Rapala ile levrek avında kullanılacak teknikler

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Matchbox tarafından paylaşıldı.

1. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    hey gidi koca çınar. nasılda bakıyor zakkumdan yaptığı sahte yeme. valla hüzünlendim şimdi ha. böle üstadlarla balığa çıkmayalı ne kadar oldu bilmem ki. :(((

2. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...

arkadaşlar böyle uzun gagalı sahtelerden aldım 4/5 tane tatlısuda denedim pek işime yaramadı. aceba denizde yarar mı? cevap evetse hangi avda kullanmak daha doğru olur? şimdiden değerli bilgileriniziçin tşk ederim.

3. avantgarde

avantgarde onur

Ben gövdesi gümüşi beyaz, başı kırmızı bir strike pro marka sahte almıştım. kurşun takmak yerine zargana topunun gerisine birbuçuk metre kadar misina, sahteyide o misinaya bağlayıp atarak birkaç denemem oldu. gerçi herhangi birşey yakalamadım ama zargana topu balığı ürkütürmü acaba?

4. Uzun gagalı sahteler genellikle derin dalış yapan sahtelerdir..Yukarıdaki rapala palamut,torikte kullanım için oldukça uygun;)

5. Mecbur kalmadıkça sahtelerin önüne ağırlık bağlamamak en ideal kullanım şeklidir.:)

6. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Fakat kıyıdan at-çek yaparken 7-9 cm arası rapala menzile girmiyor.Mecburen balığın menziline rapalayı sokabilmek için gaga kısmına 5-10 gr lık bi yaprak kurşun yada kıstırma kurşun eklemek zorunda kalıyoruz. Avı bozarmı ? bence bozmaz ve boazmadı da. Çünkü kıyıdan at-çek yaparken bu yöntemle 2 kg. civarında levrek avlandığını bizzat kendi gözümle gördüm. Renk seçimine gelince yeşil ve mavinin yanı sıra levrek sahteye genelde alttan strike yaptığı için göbek kısımı beyaz-mat mavi yada mat beyaz renkleri ilgisini daha çeker..

7. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Levrek için kıyıdan rapala ile biraz daha uzağa atmak istiyorsnız spin kamış, spin makina ve bunlara uygun misina ile denemeniz uygun olur. 5-25 veya 10-30 gram atarı olan 240cm veya 270cm spin kamışlar rüzgarsız havada veya rüzgarı arkanıza alabildiğiniz ortamlarda güzel netice veriyor. Ağırlık takmak rapalanın kendisine has yüzme hareterini kısıtlıyor. Bu da av veriminizi düşürür. Tabiiki ağılık takarak rapala denemeniz hiç balık tutamayacağınız anlamına gelmez. Bu konuda ustaların tavsiyesi rapala önünde hiç bir ağırlığın takılmaması. Klipsli fırdöndünün bile balığı ürkütebileceği söyleniyor. Balık fırdöndüyü görüp ürkerken rapalanın altındaki iki veya üç adet çarpmayı görmüyormu acaba.:confused: Buda ayrı bir tartışma konusu!

8. Eğer uygun makine ,kamış ve misina kullanıyorsanız atacağınız mesafe yeterli olacaktır..Levrek genelde kıyıya çok yakın dolaşır..Tabiri caizse karnı yere değecek kadar sığlıklarda dolaşır..Şunu belirtmeliyimki 20 yıla yakın zamandır kıyıdan levrek avlayan biri olarak avlarımın %90 kıyayıya 5 metre ve daha yakın mesaafeden alınmıştır..Burada önemli olan kendinizi ve hareketlerinizi balığa asla göstermemek..Bu avın en can alıcı noktasıdır.;)

Levreğin sahteye dalışını yüzlerce kez görmüş biri olarak..Eğer levrek sahteyi avlamak niyetinde ise çoğunlukla sahtenin 1-1,5 metre gerisinden ve altından takip ediyor..Saldırmadan önce yine gözlemlerimin %80 ninde sola doğru açılarak sahteye dik açıya yakın bir şekilde saldırıyor..Bu söylediklerimin hepsine mantıklı bir açıklama getirebilirken neden çoğunlukla sola açılıp daldığı konusunda hiçbir fikrim yok..Bu olay rüzgar yönü,akıntı yönü farklıyken bile genelde saola açılarak oluyor..Biz levrek avında bu durumu lehimize kullanırız..Sahteyi attıktan sonra kamışı sol tarafımıza alır yere çömelerek ve kıyıdan 2-3 metre uzakta sararız..Böylece sarma hareketimizi balığın görmesini engelleriz..

