olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. murockt

murockt barış

selam arkdaslar geçenlerde internet de geziyor dum olta makinası alma için bakıyordum sitelere karşıma çıkdı girdim çok güzel bi mitchell marka makina aldım yeni site sanırsam ama güvenlir tawsiye ederim arkadaşlar

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Ekim 2010
  2. FASÜLYETURŞUSU

FASÜLYETURŞUSU İLYAS ALİM

yardım kamiş ve makina

:) :) ARKADAŞLAR .sitede neyi nerde yazacağimı bilemediğim için anlayış bekliyorum.Sizlerden ricam göl ve denizde kullanabileceğim, ucu esnek, sağlam ,at çek kamışı ,ve ona uygun hafif güçlü makina ne tavsiye edersiniz ..yardımlarınız için teşekkürle :)

3. isottevfik

isottevfik Tevfik

Favori Kamış:
    SHIMANO Catana BX 240 Tele
    Favori Makine:
    SHIMANO BIOMASTER 5000 CFB
    İlyas kardesim, Once Anasayfa - forum - Ekipmanlar - meteroloji - Balık yemler -foto galeri - bolumunden Forumları sec; sonra birinci secenekte ki kıyıdan balık avcılıgına gir, sonra hemen ustunde yenı konu secenegini tıkla, baslık yazarak mesajını yaz ,en son olarak da konuyu ac secenegi ile mesajını iletmis olursunkardesim.Konu yenilenmis olarak daha cok arkadasın gozlemlemesine gırer ve size gereken bilgileri iletirler. Rasgele.

4. kısmetsiz

kısmetsiz hayrettin üstüner

Favori Kamış:
    lneaeffe oyster 390
    Favori Makine:
    okuma bluehawk
    En İyi Avı:
    sudak 6,5 kg
    uca çok yakın kırılmış.keskin bir bıçak ya da demir testeresiyle fazla bastırmadan ucun kırık yerinin kes.bi numara büyük uç halkasını al 502 ile yapıştır olsun btsin.uç kısaldığı için atarı biraz artar ama olsun.

5. Mustafa Mert

Mustafa Mert Mustafa Mert

Makinemi her gün tatlı su ile yıkamama rağmen üzerinde tuzlar birikti nasıl bu sorunu halledebilirim çözemedim bir türlü :(

Sıcak suda beklettim sonra sildim gene yok gene yok :(

6. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    tatlı suyla yıkadıktan sonra sprey yağlar varya bilirsin fıs,fıs,onunla yağla bu kimine göre görecelidir kimi az yağlar ,kimi çok ,ben kovaya bandırırcasına vıcık vıcık,yağlarım her zerresine nüfus eder yağ.2 yılık salina 2.10.000 ilk günkü gibidir ha fazla yağ ne olacak belki israf zarar ama .koy altına bezi süzülsün gitsin .bi dene bi kaç gün pişman olmazsın:clap2: :bounce:

7. selim050505

selim050505 selim

*** arkadaslar szilere bir sorum olacaktı yeni bir kamıs olta seti aldım fakat 2 gun sonra makina misinayı geri sarmıyor yani ileri geri gelen tarafı donmuyor bunun nedenı ne olabilir.?

8. selim050505

selim050505 selim

*** arkadaslar kamıs olta seti aldım 2 gun sonra makinam misinayı geri sarmıyor yani ileri geri gidip gelen uc tarafı dönmüyor sorun nedir acaba yardımlarınızı bekliyorum.

9. KAYA48

KAYA48 Ahmet

merhabalar, discovery saturn 6000 makinemin mandalı çıktı
    nereden temin edebilirim

10. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Makinenin misine sarim yerindeki yüzüğünü, makineyi aldigim yerdeki arkadas her avdan sonra mutlaka kauçuksuz gress yağ ile yaglamami soyledi makine trio65.

kauçuksuz yağ kırmızı gress yağ mı oluyor? elimde wd40 ve makine yağı var. bunlar işimi görmez mi acaba?

makineyi 4 kere kullandim sorun gozukmuyor ama her avdan sonra yaglamak mi gerekir?

11. janberk

janberk serdar

Favori Kamış:
    Amundson Kudos Surf, Lineaffe Surf mill, Shakespeare Cypry Carp
    Favori Makine:
    Daiwa Emblem Pro 6000, Ryobi ECUSIMA, Proskyer Nose
    En İyi Avı:
    8 Kg Baba Torik Mısır Libya açıkları, 25 Kg çekiçbaş Köpekbalığı Endonezya
    Fatih bey işim gereği WD40 vb. yağ çeşitleri ile haşırneşirim WD40 çok güzel bir temizleyicidir ve temizlediği yüzeyi geçici olarak yağlar, kısa süre sonra uçar gider. Benim tavsiyem tuzlu suda wd 40 ile temizliği yapın ve mümkünse kauçuksuz gres yağı ile bir parça yağlayın. Gres kırmızı, sarı yada yeşil olur farketmez. Kauçuksuz olduğunu renk sarı ise şeffaf sarı,kırmızı olmalı yağın içi liflif olmamalı.
    Saygılar.

12. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    WD40 iş görmez, eğer bilyada paslanma vs. yoksa, hiç deneme bile.

Zincir yağı (mumu) denen bir yağ vardır, onu deneyebilirsin. Kaliteli makine yağı kullanabilirsin.

Bilhassa soğuk aylarda gres yağı hiç tavsiye edilmez. Yazın, sıcakta biraz makul olabilir.

Tipik yağlar, çabucak yanar orada. O yüzden her av dönüşü yeniden yağlamak gerekir. Zincir yağı biraz daha dayanıklı olacaktır.

13. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    bilgiler icin cok tesekkur ederim.

bu zincir yagini nerede bulabilirim? nalburlarda olurmu?

soguk havalarda kaucuksuz yağ da mi kullanilmaz?

Birde makinenin icini acmak istemiyorum ne kadar zamanda dislileri yaglamak gerekiyor? seneden seneye aldigim yere yaptirmayi dusunuyorum?

14. furunotr

furunotr Haluk

Elimde bir yağ var ve üzerinde kilitten; zincire kadar pekçok materyalı yağlayabileceğiniz yazıyor; Berryman Totol Lube isimli... Ancak üzerine yapıştırılmış Türkçe etikette Çok yönlü pas çözücü-nem alıcı diye bir ibare var... Çok kereler bisiklet zinciri ve kapı kilidi yağladım; gayet te verimli ancak üzerindeki pas sökücü yazısı yüzünden makinalarda kullanmıyorum... Kaliteli bisiklet ve motorsiklet aksesuarı satan mağazalardan soruşturabilirsiniz zincir yağını... Hatta Shimano'nun bile var zincir yağı; en doğru yağı bunlarda bulabilirsiniz...

15. Ersin1903

Ersin1903 Ersin

Favori Kamış:
    Okuma Salina Surf 4.20 / Okuma Salina Sea Spin 2.85mt
    Favori Makine:
    Ryobi TT Power 8000 / Tubertini Plus 6000 / Okuma Inspira 40
    Bende bu hafta sonu Koçtaşta "3M Genel yağlayıcı" diye bir yağ çeşidi gördüm.. Bu yağı makinelerin bakımında kullanan veya hakkında bilgisi olan var mıdır ? Sarma telindeki rulmanı, kalama pulunu, ana mili WD40 ile temizledikten sonra bu yağ ile yağlayabilir miyiz ? yoksa wd40 ile temizledikten sonra ince makine yağı kullanarak makinanın içini açmadan kısa bakımı yapmış olur muyuz ?

Yağın linki http://www.koctas.com.tr/product/Genel-Amacli-Yaglayici/1524/

16. alpay808

alpay808 alpay acun

herkese merhaba
    ben siteye yeni üye oldum.
    balık tutma işine yeni başladım. çok eskilerden beni yapmak istediğim bir aktiviteydi ama şimdi nasip oldu.
    kendime bir olta almak istiyorum. bütçe olrak 120-150 tl arası param var. genelde boğaza gidiyorum. çinekop sarı kanat tarzı avlarda kullanmak için tavsiye edeceğiniz kamış ve makina nedir acaba? tecrübenizden faydalanmak isterim. karaköye gittim gezdim ama herkes her mala iyi diyor. kazıklanmaktan korktum. yardımlarınızı istiyorum.

17. özcan bolat

özcan bolat özcan

Favori Kamış:
    LINEAEFFE 4.50 mt sörf kamış
    Favori Makine:
    okuma salina 2
    bende tulella adında sprey yağ kullanıyorum fıslattıktan sonra sudan ince sanki girmedik sızmadık yer bırakmıyor lakin sanki makina dişlilerinde yani içinde biraz daha kalın mı yağ kullanmak gerekir sanki zira bu yağ çok ince olduğu için bir kalını dikiş makinası yağı olabilirmi ?

18. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Serdar abi bir bakabilir misiniz? zincir yağı olarak bunları bulabildim. hangisi uygun olur acaba?

http://www.total.com.tr/Os/osturkey...C2C12573750047FCF0?OpenDocument#ELF_MOTOCHAIN
    • MOTO CHAIN LUBE http://www.total.com.tr/os/content/NT00030AEA.pdf
    • MOTO CHAIN PASTE http://www.total.com.tr/os/content/NT00030AF6.pdf

19. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    3M'i kullandım, hala da mevcuttur bende, WD40 gibi bişey, çok ince ve uçucu, kilit açmak için falan ideal ancak uzun süre kalıcı olmayacağını düşünüyorum, sprey yağları bu tür bakımlarda kullanmak ne kadar doğru orası tartışılır..

20. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Berkan abi iç dişli üzerine değil de bu misine sarma telindeki rulman için. tabiki wd40 ı kimse önermiyor.