Olta makinelerinin anatomisi - iç aksam, dişli, şaft, rulman ve diğerleri..

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

1. Ozancım bu yazdığın link ile beni haklı çıkartmana sevindim..Uğraştırmadın beni..

Ben Shimono yok dedim.verdiğin link var dediğim shimano..

Shimano var dedim..Ben zaten bekarken kullandığım 1000 cc lik motorumda bazı parçaları shimano kalitesiyle kullanırdım.Zamanında Bandırmadan tek bir yarış için iddia üzerine gecenin yarısında Akhisar yolundaki 5 şeritli 6km lik özel yolda yarış için gittiğim çok olmuştur...Evlenince eşimin tehlikeli olduğu gerekçesiyle motora binmemi istememesi nedeniyle bu tutkumdan vazgeçtim..Şimdi bir scooter ile bakkala,manava giderek hevesimi kırmakla yetiniyorum..

istersen hafızamızı tazeliyelim..:)

Son düzenleme: 15 Şubat 2009
  2. ozan

ozan Ozan

3. Haklısın..Sitede Shımono olarak yazmışlar...Neyseki ürün üzerinde shimano yazıyor..
    Yani bu site sahipleride senin arkadaşın gibi neye bindiklerinden yada ne sattıklarından bihaber..Shimano satıp sitede tanıtım içerisinde shimono olarak yazmaları kişisel hataları..

Ben bu siteye bir mesaj ile farkında olmadıkları hatalarını düzeltmelerini isteyeceğim..
    Sende senin arkadaşla irtibat kur,bir sor bakalım..Bindiği bisiklet shımono yerine shimano olmasın..Ama yanlışında ısrar ediyorsa çok kaale alma.;).Ben öyle yapıyorum

verdiğin linkteki sol alt köşede bunu (shimano)görebilirsin..
    http://charleston.craigslist.org/bik/1033951849.html

4. Süphe kalmaması için..Örnek olarak verdiğin resmi buraya attımki daha net anlayabilelim..

Sitede tanıtım yazısı içerisinde Bu ürüne ShiMONO denmesindeki yanlışlığı sadece 1 dakikamızı ayırarak görebileceğimizin kanıtı..

Ozancım bu verdiğin örnekte gördüğün üzere yanlış...Umarım aynı yanlışı bir satır içerisinde "işte" diyerek vermezsin..Zira yanlış yazılı onca site varki.bir sitede shomono xta yazmışlar..ve resim koymamışlar..Bu shomono xta var demek için yetersiz..Belliki yanlış yazmışlar

5. ozan

ozan Ozan

shimano tamam
    ultegra'yı ne yapacağız peki

6. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Arkadaslar bu gün kalamasi acik olarak bir kac deneme yaptim,üc atis ikisi acik biri kapali,hakikatten etkiliyor ama cok fazla degil,kapali halinle 70m acik halinlede 10-15 metre daha az atiliyor,tam etkiliyor yada etkilemiyor demem icin daha fazla atis yapmam degisik atis sekilleri ile denemem lazim,atmis oldugum kamis uygunda olmayabilir makinada uygun degildir belki ama hafif etkiledigini söyleyebilirim,hava hakikatten cok soguktu misina 0.35mm kursun 100gr ve bas parmagimi kesince misina biraktim denemeyi aslinda denemeye devam ederdimde buradaki bir türk kulübünün sahasinda atis yaptim etraf evlerle dolu bu deli sahada ne avliyor dediklerini hiseder gibi olunca utanip biraktim...

7. ozan

ozan Ozan

geçmiş olsun. kalama açıkken misina kayıyor değilmi. umarım elinizi o kayan misina kesmemiştir.

8. Selim abi ben geçen cuma denemiştim..4 farklı makine ve kamışla denedim..Benim atışlarımdada 20-25 metre farklılıklar oldu..Bunun nedeninin esen yan rüzgardan kaynaklı olduğu ve atış saham uygun olmayınca mecburen 25-30 atışı rüzgar altında ve 25 metreleri bulan farklarla yaptım..
    ancak bu denemem şimdi beni düşündüyor..Çünkü makara dönecekmi diye makaraya ve makineye çızdiğim karşılıklı çizgiyi çizdiğim kalem bizim marker dediğimiz ve piyasada pemanent pen diye bilinen kalemlerin benzeri..Bu kalemle yazılan yazılar 25-30 yıl kalması gereken yerde kullanılılan özel bir kalem..Alkol,ispirto,aseton vs.denedim ama banamısın demedi..Bugün netten epey araştırdım ne çıkartır diye..ama bilgilerin çoğu işe yaramayacak türden..Sanırım bu denemenin hatırası olarak makinelerimde yıllarca kalacak.Çünkü kullanıldığı yerler basınçlı su ve özel mayilerle temizlenmesine rağmen çıkmayan bir işaretleyici...:(
    Bunca zorluktan sonra sonucuda yazayım..makaralar 1cm bile dönmedi..

