neden sazan vurmaz !!!

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında angelcafe41 tarafından paylaşıldı.

1. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Aynı şartlar altında aynı yemlerle birileri balık alıp birileri sadece bakıyorsa
    bu şans değilgir.
    Burada devreye tecrübe girer hepsi bu.
    Tecrübede her şeyi kapsar.
    Örneğin her şeyin aynı olduğunu zannedersin ama kullanılan kancanın bir veya iki numara küçk yada büyük kullanılması
    Misinanın kalınlıkları sonucu mutlaka etkiler.
    Bunlarda zamanla öğrenilir.
    Bol şanslar.

2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Alaattin abime katılıyorum,devreye tecrübe girer ki bu da yer seçiminden,takıma herşeyi kapsar.
    Benim aklıma hemen yemleme geldi, oltanızı attığınız yeri yemliyor musunuz?
    Kaç olta atıyorsunuz,beklemeli avda ne kadar olta atarsanız şansınız o kadar artar ki 4'ü geçmemek kaydıyla tabi.

3. angelcafe41

angelcafe41 gökhan yılmaz öztürk

Favori Makine:
    Makinam Bozuldu Ne Alsam ? :D
    En İyi Avı:
    keler 7.5kg - kuzu 1.5kg alanya iskele sazan 1.650kg
    öncelikle ilgi gösterip konuya yorum yapan tüm av sever dostlara teşekkürler.
    evet arkadaşım yemleme yapıyorum ama dediğim gibi 5 sefer gitmeme rağmen hiç vurmadı balık. belkide tecrübe işi bilemiyorum ama türlü türlü yem denedim ama genede vurmadı.ilgi gösteren herkeze saygılar...

4. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    1

canını sıkma sen daha yeni başladın bunun birkaç nedeni var 1ncisi ufak balık çoktur yeminde hamur ise senin yemi çaktırmadan yerler sen vurmadı sanırsın ama çoktan yem bitmiştir,dolayısıyla büyük sazan boş oltaya gelmez ÇÖZÜM:yem olarak mısır , boli gibi kolaylıkla ufak balığın yemiyeceği yem kullanve MUTLAKA YARIM SAATTE BİR DİP OLTALARINI KONTROL ET YEMİ BİTTİYSE TAZELE.2 ncisi olta attığın ver çok derindir ufak balık yoktur büyük balıklar zaten azdır yemini görmedikleri için tutamazsın ÇÖZÜM:eek:lta attığın bölgeye yemleme yap (benim tat.av raporlarında 3 temmuz tekke barajı konumda yemlemeden bahsettim)bu durm iyidir bir anda iri bir sazan yakalaya bilirsin.3 ncü çözüm NASİP DEĞİLDİR OLMAZ YAPACAK BİRŞEY YOK.bir avcı atasözü derki(KIRK GÜN TABAN ETİ BİR GÜN YABAN ETİ)her avda balık tutulmaz maksat biraz şehirden uzaklaşmak oltaları su ile buluşturmak ve balık gelsin diye uğraşmaktır,gelirse zaten HARİKA OLUR .

Son düzenleme: 10 Eylül 2009
  5. BLUES32

BLUES32 murat

gökhan kardeş,sarı boncuk kullan.yemleme içinde kuru mısır kullan.sonra çekirdek ye.gelirse iri sazan gelir.yok yem bittimi,yok acaba yem düştümü diye düşünme derdi yok.

6. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    neden sazan vurmaz !!!

================================================================================

öncelikle tüm forudaki arkadaşlara selamlar. ben tatlı suda yeni yeni avlanmaya başladım ilk gittiğimde 1 tane sazan aldım ama diğer gittiğim 4 seferde ise balık vurmadı bile hemde epey bir zaman harcamama rağmen. yanımda olta atanlar yakalıyor ama bana balık vurmuyor! yem aynı olta aynı eksik nerede bulamadım ve siz değerli balık av ustalarına sorayım dedim. ustalar benim eksiğim ne gittiğim yer buyuk degil bi tür sulama barajı ve küçük ama benden hariç %70 herkez balık alırken bana vurmuyor bile neden ne olabilir değerli görüşlerinizi bekliyorum saygılar.

Taşları yastık çadırı evin yapman lazım..Gunduz 40 derecede yanıp sabahı paltoyla , bereyle karşılaman lazım..Arac girmeyen yerde tonla eşyayı hamal gibi taşıyıp bunu niye yaptığını sorman lazım..Arabayı batağa sapladığında tarlada traktörlü köylü , sigarayı unuttuğunda dağda çoban araman lazım..
    Çok sabahlar getirmen lazım olta başında çok..

7. sazancıı

sazancıı gökhan batu

Favori Kamış:
    Daiwa mini spin 180
    Favori Makine:
    Shimano catana 2500 FB (Fener Bahçe:)))
    En İyi Avı:
    55 CM. TURNA, 52 CM. SUDAK, 6,5 KG. AYNALI,5 KG YAYIN
    teşekkürler en kısa zamanda deneyeceğim

8. beesyo

beesyo Bekir

Favori Kamış:
    dip oltası, makaralı olta
    En İyi Avı:
    Turna 92 cm,
    Canını sıkma kardeş inan benim kadar üstüne düşmemişindir. Neler yapmadımki balık tutmak için. ama nafile. Yarın tekrar deniyorum. Ama son demiyorum. Tutamasam bile tekrar tekrar deneyeceğim. Bu nasip işi gün gelecek Allah nasip ederse limiti doldurup gelecem inşallah.

