinalardan daha avantajli misinalar vardir ama fiyatlari yuksek olmasindan dolayi birde zaten 4 yada 5 kulanimdan sonra mutlak surette her hangi bir noktasindan capak alacagindan yada yipranabileceginden dolayi ben ekonomik acidan misinaya cok para verilmesinden yana degilim a firmasini 10 kez kullacagina 80 ytl verecegine b firmasini kullan 5 kez kullan 5 ytl ode suerkli olarak misinani yenile bana gore daha guvenli olur ben PELIKAN misina kullaniyom 5 senedir ve diger kalite misinalardan farkinida goremiyom 0.25 0.30 .035 misinalari pelikan firmasinin rengi hic onemli degil makina icin ozellikle tercihimdir ve TURK MALI

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    D.A.M markasini pek yabana atmayin derim avrupada ve dunyada satilan bir marka Alman malidir aslen ama odada uretilen bir mal degil...yanliz bende misineye fazla para harcanmasindan yana degilim...ben samuraj marka misine kullanirdim gayet guzel ve ucuz bir misine hem yumusak ve esnek hemde tuza karsi uzun dayaniyor...

14. Suatreis

Suatreis

misina çekerlerinin test yöntemi.

Misinaların çekerlerinin nasıl ve hangi şartlarda test edildiğini (gerilim, uzunluk, basınç,sıcaklık vs..) bilen var mı ...? Örneğin benim bildiğim, 2 ile 31 C' aralığında, 2.5 mt. misinanın yatay gerilme yolu yolu ile extensograph cihazında test edildikten sonra ortalamasının alınmasıyla hesaplandığıdır. (bu bahsettiğim brabender extensograph cihazı değildir, zira un sanayiinde kullanılır)

Daha önce 1.5 mt ile çeşitli ağılıklar kullanarak dikey test doğruluğunu kontrol ettiğim ve ulaştığım sonuçlarda (bu test sonuçları kişisel değerlendirmedir) en iyi performansı Kangroo marka ve en kötüsünü rodex markada tespit ettim, ancak şu var ki, kötü dediğim rodex markayı ısrarla, halen kullanmaktayım. Kullanım amacına yönelik sağlamlık aranmamalıdır.

Son düzenleme: 28 Ocak 2008
  15. cihat76

cihat76 yokyok

Kangroo ve rotex markayi merak ettim hic duymadim avrupada bu markalar varmi? turkiyede mi uretiliyo ve hammaddesi nerden temin ediliyo !!! E.F.T.A ONAYI VARMI

16. Bu markalar son eftta testine katılmadılar çünkü sonuç tam bir fiyaskoydu..Assoda benzer durumda..

misina arayanlara "sufix xl strong" ben kullnıyorum ve çok memnunum..600m si 6 ytl:D

Not:bu misina eftta nın testinde birçok kaliteli,pahalı misinadan daha iyi sonuç elde etti;)

işte eftta'nın raporu..

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=14618

Son düzenleme: 11 Şubat 2008
  17. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Bir sigloncu olarak owner kullanan arkasından Trabucco ya geçen. Patlayan bedenle kofananın arkasından baktıktan sonra erdalın tavsiyesi ile sufix 0,353 e dönen bir kişi olarak bencede sufix 10 numara ne yaptıksa patlatamadık. tamamdır diyeceğim.

18. Bu misinayı çok kişiye tavsiye etmiştim..Beğenmene sevindim;)

Bu misinayı ben öylesine zor durumda kalırsam diye almıştım.Netekim öylede oldu..Avda misinam koptu ve bu misinayı sardım..Zamanla misinanın kalitesi beni çok şaşırttı..Bu fiyata bukadar sağlam bir misina olabileceği aklımın ucundan geçmemişti..Biraz araştırma yapınca test sonuçlarınında benim düşüncelerimi desteklediğini gördüm..1 yılı aşkın zamandıe kullanıyorum ve mennunum..;)

19. Nisan ayını beklemen Lazım..:cool: .

Yada N@mık isimli üyeyle irtibata geçmelisin ...Duuuuuuuuuuuuuuurrrrr!!!!...deyince oltayı atacan denize bu çok önemli biliyorsun:cool:

20. Bilemem,, ama aşmış diyorlar..Akdenizde adrasan civarındaki kuzularla bağlantısı olduğu kesin..:cool: