Olta makinelerinin anatomisi - iç aksam, dişli, şaft, rulman ve diğerleri..

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Ozan ağabeyim,

Genelde hepimizin avlağa giderken o bölgede çıkacak balığın ne olduğunu biliriz. Hedef balık için önceden yapılacak kalama ayarının, daha sonralar tekrar tekrar aynı ayara getirmek yerine, tek seferde bu işi bitirmek daha makul geliyor. Tabiki balığın türü, mücadelesi zaman zaman hatta sürekli kalama ayarını değiştirmememize neden olabilir ama genel itibariyle ele aldığımız bir balık türünde, önceden verdiğimiz bir kalama ayarı bazen çok sert vuruş yaparak misinayı kopatabilecek güce sahip bir çeneyi (Örn: sinarit), engelleyebilir. Buda bence önemli bir nokta..

2. ozan

ozan Ozan

misina kesme riski olan balıklarda sabit kalama ayarı büyük risk. ya balığı yormayacak kadar gevşek kalır yada ilk darbede kesilecek kadar sert. ama balığın kesme riski yoksa mesela kuzu gibi misinayı sadece gücüyle koparıyorsa ozaman sabit ve güçlü birkalama ayarıyla çalışmak mümkün bence. yani dediğin durum bence misinayı kesme riski olmayan balıklar için doğru. ama baraküda, zargana vb. balıklarda sert kalamayla başlamak mücadeleyi erken terk etmeye sebep olabilir.

3. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Murat eski makinelerin makaralari derin ve dar olurdu genelde buda atis esnasinda bazi sorunlar yaratirdi,yani dar ve derin bir makinadan misina daha cabuk bosalip bu bosalma ile daha derine gidecegi icin sürtünme daha cok olurdu,yeni makinalarda makara hem genis hemde derin degil eskiolerine nazaran,iste iki örnek makina,biri eski digeri yeni.

Ayrica uzak atis icin illaki wormshafti olan makarasi mümkünse derin olmayan ve konkav olan ve en önemliside makaranin kenarlari hasarli olmayan bir makine olmasi gerekli,misina sarimi ne kadar düzgün olursa cikislarda o denli rahat olur...

4. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Bakin bence su anda dünyanin en iyi makinalarini yapan shimano en üst sevyedeki makinasinin makarasinda su degisikligi yapmak zorunda hisediyor kendisini,daha cok uzaga atilabilmesi icin...

5. balikci

balikci

O halde açık kalama konusunu şöyle özetleyebiliriz;

* Hedef balık belliyse, misinayı koparma riski varsa kalamayı önceden yapmak doğru

* Risk yoksa, balığın türüne göre kalamayı mücadele esnasında ayarlamak doğru

Bu konuda hemfikiriz :)

6. ozan

ozan Ozan

bence farketmez. ben her ihtimale karşı açık kalamayla başlarım ve mücadelede duruma görede ayarlar yapmaya devam ederim

7. balikci

balikci

Selim ağabeyim,

Haklısın, makara derinde olsa, dar olduğu için misina boşaldıkça bu derinlik artıyor ve oluşan boşluk sonucu, atış esnasında kalamanın açık olmasını bile düşünmek bile sanırım imkansızdı. Piyasada popülerliği olmayan bazı tip markalar, "genel amaca uygun" diye nitelendirilerek satılan bir çok ucuz makineler halen satılmakta, ilk resimdeki gibi olmasada, ona benzer nitelikte olanlar halen satılıyor. Ama tabiki şuan popülerliliği olan, bir çok amatörün kullandığı hesaplı yada pahalı olsun bir çok makine artık bu tip durumları aşmış durumda. Aslında yurtdışında hep duymuşsundur, "ne ödersen, onu alırsın" diye :) Sanırım bu kavram, bizim hobimizdede zaman içerisinde yerini almaya başlayacak, dilerim kaliteli markaları kullanmak ve seçim yapabilme şansı her amatöre nasip olur, çok güzel bir hobiye tutkuluyuz ve bu konuda her geçen gün ekipmanıyla, kuralıyla, etiği ile kendimizi bilinçlendiriyoruz, tabi sizin gibi değerli ağabeylerimizin yorumları ve katkılarıda, dilerim hem şimdi hemde gelecekte asla unutulmaz.

8. ozan

ozan Ozan

eski ve kalite. hala kusursuz çalışıyor olmalı. yanılmıyorsam dam quick değilmi

michellinde buna benzer modeli var ama

9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Evet D.A.M Quick 4000 ve halende kusursuz calisiyor ama kiyamiyorum kulanmaya evde temizlenmis olarak diger eski makinalarin yaninda duruyor...

10. ozan

ozan Ozan

bugün mağazalarda bulunan yeni makinaların en az %90 ından daha iyidir. bayılıyorum bu quick modeline

11. Abi dün herkes dönüyor deyince bende düşündümki 5 tane 2008 model 2 tanede 2009 model shimano makinem bozuk.Bozuk makineyle balığa gitmem diye kaldırıp çöpe atacaktım.
    Yabancı bir forumda longcastin yarışlarında nefes kontrolünün önemii ve nasıl yapılmasını tartışırken konuya katılamadım..:(
    Ama sayenizde makinelerimin sağlam düşüncemin doğru olduğunu görmek beni mutlu etti..:) :)

Bu arada nefes kontrolündede diyaframın en rahat ettiği (yaklaşık nefesin 3/1'nin bırakılması ) yere kadar nefes bırakmanın doğru olduğuna karar verdik..:)

