Naylon misina mı (monofilament), Örgü ip mi (braid) ?

Konu, 'Misinalar' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. Spider

Spider Mert Eren

bu nylon mu?

örgü diye biliyorum ????

2. slm.öncelikle misinayı nerede (göl,deniz)kullanacağınız önemli.ama kısaca ipek(ip) misinalar çeker olarak çok daha iyi.ancak eğer denizde kullanacaksanız her avdan sonra mutlaka tatlı su ile yıkayın aksi takdirde deniz suyundakı tuz kuruduğunda ip misinayı spool(makara) formunda kalmasına neden oluyor ve sonrakı avda probleme neden oluyor.kullanım yeri olarak ben kayalık ve midyelik yerde avlanırken kullanıyorum cünkü naylon misinaya oranla kaya ve midye hasarına dirençli.ayrıca dişli balıklar özellikle karagöz kesemiyor.Takıldığında ise genelde ya köstek kopuyor yada iğneyi açıyor

3. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Merhabalar,bir hatırlatma yapmak istiyorum...
    Aşağıda size verdiğim linki kullanarak imza ayarlarınızı yapmanızı rica edeceğim,
    daha sonra da "Tanışalım"bölümüne konu açarak giriş yaparsanız daha sağlıklı bir giriş olur ve size hoşgeldiniz deme fırsatı verirsiniz bizlere :)

http://www.balikavi.net/forum/profile.php?do=editsignature

4. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    orgu nylon degil

5. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    bu arada mustad titanyum ultra kullanan arkadaslar varmi?

6. Benim makarada bunun 0,10 luğu var.Oldukça kaliteli bir örgü misina.Bunun için tarife gerek yok :)

7. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    orme misinalar ile nylon misinalar mm olarak birebir bakildigimda,ornegin 0.24mm nylon ve orgu misina arasinda fark var ,orgu olan daha kalin gibi duruyor,ama ikisindede 0.24mm yaziyor.bu farki bilen bir arkadas varmi acaba neden boyle?

8. Spider

Spider Mert Eren

triflament yani 3 ipin saç örgüsü gibi sarılmış
    olmasından kaynaklı sanırsam

9. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    peki neden kalinlik olayini dogru yazmiyorlar eger dedigin gibi bi durum varsa

10. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arkadaslar aranizda eger piyasada bulunan en yumusak nylon misina markasini bilen varsa yardimci olursa sevinirim.asso kullaniyorum nylon olarak ama 0.35 lik olanini genelde kullaniyorum kuvvetli ama kalas gibi.ayni veya daha kalin olanini kullansam piyasada bunun gibi olmayan yumusak turde hangi misinalar var?:)

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    En yumuşak nylon misina markasını bilme şansımız yok sanırım... Bence sen neden yumuşak misina istediğini yazarsan, daha faydalı olabiliriz..

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    MUSTAD TITANIUM nylon değil.. Doğrusu piyasada hemen hiç nylon misina yok artık.. PET vs. gibi maddelerden yapılıyorlar..

MUSTAD TITANIUM, bir örgü misina.. Dyneema'dan biraz daha kötü..

Örgü misinalarda, ölçüm çaptan değil, bilmem kaç katının ne kadar yer doldurduğuna göre yapılıyor. Yani, diyelim ki, bir yere sardık, sarım 1 mm yükseklikte oldu. Kaç sarım oldu, 10 .. Misina, 0.10 oluyor... Tam olarak böyle olmasa da böyle bir hesap işte.. Fakat, powerpro, spiderwire gibi markalarda kesit yuvarlaktır, ölçü tam değerini verir..

13. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    yapay yeme daha iyi aksiyon veriyor ve makaradan atildigi zaman bukle bukle olmuyor.

14. Tuncay bey özel mesajınıza bakarmısınız
    ve her konun altına lütfen bu mesajı yazmayınız

15. balıkların_efendisi

balıkların_efendisi Turan

Favori Kamış:
    olta,kakıç,livar
    En İyi Avı:
    sazan(4kg) , turna 110cm(7kg)
    misina

yer ve zamana göre rengini ve avlayacagın balık turu için en dogru seçimi yapman gerekir. ve bu seni en dogru sonuca ulaştıracaktır.ipek misina pek yaygın deil sadece alabalık için kullananı gördün ama kullanmadım. en dogru seçimi kendin yapacagından emin ol.

RASTGELE.

16. bonbard

bonbard

Favori Kamış:
    remigton kamış ve balzer makine
    En İyi Avı:
    lüfer,çinekop ve istavrit a
    onur arkadaşıma şu şekilde yardımcı olabilecegimi sanıyorum.Sayın bilgehan sarp beyin sitesinde ayrıntılı şekilde bahsettiği bir misina türü var.FUSION tipi misinalar.bu misinalar anladığım kadarıyla monofil ve örme(braid) misinaların karışımından oluturulmuş.ince ve çekerleri oldukça yüksek misinalar.Ancak tüm aramalarıma rağmen türkiyede satanı bulamadım.Sadece almanyada www.hurghada-fishing-clup.de adlı adreste SPİDERWİRE FUSION GREEN adıyla satılan 14 Ibs ve 24 Ibs lik iki versiyonu olan (ıbs kaç mm karşılık geliyor bilmiyorum)amerikan malı bir misinaya rastladım.fiyatı 10-15 E Arasıydı.firmanın tell:49+151-55915229 umarım arkadaşın aradığı türde bir misinadır.yardımcı olabildiysem sevinirim.bu arada bu misinaların türkiyede de satıldığına dair bilgisi olan arkadaşlar varsa kendilerinden bilgi almak isterim.
    i

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Fusion misinalar hakkında bilgi şurada bulabilirsin:

http://olta.fisek.com.tr

Diğer yandan bugün piyasada bulabileceğin füzyon misinalar, dyneema ile üretilenler olacaktır. en basit yolu, gidip Spiderwire Stealth veya Ultracast alman olacaktır.. Bundan daha kolay şekilde, Fireline bulabilirsni her yerde ama, o kadar iyi değildir..

Fusion misinalar saçaklanma problemine haizdir.. Bunun yerine örgü dyneema misina alın. Hem daha ucuza bulursunuz, hemde bol bulursunuz ve genelde daha iyi netice verirler..

Sıradan dyneema misina ile kamışın ucunun her milim oynaması, sahtenin de o kadar milim oynaması demektir.. Bu sebepten çok çok daha iyi aksiyon verir. Makaraya sarılacak en ideal misina dyneema olur..

İpke misina diye satılanlarda genelde dyneema filan oluyor.. Artık ipek kullanımı pek yok piyasada..

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    whiplash pro 26kg cekerli aldim ama aldigima pisman oldum suyu yedikce misina kalinlasti ve sunger gibi su tuttuyor.gecenlerde takilan silikon baligi dipten kurtarirken celik tel ortadan koptu.kullanilacak celik telinde kulllanilan misina veya dynamee den daha kuvvetli olmasinda yarar var(26kg dayanikli celik tel oldugunuda pek zannetmiyorum)kisacasi bu cok ovulen whiplash pro benim pek hosuma gitmedi.herkeze selam

19. serdargüven

serdargüven Serdar Güven

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    Mitchell Pro Armada
    En İyi Avı:
    Sudak 3,5 kilo
    ipek misina

Arkadaşım ipek misinalar gerçekten son derece sağlam oluyor. her türlüsünü ve rengini denedim. Ancak sadece tekneden ve bottan son derece faydalı oluyor. kıyıdan avlanıyorsanız hiç tavsiye etmem. uzağa atmayı çok zorlaştırıyor ve takıldığında kolay kopmadığı için bazen sağlamlığı da dez avantaj oluyor. dolaştığı zamanda çözmek lifli yapısından dolayı neredeyse mümkün değil bu durumda zaman kaybına neden oluyor. bunun için kıyıdan sağlam naylon misinaları öneririm. selamlar.

20. Spider

Spider Mert Eren

Serdar ya da Hafız,

lütfen imza ayarlarını yapar mısın..
    hafız yazan yere
    isim + şehir + yaş olması gerekiyor

İpek misineler uzak atış için avantaj bence
    ince misine her zaman mesafeyi artırır
    çeker azaldığı için de pek tercih edilmez
    ama incelik + sağlamlık = ipek misinedir.