Son düzenleme: 16 Şubat 2009
  9. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yoo kayma filan yok sadece atisdan sonra bir ziiiir diye kalama sesi geliyor kica süre,elimi kesmedeim yani hasar yok sadece misina keser gibi acitirya o yoksa kesik kan akma filan degil,evet etki var ama tam etkili demek icin daha degisik atislarada bakmali ama havalar isininca nicin kalamaya yüklenme oluyor onu degisik atrislarla ögrenmeye calisacagim...

10. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Dedimya erdal degis atislar denemek lazim,ben biraz erken birakiyordum misinayi hava hakikaten soguk,elllerim üsüdügü icin atisa etkili olmus olabilir...

11. ozan

ozan Ozan

aman dikkat örgü misinada deneme yapmayın. olduğu gibi oturur. kaymanın yada kalamaya yüklenmenin sebebi parmakla yapılan baskının ipi sabitlemekte tek etken olmaması. makina kafasından destek alıyoruz atışta farketmesekte.
    kalama bu desteği bozuyor. nekadar parmağımızla bassakta misina kayıyor ya kesiyor yada kesmeyecek kadar gevşekse çok yakın düşüyor.;)

12. Evet abi bahsettiğin ses benim makinelerimden birindede oldu..Sanırım gevşeyen kalamanın atıştan sonra kurşun tarafından çekilen misinanın makaradan ayrılması esnasında oluşturduğu hızlı misina helezonunun titreşiminden kaynaklı..Kuşun havada yarı mesafesine yaklaştığında ve düşerken kesilen bir ses..

13. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Aynen dedigin gibi,ben genelde kamisin ucu ile atis yaparim ve kamisin ucunu kamci gibi kulanmaya calisirim bende spin avindan kalma bir aliskanlik,belki misinayi daha gec birakirsak olay degisik olabilir,üc atisla böyledir yada degildir diyemiyorum...

14. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Yok örgü misina degildi 0.35mm mono....

15. ozan

ozan Ozan

kalama tam açıkken misinayı daha geç bırakmaya kalkarsanız elinizi sağlam kesecektir.

16. Şimdi makinaya tekrar bakınca farkettim..Kalama tam gevşetilince Kalama hauzingi içerisindeki, makine ana miline vidalanan kalama somununu tutan yerde boşluk oluşuyor..Kalamayı sallayınca sesi duyulabiliyor..lıkırtı şeklinde bir ses..Bu sesi çıkartmayan makinede bu ses gelmiyor..Sanırım bu sese neden olan kalama içindeki somunu yutan katmanın tam gevşek kalamada boşlık yapması
    deneyerek daha net anlaşılır belki.

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Kursunun agirligini degistirerek bunu cözerim,bence kusunun agirligi etkili oluyor ve kulanmis oldugum kamis sert aksiyonlu bir kamisti bunlari hep deniyecegim,sardi beni bir merak,kendim icinde olsa cözmeye calisacagim...

18. Ozancım atış anında mandal(klepe) kalkık olduğundan misina serbestçe makaradan direk kamışın ilk halkasına gelir.yani boştadır..

Selim abim daha tecrübeli onun görüşünüde merak ettim..

19. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Kamis shimanonun best master modeli 3.3 metre uzunlugunda ve 125 gr atari var,makine ise surf makine filan degil D.A.M markasinin 2000 li yillarda üretmis oldugu 40 lik kafasi olan bir makine bunlar ve benim atisim etkili olabilir bilemiyorum,dedigim gibi degisik atislarla deneyecegim ama bu defa top sahasinda degil:) bir acayip bakiyordu pencereden insanlar bana:D ..

Son düzenleme: 16 Şubat 2009
  20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Anladığım kadarıyla, burada bir hayli ciddi şekilde bir yanlış anlama mevcut..

Sanırım, ozan'ın bir baitrunner makinesi var. Kalamayı açmak derken onu açmayı kastediyor. Yoksa, kalamayı kurşunu bile çekmeyecek kadar gevşek bırakacağını sanmam..

Terim değil, sözlük anlamı olarak.. Kalama açılmaz, kapatılmaz.. Kalama sıkılır, gevşetilir. Eğer açılıyor, açılınca da makara boşa çıkıyor, dönmeye başlıyorsa, bu kalama değil, baitrunner zaten..