9. CalkuT

CalkuT İsmail

Favori Kamış:
    Alba Star
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg
    Bende Yakup Hocama katılıyorum şamandıralı sistem kullanın derinlik ayarını iyi yapmanız lazım bunun icin biraz deneme gerekli yem olarak extradan solucan da denermisiniz.Baska yerlere atmayıda deneyin.Balık tek bir yere gelmez.Yani kısacası cok deneme yapmanız lazım. :) Rastgele

10. TARKAN

TARKAN tarkan

Favori Kamış:
    shimano aerocast 4.30 teleskopik
    Favori Makine:
    shımano ultegra 5500
    En İyi Avı:
    11 kilo aynalı sazan
    sevgili kardeşim herkes söyler ya adı üstün de sazan . avlandığın bölgenin koşullarını esas al mesela dip mi atıyosun şamandıra mı kullanıyosun şamandıra kullanıyosan suyun derinliğini öğrenip şamandıranı ona göre ayarla allt taraf yosun kaplıysa senin atacagın dip oltası yosun içinde kaybolur balık görmez yem olarak ne kullanıyosan o bölgede ne kullanıyosalar sen de aynını kullan unla yapılan sade bi hamurla içersine tatlandırıcı bazı maddeler konulup hazırlanan hamur aynı olmaz sana basitçe bir tarif vereyim buğday unu mısır nişastası mısır unu üzüm pekmezi turuncu gıda boyası ve vanilya karışımından bi hamur hazırla ve dene bakalım balık geliyormu benim genel yemim budur ayrıca yapabilirsen içine biraz balık yagı ve az da ayçiçek yagı ekle türkiyenin her yerinde bu yemle sazan yakalarsın hadi sana ras gele

11. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Sazan söylenildiği gibi ''sazan'' bir hayvan deil. Yani her şeye atlamıyor öyle. Misina, yem, iğne ortamın ses düzeyi herşey etkiliyor sazan avını. İyi bir planlanmadan sonra ava çıkılması gerek diye düşünüyorum.

12. avcı50

avcı50 Emre Ünlü

En İyi Avı:
    Sazan 14 KG
    sazandır ne yapsa yeridir geçen gün o kadar kişi bir sazan bile yakalayamadık adamın birinin canı sıkılmış hayatında ilk defa balık tutmaya kalkmış tek iğneli istavrit olsatsıyla 2 kg sazanı çıkardı... kendiside anlayamadı ne olduğunu ama şans işde

13. gokhantastas

gokhantastas Gökhan TAŞ

En İyi Avı:
    Alabalık
    kısmetinde varsa gelir çinden yemenden,kısmetinde yoksa ne gelir elden.;)

14. 37yasin78

37yasin78 M.Şükrü oğuz

En İyi Avı:
    12.3 pullu sazan
    balık tamamen nasip işidir dostlar.

15. mustafaece

mustafaece Mustafa

En İyi Avı:
    Sazan 2kg
    Bir arkadaşla balığa gittik kiloluk sazan kamış oltayı eğdi adam balık yakaladığının farkında değil, ikaz ettim balığı öyle çekti ne dersin arkadaşların dediği gibi nasip kısmet.

16. murad

murad Murat

Her yaz 800km gidiş, 800 km dönüş olmak üzere yaklaşık 2000 m. yol yapıyorum bu sazanlar için (Asıl amacım Sıla-i Rahim tabiiki) ama dişe dokunur bir şey tutamadım. Çadırım, uyku tulumum, çizmelerim kıvırım, zıvırım da üzerimde yük, bu da cabası. Ama önemli olan işin heyecanı, balık tutamadım diye hiç gocunmam.

17. gezende33

gezende33 rıdvan

abi bazen oluyor yanındakı adam at çek yapıyor sana vurmuyor bile bence kısmet ertesı gun gıdersın sepetını doldurursun busene yazın ben gıttım 4-5 kisi 1 kılo balık anaca tuttuk baska bırgun gıttım 20kilo olmustur tuttugumuz sazan sabah cok ıyı avlanıyor bıde aksam gun batarken

18. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    Öncelikle Kanca Boyutu çok önemli Ne çok büyük olacak ne çok küçük olacak Yem Çok önemli Son bahar bu aylarda Ençok Hamur Kepekli Hamur Boili Ye gelir solcana Nadir geliyor Yem sorun olabilir senini oltayı attığın yer taşlık olabilir Kumluk olabilir Sazan Genelde Sazlık Çalılık yerleri seçer Sade sazan değil çoğu balık Çalı diplerini seçer Özellikle Sudak,Levrek

19. yesilkartal_42

yesilkartal_42 abdullah

En İyi Avı:
    7kg lık bi kara sazan
    oltayı attığınız mesafe farklı olabilir.yem farklı olabilir içindeki esans olsun karışım olsun illaki bi fark vardır.bide her gittiğinde aynı yeremi duruyorsun?mevsimlere göre göletlerin verimli yerleri vardır.yazın başında iyi balık tuttuğun bi yer yazın sonunda en verimsiz bölgeye dönüşebilir.bence gittiğin küçük bi göletse savacak tarafının sağ veya sol bölümüne dur.tercihen dağ kısmı bence:)uzaklık 50 mt aşa olmamalı.kullanacağın yem ise ilk gittiğinde tuttuğun balğa kullandığın yem.rasgele.

20. birTIK

birTIK ATİLA

En İyi Avı:
    74 cm turna
    Bayadir sazan avına giderim sazanı yakalamak bana göre gittiğin yerdeki balık yeminin genelde orada ne ile avlanıldığını bilmek lazım.

Gölete göre sazanın yemlemesi farklıdır.
    hamur mısır üzüm ( solucan, öldürmeden tak buna gelmeyecek balık nadirdir.)