Son düzenleme: 15 Şubat 2009
  12. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Erdal denemedim ama en makul bir zamanda deneyecegim,bana dönmez gibi gelsede denemeden döner diyenleride yargilamak istemem,düsünceme göre etkilemesede yanlis bir sekil olur kalamanin tam acik olarak atilmasi,öyle ya sadece surf balikcilari yok dünyada,diyelimki kalama tam acik ve ben oltayi salladim.olta suya düser düsmez balik yemi kapti tasmalamak bile sorun olur,
    burayla alakasi varmi bilmiyorum ama benim basimdan gecen bir olayi anlatayim.
    Üc arkadas baliktayiz ben ve o iki arkadastan biri avlaniyoruz digerinin avcilik belgesi yok ama cok hasta balikavina neyse bu bize hava atmaya basladi,yok siz balikcimisiniz olta böylemi atilir diye,hemen takimin birini sudan cikartip sade 70gr lik kursun taktim hadi at dedim,aldi bizim balikci:) kamisi eline bir salladi kamis fivvv diye ses biz ileriye bakiyoruz meger arkadas misinayi evel birakmis inan kendimizi kenara zor attik,kursun kafamizi yariyordu az kalsin,iyi atiyor bu arkasim:) bunu anlatmamdaki gaye kimseyi kücük görmek filan degil,hele o arkadasimi hic,simdi 16. sinavinda aldi belgeyi ve yavas yavas ögreniyor,tabi atmaya devam ederek:) ...

13. Arkadaşınızın düştüğü timing (zamanlama) hatası her aceminin başına gelebilecek bir durum..Yıllar önce bede benzer şekilde başlamıştım..ama şimdi zamanlama hatasındaki saniyenin onda birlik bir farkın metrelere malolduğunu biliyorum..ve bildiğimi aktarıyorum.

KAlama..

gevşek kalama derken kalama hausingi milin üzerinde duran kalamadan bahsetmiyoruzdur umarım..Benim merak ettiğim(hoş denemelerimdede olan bir durum değil)..Atış esnasında mandal (klepe) kalkık iken makarayı döndürebilecek kuvvetin ne olduğudur..:confused: bunu bulursak erke dönengecine rakibiz demektir:D..sadece makaradan dikey yönde yani kamışa parelel boşalan bir misina nasıl Makarayı döndürebilir bunu bulamıyorum....??
    neyse zaten benim makarlar dönmüyor...Dönenler arasın cevabı..;)

Denemelerinizin sonucunu merakla bekliyorum..bende makarada dönme olmadı bakalım sizde durum nasıl olacak..:)

14. ozan

ozan Ozan

makaranın döndüğü zaman parmağın daha ipi basıyorken olduğundan dikine değil aynen tel kapalıymış gibi. neyse benim makinanın kafası hala dönüyor. ;)

size tek şey sormak istiyorum. kalamayı açın ardından klepeyide açın ve makinanızın kafası kalama verme yönünde dönüyormu. eğer dönüyorsa %100 atış anında da dönecektir. eğer dönmüyorsa makinanızın klepe açıkken kalama sistemini frenleyen bir özelliği vardır. ben henüz öyle bir makine ile karşılaşmadım ama shimanolarında böyle bir özelliği varmı diyede bakmadım. deneyin. klepe açıkken elle

15. Ozan ben kimin makarası dönüyor kiminki dönmüyor,niye dönüyor konusunu kendimce kapattım..Bu konuda fikir beyanım olmayacak..Ancak kendimce iyi bir bilgi birikimimin olduğunu ve donanım olarak da Hatırı sayılır kalitede malzemeler kullandığımı düşündüğümden Benim makarada dönü sorunum olmuyor..Fırsat bulursam depoya attığım 2-3 yıl öncesinin shimano ve daıwa makinelerinde de denerim..Ama ne yalan söyleyim aynı sonucu göreceğimden pekde hevesli değilim denemeye..

Bu noktada bu konu şahsımca kuşkusu kalmayacak şekilde çözülmüş,sonucu tatbikiyle görülmüş olduğu gibi,Abdullah beyinde kendi uygulamasıyla benimle aynı sonuca ulaşması ile kapanmıştır..

Eğer konu kalama kullanımı,ayar kriterleri,yada daha etkin kullanımı için yapılması gereken değişiklikler ise seve seve katılırım..yaptığım uygulamalar ile 50 metre ilerideki sahte yada kancaya takılmış balığın kaç kilo olduğunu en çok yarım kg hatayla tahmin edebilecek kadar kontrollü kalama kullanabiliyorum..geneldede 2kg altındaki balıkta kalama kullanmıyorum..Malzememe güvendiğimden sürüye sürüye kıyıya alırım..;)
    Makinelerin iç yapılarını,çalışma prensiplerinide merakım nedeniyle yıllar önce çözmüş biri olarak Sitemiz üyelerince tamir yerinde sorununa çare bulunamamış pekçok makine tarafımdan faaliyeti sağlanmış ve bu kişilere geri gönderilmiştir.Hepside halen ıskartaya ayrılan bu makineleri kullandıklarını belirmektedirler..
    NOT: bu tamir işlemleri için hiçbir menfeat sağlamadığım gibi ve geri gönderim kargo ücretleride bile tarafımdan ödenmiştir..Konuyla ilgili soru işareti oluşmaması için belirtmekte fayda gördüm

16. ozan

ozan Ozan

makina modellerini alabilirmiyim bende edineyim. bizimde böyle dertlerimiz kalmasın

17. shimano ultegra,tecnıum,navı,..vs

18. ozan

ozan Ozan

bizim arkadaşta da var shimono ultegra balığa gidip geliyo ama onunki bisiklet. makinesidemi var onun:confused:

19. shimono ultegra yok ozan.

shimano var..

Arkadaşına söyle fason mal kullanıyor..yarın öbürgün bir forumda bende Shimono bisiklet var deyip güldürmesin kendine..;)

20. ozan

ozan Ozan