Bu olayı Bandırmada tanıdığım ve 30 yıldır sadece sahte ile avlanan ve hatta bu konuda kendilerine lakap takılmış abilerimizde onaylamışlardır..Kendilerinin söylediği bunun güneşin doğuş yönüyle ilgili olduğunu ve ters tarafta kalan levreğin karanlıkta olan tarafta olması nedeniyle avlanan balık tarafından farkedilmesinin zorluğunun neden olduğunu düşündüklerini söylediler..

Eğer levrek sahteye burnunun ucu ile takip ediyorsa muhtemelen avlamak için değil merak ettiği için takip ediyordur..Böyle durumlarda sahteyi küçültmek farklı rengini kullanmak size inanamayacağınız süprizler sağlayabilir

9. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    erdal ve yakup abi verdiğiniz bilgiler gerçekten benim için iyi oldu...Yarın akyakada at çek yapıcam limanın ucunda (güneş doğmadan ) inşallah verdiğiniz teknikler işeye yarar :)

10. sahteci

sahteci erkan

abi bu bahsettiğin fransız kanalı benim bildiğim kadarıyla şifreli sen nasıl iz:confused: liyorsun

11. sulhi yücel

sulhi yücel sulhi yücel

Favori Kamış:
    RODER/ST/4204
    En İyi Avı:
    2/kilo turna.
    sağolun dotlar allah razı olsun.

12. sulhi yücel

sulhi yücel sulhi yücel

Favori Kamış:
    RODER/ST/4204
    En İyi Avı:
    2/kilo turna.
    nefis video paylaşımınız için allah razı olsun.

13. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    verdiğinizi bilgilerden dolayı siz değerli üstadıma teşekkür ederim.

http://www.avmarketi.com/asp/show_stock.asp?product=24-01.06.0028

bu balık levrek katili olarak yazılmış. siz buna katılıyor musunuz?

14. Bu model sığ sularda Levrek avında kullanılabir..Ancak 12,8cm lik boy biraz fazla gibi geldi..Tercihen 9cm ve 11cm yi geçmemeye çalışın..;)

15. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    teşekkür ederim. mutlaka deneyeceğim. özellikle levrek avında kullanmak için 20 kadar sahte balık sipariş ettim. sitede okuduklarımın aynısını bulmaya çalıştım. hatta 3 tane jig 5 pakette değişik model ve boylarda silikon yem sipariş ettim. önceden de zaten halihazırda 60 kadar sahte balığım vardı. kış boyu okuduklarımı yazın bol bol deneyeceğim inşallah. verdiğiniz değerli bilgilerden dolayı sonsuz teşekkürler.

16. Odeon

Odeon abc dfg

yabanci varsa deneyimlerin yeni sahtelerinle paylasabilirmisin ?

17. rakibalikadam

rakibalikadam raki balik adam

Favori Kamış:
    Kamış: Denim 270. Makine: Flash Fl-60
    En İyi Avı:
    500 gr Mercan
    gerçekten çok güzel bilgiler.çok sağolun

18. modena

modena

çok faydalı bilgiler bunlar... emeği geçen herkese teşekkürler...bakalım buradan öğrendiklerimi uygulayıp sonuç alabilecekmiyim...takımlarım gelir gelmez akyaka azmak ağzına gideceğim...ve eğer bir sonuç alırsam bunu sizlerle paylaşacağım...

19. balıkçı umut

balıkçı umut umutcan

Favori Kamış:
    Remixon mauerick300 3.00 mt
    Favori Makine:
    Qunhai SL-500
    müthiş bilgiler hepiniz saolun :)

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Turgay, gözüm ne yapıyorsun? Takımları denemiş miydin?

:D :p